Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада

Публикувано от kalin72 
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 09:26:07
И друго нещо, къде мога да видя БДС за строителство, какво пише за къщи от този вид? Търсих инфо онлайн, изглежда, всичко е разхвърляно в най различни наредби и наредбички, и никъде го няма систематизирано, най-малкото онлайн. Така, както го има за други страни.
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 09:29:42
Не знам колко от фирмите работят на конвейр в БГ.Едва ли са много."Китовете" са били изключително популярни САЩ.То по време на войната са изнасяли огромни количества от тях за целите на военните в Европа,но тук просто няма запазени от тях.Някъде до 60-те години е можело да се намерят щатски къщи чак по окупираните японски острови.Ползвали са ги за военни бази и казарми.За да построиш едно средно село ти трябва един кораб дървени къщи и булдозер за да заравниш терена.
С края на войната това производство става излишно и се насочва в гражданската област. Sears например са разпродали десетки хиляди от тях преди войната и два пъти по толкова след нея..50-те години в щатите идва бейби-бума и китовете стават номер едно на пазара.
Предимството е,че се правят на конвейр,в завод и от там цената е безбожно ниска.Някои проекти са такива,че подобна къща можеш да я разширяваш до безкрай със същите типови пристройки.Някои производители достигат изключително технологично съвършенство.Къщи на sears от 30-те години има до ден днешен из цяла Америка и Австралия и са си в прекрасно състояние.Не са мръднали.
Проблемът при китовете е,че архитектурата се свежда до 5-6 модела и не може да се променя.Доставя се в контейнер,с всички инструкции за монтаж,схеми и т.н. необходина документация,в това число сертификати за материали и т.н.
Втори проблем,който всъщност е убил повечето китове през годините-калпав монтаж.Който и да се хване да го монтира,трябва да има опит.Трудно постижимо в БГ,предвид факта,че и в щатите е проблем до ден днешен.Аналози на нашите мангали има навсякъде.
Трети проблем-законодателството и строителните правила.Напълно възможно е даден кит да не отговаря на българските норми.Трябва да се проучи предварително.

Ниската цена не винаги е за сметка на качеството.Просто това е конвейрно производство.С всичките му плюсове и минуси.

Но пак трябва да стигнем до БГ условията-причината за навлизането на китовете е в скъпия ръчен труд из нормалния свят.Търсят се начини той да бъде намален максимално,като не се изисква особена квалификация от монтажниците.Трудът по една подобна къща струва пъти над вложения материал.У нас е точно обратното-материалът е по-скъп от труда или близо до него.При всички случаи-разликата не е пъти.
Човекът ще получи къща,изработена в заводски условия,вероятно достатъчно качествена.
Но съм сигурен,че същата може да я получи и тук,на сходна цена,със същото или дори по-високо качество.Просто основният фактор,качващ драстично цената на това строителство и който всъщност е наложил на пазара кит моделите,у нас липсва.
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 11:43:47
Благодаря Салвадор.
Но не съм сигурен, че мога да получа същото качество на същата цена, у нас. Никъде няма информация за това какви материали, отговарящи на този и този стандарт, се ползват. Изключение прави както казах БялБор и може би още една две фирми. Всичко друго е в сферата на един мастор, двама чираци и материали оттук оттам, без нужните сертификати или с измислени такива. Ако разликата в цената е до 15-20%, предпочитам кит-а от чужбина. Поне там хората обясняват без заобикалки, показват истински сертификати и измамниците са сведени до минумум. Имам и малко опит от САЩ като строител, не съм с две леви ръце, имам два души, които могат да ми помогнат.
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 12:09:22
Ето какво открих:
[iavor.net];
[iavor.net];

Само цена нямам, засега. Кажете си мнението за производителя, гледам посочил е стандарти, по които се работи и на които отговарят постройките.
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 12:20:51
avatar
Отговора на този въпрос го има на няколко пъти назад в постовете.....

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 12:35:21
Това си спомням,че наистина е писано някъде.
kalin72...изрови ги от нета тия стандарти и виж за какво става въпрос.
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 15:27:05
Калине, има една поговорка, че с питане до Цариград се стига, ама в твоя случа иска и ходене и то доста. От сайтовете на БГ фирмите можеш да издадеш поне 2 тома с правописни грешки, но всички претендират за качество и богат опит(дори и в чужбина). Като гледам сайта на шотланската фирма, по нищо не се различава от тази на Бял бор или Явор, та знае ли човек и те какво качество предлагат. Иска се ходене по завършени обекти и по такива които се строят в момента най вече, понеже по време на строенето могат да се видят много повече детайли и човек да съди за качеството на материяла и на труда. И пак повтарям, цената на кита ще е най-малкото перо в твоя случай-фундамент, окабеляване, ВиК, подови покрития, фаянс, бани, тоалетни, кухня шпакловки, външни мазилки....бюрократични спънки...списъка сигурно може да се допълва.
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 16:23:30
avatar
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 16:39:01
Защо ми се чини, че отново прозира онова обидно чуждопоклонничество дълбоко вкоренено у съвременният българин в Родината. Всичко родно е калпаво, лош човешки материал, а видиш ли там в обетованата земя всички са самаряни и едни добри, добри и така почтенни! Да му се додрайфа на човек от таз боза.
Николов ли беше, Човек ли беше казал че качеството на всякъде си има цена и няма защо да се чудим на резултата когато някой иска да мине еФтино пък после риве че качеството му било калпаво а то си е просто еФтиноwinking smiley Виждал съм как в едно малко селище близо до Торонто на хора изгоряла къщата, събраха се мъжете и за една седмица вдигнаха къщата в/у старите основи. Материала дойде от близката Рона като дъски и плоскости без никаква предварителна заготовка и с плана в ръка всичко се скова на тревата до фундамента, вдигнаха всичко с въжета и повярвайте ми за една седмица къщето беше на "крака". Голяма философия няма що. И нека ви кажа импрегнирана дървесина тук се използва само за външни проекти, като: ограда, веранда, навес....
Хайде със здраве и малко повече самочувствие, "материала човешки" в Родината НЕ е калпав*smiley_ahh*
Re: Сглобяеми дървени къщи от Европа и САЩ/Канада
20-02-2010 - 17:31:52
Не е чуждополконничество това да търсиш качеството, бързата и точна информация и хора, които не лъжат.
Не искам да мина евтинко, а качеството да отговаря на цената, която ще платя.
А относно материала...не че е некачествен у нас, а е просто трагичен...гледайки че за 20 години "преход" едни и същи грешки повтаряме и си мислим, че света е виновен за нашето дередже.
Както и да е, благодаря още веднъж на включилите се, определено ще поразгледам някои вече набелязани БГ фирми, организирах си оглед на две къщурки строени по този начин, така че...ще имам още какво да мисля smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход