Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Започвам да строя....пак

Публикувано от markk 
Re: Започвам да строя....пак
20-01-2009 - 15:54:12
Освен инвеститор и строител ли си ?
От свое име (като физическо лице) ли действаш или чрез ЕТ, юридическо л.
Колко ти излезе проектирането и за колко време?
Как процедираш с ДДС?
Нещо за консултант и надзора да кажеш ?
Каква конструкция на еднофамилна къща считаш за по-удачна?



Има ли съществена разлика (в твоите проекти) между продукта, правен за продажба и този за своя душа, ако си правил такъв? :-))) Сложил съм ухилена физиономия, но питам сериозно. Намирам за напълно естествено и разбираемо, че двата продукта ще се различават. Тоест акцентът не е върху възможна недобронамереност и желание за повече печалба. Казано по различно: Ако би го правил за себе си, за какво няма да пестиш ? В какво умишлено ще вложиш по-качествени и скъпи материали.

Re: Започвам да строя....пак
20-01-2009 - 16:45:12
avatar
nacheff Написал:
-------------------------------------------------------
> Освен инвеститор и строител ли си ?
> От свое име (като физическо лице) ли действаш или
> чрез ЕТ, юридическо л.
> Колко ти излезе проектирането и за колко време?
> Как процедираш с ДДС?
> Нещо за консултант и надзора да кажеш ?
> Каква конструкция на еднофамилна къща считаш за
> по-удачна?
>
>
>
> Има ли съществена разлика (в твоите проекти) между
> продукта, правен за продажба и този за своя душа,
> ако си правил такъв? :-))) Сложил съм ухилена
> физиономия, но питам сериозно. Намирам за напълно
> естествено и разбираемо, че двата продукта ще се
> различават. Тоест акцентът не е върху възможна
> недобронамереност и желание за повече печалба.
> Казано по различно: Ако би го правил за себе
> си, за какво няма да пестиш ? В какво умишлено ще
> вложиш по-качествени и скъпи материали.
>
>
Да ,и строител съм,но не на всяка цена,но даже и да възлагам,нещата минават презмоя фирма(ЕООД–ю.л.)-така ми е по-лесно.Проекта ми излезе около 10000лв.спочерпките за 2месеца при познати,с които работя постоянно.С ДДС-то-ами постоянно съм на внасяне,защото фактурирам всичко.С надзора-според както дойде и къде строя,но ги държа изкъсо,за да няма пропуски.Няма разлика дали строя за клиенти или за себе си-гледам да не е масово строителство,при мен е повече бутиково(по-лесно се продава уникат

smiling smiley )Не пестя от нищо,най-вече изолации и дограма,обзавеждане(ако правя)също-в крайна сметка то създава уюта на 1 дом.Наблягам специално на осветлението.Има и други тънкости.....Чета и се усъвършенствам непрекъснато *book* *ok*

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
20-01-2009 - 17:50:23
маркк,
Благодаря, полезно инфо.
Ясно става, че ти си много напред с материала. В първия ти пост не можах веднага да се ориентирам, че става дума за заетост по занятие.

Напълно естествено е да не споделяш веднага за разните тънкости в инвест. процес.
Особено, при условие, че това ти е професия. Някои от колегите тук (особено, които строят за себе си) не се притесняват да коментират и подробности.

Да, проектирането ти е излязло много приятно. Е, така е. Сигурно с всеки следващ проект се научаваш да оптимизираш нещата и да спазаряваш по-добри условия.

С пълното фактуриране на всичко ме изненада. Ако купувачът е краен клиент - Ф.Л., сметката се товари здраво. Очевидно работиш за специални клиенти и предлагаш наистина бутиков продукт. Възможно е също да имаш някакви клиенти, които пазаруват от името на регистрирани лица и намират начини да си оправят ДДС.
Иначе не знам, как би се конкурирал с тези, които купуват предимно на черно и плащат труда на ръка.
Ами всеки се оправя някак.
Re: Започвам да строя....пак
20-01-2009 - 18:37:08
avatar
nacheff,чак пък много напред не съм,но аз следвам философията,че първо трябва на мен да ми хареса,за да го харесат и клиентите,всичко е много индивидуално,но мисля,че нещата трябва да излязат на светло,за да вървят нещата в тая държава.Нямам за цел да се конкурирам с когото и да било,а колкото до клиентите-винаги има начин да не ги товариш с цялото ДДС(втора фирма и т. н.),в краен случай намаляш от печалбата,която до скоро никак не беше малка,въпреки че никога не съм гонил максимума и на фона на масовото евтино строителство , в приятелски кръг са ми казвали,че правя подаръци(което не е така),но пак казвам,че и 20% са напълно достатъчни като печалба.Просто досега се плащаха много пари на некадърни майстори и бригади „а това оскъпява крайния продукт.Докато при мен труда е евтин,но се опитвам да им намирам постоянен ангажимент или ги пренасочвам при колеги и познати,които строят,но напоследък това го правят все по-малко колеги и се освобождава много работна ръка,в което няма лошо-пазара ще отсее добрите,а некадърните ...... *stop* *bow* *huh* *drunk*

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
21-01-2009 - 10:56:08
avatar
Получих разрешителните,започва се с разчистването на терена smiling smiley

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
24-01-2009 - 11:30:56
avatar
Колеги ,много моля да не ме атакувате с "много изгодни оферти" :} за строеж,няма нужда.Отчетете най сетне реалностите на пазара и можем и да се сработим,и обект,който не мога да поема да подам,може и да ви препоръчам някъде,ако строите свястно.Темата съм я пуснал,за да е полезна на колкото се може повече хора с актуално инфо за новото строителство,а не да обсъждаме кой колко "велик" строител е и колко "евтино" строи *stop* smiling smiley

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
24-01-2009 - 11:53:24
Понеже и аз съм на етап съгласуване и чакане на разрешителни за еднофамилна къща-500м2 РЗП на 7км от София, би било много полезно да разбера как се движат цените на строителството и материалите за да имам по ясна представа като почна напролет.
Re: Започвам да строя....пак
24-01-2009 - 12:33:21
avatar
markk Написал:
-------------------------------------------------------
> Колеги ,много моля да не ме атакувате с "много
> изгодни оферти" за строеж,няма нужда.Отчетете
> най сетне реалностите на пазара и можем и да се
> сработим,и обект,който не мога да поема да
> подам,може и да ви препоръчам някъде,ако строите
> свястно.Темата съм я пуснал,за да е полезна на
> колкото се може повече хора с актуално инфо за
> новото строителство,а не да обсъждаме кой колко
> "велик" строител е и колко "евтино" строи

*ok* *ok* *ok*

Колега, желая ти успех! Все пак за 12 завършени сгради би трябвало да си си оптимизирал процеса и с работници и с подизпълнители, което е напълно разбираемо и за четящите и пишещите тука (поне за мен де). Ще следя темата с интерес, макар, че вече не се занимавам с монолитно строителство.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Започвам да строя....пак
25-01-2009 - 10:30:16
avatar
Благодаря на всички за отзивите.Започнахме с копането на основите-много скала,бре sad smiley -дано не се счупи чука на багера smiling smiley .Притеснява ме да не се разширят много основите,като се вадят скалите и да не завали и да се свлекат-тогава ще се наложи да се прави кофраж навсякъде.Отивам да спазаря едно агне-кога ще бъде доставено,сготвено ,изядено и все такива приятни неща :]

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
26-01-2009 - 16:03:32
Успех *ok*

Точно такива партньори търсим! winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход