Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
09-09-2009 - 14:24:46
Бойлера е "завит" с вата. Не е само водосъдържател, а цял, готов. Той има 5см+ кожух. Дори и с 40 см вата увита около него, пак бяга топло като за световно.

Буфера и той по принцип е с 40-50 см вата, но сега го преправям- искам да го поставя в нещо като вана/ корито, ако протече да се отводнява в канализацията. Трябва да сложа още една серпентина за слънчевите панели ...
А и имам други идеи за експерименти, ама скоро няма да ги направя сигурно.
*huh*

Забравих да поясня, че и буфера и бойлера са на тавана. Той не се отоплява.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-09 14:26 от чаро.
LKK
Re: за камината - "отрано"
09-09-2009 - 19:44:04
Браво за буфера Чаро. *beer*
И аз съм фен на използването на буфер при системите за ЛО и БГВ. С него елегантно и бюджетно се решават доста от скъпите решения. Ако може, дай инфо за детайла с топлоизолацията на буфера с вата. Каква вата си използвал, има ли парозащитно фолио, има ли капак буфера и как е направен, ватата не се ли овлажнява от изпаренията в буфера. И последно, до каква температура си нагрявал водата в буфера?
Re: за камината - "отрано"
09-09-2009 - 20:10:58
А'м че да! Излиза под 1/10 от цената на готови такива (не ми се мисли буфер 1000л със серпентини колко струва)
Предполагам с фабрични елементи е по-интелигентно,ама тва в Германия. Тука термопомпите ги пра'име отворена система, и ВОИ е отворена система, а буферите са бидони втора ръка от разни химикали. spinning smiley sticking its tongue out
Искам ново и даже и да не се занимавам, ама няма.Засега.

Нагрявал съм го до 60 градуса, няма проблеми. HDPE-то му дават 110градуса постоянно , 120 за моменти, а производителя на ( тва си е амбалаж дефакто) дава гаранция ... не помня ама години бяха. Ватата е обикновена за под гипсокартон. Сега ще му слагам каменна 120кг/м3,10брх5см на плочи. Отвън мисля да го завърша с разглобяем "ковчег" от ОСБ-3 или инпрегниран шперплат, както дойде. Незнам дали ще го сглобя преди отоплителния сезон- ще пусна снимки тогава. Бидона си има капак,няма изпарение. Миналата зима изкара само на ватаи нямаше никви проблеми. *beer*
LKK
Re: за камината - "отрано"
10-09-2009 - 18:32:32
*beer* за отворените хора с отворените системи. *beer*

"HDPE-то му дават 110градуса" това е така ако са тръби, за бидон не съм сигурен. Руснаците пишат, че не е добре над 65 - 70 градуса, но може техните бидони да са други.

А замислял ли си се за топлоизолация на бидона с полиуретанова пяна, от тази дето я използват за топлоизолация на покривите. Струва ми си по-подходящо, само не знам кой ще се навие само за един бидон.

И последно, правилно ли съм разбрал, че топлоизолацията, която си направил в момента е дебела 40-50 см?
Re: за камината - "отрано"
10-09-2009 - 19:16:56
Миналата зима беше с толкова вата отвсякъде и 20-тина см стиропори и фибрани нахвърляни отгоре...

LKK Написал:
-------------------------------------------------------

> "HDPE-то му дават 110градуса" това е така ако са
> тръби, за бидон не съм сигурен. Руснаците пишат,
> че не е добре над 65 - 70 градуса, но може техните
> бидони да са други.




Затова искам да му направя "корито",евентуално при проблем да не се наводня. Най-евтино го смятам с водоустойчив шперплат,хванат с винтове и уплътнен по н аставките с битумен уплътнител или силикон. Наклон на едната страна, а там сифон от мивка да речем, и в канализацията или водостока. Може и датчик за ниво с аларма, може и други такива щуротии...
Вероятността да се "разцепи" и да се излее от раз е нищожна.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-10 19:17 от чаро.
LKK
Re: за камината - "отрано"
10-09-2009 - 22:04:44
чаро Написал:
-------------------------------------------------------

> Вероятността да се "разцепи" и да се излее от раз е нищожна.
>

Вероятността бидона да надживее доста от продаваните в момента бойлери по хипермаркетите е 100%. :]

Мен най-много ме е страх да не се разцепи при висока температура. Иначе, за малък теч, коритото от водоустойчив шперплат с битумна хидроизолация ще свърши перфектна работа. Идеята за датчик също е добра, но според мен трябва да е датчик за влага.

Добре де, ами ако всички отвори за серпентини и тръби ги направиш от горната страна на бидона, а на ниво 0.95 му предвидиш преливник, откъде ще ти прокапе?
Re: за камината - "отрано"
10-09-2009 - 22:13:59
Чаро здрасти, това с кашона не е добра идея, силикона няма да хване - въобще за такива залепвания, най-подходящо е лепило като за автомобилни стъкла, с такова се лепят и стъклопакетите. Алармата и да писне, ако няма никой в къщи ... си готов с наводнението. То ще е малко вероятно.

Исках да те питам за следното, ако си в час де: Имам бойлер с възможност за рециркулация на БТВ. по съвет от консултанти, не слагах топлоизолация на тръбите, щото ми казаха че нямало нужда - имах съмнения, но отговора тогава ми допадна, нали се пести труд и пари...за циркулацията съм вързал помпа "грундфос" (ВиК-то сам го направих)- като работи, топлата е екстра, ама и студената се нагрява покрай ТВ. А диода на бойлера показва че нагревателя работи почти нонстоп. Направил съм си нещо като подово с подгряване от бойлера, на ток. Естествено в момента е изключена, но когато сложа слънчевите батерии ще я пусна отново.
- помпата е прекалено мощна, или трябва да я сменя с нещо по-малко КАКВО? или ако има как да и намаля оборотите
- мисля да и сложа термостат който да я включва ако температурата някъде по тръбите падне под 35 градуса (сега помпата върти нонстоп и подграва на 60 градуса) така ще може периодично да спира.
- ти ми подсказа че може да вържа и таймер, така че циркулацията мога да я спирам през нощта.
Ако някой има идея как да постъпя, моля да сподели, ще черпя от виртуалната бира

*beer* *beer*
Re: за камината - "отрано"
10-09-2009 - 22:14:19
Вход- изход от термопомпата ги слагам по различни схеми- долу-горе;долу-долу;горе гоер...отделно има вход изход към инсталацията. Експериментирам. И втора помпа ще сложа, за да се изключва фабричната на термопомпата(лапа повече от компресора). Преливник не мисля че щее нужен.
Прокапването, също не е проблем, ама страх лозе пази....
Ако успея да го направя преди зимата, ще е добре.
Re: за камината - "отрано"
10-09-2009 - 22:25:58
LKK, мерси за тонера, с цената на която ми свърши работа, спестих пари за една помпа. Ееееех, ако всички си вършеха работата като теб, нямаше да се налага да ставаме СПЕЦИАЛИСТИ ПО ВСИЧКО! winking smiley *ok*
LKK
Re: за камината - "отрано"
10-09-2009 - 23:41:15
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------

> Исках да те питам за следното, ако си в час де:
> Имам бойлер с възможност за рециркулация на БТВ.
> по съвет от консултанти, не слагах топлоизолация
> на тръбите, щото ми казаха че нямало нужда - имах
> съмнения, но отговора тогава ми допадна, нали се
> пести труд и пари...за циркулацията съм вързал
> помпа "грундфос" (ВиК-то сам го направих)- като
> работи, топлата е екстра, ама и студената се
> нагрява покрай ТВ. А диода на бойлера показва че
> нагревателя работи почти нонстоп. Направил съм си
> нещо като подово с подгряване от бойлера, на ток.
> Естествено в момента е изключена, но когато сложа
> слънчевите батерии ще я пусна отново.
> - помпата е прекалено мощна, или трябва да я сменя
> с нещо по-малко КАКВО? или ако има как да и намаля
> оборотите
> - мисля да и сложа термостат който да я включва
> ако температурата някъде по тръбите падне под 35
> градуса (сега помпата върти нонстоп и подграва на
> 60 градуса) така ще може периодично да спира.
> - ти ми подсказа че може да вържа и таймер, така
> че циркулацията мога да я спирам през нощта.
> Ако някой има идея как да постъпя, моля да
> сподели, ще черпя от виртуалната бира
>
За системи с рециркулация на БТВ задължително топлоизолация на тръбите, иначе си топлиш допълнително къщата, което не през всички сезони е предимство. Доста топлинна енергия отива бадева заради пустата му рециркулация.
Иначе може със седмичен програматор да си оптимизираш включването на помпата. Термостат на кръга за рециркулация също няма да навреди.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход