Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
456
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 13:42:25
Здравейте,добри хора!

Мого отдавна го следя аз този форум даже и регистрция си имах,че и мнения даже ама последната година само четях и......тя системата ме изхвърли.Както и да е.
Съвсем накратко- от преди близо три години ни дойде нужда за нова къща.Малко под въздействието и на този форум и на публикаций в интернет цялото семейство единодушно решихме,че тя ще е "дървена". Така и викахме тогава. Та купихме нива,сменихме и предзначението,прекарахме ток и вода,направихме проект,мина през всички инстанций,получихме строително разрешение,направихме първа копка, изляхме основите ...........Всичко излежда много бързо и лесно.Да ама....не!Няма да конкретизирам в детайли да не откажа някой със същите намерения.
Сега като са минали неприятните ситуации......добре,ама като знам,че по време на строежа пак се започва и.......дано само да са по-малко!И за да се случи това иска ми се да консултирам някои неща с вас.
Тъй,като покрива е с много ръбове и улами ще е с битумни керемиди.Отдолу по проект е с2см. дървена обшивка,а строителя предложи12.5мм. OSB.Та кое е по добре?И трябва ли да има някаква изолация непосредствено под битума?
Забравих да кажа,че всички греди(освен единичните покривни ребра) и колони са съставни т.е. лепени.От тук и следващия въпрос.Допуска ли се снаждане на дървесината по надлъжната ос на колоната(гредата)?За съжаление нямам снимка на такава колона ама други има и по-късно ще се опитам да пусна.Изобщо ако ви е интерсно ще пускам снимки през целия етап на строене.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 14:55:43
Давай снимките и споделяй перипетите. Слепените греди могат да бъдат снаждани по дължината, естествено като се спазват определени изисквания. Колкото до въпроса за ОСБ или дъски...струва ми се че ОСБ е по-подходящо особено ако е влагоустойчиво.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 15:09:21
456,
Ще е интересно да ни информираш как действаш, но може би др. тема да отвориш, че таз много голяма стана, пък и е "по-теоретична".
Не си много ясен за коя изолация питаш под битума. Мисля че се препоръчва и аз бих го направил - допълнителна хидроизолация между ОСБ и керемидите. Ролна или мазана - въпрос на избор.
Вярвам, че са ти проектирали т.н. вентилиран покрив и достатъчно ТИ, ако нямаш таванско.
Успех!
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 19:36:13
Quote
456
Здравейте,добри хора!

Тъй,като покрива е с много ръбове и улами ще е с битумни керемиди.Отдолу по проект е с2см. дървена обшивка,а строителя предложи12.5мм. OSB.Та кое е по добре?И трябва ли да има някаква изолация непосредствено под битума?

Битумните керемиди са предпочитани от мен,особено самозалепващите и последния покрив от миналата година си го правих по следния начин:върху ребрата наковавам дъски през приблизително 20-25 см. отстояние и така 1м3 "чиста дъска" от 250 лв./м3 покрива приблизително 76 м2.Върху дъските наковавам летви 5Х5Х400 см. през 50 см., като между тях редя стиропор 5Х50Х100 см,Върху стиропора нареждам цели листи ОСБ,което приковавам към летвите отдолу,върху ОСБ-то с валяк нанасям една ръка битумен грунд,след което разстилам битумна хидроизолация на руло/4,5кг/м2/със застъпка и вече върху нея нареждам битумните керемиди,самозалепващи, финландски от 10,80 лв./м2,пчелна пита.Цялата операция е много скоростна и може да се извърши от един аджамия с помощник,като ролята на помощника е главно да следи отстрани геометрията на шарките и да маха фолиото от самозалепващата част на керемидата и да я подава на "майстора".
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 19:40:00
avatar
(Ако приемаш съвети)
Първи съвет - откажи се въобще от битума, ако ти е възможно. Мисля, че вече съм го писал, но накратко - не е добро решение (от горчив опит на собствената си вила!). Препоръчвам метални керемиди в система. Не посочвам фирма, за да не ме обвинят в реклама, но аз съм направил пълен маркетинг, за да се "оженя" за две фирми - едната "баровска", другата - достатъчно добра за обикновени люде. OSB е по-добрия вариант за обшивка, но е редно да се вентилира, за да работи добре, иначе забрави. А за да се вентилира най-оптималния варизнт е метални керемиди. Има си специално фолио, което се кове върху OSB-то и е някъде около 1,20-2,00 лв/квадрат (цена на материал). Не прави пари, но без него е голяма "греда". И ако можеш да го обедиш да ти монтира не 12,5мм , 18-21мм OSB. Разликата е убиствена.
Това за покрива.
За слепените греди...
Пиши първо какво е сечението. По принцип няма проблем с надлъжното снаждане само ако е изпълнено по клинозъбната технология, а гредата е слепена на "Вайма", а не с ръчни стяги.

Стискам палци и успех в начинанието!!!
(И ако може думите в множествено число да си ги пишеш с "и", а не с "й" ще съм ти много благодарен)

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 19:57:21
Quote
n.nikoloff
Препоръчвам метални керемиди в система.

Все едно му препоръчваш при всеки дъжд да има чувството,че е на репетиция на групата ударни инструменти от симфоничния оркестър!Такава гюрюлтия се дига от ламарината:]като вали!
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 21:07:22
avatar
Quote
фло
Quote
n.nikoloff
Препоръчвам метални керемиди в система.

Все едно му препоръчваш при всеки дъжд да има чувството,че е на репетиция на групата ударни инструменти от симфоничния оркестър!Такава гюрюлтия се дига от ламарината:]като вали!

Ц! Не е така! Аз не напразно казвам, че съм направил маркетинг. Монтажа е много важен, за да не барабанят... Има и с посипка. Те пък са по-тихи и от керамичните...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-10-02 21:09 от n.nikoloff.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 21:16:08
Фло, това за необитаемо подпокривно пространство ли става на въпрос? Ако е така не е ли по-лесно и по-ефтино да се изолира последната плоча или гредоред-каквото е там?
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 21:20:35
Николов, битумните керемиди изкарват по20-30 години(ефтините) и са в пъти по-ефтини от металните, лесно се монтират особенно в случаи на сложни и начупени покриви. Металните са действително много трайни, но скъпи.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
02-10-2010 - 21:27:51
Quote
n.nikoloff

Ц! Не е така! Аз не напразно казвам, че съм направил маркетинг. Монтажа е много важен, за да не барабанят... Има и с посипка. Те пък са по-тихи и от керамичните...

:]По-тихи са ламаринените керемиди при дъжд,като не ти е включен слуховия апарат!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход