Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово отопление

Публикувано от Колев 
Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 18:34:18
Еми аз си платих нарочно на специалист - Виж го кво направи - за подовото - нищо - направо към котела да съм го връзвал. Аз се надявах, че следния начин е достатъчен. Защо на всеки кръг да слагам трип..вентил? Не мога ли да го сложа преди колектора им? И защо отделна помпа за подовото? Нали другата помпа си бута водата по пътя?

Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 19:07:00
Чакай, че ш'се омешаме. На Гето подовото е един кръг, ако не се лъжа.
За твоето си трябва 2-ра помпа след смесителя. Схемата е перфектна с едно уточнение -тръбата от студения колектор е вход към смесителя-обмисли го.
Смесителя е един за всички кръгове-точно както е на схемата ти. Ако вземеш колектори за подово, те си имат вградени зонални вентили- само добавяш задвижките....

Фло, схемата основно е за да се представи монтажа на смесител. Съвременните помпи работят до 130гр без проблеми, тъй че не е проблем да са и на топлия щранг!
Трябва да са 2 за няколко кръга подово.


По въпроса с диаметрите на тръбите- нямам си и идея. Тва дет искаш без помпа си е специфично- старите парнаджии трябва да го знаят. Не ги търси във форумите, а в кръчмата*angel*
Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 19:35:54
Quote
чаро


Фло, схемата основно е за да се представи монтажа на смесител. Съвременните помпи работят до 130гр без проблеми, тъй че не е проблем да са и на топлия щранг!
Трябва да са 2 за няколко кръга подово.


Тука вече монтажа на помпата ми хареса!Има поне няколко причини,макар и да издържат помпите на 130 гр. да не се слагат на горещия щранг след котела.Това са циркулационни помпи и въпроса не е толкова в температурата ,колкото да не завъртят на празни обороти ,ако малко се изтърве контрола на нагряването и поемат въздух/пара/за кратко и става запушка и кривене на колектори и цепене на снадки и тръби.За да е "мирно селото " помпата винаги се монтира на студения кръг!
Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 19:48:46
А да вземем един път завинаги да направим схемата как трябва да бъде, така че и военен да я разбере. Ако ми обясните и тези задвижки за какво и къде се слагат - мисля че на всички ще се изясни веднъж завинаги.

Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 19:53:53
И честно казано пак не схващам защо е отделната помпа на подовото.
Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 20:14:22
Не. Горните схеми не могат да бъдат верни. Тези дни говорих с управителя на "България терм" - той ми обясни, че към трипътния вентил отиват топлия и студения щранг, а той ги меша така, че да пуска с исканата от нас температура. Може би тази е правилната.

Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 20:23:18
Фло,не искам да влизам в спорове, особено в не толкова позната за мен територия- котли на твърдо гориво.
Помпата се монтира на топлия щранг. Принципно при големите инсталации. Помпа и байпас. При спиране на тока или повреда в помпата, системата продължава гравитачно- съпротивлението на помпата и клапата на байпаса се преодоляват по-лесно при топлия щранг. winking smiley.
Една система с котел, завира ли при работеща помпаeye popping smiley не е в ред*book*

Бул, смесителя взима и от топлия и от студения колектор. Стрелката е на опаки.
Стигни до втората помпа и опитай без нея. После пак се обади.winking smiley
п.п. Ан тъй. Няма значение къде от студения взима. Може и директно от изхода на подовото.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-16 20:25 от чаро.
Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 20:27:58
Добре де - нали затова е форума - да си помагаме с каквото можем. Обясни сега за втората помпа де! Какво става като я няма?
Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 20:33:08
А да питам и за клапата на байпаса. Възвратен клапан на гравитачно парно нямало да пропусне вода в желаната посока (гравитачното го отказах като разгледах цените на тръбите). От една фирма твърдят, че нямало нужда от клапи и байпас. Помпата и да не работи си пропускала водата (посъветваха ме да духна през нея, но нямах под ръка).
Re: Водно подово отопление
16-10-2010 - 20:34:53
Няма дебит. Смесителя има голямо съпротивление, а на подовото му трябват киловати- демек литри на час. От 60 до 240 л на час за кръг! И при положение че са му отворени Hot, Cold и Mix изводите, познай бутаната от топлия щранг и смукана от студения вода от къде ще минеwinking smiley От Hot към Mix или към Cold?
п.п.
Аз съм по термопомпите и подовото...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-16 20:37 от чаро.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход