Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
05-09-2009 - 22:40:56
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Ок, Боби, при тебе студената вода преди да я
> хвърлиш може да я пуснеш през подовото, точно за
> това говоря...ти не си пожелал да го правят като
> опция или е невъзможно.
>
Просто е. Няколко крана и се байпасират 2 връзки. Конденз, противно на много мнения от "специалисти" няма. Има странна свежест и студен под, на ръба на комфорта.
Стайните термостати трябва да имат и режим охлаждане, ако не просто развий задвижките.
То вярно че няма за кога с тоя студ на вън, но подово+ конвектор+сондажна вода и в къщи става 20гр при външна температура над 30 градуса през деня.
Термопомпата аз я ползвам само за отопление- трябва да си куку за да я включваш на охлаждане когато си с отворена система...
Има ли икономически смисъл, термопомпата да работи само за БГВ-то през лятото? Как е като разход?- на моя бойлер съм му "ъпгрейднал" таймер и хаби точно 24лв на месец! (2 -ма с малко бебече)







Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-05 22:53 от чаро.
Re: за камината - "отрано"
05-09-2009 - 23:37:25
Не знам още как е като разход, не живея ефективно още, само се къпя след работа на обекта. Но доставчика на термопомпата твърдеше че не било хубаво да седи дълго време изключена, та я оставих да топли водата в бойлера.
Re: за камината - "отрано"
06-09-2009 - 09:39:50
чаро Написал:
-------------------------------------------------------
> Просто е. Няколко крана и се байпасират 2 връзки.
> Конденз, противно на много мнения от "специалисти"
> няма.
Има странна свежест и студен под, на ръба
> на комфорта. *ok*

> Термопомпата аз я ползвам само за отопление-
> трябва да си куку за да я включваш на охлаждане
> когато си с отворена система...

Чаро, стига да несъм досаден, не съм наясно със следните неща -
Като конструкция ТП (термо-помпите) с отворена система имат ли потопяема помпа долу в сондажа. Интересно ми е тази помпа с променлив дебит ли е? ТП ли управлява работата на долната помпа (ако има такава де - щом е по-дълбоко от 12 м значи помпата е долу) постоянно включена ли е (както боби има инструкция да не спира ТП...сигурно за да си прави водата долу път, има логика) Все си мисля че ТП-ите имат режим - нещо от рода да изпомпват вода от сондажа и да я въртат на "празен ход" по системата т.е. без разход на енергияза загряване.
Човека си е вързал бойлера - т.е. произвежда и още охладена вода.
Мисля, че е възможно не само да се пусне сондажната вода по инсталацията, но и че може да регулирам температурата по тръбите, като смесвам вече завъртяната вода с новопостъпващата. В смисъл не вода с 15 градуса а например вода с 18-22 градуса например, и това без да е нужно помпата да работи. За да се направи подобно нещо, трябва ли да си правя отделна система или мога да ползвам наличната ТП. С подходящи стайни термостати (зима/лято), ще може да се управлява къде да охлажда и къде не...


> Има ли икономически смисъл, термопомпата да работи
> само за БГВ-то през лятото?
Как е като разход?- на
> моя бойлер съм му "ъпгрейднал" таймер и хаби точно
> 24лв на месец! (2 -ма с малко бебече)
>

spinning smiley sticking its tongue out spinning smiley sticking its tongue out

Това за какъв бойлер става въпрос, по скоро колко кубика вода консумираш ако знаеш де. Защото ... единия ми син като влезне в банята докато не източи 200 л. бойлер не излиза... :cry:




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-06 09:43 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
06-09-2009 - 09:53:45
За таймера - прати линк какъв точно си сложил! Ще взема да си сложа и аз. Предвидил съм бойлера да е със слънчеви батерии и с подгряване от ЛО, но от соларната си-ма само тръбната разводка е налична. Бойлера е вързан към ЛО, но поради липса на газ съм ... само на камина с наполовина от необходимата мощност и "бере душа" даже и при изключено подграване на бойлера.
Re: за камината - "отрано"
06-09-2009 - 10:39:48
Потопяемата помпа си се управлява от ТП и работи само когато и ТП работи, иначе няма смисъл. И сондажната вода е 12 градуса, не 15. Под постоянна работа нямам предвид наистина постоянна, тя си се включва и изключва на термостатен принцип за да поддържа зададената температура във вътрешния кръг. Като е на бойлер само, работи много малко - ефекивно сумарно не знам да има и половин час на ден. Това което се имаше предвид е че не било добре да стои изключена с месеци.
Re: за камината - "отрано"
06-09-2009 - 11:06:30
Боби, значи питането ми е предвиден ли е режим на ТП-та, при който въпреки че няма нужда от топла вода, със съответната промяна на връзването към вътрешната мрежа, връзката с бойлера не се променя, да мога да ползвам потопяемата помпа на ТП-та. (долната помпа комплект ли е с ТП-та или се купува отделно според конкретните условия - дълбочина на сондата/мощност на ТП-та/дебит) Даже тънката ми мисъл е, че ако тази помпа е с променлив дебит консумацията на ток ще пада ако по стаите е постигната желаната температура и част от кръговете ти се затворят - това става със сигурност когато си на отопление.
Ако не става, значи долу ще трябва да се топне отделна помпа която да тегли вода за охлаждане на къщата през лятото. Другия вариант е бойлера да грееш на сл. батерии, да изключиш ТП-та и да ползваш наличната помпа за охлаждане, ако при тая изолация въобще ти е необходима тази гимнастика дето ми се върти в главата...
ЧАРО, ти казваш че си го направил с байпаси? Т.Е.? Спрял си топлата вода от ТП-та към подовото и от долната помпа с кран подаваш с байпас директно към подовото, така ли?

Ръчно ли се охлаждаш или регулираш подаването на студената вода? Ти с какви термостати си - при летен режим трябва да работят точно на обратното или просто държиш отворени щранговете?



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-09-06 11:28 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
06-09-2009 - 13:27:02
Aз съм с обикновени стайни термостати. Всичките видове които съм виждал имат и режим охлаждане. Аз съм махнал задвижките от колектора.
Термопомпата е "отвързана"- сондажната я вкарвам през филтър в системата(подово и конвектори) Подовото го пускам много рядко да охлажда- детето още лази и ще стане беля!

Боби, ясно е че машината не трябва да стой с месеци. Аз я пускам за секунди- да завърти маслото и фреона през месец-два. Като стоят по складове и заводи тия машини, кво им става?

Иво,има си цака бре! И моята мома, като влезе в банята и 100л вода на 80гр изчезваше!!
Редуцир вентил след водомера(ако е апартамент) или някъде на входа на водопровода. Намаляваш налягането, с което удължаваш живота и на бойлер, и на смесители и казанчета, перални....... и същевременно се намалява и дебита!
Таймера е обикновен, програмируем. - [www.mixvill.hu]
Бойлера е на Шишков,100л 3кв ел, но е обвит с около 40-50см минерална вата. Лятото ни стига, при работа от 1 час и 40 минути нощно време. За зимата имам друга система. Медна серпентина ф16, 30метра потопена в буферния съд на термопомпата, през която влиза студената вода в ел.бойлера. На изхода е 35-40 градуса, от там се дозагрява до около80 пак с таймерчеато на нощна тарифа. Получава се нещо като проточен бойлер.
Предстой ми и закачане на 4-5 слънчеви панела към тоя буфер.....дълга тема.
Re: за камината - "отрано"
07-09-2009 - 13:44:30
Е, чаро, *ok* някой да даде умен съвет в тоя форум!
Задвижките защо си махнал? Така ли си и зимата? Аз съм с радиатори, с обикновенни кранове. Смятам да им сложа термо-глави, но не и преди да монтирам буферен съд (заради камината) все пак смятам да не отоплявам еднакво всички помещения.

Аха, за вкл./изкл та ТП-та схванах защо се прави... *book*
За редуцир вентила - ми...сложих на пълначката на ЛО, ама на другата не съм, ПРАВ си, от време на време налягането се вдига доста и ми избива вода през предпазния вентил на бойлера - който е на 3 бара...ЩЕ СЛОЖА.

Това с бойлера??? Ти си взел от Шишков само резервоара и си го доправил - неръждавейка ли си взел? Нямаш ли серпентина в самия бойлер и да го свържеш с ТП-та. Това със серпентината в буферния съд. А ако сложиш един диференциален термостат на серпентината ще ти пуска входящата вода на бойлера през буфера, ако температурата му е по-висока от тази на водата, без оглед на това дали ТП-та работи или не ...

Re: за камината - "отрано"
09-09-2009 - 09:27:51
Махнал съм задвижките, щото инсталацията не е довършена.
Бойлера си е фабричен 100л неръждаем без серпентина. Трябваше да взема с 2 серпентини ( и за слънчеви панели), а ми се видяха мнооо пари. Почти 1/4 от термопомпата eye popping smiley . Баси..
Пък и със серпентина грея само обема на бойлера, а така имам неограничено количество вода с температура 35-40 градуса. То и дозагряването е много,но искам да има и гореща вода,не просто топла.

Буфера е обикновен бидон HDPE 1000л.


Re: за камината - "отрано"
09-09-2009 - 11:33:23
Сглобил си много хитра системка. За разлика от таези в бойлера - твоята серпентинка е доста по ефективна. При условие че дозагряваш нощно време, разхода не е голям. Не те разбрах за изолацията на бойлера. Каза че си сложил 40-50 см. вата. Бойлерите нали си имат изолация. за Шишков реших че си взел водосъдържателя (знам че прави и от неръждавейка - вечни) и си го увил с вата. Буфера, на него ще му слагаш ли вата?
Правих си една системка за циркулация на топлата вода, но не работи както очаквах и ми се иска да я преправя. ще те питам за една работа но по-късно че имам работа... winking smiley *beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход