Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
22-08-2010 - 18:47:28
Quote
kalin72
А за изцяло дървена лека конструкция тази основа достатъчна ли е?
Калине, ти като че ли продължаваш да си мечтаеш за къща с основи проектирани от тебе самия и одобрени от виртуални хора от форума. С всичко друго можеш да си правиш експерименти, но не и с фундамента. Да не си мислиш че този симпатяга от снимките си е измислил основите до като е похапвал сириъл на закуска?
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
22-08-2010 - 19:25:52
avatar
И с други неща "от другото" също не бива да се експериментира на воля, а в определени граници. А с някои неща от "от другото" въобще е лошо дори да се мисли за експерименти. Но за фундамента съм съгласен. Абе изобщо едно такова начинание дава излючително достъпна илюзия, че е лесно и всеки би се справил. Вероятно много хора биха се справили добре, а някои още и да не го знаят, но със сигурност има хора, които го искат и няма да могат да се справят. Така че подхождайте внимателно, ама много внимателно, дето се вика...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
23-08-2010 - 09:53:00
Ами аз и затова питам, за да знам дали този вид основа е подходящ за сглобяема къща. Идеята ми е да я препоръчам на архитекта като вероятна основа на моята къща. Разбира се, след нужните геологични изследвания.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
23-08-2010 - 12:44:29
Все пак, си мисля че по-знаещите тук можеха да изкажат някакво "експертно" мнение или поне "усещане" за въпросните основи, с УГОВОРКАТА , че всичко трябва да се сметне от проектант.

Многократно е възниквал този въпрос. Допускам, че и нормативите, които стават все по-строги, не са разработени достатъчно за дървените къщи. Цитирането на някой норматив, не гарантира, че е единственият и касае конкретния случай, особено по отношение на земетръса.
Разсъждавам елементарно:
1. Маса на конструкцията - при дървените къщи е ясно, че е многократно по-малка.
Все си мисля, че да опитваш да счупиш прозорец с кибритена кутийка и с подобна, изработена от метал, бетон и подобни, е експеримент с ясен резултат.
Голямата маса предполага и по-голяма кинетична енергия получена/отдадена от тялото. Земетресението, с неговата чудовищна енергия, "засилва" стотици тонове маса, придавайки и огромна кинетична енергия. Укротяването на тази енергия (погасяването и в основите) е по-сложно при монолитен обект. Или...?

2. Гъвкавост на конструкцията - при дървените къщи съм чувал, че тя е по-голяма, в сравнения с монолитен скелет. Очаквам множеството по-гъвкави елементи и връзките помежду им също да "гасят" възникнали напрежения по-лесно, още преди да са стигнали до основите.
Тук се сещам за въздушните възглавници на автомобилите. Или...?

3. Ветроустойчивост - този проблем е по-сериозен при по-леките конструкциии и до голяма степен се решава с тежки основи и читави връзки към тях, и премислен конструктив в от анкера до покрива.

По моите лаишки представи, показаните от Калин основи, биха могли да се проектират и защитят в БГ, стига да се намери кой и това май е основният проблем.

П.П. Основите са доста сериозно перо във всеки "градеж" и оптимизирането им, вероятно би променило съществено виждането за себестойността на дървената къща



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-23 12:47 от Любо.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
23-08-2010 - 13:17:31
Любо, благодаря, явно изказа ми напоследък не е от най-гладките smiling smiley
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
23-08-2010 - 14:43:51
avatar
Quote
Любо
...Многократно е възниквал този въпрос. Допускам, че и нормативите, които стават все по-строги, не са разработени достатъчно за дървените къщи. ...

Всъщност никой нормативоправач (ега ти и думата измислих пак... eye popping smiley) въобще не си е помислил да създава и узаконява регламенти за дървено-скелетното строителство. В най-големите държави е масово за жилищно строителство, а тук е наобратно. Защото едно си баба знае едно си бае... Затова има браншова организация (ако не сте чували), която няма ама никаква дейност поне да популяризира бранша. Да се потруди да състави (препише и адаптира) някакви регламенти, па да застане като браншова организация, да пошуми по медиите и тогава някой евентуално би се закачил нещо да направи. А сега .....

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
23-08-2010 - 14:56:25
А сега се прави така, че се строи сглобяема къща по нормативи за масивна? Така ли излиза? Ми то е като и по пътищата наши, масово ненужни знаци, най-вече тези с ограничения 40 и 60 на безумни места, при една единственна керемидка на пътя....ама нека му е гадно на тоя народ, че си мълчи като п...а.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
23-08-2010 - 15:01:35
Утре може да поискате и Регламент как се държи теслата или Регламент за ъгъла на наклона на гвоздея за заковаване при ветрови натоварвания:]Има си наредба за конструкциите,там влиза и дървената и начините и формулите как се изчисляват конструкциите! Всеки проектант -конструктор може да ви проектира дървена конструкция стига да има доброто желание! И аз преди две години като търсих архитект мислих,че такива за къщи няма,защото всички ми отговаряха,че под 1000-2000 квадрата не проектирали!Сега със сигурност има достатъчно инженери "открили дървото"smiling smileyКазвам го с най-добри чувства!







Чл. 48. (1) Стойностите на коефициентите за натоварване gf за натоварванията от теглата на
конструкциите и почвите са посочени в табл. 2.
Таблица 2
Стойности на коефициентите за натоварване gf
1. Конструкции:
1.1. метални 1,10
1.2. стомано-стоманобетонни (комбинирани) 1,15
1.3. дървени 1,15
1.4. бетонни (с обемни тегла над 16 kN/m3) и
стоманобетонни, зидани 1,20
1.5. бетонни (с обемни тегла до 16 kN/m3),
както и изолационни, изравнителни и довър-
шителни слоеве (плочи, рулонни материали,
замазки, посипки и др.), изпълнявани:
1.5.1. в заводски условия 1,25
1.5.2.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
23-08-2010 - 15:47:20
avatar
Да, но точно тези неща показват как никакви регламенти няма.... Дървени... От топола или от габър? И двете са дървени, като некомпетентните им глави....

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
23-08-2010 - 16:25:20
Има всичко! За проектиране и строителство се използват само сертифицирани материали! Проектанта няма да гледа в тавана и да изчислява нещо си,ако няма стойностните характеристики
от протокол за анализ.Ако материала не е стандартизиран и е някаква изгъзица минава през процедура за Българско Техническо Одобрение и ако става за строителство, по неговите данни проектанта може да направи каквото трябва. Това е пътеката ,нещата са много ясни и опростени.Не се строи от вчера и няма да спре и утре строителството.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход