Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 16:21:28
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 11:12 от ArturDentEx.
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 16:35:50
ООО, ЛКК, *smiley_ahh* *beer* и ти пусна темата и се покри.
Камините ги тестват, всяка една - надуват ги с вода под налягане на 6 бара. На практика са правили опит - пръснала се е на 13 бара.
За отворената и затворената си-ми, предимствата са всичките в полза на затворената си-ма. Правят ги отворени, за да не купуват няколко клапана и авт. пълначка...това е разликата, ако си чел по-горе, давам съвети да се слагат същите предпазни клапани като на затворена си-ма.
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 16:46:16
Има много начини да се изпълни отоплителната система.Няма един "верен".Аз си оставам привърженик на гравитачните,без помпи и т.н. Вярно-като размер всичко им е по две в сравнение с помпата и ефекта на икономията се губи,защото дали ще инвестираш в 2 цола тръби,200 литра разширителен съд и т.н. или в помпа,УПС и клапани...общо взето е все тая.Просто гравитачната има стабилност на работата и независимост.Останалото дори да има 0,1% шанс да не сработи,статистиката показва,че това все някога се случва.
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 16:56:10
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Има много начини да се изпълни отоплителната
> система.Няма един "верен".Аз си оставам
> привърженик на гравитачните,без помпи и т.н...

ЛКК ще прави отворена, аз затворена, ти гравитачна...ако пигаш мен, всичките са верни. winking smiley
LKK
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 18:59:00
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> ООО, ЛКК, и ти пусна темата и се покри.
> Камините ги тестват, всяка една - надуват ги с
> вода под налягане на 6 бара. На практика са
> правили опит - пръснала се е на 13 бара.
> За отворената и затворената си-ми, предимствата
> са всичките в полза на затворената си-ма. Правят
> ги отворени, за да не купуват няколко клапана и
> авт. пълначка...това е разликата, ако си чел
> по-горе, давам съвети да се слагат същите
> предпазни клапани като на затворена си-ма.

А-а, въобще не съм се покривал, просто през почивните дни не ползвам интернета. :]
Това, което го пишеш е вярно за котлите, за камините не важи. Ако някой български търговец се е изхитрил да го декларира, мен силно ме съмнява. Не може водна риза заварена от няколко листа черна ламарина да издържа на такова налягане. Съмнявам се, че и заварките на водните ризи ги контролират на рентген. Тя, ако не се пръсне по шева 100% ще се надуе като възглавница и край на кефа от "живият огън". А как стои въпроса с корозията на водната риза и здравината и? Съветвам тези, които са си направили затворени системи с камина с водна риза да се допитат отново до мнението на специалистите.
LKK
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 19:05:35
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Има много начини да се изпълни отоплителната
> система.Няма един "верен".Аз си оставам
> привърженик на гравитачните,без помпи и т.н.
> Вярно-като размер всичко им е по две в сравнение с
> помпата и ефекта на икономията се губи,защото дали
> ще инвестираш в 2 цола тръби,200 литра
> разширителен съд и т.н. или в помпа,УПС и
> клапани...общо взето е все тая.Просто гравитачната
> има стабилност на работата и
> независимост.Останалото дори да има 0,1% шанс да
> не сработи,статистиката показва,че това все някога
> се случва.

На мен, най ми допада хибрида между гравитачната и тази с помпата. 200 литра разширителен съд са много полезни, защото това е своево рода буфер, който Ви позволява да се топлите още няколко часа след угасването на камината. Наличието на буфер позволява докато се пали камината да работи на МАХ, т.е. в оптимален режим.

LKK
Re: за камината - "отрано"
23-09-2009 - 17:25:26
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Здрасти Чаро, купих програматор и сега ще го
> монтирам на бойлера. Ще му задам да нагрява от
> 3.00-5.00 утре ще разбера дали това време ще му
> стигне да се загрее до 60 С - на толко съм го
> настроил. Ще ми е интересно да видя как ще се
> отрази на месечните ми сметки. Ще мога да дам
> отговор след няколко месеца...
> Ти къде се изгуби бе човек? Нямате нещо! Не
> чатиш...
>
Здрасти Иво, *beer*
Хубаво си направил за програматора.
Тия дни си мислих за твоя проблем с рециркулацията на БГВ. То проблема не е само твой, а на всеки дето иска щом врътне кранчето да му потече топлата водица, ама същевременно да не се набутва помпата да върти топлата вода денонощно по трасето.
Там програматор също би бил от полза, но си мисля, че никак няма да е зле да вържеш включването на рециркулационната помпа към ключа за осветлението в която и да е от баните. Така човек като си светне, за влезе вътре, докато включи крана, за да се измие и топлата вода вече е дошла. Единственно кухнята някак си не влиза в схемата, но за там нищо не ми ражда главата освен програматора.
Re: за камината - "отрано"
23-09-2009 - 18:55:19
ЛКК, Има логика...ама за мен не става, не съм пуснал кабели. за да дойде ТВ, чакам около 30-ина секунди. Така, че пускането с ключа за осветлението, при мен, не е удачно. С порграматор и термостат обаче ще стане.
Зная кога ставаме и кога излизаме - сутрин ще върти 1 час и вечер от 18-22 ще върши идеална работа. Ще го настроя да не пада под 40 градуса - хем ще има ТВ, хем няма да топля и двете тръби. Като го пусна ще драсна два реда. Сега настройвам бойлера winking smiley
Re: за камината - "отрано"
23-09-2009 - 19:24:22
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> Това, което го пишеш е вярно за котлите, за
> камините не важи.


Какво да правя, да преправя моята на отворена ли? Бих го направил, ако така стане по-безопасна winking smiley без оглед на цената. Даже може и отделна да направя специално за каминката, че имам вързам и котел. Но ми обясни кое точно е по-доброто на отворената си-ма.

>Ако някой български търговец се
> е изхитрил да го декларира, мен силно ме съмнява.
> Не може водна риза заварена от няколко листа черна
> ламарина да издържа на такова налягане.
>... Съветвам тези, които
> са си направили затворени системи с камина с водна
> риза да се допитат отново до мнението на
> специалистите.



ЛКК, неоснователно се притесняваш от повишаване на налягането. Прегрявал съм камини, разширителния съд поема разширенията - налягянето не мърда от 2.00 бара (колкото е настроен), дори и при температура от 120 градуса в камината. *drunk* вярвайте само на специалист застанал до камината с прегряла водна риза. winking smiley
останалото е ТЕОРИЯ без покритие...


Преди няколко поста, писах да се интересувате от дебелината на ламарината, моята е с дебелина 4,5 мм. Също и стъклата имат разлика - едните се пукат, ако ги залеят с вода, другите не...
Купувайте си тествани камини на 6 бара! Не крия, ползвам камера от камини ДЯВАЧ, те са единствените които разполагат с контролно-измервателна лаборатория в бг, доколкото имам инфо, тестват изделея и на други производители. Между другото изнасят камини за Чехия, Германия и ... ФРанция :]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-09-23 19:42 от Ivo.NovDom.
LKK
Re: за камината - "отрано"
24-09-2009 - 20:53:14
Иво, само не си мисли, че от пуст магарешки инат държа на тезата, че при камина инсталацията трябва да е отворена. Миналата гдина си избирах камера за вилата и попрочетох някои от специализираните руски форуми за отопление. Там специалистте са на същото мнение.
Това, което разбрах, и според мен е най-важното е, че отворената система е напълно БЕЗОПАСНА. Каквото и да правиш не може да се пръсне и да стане сакатлък.
Водната риза при камините най-често е изпълнена от ламаринени листа и представлява нещо като съединени една с друга правоъгълни кутии в зависимост от модела. Колкото и да е дебела ламарината тази форма не издържа на голями налягания. Тази форма при покачване на налягането има тенденция към издуване, при което усилията като с лост се пренасочват към ръбовете и следва разпорване по шевовете.
При котлите водната риза е изпълнена или като тръбен топлообменник или като множество цялостно отляти чугунени секции. Такава форма държи на вътрешно налягане и не преразпределя усилията към заваръчните шевове. Да не говорим, че котелното е със свои специфични изисквания за безопасност и е обособено като самостоятелно помещение. Това не ти е представителният кът в дневната, където често има хора.
Недостатци на отворената система са:
1. Необходимост от доливане вследствие на изпарение или изхвърляне на част от топлоносителя.
2. В топлоносителя непрекъснато постъпват газове от атмосферата.
3. Така се създават по-лоши условия за работата на помпата, възможна е поява на кавитация при мощни помпи.
4. Пак поради точка 2 се засилва донякъде и корозията.
Ами за друго не се сещам.

Затворените системи се обезопасяват с:
1. Предпазен клапан по налягане. Често поради това, че не е работил дълги години отказва да сработи когато се наложи.
2. Разширителен съд: Едно прекрасно решение, но между него и водната риза не трябва да има никакви кранове или устройства /помпи, възвратни клапани, трипътни вентили.../, които може да се превърнат в такива. Е и на него може да му се скъса мембраната, но ако е разположен в котелното няма страшно.
Лошото при затворените системи е, че те работят под НАЛЯГАНЕ. Оттам и температурата на кипване на топлоносителя /вода/ надвишава 100 градуса. Ако се получи пробив някъде в инсталацията и налягането рязко падне се създават предпоставки за неконтролирано изкипяване на водата /вече при 100 градуса/ и експлозия със свръхгореща пара. При отворените системи просто кротко ще си изтече.
Сори, ако не съм се изразил съвсем ясно, или ако нещо не съм разбрал правилно. Това е, което ми се върти в главата. А иначе нека всеки за себе си реши кое е по-важно и по-добро за него.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход