Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 14:19:54
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> bulhomes, има модели на камини с водни ризи и
> отваряне нагоре. Това е по-скоро за удобство при
> отваряне...но механизма не позволява добро
> уплътняване при затваряне. За камина с водна риза
> е от важно значение, вратичката да е плътно
> затворена, иначе се губи ефективността на в. риза.

Камините с водна риза на Прити са със заводски отвори по вратите, които не се затварят. Шефа на Прити ми каза, че без тези отвори няма да гори добре.

>
> bulhomes, иначе и твоето желание е основателна
> причина при избора на типа камина. Просто трябва
> човек да е наясно какво ще иска от камината - да
> се отоплява с нея (в. риза) или да пече кебапчета
> на нея и да я ползва и с открит огън.
> Водна риза и отворена камина не става - избирате
> или едното или другото.




На тая стъклото се прибира нагоре ако ще я ползваш като открита или се отваря настрани ако ще се ползва като затворена. За отоплението съм предвидил котел. Камината ще е за красота (и кебапчета). Тъй като мисля за сериозни изолации ме съмнява, че преди да купя котела да пробвам отоплението само с камината. Ще си прекарам тръби до котелното да има, а дали ще се ползват - ще видим.
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 14:39:05
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------

> Камините с водна риза на Прити са със заводски
> отвори по вратите, които не се затварят. Шефа на
> Прити ми каза, че без тези отвори няма да гори
> добре.

Щом са преценили, че действитлно има нужда от тях - ок. Уплътняването на вратичката е друго нещо - там се очаква да е затворено плътно, а не да пропуска. Това просто е недостатък, едното за сметка на другото - имаш опцията да скриваш вратичката, но пък ще е по-малко ефективна в. риза. Хората не случайно правят най-различни модели, ти се кефиш на едно, аз на второ, друг на трето...
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 19:21:13
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 11:13 от ArturDentEx.
Re: за камината - "отрано"
19-09-2009 - 19:29:13
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 11:13 от ArturDentEx.
Re: за камината - "отрано"
20-09-2009 - 10:05:05
ArturDentEx Написал:
-------------------------------------------------------
> Сега се уча.
> За мен тук големия проблем е че нямам контрол над
> процеса на горене.
> Бях ти казал, че съм от IT сектора. Правил разни
> неща свързани с горене, затопляне на вода,
> налягане и т.н. Например за да е оптимално едно
> горене се прави количествен и качествен анализ на
> газове на изхода(комина).

Артуре, сега се учиш!!! Факта че ти е интересно, означава че бая ще си играеш със системката като я сглобиш => първата ти работа е да я направиш дуракоустойчива

Започваш от камината:съобрази мощността и - имаш сметнати 10 квт (за бойлера на око слагам около 3 квт), ...вземи си такава като по-проект с водна риза около 10 квт! И това ти е много, самата камина излъчва около 3-4 квт, с хитринка може са се извадят още 1-2 квт и пак си преоразмерен.

поразпитай от колко дебела ламарина е направена водната риза на различните производители, стъклата са различни по-качество, има моделчета с каталитично доизгаряне (не са съвсем безконтролни) winking smiley
Като закупиш камина първата ти работа е да я обезопасиш: да не заври и да не вдигне налягане.
Купуваш 2 клапана (и двата са за окомплектоване на затворени системи)


Термостатичен предпазен клапан, следи водата в камината да не заври, ако тя достигне 95 градуса, клапана отваря и изхвърля топлата вода ...в канала. Ще е по културно вместо да правиш гейзер през разширителния ти съд на тавана *drunk* :] Прост физически закон ако изхвърлиш прегрятата вода от някъде трябва да напълним студена вода - би могло през разширителния съд, ако му сложиш "автоматична пълначка" - с поплавък от тоалетно казанче ще си го пълниш автоматично. Ама трябва да го тестваш опитно. Подобна е схемата при затворените системи. ...Бе, защо не си го сложиш ОРС в банята? Ще е с метър по-ниско от това което са ти предвидили? там всичко ти е под ръка и няма да се притесняваш от наводнение.



мембранен предпазен клапан. Отваря в случай, че в следствие от опитите ти *angel* , грешка или нещо си друго, налягането във водната риза се вдигне над 3 бара (обичайно ти ще си с налягане малко над атмосферното...) Монтира се в близост до камината около 20-50 см за да не му гори мембраната ако прегрее камината.



може и комбиниран 2в1 (като цена е най приемлив около 60 лева) макар че ... аз не бих си сложил такъв, ако камината изхвърли водата и прегрее, ще му изгорят гумичките...




Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2010-01-26 11:22 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
20-09-2009 - 10:57:01
С горното си подсигурен за всякакви възможни беди (хубаво е да провериш предпазните клапани дали сработват, да не са дефектни преди да ги монтираш)

Камината задължително подсигуряваш с ЮПС. Трябва да е с външен мощен акумулатор, който да ти гарантира 3-4 часа работа на помпата, т.е. докато огъня в камината утихне.

Вече обезопасен може да поработиш върху контрола на горенето.
логично може да се пипа на няколко места:
приток на кислород: по горе писах, има камини с по сложен начин на засмукване на въздух, аз ползвам такава, това подобрява горенето...има модели камини които са капсуловани и могат да ползват въздух от вън, (въздуха може да се подгрее, ако го прекараш покрай комина, това подобрява горенето.
-изходните газове (комина) - ако цялата камина, заедно с меката връзка към комина от термоустойчива неръждаема стомана облицоваме във въздушна риза успешно можем да отнемем още малко топлина от изгорелите газове. Може на естествена циркулация, може и с термостат (изх. газове не трябва да се преохлаждат), който да включва вентилатор за да обдухва въздушната риза. Комина си го направи като по учебник за да имаш тяга и да не се занимаваш с глупости и сажди.

- Правиш добра аналогия с ДВГ, подобно на ДВГ, камината се охлажда с вода. . Колкото водата във в. риза е по-висока, толкова по-малко нагар ще се образува отвътре (опитно съм установил, че е екстра ако не пада под 55-60 градуса) за целта с помоща на термостат


контактен

или


капилярен,

можеш да спираш помпата (циркулацията на водата) ако температурата в камината падне под зададената.



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2010-01-26 11:37 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 06:40:53
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 11:13 от ArturDentEx.
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 09:39:12
Артър, както разбирам има "правилен" начин има и твой си начин. За да се чувстваш сигурен, вместо клапаните можеш да нашляпаш термостати и да мериш температурата - която, ако стане 80 С, 90 С, или колкото искаш (ще имаш възможност да си ги настройваш) да ги вържеш със звънец в твоята спалня. Като звънне някой трябва да отиде и да загаси камината, за целта се ползва пясък, който предвидливо трябва да имаш в близост.
От предпазните клапани, водата се отвежда с МЕТАЛНА (медна) тръба до където пожелаеш, важното е самите клапани да са на мястото си!
От осезателя до вентила разстоянието е около 70-80 см...
Едно от приложенията на предпазния термостатичен вентил е при т. от 95 градуса да отвори и да подаде студена вода през обезопасителна серпентина вградена във водната риза на камината. На запад (в германия със сигрност) камини без такава серпентина е забранено да се продават! Тук има такива вносни модели. Ако държиш на българска камина, може да си поръчаш (срещу доп. заплащане) да ти вградят серпентината.
В бг вкарваме ст. вода директно във водната риза, като се разчита, че налягането във водопреносната мрежа ще е по-високо от това във. водната риза (при теб със сигурност нали си с отворена система).
Хммм, сега се сещам, удачен начин, за отворена система като твоята, е този вентил да се върже между студената нитка и възвратния клапан и при "алармена ситуация" ще вкара студена вода в камината, излишната топла вода през ОРС и през преливната тръбичка може да се отведе в канала.
За комина - Ако ще слагаш какъвто трябва, отсега можеш да му научиш размерите. 40/40 няма да са достатъчни (Ф25 комин, +10 см. вата, +10 см. стени на бет. блокче, + още 20 см. отвор за подаване на подгрят свеж въздух, прави около ***)...но ако ще си правиш твой модел, не зная... winking smiley



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-09-21 10:03 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 10:56:00
ArturDentEx Написал:
-------------------------------------------------------
>При достигане на
> критична граница да кажем 93 градуса - "тръшкаме"
> системата - спираме горивото. Номера е, че в
> случая на камина няма как да прекъснем подаването
> на горивото.


Ти не можеш, но аз мога да УГАСЯ ОГЪНЯ В КАМИНАТА АВТОМАТИЧНО! smiling smiley Дупчи се водната риза и се монтира още един допълнителен клапан. С такъв клапан като този първия (или третия) мога част от водата да я вкарам в огнището. При критична ситуация, клапана отваря и вкарвам вода директно върху огъня, с подходящо мех. вентилче може да се регулира, колко точно вода да тече в огнището...има как да се направи така че да не ти наводни хола...за затворена система работи (работи на 2 бара), но за отворена, каквато не съм сглобявал, трябва да се опита.
winking smiley :] *book* ...Може и да не се дупчи камината, а да се гаси с вода, от бойлера - топла (с топла вода огън се гаси по удачно)...въпрос на решение...а за теоретиците от това камината НЯМА да се спука.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-09-21 11:13 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 11:34:58
ArturDentEx Написал:
-------------------------------------------------------
> За тоалетното казанче (поплавъка) и аз съм си го
> мислил,но не зам как ще реагира на по-топлата
> вода.

Артуре, ми за тези неща се мисли преди да си направиш проекта ве, кой е казал че трябва да е само един РС, може и да са два. Един на топлата и един на студената вода, от ТВ вдигаш до нивото на РС, извиваш тръбата и обратно в канала. важното е да са на едно ниво - инженер си (аз не съм), знаеш закона на скачените съдове.
Честно казано за парите които си платил, можеше да ти направят обмислен проект а не с КОПИ-ПЕЙСТ да ти сложат една схема, дето и разширителен съд няма... :} *huh*
...Ако минеш на затворена система, всичките тези разговори отпадат, твоя тип система аз я сматам за отживелица.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-21 11:37 от Ivo.NovDom.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход