Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
LKK
Re: за камината - "отрано"
24-09-2009 - 21:10:39
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Но ми обясни кое точно е по-доброто на отворената си-ма.

Други по-несъщественни предимства на отворените системи:
1. Лесно и много ефтино си правите буферен съд където складирате излишъка от топлинна енергия, когато имате такъв.
2. Забравяте за уникалните бойлери със серпентини и ги заменяте със серпентини по метода на Чаро топнати в буферният съд.
3. Чрез същият буферен съд интегрирате безпроблемно камина, котел, слънчеви колектори /дори и китайска отворена система/, термопомпа и въобще каквото Ви дойде наум.
4. От същият буферен съд с елементарна автоматика си захранвате подовото, конвекторите, предварителнато подгряване на бойлера за БГВ.
та такива ми ти работи, Иво *beer*
Re: за камината - "отрано"
25-09-2009 - 08:40:19
Ще ме извинявате за невежеството, но бихте ли ми обяснили какво е това буферен съд. Ако правилно съм разбрал е нещо като по-голям бойлер с по голяма серпентина за "складиране" на излишното количество топлина. Ако е така предполагам, че за такова нещо са необходими доста електроники за да мерят температурите в стаите и да отварят или затварят циркулацията към тоя съд. Тук обаче чувам и за по-голям разширителен съд, който да служи като буфер.... и уби всичко детско в мен. Ако ми го обясните обещавам да го кача като схема за да не питат и други като мен.

Аз също предпочитам отворените системи, но и при тях може да стане голям фал. Един убавец си оставил разширителния съд на терасата (локално етажно парно) и като му замръзнал... Със сигурност си спомням, че при взрива котела е изхвърчал върху близкото тото и от там върху един голф.
Re: за камината - "отрано"
25-09-2009 - 21:30:18
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Затворените системи се обезопасяват с:
> 1. Предпазен клапан по налягане. Често поради
> това, че не е работил дълги години отказва да
> сработи когато се наложи.

LKK, няма такъв филм. :] тия джаджи струват жълти стотинки и се слагат до всеки уред - бойлер, камина, котел...просто хей така за да е безопасно, без оглед на това каква система градиш - отворена/затворена. От стоене може да охлабят, ама да запекат...хмм не виждам как може да стане тая работа.
Пак да ти го кажа - отворената система не ти гарантира безопасност! Доста глупава идея е така да се правят икономии...
Re: за камината - "отрано"
25-09-2009 - 22:15:48
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> .... бихте ли ми
> обяснили какво е това буферен съд. Ако правилно
> съм разбрал е нещо като по-голям бойлер с по
> голяма серпентина за "складиране" на излишното
> количество топлина.


Представи си следното: за да се отопляваш, в къщата ти има подово което консумира 10 квт/час, но си монтирал камина/котел с по-голяма мощност. Взимаш съд с един тон вода, връзваш го към камината и я кладеш на мах само няколко часа. Температурата в съда се повишава от *0 на 90 градуса. Ако акумулираната енергия е 240 квт, ще ти стигнат да се отопляваш едно денонощие, без да се налага да си огняр непрекъснато. *beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-25 22:38 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
25-09-2009 - 22:27:11
На котлите мощноста се регулира с термо-статичен регулатор на мощността (една верижка свързана с биметална пластина отваря/затваря вратичката на котела и регулира притока на кислород) Има моменти когато има непълно горене - т.е. горивото се хаби. Ако имаш буферен съд слагаш котела да гори на оптимален режим, без да се притесняваш, че може да прегрее - буфера го пази. така печелиш и от това, че имаш по-добро изгаряне - същата мощност с по-малко гориво *drunk*
Re: за камината - "отрано"
26-09-2009 - 10:08:02
.

Повече няма да стъпя в този този форум.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 10:57 от ArturDent.
Re: за камината - "отрано"
26-09-2009 - 10:34:15
Така де, ама как се връзват - като разширителен съд ли, като друг съд със серпентини ли?
Re: за камината - "отрано"
26-09-2009 - 10:57:27




Ето как изглежда схема с буферен съд. Забележи, че всеки уред има собствена помпа - за бойлера, за ОИ (отоплителна инсталация - подово или радиатори) и за котела. Обозначено е кое какво е, Сферичен вентил е най обикновен спирателен кран, ....другото, си го разгледайте със справка в гугъл winking smiley *book*
Re: за камината - "отрано"
26-09-2009 - 11:26:26
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-26 12:07 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
26-09-2009 - 12:05:53
Схемата е малко объркваща, но ако си представяте, че помпите работят една по една и че ползват топлина или от буфера или от котела, се ви се поизясни как стават нещата. Възвратните клапани са сложени за да не се обръща циркулацията наопаки когато помпите са он/офф...
Тази на котела например, ако изходната вода няма 55 градуса не работи. тогава топлината идва от буфера...
За ОИ има един смесителен вентил (№9 от схемата), 3-те триъгълничета дето се съединяват алогично от топлата и студената вода, с него към радиаторите винаги отива вода с еднаква температура (излишната топлина от котела се трупа в буфера)...
Артъре, защо винаги мислиш в посока на някакви самоделки...варели...бидони...???
По дбре помисли и за това, че един ден може да се наложи, да продаваш къщата си, например ако са те викнали, да работиш в щатите в силициевата долина.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход