Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
18-09-2009 - 15:23:40
.

Повече няма да стъпя в този този форум.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 10:58 от ArturDent.
Re: за камината - "отрано"
18-09-2009 - 16:24:43
ArturDent, така като те гледам, само камини ще поддържаш и пълниш с дърва всеки час... Камината е красиво нещо, ама ако трябва да му слугуваш цяла зима, ще я намразиш и ще накичулиш климатици навсякъде. Не е ли по-разумно отсега да се помисли за наистина постоянно решение, а камината нека си я има - да се пали на Коледа с чаша вино в ръка smoking smiley
Re: за камината - "отрано"
18-09-2009 - 17:17:55
Чугунена горивна камера с водна риза - не съм сигурен дали има. Имам някакви спомени, че бях тъсил, но може и да не съм открил варианта който аз искам + механизъм за прибиране на стъклото в стената, т.е. да може да се ползва и като открита. Намерих само с ламаринена риза. Артуре, замисли се дали няма да ти е по-готино и да можеш да пекнеш нещо на жарта в камината. Преди година - две цената на такава камера беше около 1200 лв. Доста киловати беше, но не помня колко. Ако искаш мога да потърся снимка (помня, че си я срещах из архивите).
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 07:46:17
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 11:15 от ArturDentEx.
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 07:50:12
.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 11:14 от ArturDentEx.
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 09:27:59
Юзер Написал:
-------------------------------------------------------
> Моментната мощност на една камина не зависи ли от
> това колко цепеници са сложени вътре?
> Не може ли да работи, например, с 10% от
> максималната мощност?

Юзер, ако си легнеш ще е трудно да я подклаждаш на 10%!
Камината не трябва да се преоразмерява защото огъня е безконтролен.
Даже задължително трябва да е с по-малка мощност, което да гарантира, че дори да е надумкана с дърва и разпалена на МАХ, топлообмена по радиаторите ще я предпзи от прегряване.
За да не се мъчи от липсата на мощност се слага термостат, който контролира помпата за да се поддържа оптимална т. на водата във водната риза...
Аз например преди лягане я натъпквам догоре с дърва, клапата затварям на "11 без 5" и я зарязвам. това осигурява до около 4 часа работа. По принцип така се наклажда камина. Честото отваряне на камината разстройва горенето.
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 09:42:43
> ПРОСТ ТЕСТ: монтажника да накладе камината и да
> стои вътре при нея докато прегрее в. риза. ако оцелее
> значи системата му е безопасна - чат ли си!


Артуре, звучи зловещо но ако тозиq който ти сглобява системката си разбира от работата, ще се подложи на теста БЕЗ НИКАКВО ПРИТЕСНЕНИЕ! Еми ти всяка вечер ще си опитно зайче, както си се насочил към по-мощна камина от това което ти е нужно ще има да слушаш едно бълбукане, цвърчене...страшничко си е ;-)
Трябва да си предвидил какво ще се случи ако:
- се счупи циркулационната помпа
- ако спре тока и юпс-а се изтощи или просто не работи защото акумулатора е дал фира
- ако си правил профилактика и си забравил затворени спирателните кранове на камината ти (т.е. имаш затворен съд пълен с вода и нагрят до ... 6-700 градуса)



Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 09:58:44
ArturDent Написал:
-------------------------------------------------------
>Не каза какво мислиш за предпазния клапан на 2 м от камината?


Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> - обезопасяваш ДИРЕКТНО на камината и никакви
> тръбички, вентилчета кранчета преди предпазната
> група, а с тръба отведи изхвърляната вода където
> пожелаеш.

В добавка, ако те влече, сложи и нещото дето си намислил на 2 м. от камината, но не пропускай това, за което ти казвам. Какво точно ще ти покаже уред на 2 м.?
Там може да си с ледено студена вода (даже и замръзнала) а в камината да е жега и налягане, като за БУМ.

ArturDent Написал:
-------------------------------------------------------
> Аааа.... забравих да питам още нещо. За да се
> предпази водата в бойлера от прегряване, чрез
> камината (да не се ощави някои, като се къпе), има
> предвиден температурен клапан (75 С) ....

Поналучкваш нещата...има смесителни вентили, ако монтираш такъв след бойлера ще имаш БТВ с температура както си я настроиш, без да се интересуваш от температурата на водата в бойлера...
Казах ти да не взимаш в предвид бойлера при оразмеряване мощността на камината ти, но бойлера деиствително може да го ползваш като буферен съд.




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-09-19 18:44 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 10:51:59
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Чугунена горивна камера с водна риза - не съм
> сигурен дали има. Имам някакви спомени, че бях
> тъсил, но може и да не съм открил варианта който
> аз искам + механизъм за прибиране на стъклото в
> стената, т.е. да може да се ползва и като открита.
> Намерих само с ламаринена риза. Артуре, замисли се
> дали няма да ти е по-готино и да можеш да пекнеш
> нещо на жарта в камината. Преди година - две
> цената на такава камера беше около 1200 лв. Доста
> киловати беше, но не помня колко. Ако искаш мога
> да потърся снимка (помня, че си я срещах из
> архивите).


bulhomes, има модели на камини с водни ризи и отваряне нагоре. Това е по-скоро за удобство при отваряне...но механизма не позволява добро уплътняване при затваряне. За камина с водна риза е от важно значение, вратичката да е плътно затворена, иначе се губи ефективността на в. риза. Така че не препоръчвам, горно отваряне в комбинация с в. риза.

bulhomes, иначе и твоето желание е основателна причина при избора на типа камина. Просто трябва човек да е наясно какво ще иска от камината - да се отоплява с нея (в. риза) или да пече кебапчета на нея и да я ползва и с открит огън.
Водна риза и отворена камина не става - избирате или едното или другото.
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 12:28:17
138 квадрата ти изглежда много след апартамента, но не е кой знае какво за къща. Ти с отворени прозорци ли ще я топлиш с такава мощност? smiling smiley Аз отоплявам 400 м2 с 20 кВ термопомпа.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход