Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
11-09-2009 - 09:34:36
Каква е помпата-модел нещо или ватове. Разбирам че тръбите са останали в пода и няма мърдане, нали?
Какъв е бойлера- литри,изолация, мощност на нагревателя, къде си го сложил? Тва че ти топли студената зимата не е проблем, ама лято си е гадно. Таймера ще помогне- помпата работи само когато си вкъщи и има вероятност да ползваш топла вода. И таймер и контактен термостат поотделно, най-добре заедно биха довели до икономия.
Колко денивелация имаш от най-ниската до най-високата точка на ВИК инсталацията, в която има рециркулация?
Обороти и консумация, за да намалиш, ти трябва честотен инвертор. Има и монофазни, ама не питай за цена. Мен ми трябваше за една циркулационна помпа 570вата,искат над 600лв eye popping smiley . А мерси, друга, многостъпална помпа струва 200-300лв :]
Re: за камината - "отрано"
11-09-2009 - 10:49:57
То, не е само икономията, ами и това дето тръбите са близо една до друга, подгряват се взаимно...на отвесната част поправих грешката, но останаха един два участъка в пода, които са без изолация. Както и да е дори и с изолация, безконтролната циркулация не е добра.
ХОРА, СЛАГАЙТЕ СИ ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ НА ВСИЧКО! Ако някой ви каже да си сложите 5 см. не му вярвайте и си сложете двойна!

Помпата ако не се лъжа е 40 вт. дето-най често се монтират за циркулация на водата с 3 степени е, довечера ще погледна кой е модела. Денивелацията е около 6 метра (котелното е в сутерена).
Има едни управления за ЛО инсталации с разни подобни функции, четох в нета...не много усърдно, но могат да задават режими за зима лято ден от седмицата, почасово...включително и да корегират дебита на помпите - ползват ги за соларните системи - нощно време да охлаждат си-та ако нама консумация през деня (отсъствие от вкъщи) Твоя таймер (не съм цъкал да го разгредам) има ли възможност за настройка примерно за събота и неделя или работи само от ... до ... часа.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-11 10:56 от Ivo.NovDom.
Re: за камината - "отрано"
11-09-2009 - 11:03:43
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> Иначе може със седмичен програматор да си
> оптимизираш включването на помпата. Термостат на
> кръга за рециркулация също няма да навреди.

ЛКК, благодаря, теоретично си прав, но ми се иска да пише някой: ползвам еди какъв си, цената му е сравнително добра, работи безотказно и ... бла, бла.
В нета има инфо, но проверено на практика...по форумите, чат пат някой споделя.


Re: за камината - "отрано"
11-09-2009 - 11:58:47
Таймера (програматор) работи на ОН-ОФ. Задават се до 22 програми(зависи от самия таймер имам и с 10 и 22 програми). Може за всеки ден от седмицата, за някои дни, цяла седмица.... Бе супер са, имам 7-8 броя. В метро бяха по 3бр за 24лв по едно време. Наслагал съм ги от бойлера, до зареждането на акумолаторния винтоверт. И тука :] [www.napravisam.bg]

Вършат чудна работа.


Помпата,освен да я бъзикаш с скоростите, по друг начин няма как.

С диференциален термостат ще стане- на входа и изхода слагаш датчиците и при изравняване на температурите помпата спира. [www.intiel.com]
Мисля че ще ти свърши работа модел ДТ 3-1, защото на ДТ 3 няма възможност за корекция на минималната температура на единия датчик от 40гр т.е. системата ще работи единствено с температура на водата над 40градуса. Не им знам цените...
Таймер да изключва системата през нощта и диференциален термостат за да не работи постоянно помпата.
Тук проблема ще е,(както при обикновения контактен термостат) че температурата ще се мери само и единствено там,където е монтиран датчика. Ако това е в котелното и там си е топличко, водата по системата може и да изстине а помпата да не е включила.
Моя съвет е да сложиш по мъничка помпа, или ако тази е на макс 40вата на мин трябва да 9вата. Слагаш соларите и включваш помпата на 1 скорост. Експериментирай *ok* *beer*
Re: за камината - "отрано"
11-09-2009 - 20:52:58
Чаро, направо ... нямам думи - това с петуниите, ще ти го гепна да знаЙш! ;-)))

За термостата, защо ми е диференциален? ако на върнатата вода измеря в котелното да речем 30 градуса, ще ми гарантира че горе водата е с температура 60 и ще изключва. Е, ако водата се поизхаби може би ще работи нонстоп - ще трябва да го спирам ръчно при отпуска...абе, май си прав! :] *drunk*
Re: за камината - "отрано"
14-09-2009 - 14:11:53
Иво искам да те питам какъв е диаметъра на комина за камината ти? Разбрах че мощността и е 20КВ. А за 10Кв колко трябва да е?
Рециркулация на топлата вода ще рече че въртиш топлата вода в тръбите за да не я чакаш да доиде когато ти трябва така ли?

Поздрав!
Re: за камината - "отрано"
15-09-2009 - 15:23:31
velitone, диаметъра на комините обикновенно се съобразява с фабричния отвор на камината ти (ако ще слагаш горивна камера с водна риза) Смятай го Ф20, 25, 30 см.
Моя е Ф25см. Трябва да си наясно с модела на камерата си, но ако го караш на принципа, "после ще му мисля" сложи комин Ф25, с подходяща розетка можеш да направиш прехода.
За отворена камина, или барбекю сечението на комина трябва да е около 50 см2...

Да, за това се прави рециркулация на топлата вода, иначе чакаш докато топлата стигне от мазето до втори, трети етаж



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-15 15:25 от Ivo.NovDom.
LKK
Re: за камината - "отрано"
15-09-2009 - 15:58:12
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> За отворена камина, или барбекю сечението на
> комина трябва да е около 50 см2...

Тука малко си се поизсилил, освен ако барбекюто не е за печене на вол. :]

Миналата събота палнах мойта камина, за да пия едно вино. Пробах и екобрикетите и не съм доволен. Пламъка не е тъй ярък като от дървото, не правят жарава. Иначе си топлят и горят по час и нещо, но удоволствието е никакво. *drunk*
Re: за камината - "отрано"
15-09-2009 - 19:00:56
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> Ivo.NovDom Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > За отворена камина, или барбекю сечението
> на
> > комина трябва да е около 50 см2...
>
> Тука малко си се поизсилил, освен ако барбекюто не
> е за печене на вол.

Сбъркал съм с една нула!!! Не 50 см2, а 500 см2 - това е сечение с размери 20/25 см, не е за печене на вол, не се притеснявай. Но може и да го пекнеме ако има нужда. winking smiley *drunk*
LKK
Re: за камината - "отрано"
15-09-2009 - 21:48:50
Ха, ха, пустите му квадратни сантиметри така да ме подведат. :-[
Иначе 20х25 за всичко става, проблемите идват като го направиш 15х15, неизмазан отвътре. *drunk*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход