Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цена на груб строеж

Публикувано от bnm 
bnm
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 12:15:44
Това твърдение,че собственика няма да се занимава,най_много ме притеснява.До тук забелязвам,че най-много се ядосват точно тези,които са решили да не се занимават.Ние докато чакахме проекта си иззидахме оградата-само от три страни,за да може да минават камионите,сами си купувахме материалите и установихме,че това не е толкова трудоемко и времеемко,колкото се представя.Освен това,по този начин ни лъжат в количеството само от складовете winking smiley
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 13:17:32
Резултатът е повече от добър и не знам защо недоволстващ. Аз лично за да няма недоволства при клиентите бих заложил двойна-тройна на тази цена - като видя, че нещо не ми харесва - карам работниците да го бутат и правят наново, купуват се някой детайли за кофраж дето се спестяват, не се работи с греди от складовете по околовръстното, а с в пъти по-скъпи ... и т.н.. Ама това струва 250-350евро на кв.м., за 120 евро на кв.м. може да се надяваш на КЪСМЕТ. Т.е. пак може и да стане добре, ама ако бригадата има денsmiling smiley Естестевено говоря за грешки, които не застрашават сигурността на конктрукцията.
Не може да си купиш автомобил втора употреба и да недоволстваш, че се е появил дефект. Така и при строителството - кажи в началото какво качество с какви допуски искаш и има вероятност и да го получиш. А повечето хора изхождат от цената - искам да стане за 50000 евро грубия строеж - ами като искаш за 50К не мога да ползвам кофражи, които се наемат за 30лв. на кв.м. на месец, а струват по 500 евор на кв.м.
Е сега е момента да прецениш какво качество на довършителните работи искаш, защото и там е така - може да ти измажат, шпакловат и боядисат за 12лв. на кв.м. за труд, а може и за 25. Естестевон, че може ад платиш 25 и да си оставят ръцете, ама ако платиш 12 е сигурно, че ще е имаш забележки.
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 13:28:52
За 110 евро на кв.м ще те пишат по форумите до безкрай. Я попрочети малко мнения ама не повърхностно и виж дали ис заслужаава да се прави за 110 евор на кв.м.
Имай предвид, че повечето клиенти не знаят, че дренажите , канализацията и хидроизолациите не влизат в цената, както и тенекеджийските работи, който никой не ги иска стандартни, а поне праховобоядисани, НЕ знаят и за още куп работи. Тряскат ти ливада без ток и вода и ти казват - за 110 евро искам да има къща в груб строежsmiling smiley
Освен това предполагат, че могат да си правят изменения по време на строителството и решават, че не трябвада се увеличава цената.
Направо се минаваш със 110 евро ан кв.м. офертиране. аз викам да старитраш от 200.
bnm
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 15:21:54
А защо ли някои хора не знаят кои неща не влизат в цената-за да може след това мило да бъдат изненадани.Горките строители,на какво ли не са подложени от нахални клиенти,после пишат по форумите,оплакват се!
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 17:28:18
Ами защото си мислят, че разбират, страх ги е да не се минат , дават сигнали каква цена са готови да платят и си намират изпълнителя по тази цена.
Примерно отиваш с намерението да си купиш телевизор и решаваш , че трябва да дадеш 200лв. Телевизорите не ги гледаш - гледаш им само цената, купуваш този, който струва 200лв. , разопаковаш го и овикваш всичко , че си измамен. Защото си си представял, че телевизорът ще изглежда по съвсем друг начин, ще е доста по-голям, параметрите му ще са много по-добри.
Аз казвам, че това, което си представяте като качество на изпълнение за груб строеж е над 300 евро на кв.м., а пък се търсит изпълнител на 100.
Общо взето стандартни бъгове на потребителския модел - някой, който няма представа относно параметрите на стоката плаща. Качеството на стоките пада, цената също, остават малко професионално произведени стоки за професионалисти. Обикновено се решават по най-неудачния начин със създаването на лицензионни режими, водещи до корупция , намаляване на конкуренцията и от там още по-голямо падане на качеството. Още не е измеслен читав начин да се отстрани това неприятно явлениеsmiling smiley
ej
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 19:04:44
Ти да видиш... строителите живи да ги оплаче човек! Все им криви клиентите дето не знаели какво искат и какво ли още не... пищяли по форумите, че строителите ги прецаквали....
За да го правят може би има защо. Явно такова име е излязло на повечето "строители", защото не са малко хората които се занимават с това без много да разбират и без съответното образование и резултатите много често са НЕКАЧЕСТВЕН продукт, а в някои случаи и опасен. Не са един и два случаите когато някой "строител" реши да икономиса от качеството и количеството на материалите просто ей така за да си вдигне още малко печалбичката щото иначе му е малка...

"Аз казвам, че това, което си представяте като качество на изпълнение за груб строеж е над 300 евро на кв.м., а пък се търсит изпълнител на 100."
Постоянно пишеш, че искаме качествено, но на ниска цена, а аз ще ти кажа, че съм гледал доста некачествено на ДОООСТА ВИСОКА ЦЕНА. Смело мога да кажа, че днешното строителство в България е СКЪПО И НЕКАЧЕСТВЕНО. Това беше и една от причините да купя парцел и да започна строителство на къща. Така поне ще гледам какво става от първата копка до завършването на къщата ми и ще знам какви материали съм слагал.

"Аз лично за да няма недоволства при клиентите бих заложил двойна-тройна на тази цена - като видя, че нещо не ми харесва - карам работниците да го бутат и правят наново..."
Вече няколко пъти засичам, да правиш някакво много странно ценообразуване. Като знам, че се занимаваш със строителство на по-големи обекти и като знам на какви цени вървят, май не двойно и тройно, ами ПЕТОРНО и нагоре слагаш... И какво като го бутнат това дето не го харесаш? По-право ли ще го направят втория път? Ако пак го направят криво, пак ли ще го бутат? А защо не са го направили право още първия? Или крайната цена за клиента ти включва обучението на персонал!?

"Имай предвид, че повечето клиенти не знаят, че дренажите , канализацията и хидроизолациите не влизат в цената, както и тенекеджийските работи, който никой не ги иска стандартни, а поне праховобоядисани, НЕ знаят и за още куп работи. Тряскат ти ливада без ток и вода и ти казват - за 110 евро искам да има къща в груб строеж
Освен това предполагат, че могат да си правят изменения по време на строителството и решават, че не трябвада се увеличава цената."

А защо клиентите не го знаят? Вероятно защото не им е казано, че трябва да се правят и такива неща, не им е казано защото с тези операции крайната цена ще се вдигне и може и да не получиш поръчката, затова явно общата тактика на "СТРОИТЕЛИТЕ" е премълчаване на много неща които след започване на строежа започват да се изтърсват как трябва да се направят, но видиш ли не влизат в цената..... като например качване на тухлите до съответния етаж и какво ли още не.... ето затова пак казвам, че когато човек реши да строи собствената си къща трябва много да внимава какво договаря и какво записва в договора.
И още нещо, не предполагам, а знам, че мога да си правя колкото си искам промени в движение и цената може да се променя само ако изменя вида на работата, а не количеството (когато са договорени единични цени на СМР) какво те бърка теб дали искам да има 2 стени по 10 квадрата или една, но 20?! И друго нещо, защо трябва непременно цената да се ВДИГА?! Ами ако намаля количеството на работата, пак ли ще вдигаш?!

"Не може да си купиш автомобил втора употреба и да недоволстваш, че се е появил дефект. Така и при строителството - кажи в началото какво качество с какви допуски искаш и има вероятност и да го получиш."
Аз пък мисля, че дори и да кажа в началото какво качество искам и се договориме със СТРОИТЕЛЯ, няма много голям шанс да го получа. Защото докато не се построи всичко са само голи обещания, а реалността се оказва различна.... и какво му остава на недоволния клиент?

Вариант 1 - гони така наречения строител и се набутва в лапите на някой друг "СТРОИТЕЛ" който започва да се хвали колко е добър и да сваля звезди от небето, но скоро след като започне да строи, започват и оплакванията как този/тези преди него са оплескали нещата и НЯМА КАК ДА СЕ ОПРАВЯТ...

Вариант 2 - опитва се да накара строителя ти да си коригира нещата, обаче той сам си вдига чукалата защото не му е изгодно и отиваме в хипотезата на "Вариант 1"

Вариант 3 - мъчи се до край със строителя с който си започнал с цената на много компромиси. Като резултат получаваш в повечето случаи скъп и некачесвтен продукт

Клиента в повечето случаи е ПРЕЦАКАН, и въпроса винаги е не дали, а КОЛКО
:g:



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-24 19:13 от ej.
ej
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 19:11:53
Цената на квадратен метър на която строя е около 200 евро, но се съмнявам, че ще получа качесвото съответстващо на тези пари. Дано да изляза лош пророк защото аз ще съм губещия moody smiley
bnm
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 19:29:12
Браво Ej,точно и изчерпателно!Точно зощото хората не разбират им се пробутват договори,в които много неща не са уточнени и точно по този начин се гони десеторна печалба.
Abu
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 20:49:27
Мдааа, доста хора се изказват негативно за строителите - сигурно с основание. То и аз нямам добро мнение за колегите, ама мойто е друго - аз съм finishing и ми се пада честта да скривам всички простотии на предходните. Когато моята работа търпи критика, аз много добре знам на какво се дължи: на кофти проект, на некачествена основа, на некачествен материал, на немарливост, недоглеждане и т.н. Лошото е, че възложителят обикновено хабер си няма кое как се прави, та затова прилага фелдфебелския подход - да бучи за всяко нещо, дори без да е неправилно, да овиква изпълнителите, пък те дано се стреснат и да работят качествено. Простотия, простотия! Ама май заразна, щото като ви чета мненията... За радост има и мнения, че ако си харесваш строителите (то си е субективно) трябва да си ги пазиш. Просто да ги мотивираш - я с каса бира понякога, я със скара, я с добра дума. Парите не са мотивация, разберете! Те са минималното изискване. 4овек от кое време ви обяснява, че качеството струва пари, но не е задължително парите да правят качество. Отношението е важното, но ако не разбирате как да го получите, проблемът е във вас, не в строителя! Заблуждават се тези, дето мислят строителите за стока, която щом има цена може да се купи от всеки с пари. Това всъщност са хора, помислете си!
bnm
Re: Цена на груб строеж
24-03-2007 - 21:55:48
Какъв точно извод трябва да си направим ние фелдфебелите-сигурно да посрещаме с хляб , сол и печена кокошка строителите.Аз пак повтарям,че проблемът е в професионализма.Ако строителят си върши добре работата,не вярвам някой да крещи,освен от радост,разбира се!Колкото до заплащането,и то е въпрос на коректни отношения и понякога ги има и от двете страни,но рядко.Всеки труд трябва да се заплаща,лошото е,че често пъти клиентът прилича на овца в очите на строителя.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход