Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 11:49:53
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Това с поцинкованата търба е доста лоша идея. Не
> задълбочавай грешката си. По добре го остави така
> и карай докато може.

Иво, би ли пояснил защо поцинкованата тръба е лоша идея. Ти а и други източници съветват вътрешната страна на комина да е гладка, за да не създава турбуленции на пушека и да не задържа сажди, да се нагрява бързо и да е влагонепропусклива. Според мет поцинкованата тръба удовлетворява тези изисквания. За изолация м/у нея и коминните тела ще разчитам на затворения м/у тях въздух. Е не е като каменна вата но все пак е изолатор.




Или си вземи едно канго под
> наем и го изкърти, на негово място направи какъвто
> ти трябва.

Трудна работа. Комина ми(всъщност те са 3) започва както твоя от тавана на първия етаж. През втория етаж са само коминни тела-неизмазани. На тавана обаче вече е иззидан с еденички, 6см. изолазия, мазилки, мрежи, шапки, керемиди, хидроизолации-бая работа се отваря. Досещам се какво ще отговориш-че рано или късно трябва да го направя. Но все пак, не преувеличаваме ли нещата. Казваш че при палене докато кумина влезе в режим по стените му "тече конденз". Такъв жесток кнденз ще се получи ако топлия въздух(димът) съдържа голямо количество водни пари- наистина голямо. Доколкото ми е известно такова се садържа в газовете след изгарянето на природен газ(затова за газови боилери препоръчват метални комини), но от дърва не е чак толкова голямо че да причини този конденз за които говориш.


> - лесна и възможна артернатива е външно коминно
> тяло от неръждавейка, двустенно с изолация.
> Препоръчвам ти на Рувекс. Техните тръби са инокс
> но имат заварка - ШЕВ!!! има и безшевни такива, но
> вмомента не мога да ти кажа кой ги внасяше. Дори и
> тези със шева ще те надживеят, така смятам де...
> Можеш да монтираш метален комин на мястото на
> сегашния си "комин" (малко по-скъп, но е сух
> монтажа и много по-бърз от истинския керамичен
> комин... )

Външен комин не мога да направя защото камината ми е в средата на къщата.
Притеснява ме малко сечението но всички ме уверяват че за 10Кв горивна камера 18х23=414см2 трябва да е достатачно.
Нещата които пишеш са ми интересни и смятам полезни за форума.

*ok*
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 12:27:55
velitone, благодаря за мнението smiling smiley

Подобно на повечето съм ползвател на нещата които други произвеждат за да решат един или друг проблем - за всичко има решение.

> Ivo.NovDom Написал:
> --------------------------------------------------
> > Това с поцинкованата търба е доста лоша идея.
> Не
> > задълбочавай грешката си. По добре го остави
> така
> > и карай докато може.

Продават се коминни тръби от НЕРЪЖДАВЕЙКА (устойчиви на температура, на влага, на киселинност) - те вършат работа, като ще си оправяш проблема - слагай каквото трябва, а не каквото ти е угодно според цената му.
Виж, стотици хора живеят в къщи с комин като твоя и ... да речем, нямат проблем, така че карай засега така. В случай че постоянно ти се запушва комина или пък избие чернилка или нещо от рода, чат тогава опитай да променяш - но си купи материали според проверена технология, а не опитвай нещо твое, което никой не знае какъв ще е резултата му.

За конденза: доста хора докато палят камините си, виждат течаща вода от вътрешната страна и мислят че им е пробита в. риза. Като започна да паля моята ще го снимам и ще го кача в нета. При горенето на дърва или въглища които са органични също се отделя много Н2О.
При палене на камината/котела докато комина се затопли (колкото по-бързо толко по-добре) се образува същия конденз.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-25 19:39 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 13:51:32
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------

> Продават се коминни тръби от НЕРЪЖДАВЕЙКА
> (устойчиви на температура, на влага, на
> киселинност) - те вършат работа, като ще си
> оправяш проблема - слагай каквото трябва, а не
> каквото ти е угодно според цената му.
> Виж, стотици хора живеят в къщи с комин като твоя
> и ... да речем, нямат проблем, така че карай
> засега така. В случай че постоянно ти се запушва
> комина или пък избие чернилка или нещо от рода,
> чат тогава опитай да променяш - но си купи
> материали според проверена технология, а не
> опитвай нещо твое, което никой не знае какъв ще е
> резултата му.


Съгласен съм с гореказаното. За НЕРАЖДАВЕЙКАТА ще те послушам.


> За конденза: доста хора докато палят камините си,
> виждат течаща вода от вътрешната страна и мислят
> че им е пробита в. риза. Като започна да паля
> моята ще го снимам и ще го кача в нета. При
> горенето на дърва или въглища които са органични
> също се отделя много Н2О.
> При палене на камината/котела докато комина се
> затопли (колкото по-бързо толко по-добре) се
> образува същия конденз.
>
>
В такъв случай не са ли по-удачни комините които стигат до пода на помещението-водата ще си остава в комина(ако не избие през плочата или стените). Всъщност аз исках да направя такъв комин но послушах техническия и го започнахме от тавана за което почвам да сажалявам, но както казват братята евреи "experience cost money!".
:g: *book* *ok*
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 15:36:07
чаро Написал:
-------------------------------------------------------
> Иво, има си цака бре!...
> Таймера е обикновен, програмируем. -
> Бойлера е на Шишков,100л 3кв ел, но е обвит с
> около 40-50см минерална вата. Лятото ни стига, при
> работа от 1 час и 40 минути нощно време.

Здрасти Чаро, winking smiley купих програматор и сега ще го монтирам на бойлера. Ще му задам да нагрява от 3.00-5.00 утре ще разбера дали това време ще му стигне да се загрее до 60 С - на толко съм го настроил. Ще ми е интересно да видя как ще се отрази на месечните ми сметки. Ще мога да дам отговор след няколко месеца...
Ти къде се изгуби бе човек? Нямате нещо! Не чатиш...*write*
*beer* *drunk*
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 18:38:05
*beer*
Ще споделиш. А можеш и да си го сметнеш...


Мен силата ми е в термопомпите и подово-конвекторните отопления. С камини не съм се занимавал досега.

Подчатквам в "направи сам"- повече...
*drunk*
Re: за камината - "отрано"
21-09-2009 - 22:23:43
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 11:13 от ArturDentEx.
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 00:10:02
ArturDentEx Написал:
-------------------------------------------------------
> Иво, да заровим томахавката...Тук просто търся накъкво приемливо отношение цена/качество или цена/сигурност

??? Ти пък. Не смятам, че се караме. :ami:
Прави нещата както трябва да се направят, а цената колкото излезне!
То това което си захванал ще стане и без да чатиш тук. Ние си чупим пръстие във форума *write* а твойте строители си го карат както си знаят. winking smiley Хехехехех.
Домашните системки за комфорт също трябва да се преподсигуряват, за да са действително комфортни, а не да обременяват. Тежичко е, че не е само една, за всичките трябва да се плаща - алармена си-ма, ел, вода, камина, ЛО, канал ... и за всичките има евтин, има и ПРАВИЛЕН начин на изграждане.
за комина - пак ти казвам, не си прави самоделка ами си купи готов и си го сглоби. според камината ще ти кажат точно какъв да си вземеш. Отсега можеш да му научиш размерите. Светлия отвор винаги може да се поизкърти после - това не е от голямо значение. *beer* *drunk*

ArturDentEx Написал:
>Идеята за алармите които те питах е - да ми премигне нещо когато температурата наближава тази на предпазния клапан.

По-горе ти написах: щом искаш аларма, купуваш термостат и го слагаш да мери Температура на водната риза. Настройваш го да сработва при 93 градуса, от него до където ти се иска (до спалня, до хола) прокарваш кабели, на тях връзваш по една контролна лампа и/или звънец и алармата ще стане.
Понеже камината е пожаро-опасен уред, си направих пожароизвестителна аларма, няколко температурни и димни датчика (в кухнята, до камината, в гаража вързани със СОТ), ако сработят викат дирекно пожарната и ми пращат СМС, а на пожарникарите съм монтирал...ПОЖАРЕН ХИДРАНТ пред къщата, ако им свърши водата да има откъде да си налеят spinning smiley sticking its tongue out питай ме на лични колко струва, че ми е неудобно :]



Важното е да си го изпроектирал и ако ще го правиш преди да измажеш стените да си пуснеш кабелите.

За бюджета си предвидил, че може да се "продъни", затова го карай по следния начин: например за соларни панели сложи си тръбната разводка и окабеляването от котелното до тавана, а панелите и арматурата остави за някой ден по натам. Алармена си-ма: предвиди окабеляването за датчиците, а самите датчици когато имаш пари, и всякакви такива неща по този начин. winking smiley



Редактиран 5 път(и).Последна редакция на 2009-09-22 10:19 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 09:19:43
velitone Написал:
-------------------------------------------------------
> В такъв случай не са ли по-удачни комините които
> стигат до пода на помещението- водата ще си остава
> в комина(ако не избие през плочата или стените)
.

Най-отдолу има кондензоуловител с тръбичка и водата не остава в комина ами я отвеждаш в канала. smoking smiley

> Всъщност аз исках да направя такъв комин но
> послушах техническия и го започнахме от тавана за
> което почвам да сажалявам, но както казват братята
> евреи "experience cost money!".

Велитоне, с комин от горната плоча също става, така че не съжалявай, това не е грешка. Каква изолация са сложили на комина? Би трябвало да е мин. вата ...
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 12:01:52
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 11:13 от ArturDentEx.
LKK
Re: за камината - "отрано"
22-09-2009 - 15:47:57
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------

> ...Ако минеш на затворена система, всичките тези
> разговори отпадат, твоя тип система аз я сматам за
> отживелица.

Иво, за камина с водна риза ЗАДЪЛЖИТЕЛНО отворена система. Тези водни ризи никой не ги смята да издържат на налягане.
Струва ми се, че голяма част от мераклиите за камина смятат, че като е с водна риза тя може да замени котела, като остане кефа от това да си имаш "жив огън" /камина/ в дневната. На практика съвсем не е така и всяка една камина с водна риза е "несполучлив опит за котел" от отоплителна гледна точка и "осакатен горивен процес" от естетическа гледна точка.
Нормално е да си сложите въздушна камина и да и се кефите безпроблемно, а за отоплението има други алтернативи. Да не говорим, че тогава си я палваш, когато си на кеф, а не когато термометъра е слезнал под определено деление на скалата.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход