Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цена на груб строеж

Публикувано от bnm 
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 18:13:12
Според мен мърляча си е мърляч, независимо каква професия упражнява. Факт е, че аз попаднах на мърлячи. Всичките ми опити да ги държа мотивирани и да вложат малко старание се провалиха. Ефект имаше само когато скърцах със зъби, изказвах съмнения дали ще се "справят" и най-вече когато се запънах накрая с парите (тогава вече се видя, че можело и добре да се работи). Конструктурът ми пък постоянно повтаряше колко е доволен от нашия строител, явно се е нагледал на чудеса ...
Сигурно някъде има строители, които са съвестни и е достатъчно просто да им дадеш повече пари, кой знае ... :}
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 18:14:00
Чакай, ej, не търси така логика....

Пос ъщия начин можеш да питаш - че какво толкова и как така петрола както беше 12 дол/барел стигна над 80....
Конюнктура, приятелю, една стока струва толкова, колкото пазарът е склонен да плати, казвали сме го хиляди пъти .
По- скоро въпросът е защо, кой и как така е склонен да плати - с последващите подвъпросчета - 1. защотук, 2.Защо у нас, 3. Защо за този продукт,..... с тази инфраструктура ,......... в тази държава, .....при тези управници ....с тази издръжка.
Да продължавам ли?

Голяма е надценката - да голяма е, ами аз и ти защо още не сме зарязали нашата си работа и не сме се емнали да строим. По скоро да водим фирми за строителство. Дали защото сме балъци, или защото нямаме някой лев, или защото не ни стиска или защото не познаваме веригата и т.н. - още 100 въпроса .

Колко пари се раздават под масата - всеки мисли че знае, но всъщност никой точно не знае.
Колко хора идват в столицата и носят парите в пазарска мрежичка, не можеш да си представиш. Истериаята е или поне беше като тая навремето с обмяната на парите или през 97 с доларите....
Отделно че тогава номинално нямаше толкова пари. Сега пари бол. Голяма част на кредит, ама на кой му пука. Е, на някои ще им се стъжни, на по-дребните. Други ще станат по-богати. Това е живота - Пак дълга необятна тема - Що е капитализъм и има ли български модел.
Дали богатството минава през кражбата или кражбата през богатството...

И двете твърдения за мен са верни...
Въобще, съгласен съм, че да имаш себестпйност 200 и да продаваш за 1000 не е честно, но първо - себестойността не е 200 и второ не лапваш разликата - имаш отчисления, обезщетения, подкупи, данъци, такси, глоби, подаръци, заплати, материали и т.н.

Пак казвам - докато се купува, ще вървят цените нагоре. Но не забравяй, че и себестойността поскъпва, ако печалбата може да остане същата строителите и инвеститорите биха удряли калпка, но няма икономическа логика да може. И не остава, сигурен съм.
До време е.
А докато то дойде, не очаквай да се покае никой за това че печели - не е луд който изяжда зелника, а който му го дава (или планина повдига)
Номерът е да си от ядачите дали на тоя или друг зелник... Ако не си, твой проблем - е дотам СЕ докарахме (нарочно не казвам НИ докараха). Това е положението!
Abu
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 18:38:01
ej,
Надценяваш ме малко, но мерси за комплимента! Все още съм работник в строително/РЕМОНТНА фирма. Тъй като наблягаме на ремонтите, може да успея да ти отговоря по-добре и от 4овек:
Първо, без значение дали това са числата, строителството е бизнес. Ако смяташ, че се строи на 200 и се продава на 1000, никой не те спира и ти да го правиш - ей ти банките от една страна (ако си нямаш парички), ей ти строителни бригади/фирми от друга (ако си нямаш свои) - договаряй, работи, печели!
Второ, винаги съм твърдял, че жилищното строителство не е сложно. Всеки с поне малко акъл може да се справи. Лошото е когато хич няма акъл (то и не се забелязва от този, на когото му липсва) - тогава цената 200 става 400-500, а качеството - като за 100. Това ще рече: Аз мога да го направя за 200, що и ти да не можеш! Обаче ако не се потрудиш (вече говорихме над какво), може и 500 да не ти стигнат! А цените от 1000 са за тези, които не могат, не искат, не знаят как, не им пука или не им е на сметка (ако междувременно печелят повече от разликата 200/1000) да си строят сами.
Трето, формално аз имам интерес от некачественото строителство, защото ми се отваря работа (макар да предпочитаме да работим ново, около 80% от работата ни е поправка на старо). Понеже обаче тъй както често става в живота новото се поема от бай мангал или от някого с невероятно ниски цени, за нас остават ремонтите на същите тия "с ниските цени", ако не още същата, то следващата година след изпълнението. Не храня добри чувства към колегите, повтарям го често, но не ги виня, защото вината, според мен, е на тези, които са плащали толкова години и продължават да ги хрантутят некадърниците, за да кепазят името на строителя.

ПП
ej, аз също говоря за Общия случай - общият случай във ВСИЧКО! Хората са луднали! Роднини, приятели - всички са се "извратили", какво очакваш от презрените бачкери.
ej
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 18:41:25
Не ме разбирай погрешно stefan :-) да знам, че ние СЕ дохарахме до това положение, а и ще продължаваме да СЕ докарваме, но това е друга тема... за зелника също ми е ясно... пазар, пазарна икономика и т.н. но в българия модела е СБЪРКАН... м/у другото точно ненормалните цени на апартаментите ме накараха да тръгна да строя къща, защото на цената на апартамент от 100 квадрата с идеалните части и терасите аз ще имам къща от 340 квадрата и двор от 1 декар в полите на Витоша...
И продължавам да твъррдя, че по себестойност апартаментите се връзват на 200, а може и по-малко.
Предприемачите/строителите (могат да са 2 различни субекта, но може и да е един) могат да постигнат по-ниски доставни цени на всички материали в сравнение със строител който се занимава с малки обекти вкл. и къщи, това е ФАКТ. Факт също така е, че надниците които се плащат на работниците са едни, а на книга са други (спестяване на данъци и осигуровки). Иначе данъците, таксите, рушветите и т.н. са същите или поне в голяма степен и за малкия строител, но за него реалната финансова тежест е ПО-ГОЛЯМА, също факт.
Защо не съм се захванал със строителство ли? Защото не разбирам от това, а да тръгна да се занимавам с нещо което не разбирам означава да ме пускат по пързалаката всички по веригата... но както е тръгнало (поради българската действителност) като приключа със строежа на моята къща може и да разбирам вече от строителство :} финансирането на подобен род занимание е от второстепенно значение според мен.
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 18:59:40
И аз все си повтарям тая последната фраза на StefanB, ама не става винаги..smiling smiley
В действителност мен въобще не ме бъркат строители като 4ovek, защото не мисля че ще се сблъскаме някъде, просто защото нямаме допирни точки. А като се замисля, за какво спорим? Има си хора за всичко - такива, които са готови да дадат тия 1000 евро и са си много доволни, даже се хвалят, защото са си купили апартаментче в Лозенец или друг подобен "престижен" квартал, нищо че пише 100 м2 в нотариалния акт, а 30 от тях ще са в идеални части, нищо че ще им е тесничко и пак ще разтягат диванчето в хола, че ще си говорят тихичко със съседите отсреща, а може дори да се и здрависват без проблем между прозорците. На тях си им харесва.
А ние, това "племе" ентусиасти с къщите защо се спряхме на тоя вариант? Нима не знаехме че ще е трудно, тежко, скъпо и т.н? Напротив, знаеме го много добре и се надяваме (позволявам си да говоря от името на "племето"smiling smiley) крайният ефект да е за минимум вложения - най-голям ефект. Иначе има готови комплекси от къщички, защо е тоя зор да строим сами, като има готови решения. Пак къща, с двор, дори с охрана, парко място. Само че струва много повече, отколкото апартаментчето в Лозенец.
Затова колеги ентусиасти, трябва да се радваме, защото направо обираме част от печалбата на строителните предприемачи. И да не плачем толкова, защото това или онова е скъпо, с лошо качество и т.н, а да се радваме на това което постигаме с мисъл, въображение и собствена енергия. В една друга тема писах, че за 4 месеца собствени усилия и вложени средства постигнахме оценка с три пъти по-висока стоиност. Или казано простичко, при вложени 40000 евро, настоящата оценка на къщата ми е 150000 евро и то на фаза груб строеж - 65% завършеност. И как няма да съм доволна?
Затова колеги, по-оптимистично, да не бъдем алчни...smiling smiley
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 19:08:40
За нормите на печалбата- няма сектор при който цената от суровината до крайния продукт да е толкова ниска колкото при грубия строеж в България.
Ако отнесеш цената на дървесината към цената на мебелите, цената на памука към цената на дрехата, цената на металите към цената на автомобила ще ме разбереш за какво иде реч.
Ако пък някой може да направи сметка за себестойността на лекарствата ще е още по-интересноsmiling smiley
Защо всички с имислите, че като съберете себестойнсотта на труда и материалите и получавате себестойността на продукта, когато става въпрос за сторителство, а като става въпрос за други стоки не си правите така сметката?
ej
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 19:15:12
Колежке magea, аз се радвам много, надявам се като видя завършено отрочето ми да се радвам още повече :-) за настоящата цена на имота ми при 1% завършеност няма да говоря, че е в пъти по-висока от първоначалното вложение (пак заради ИЗВРАТЕНИЯ пазар на недвижими имоти), жалко, че нямахме повече пари да купиме нещо и за бизнес... Радвам се и заради това, че хванах може би последния влак за придобиване на парче земя на по-ниска цена :} че ако трябваше да започвам сега от 0... май и аз отивам в апартаментчето...
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 19:17:07
Аааа значи и констуркторът бил доволен, ама ти не сиsmiling smiley
Радо , и как разбра, че са мърлячи?
Може да го разбере някой който е работил с 10 фирми и определя 11-тата като мърлява, а не някой който работи с една и веднаг арешава, че тя не става. Каква съпоставка правиш? Какви са ти наблюденията? С какво точно сравняванш?
ej
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 19:22:03
Аз нямам нищо против да коментираме всички цени и ценообразуването на всички стоки и услуги, но това е форум за СТРОИТЕЛСТВО И РЕМОНТИ затова коментираме тези цени, ценообразуване, печалби, качество... т.е. всичко различно би било извън темата на форума :-)
Иначе съм съгласен с теб, надценките може и да са много по-големи в изброените от теб сектори... При лекарствата нещата са несъпоставими защото много често става въпрос за оцеляване и с това за съжаление много се спекулира от производителя до търговеца. При строителството обаче НЕ стоят така нещата, мога да живея в къща, мога и в апартамент, въпрос на глезотия е до някъде...
ej
Re: Цена на груб строеж
26-03-2007 - 19:41:27
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Аааа значи и констуркторът бил доволен, ама ти не
> си
> Радо , и как разбра, че са мърлячи?
> Може да го разбере някой който е работил с 10
> фирми и определя 11-тата като мърлява, а не някой
> който работи с една и веднаг арешава, че тя не
> става. Каква съпоставка правиш? Какви са ти
> наблюденията? С какво точно сравняванш?

Като краен клиент вероятно аз бих оценил някой дали е мърляч по начина му на работа, не ми трябва да гледам 10 фирми или майстори за да преценя, че някой е мърляч, на такъв човек просто му личи. Лошото е, че когато човек тръгне да си купува някакъв продукт обикновено не вижда кой МЪРЛЯЧ го е направил, ще го разбере после. Когато си избирам фирма за строителство, фирма за дограма или каквото и да било, аз не виждам хората които ще правят продукта за който ще платя, а някой вежлив (поне до започването) предприемач или някоя усмихната девойка... Тук се явява и още една разлика м/у покупката на готов продукт и наблюдението на сътворението на такъв (апартамент/къща). В единия случай получаваш нещо което вероятно е пълно със скрити дефекти, които може никога да не забележиш, но може и да започнат да се проявяват още 1 седмица след "щастливото" нанасяне, докато при строителството поне можеш да се опиташ да не допуснеш една част от дефектите.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-26 19:43 от ej.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход