Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 16:17:55
Quote
Любо
Quote
US Builder
След почти три години "минавам насам" колкото да кажа здрасти ...

Здрасти Билдър!*beer*
Какво стана с бизнеса в БГ?
Както виждаш, твоята "ниша" още е отворена.

Любо, това е правилното - цитирай . В противен случай след някое време ще излезе , че си говориш сам във форума. :]
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 17:20:42
Мамка му, искам да излезна с предложение да се криминализира деянието "строителство през куп за грош":g:. Най-малкото наказание да бъде "майстора" да закупи къщата в която си е оставил ръцете и да живее в нея минимум 10год. Всеки път като се докосна до нещо такова си казвам че следващата къща ще си я правя сам и губя доверие в гилдията. Не ми се качват повече снимки за да илюстрирам криминалните деяния на строителя.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 18:35:54
Quote
Nasko.Stoykov
Мамка му, искам да излезна с предложение да се криминализира деянието "строителство през куп за грош":g:. Най-малкото наказание да бъде "майстора" да закупи къщата в която си е оставил ръцете и да живее в нея минимум 10год. Всеки път като се докосна до нещо такова си казвам че следващата къща ще си я правя сам и губя доверие в гилдията. Не ми се качват повече снимки за да илюстрирам криминалните деяния на строителя.

:]По-добре му вземи скалпа и го закови над вратата по стар местен обичай!Гони зли духове и калпави майстори!Такъв с пласмасов сайдинг на главата,като ти се появи с изгодна оферта веднага ще знаеш с кого си имаш работа.Друг добър пример е да не наемаш дърводелец с повече от 8 пръста на ръцете,което значи,че няма опит и има опастност да го трупа на твойта къща:}*drink1*
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 18:42:08
Фло,
Сериозно се разминаваме или говорим на различни езици.
Дълго е и не знам дали е за тук.
В БГ терминът "дишане", макар далеч от реалните физ. процеси, основно се свързва с парите на водата и мухъла и способността на стените да ги "издишват" - фикция и рекламни трикове.
Макар въпросните пари също да са газ, вероятно (че съм слаб в химията) доста се отличават от кислород, азот, въгл. окис и двуокис и т.н.
В твоя ход на мисли, разбирам дървото позволява да се освежава вътрешното пространство с кислород - чудесно. Но за да завършим задачата стената трябва да пренесе навън въгл. окиси + цяла камара гадинки, за да стане вътрешната среда подходяща за обитаване. Много ефективно това се осъществяваше през старите дограми. На стените по принцип предназначението е да прекъснат този обмен с външния въздух - преносител практически на всичките параметри на външната среда. В идеал твоята задача се решава без стена.
Може и да е така - не знам. Аз говоря и питам за водните пари.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 19:18:05
Quote
Любо
Фло,
Сериозно се разминаваме или говорим на различни езици.

Може и да е така - не знам. Аз говоря и питам за водните пари.

*drink2*Сериозно се разминаваме и говорим на различни езици! Важното е и да не се вземаме много на сериозноsmiling smileyщото тукашната дискусия е далеч от характеристиката на научен форум!Хайде сега да разчепкаме въпроса с тая водна пара във връзка с темата,как ще въздейства на дъските в къщата ако са дъбови например!Вече казахме,макар,че ти не си го потвърдил,че си съгласен ,че дъската не може да прави конденз по повърхността си,ще добавя,че и не пропуска през себе си водни пари,за да кондензират във ватата.Това може да се пробва при съвсем елементарни опити в къщи. Какви ти са конкретните притеснения от водните пари за къща с вътрешна дървена ламперия?
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 21:39:59
Фло,
Мамка му.
Написах четвърт страница и ми зачезна. Не ми се пиша пак.
С две думи паропропускливоста на материалите се характиризира с "Число на дифузно съпротивление на водна пара - µ". Наименованието сочи и към движещият физичен процес.
За анализ на конкретен деайл се ползва "Еквивалентна дифузна дебелина - Sd [m]"
Sd = µ.d, където d е дебелината на слоя в метри.

Sd показва паропроускливостта на детайла (с неговата дебелина) сравнен с тази на въздуха (µ=1).
Някои стойности на µ:
Въздух - 1
Вата - ~1
ЕПС - 25-50
ХПС - 80-250
Дърво - 40-80
Стоманобетон - 80
Зид с четворки - 3-5
Полиетиленово фолио - 80000.

Да се върнем на ватата в дървената къща.
По любимия ти "2-ри закон на..." движещата сила на дифузията е разликата в концентрациите. Естествено от по-високата към по-ниската.:ami: Да не ровя таблици сега, считам че е всеизвестно за нашите условия, че през отоплителния сезон концентрацията на водни пари в обитаемо помещение е по-висока от тази навън.
Всички сме чували, че проветряването с по-студен, но и по-сух външен въздух е един от начините за борба с високата влажност.
Както навсякъде в природата високата концентрация "бута" парите отвътре навън, стремейки се към равновесие. Дървото се противопоставя на този процес умерено - някаква част от парите преминават към ватата, като и концентрацията им намалява в посока вън.
В същата посока спада и температурата в стената!
Където и ако се случи някъде, (в разглежданият от теб случай) най-вероятно във ватата концентрацията да е достатъчно висока, температурата достатъчно ниска се появяват условия за конденз и превръщането на парите във течност. Ватата не обича това и рязко влошава топлоизолационните си свойства, като процесът се задълбочава и се случва все по-близо да вътрешните слоеве.

Мисля да спра дотук. Ако се вникне внимателно в описания механизъм, се оформя и практическото решение:
В "плътта" на стената НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДОПУСКАТ (количествено) ПОВЕЧЕ ПАРИ, ОТКОЛКОТО МОГАТ ДА СЕ ИЗЛЪЧАТ НАВЪН.
Нещо повече, умни глави твърдят, че съотношението трябва да бъде 1:5 до 1:10.
Най-лесно, сигурно и мързеливо това може да се постигне с полиетилен като паробариера отвътре.
При по-сериозно проектиране, дори може да се окаже достатъчен 2-3 ръце подходящ ("НЕДИШАЩ"winking smileyлатекс.

Неприятният факт обаче е, че кой разбрал, кой не, всеки предлага "дишащи" материали. От изложеното следва, че те са подходящи отвън, но за вътре дори вредят, поне в разглеждания случай.

За бъчвата - друг път.*beer*
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 22:44:12
Любо:"Както навсякъде в природата високата концентрация "бута" парите отвътре навън, стремейки се към равновесие. Дървото се противопоставя на този процес умерено - някаква част от парите преминават към ватата, като и концентрацията им намалява в посока вън."

*drink2*Това е разковничето-равновесието! И.........сега,глей кво става! Поради най-малко десет пъти по-бързата дифузия на температурата в повърхността на дървесината, отколкото дифузията на вода към вътрешността ,температурата се изравнява с външната и когато имаме температурно изравняване няма движение на водните пари и няма как те да проникнат,че и да преминат през дъската и да стигнат до ватата! Просто е и бих ти пейстнал тука една монография по въпроса ,ама да не ставаме още по досадни за хората дето ни четат! Дифузия на водни пари не може да има в дървесината,но може да има дифузия на вода и то когато е накисната в нея !Въпреки ,че е поела вода дървесината бързо може да се освободи от нея при проветряване до достигане на равновестната си влажност или до санитарния минимум на клетъчната /структурната /вода!
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 23:34:16
Като се срещнете на живо с реални поражения по вътрешната облицовка на такава къща,дължащи се единствено на повредена пароизолация,всичките ви теории за това как няма нужда от тая изолация,ще идат по дяволите на момента.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
19-08-2010 - 23:43:03
Quote
salvador
Като се срещнете на живо с реални поражения по вътрешната облицовка на такава къща,дължащи се единствено на повредена пароизолация,всичките ви теории за това как няма нужда от тая изолация,ще идат по дяволите на момента.
Ти разбра ли за каква облицовка говоря? За дъбова дъска 2-3 см.! В корабоплаването от няколко хилядолетия използват дървото и още има плаващи корита ,пуснати на вода от преди хората да познават найлона!
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
20-08-2010 - 01:58:39
Любо, "нишата" я няма никаква (според мен, разбира се) по простата причина, че липсва платежоспособно търсене. В подробности не ми се влиза, но след две години ходене по мъките и в крайна сметка една построена в България и още две в Испания, реших да се върна със семейството си в САЩ (имам деца в училищна възраст). Толкова за "нишата"...

Това за паропропускливостта мисля че е дъвкано не един и два пъти в тези форуми, пък и едва ли ще кажа нещо ново, но и аз да хвърля моите пет стотинки за "дишането", че както разбирам от по-горе ще трябва да се цитираме от сега нататък*ok*.

Сигурно може да се изпишат още поне 245 страници с коефициенти, "мю"-та и т.н. но това едва ли ще промени факта, че за географската ширина на България и климат с доминиращо отопление, паропропускливостта трябва да намалява отвън навътре (с колкото повече, с толкова по-добре) т.е. екстериорната стена е "най-недишаща" отвътре и "най-дълбоко издишаща":ami: отвън. Вярно е, че няма перфектна ситуация и лятото когато по-топлия, респективно по-влажен въздух се намира отвън, паробариерата не помага много, но пък освен нея съществуват и радиационни такива които доказано вършат много добра работа (фасадни зидарии, ламперии, класическите за България мазилки върху дрениран XPS, въобще всякакъв вид вентилирани фасади - включително и толкова отхвърляния и мразен от мнозина сайдинг). За това също е изписано много.
В този смисъл колкото и "неекологично" да звучи:

ДА, на найлона!
НЕ, на дъбовата дъска!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-20 02:46 от US Builder.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход