Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
16-09-2009 - 03:14:20
Някъде четох, че светлите отвори на камината и на комина трябва да бъдат 7:1
Re: за камината - "отрано"
16-09-2009 - 11:22:06
Вulhomes, зависи и от височината на комина, така че това съотношение може да не е точно, но не споря...става и опитно, ако говорим за открита камина или ББК (при направена шапка започва да се намалява сечението на светлия отвор докато спре опушването, ако има такова) хубаво е да се ползват проверени оразмерявания, за да няма изненади. Както казах по-горе, производителя винаги дава предписание за сечението на комина, редно е да се спазва.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-26 00:23 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
16-09-2009 - 14:09:20
.

Повече няма да стъпя в този този форум.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 10:59 от ArturDent.
Re: за камината - "отрано"
16-09-2009 - 15:58:13







Такова нещо съм виждал направено и работещо в БГ още в средата на 80-те-за басейна в почивната станция на предприятието където баща ми работеше.Бяха над 100 модула слънчеви колектори,накачулени къдет се сетиш.Осигуряваха топла вода за басейна и за баните на около 50 бунгала.
Вечер бойлерите минаваха на електрическо захранване,пълна автоматика-в 19:00 слънчевата система спира да подава вода към бунгалата и там загрятата вече вода в бойлерите се поддържа топла от реотани.Сутрин в 10:00 всичко тръгва отново.
Експериментална система,бяха я правили австрийци.Две лета поред сме ходили там,после баща ми напусна от тая фирма и...не знам нататък какво е ставало,но след като падна комунизма сме минавали веднъж от там-всичко беше изринато-дори бунгалата ги нямаше.
LKK
Re: за камината - "отрано"
16-09-2009 - 16:32:58
ArturDent Написал:
-------------------------------------------------------
> Нещо Оффтопик:
> Гледам събрали сте се специалисти, чета темата и
> ми хрумва следната идея. Кажете дали е
> осъществима.
>
> Може да прасна едно басейнче в къщата. Проблема е
> че жената всяка температура на водата под 27
> градуса я смята за ниска. Ако бодна слънчеви
> панели, и направя някаква циркулация на водата
> през тях и водата в басейна, дали ще стане нещо
> (+3 градуса например)
>
> Май сам ще си отговоря - басейн 3х5х1.5 м има 22.5
> кубика, което е 22 500 литра! Надеждата е че делта
> Т е по малко.
>
> Ха се га да ви видя
А-а, специалистите са по другите теми, тук сме ентусиасти.:}

Та на въпроса ти за басейна и колекторите нещата са горе-долу следните.
1. За затоплянето на 1 м3 вода с 1 градус отива около 1.17 кВтчаса енергия.
2. В слънчев ден за периода от март до октомври с 1 м2 посредствен колектор може да хванеш от 2 до 4 кВт енергия.
Значи на теб ти трябват 79 кВт, за да дигнеш температурата с 3 градуса.
При 3 кВт дневно от 1 м2 ти трябват 26 м2 колекторна площ, което си е цифра.
п.с. за басейни има гумени колектори /нещо като гумена постилка с оформени канали вътре, където циркулира водата/. Макар и с по-малко КПД били доста по-ефтини за 1м2 и за твоят случай ставали перфектно, но нямам инфо дали се предлагат.
Re: за камината - "отрано"
16-09-2009 - 19:21:08
Винаги съм се чудел как се пълнят и обезвъздушават колекторите. Пълненето - хайде - вероятно помпата има сила да "надуе" водата догоре, ама обезвъздушаването. Може би с възвратен клапан преди автоматичния обезвъздушител, но не знам дали ще има силица да задържи водата да не си се източи в басейна когато спре помпата...
Re: за камината - "отрано"
16-09-2009 - 22:47:53
Ivo.NovDom Написал:
velitone, диаметъра на комините обикновенно се съобразява с фабричния отвор на камината ти (ако ще слагаш горивна камера с водна риза) Смятай го Ф20, 25, 30 см.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
За сажаление комина ми е вече направен. Използвах наи-големите коминни тела които намерих-18х23 ако не се лъжа. От теб научих за Шилдс но "too late" както се казва. Сега имам идея да вкарам една поцинкована тръба с максимален диаметар вътре, дори смятам да я сплескам малко като елипса за да постигна по-голямо сечение на комина но ще видим дали ще проработи.

Иначе смятам да сложа горивна камера с водна риза но смятам да я вържа в обща система с термопомпа затова ме посъветваха да е 1/2 от мощността наТП. По мои изчисления ми трябва ТП с мощност 17-18Кв та камината трябва да е около 10Кв.

Поздрав!
Re: за камината - "отрано"
17-09-2009 - 09:26:29
velitone Написал:
-------------------------------------------------------
> За сажаление комина ми е вече направен. Използвах
> наи-големите коминни тела които намерих-18х23 ако
> не се лъжа. От теб научих за Шилдс но "too late"
> както се казва. Сега имам идея да вкарам една
> поцинкована тръба с максимален диаметар вътре,
> дори смятам да я сплескам малко като елипса за да
> постигна по-голямо сечение на комина но ще видим
> дали ще проработи.


Това с поцинкованата търба е доста лоша идея. Не задълбочавай грешката си. По добре го остави така и карай докато може. Или си вземи едно канго под наем и го изкърти, на негово място направи какъвто ти трябва.
- лесна и възможна артернатива е външно коминно тяло от неръждавейка, двустенно с изолация. Препоръчвам ти на Рувекс. Техните тръби са инокс но имат заварка - ШЕВ!!! има и безшевни такива, но вмомента не мога да ти кажа кой ги внасяше. Дори и тези със шева ще те надживеят, така смятам де...
Можеш да монтираш метален комин на мястото на сегашния си "комин" (малко по-скъп, но е сух монтажа и много по-бърз от истинския керамичен комин... )
Вероятността да се опушиш при сегашната ситуация не е малка, т.е. може да си причиниш доста щети докато проверяваш дали сегашния ти комин върши работа. Ако искаш да се кефиш на камината си а не да я наблюдаваш неспокойно - направи си го както трябва. То това всъщност е основната идея на камината - релакс с чаша вино вечер пред огъня.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-01-26 00:25 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
17-09-2009 - 10:13:30
Камината с водна риза е едно от най-опасните уредчета дето можем да си инсталираме в дома си!
Лошото е, че на нашия пазар се продават неокомплектовани, без необходимите уреди за защита.
За проблема писах на един от производителите, както и за проблеми идващи от неправилни монтажи на предпазните клапани. То самите им горивни камери не бяха направени така, че да може да се направи правилен монтаж. Слава богу вече са направили нужните корекции. Писаха ми с благодарност за това че съм ги уведомил за проблема.
За комините не е страшно но от лаишки сглобени камини бая народ е пострадал!!!
Някой от вас ако има съмнения, че сглобената му системка не е добре обезопасена може да ми пише - мога да дам компетентно мнение.
Да вметна - масово изгражданите "отворени системи" не гарантират сигурност ако не са монтирани съответните клапани.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-26 00:27 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
17-09-2009 - 11:57:18
.



Повече няма да стъпя в този този форум.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 10:59 от ArturDent.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход