Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 18:50:15
Малко Офф неделно.
Я с две думи ми кажете (взимам повод от 4овека с ваденето на пироните):
Кое са хоризонтални/вертикални сили, якост, устойчивост? (или линк за лъици).
Май ги бъркам - все си мислех, че земетресение и вятър създават хоризонтални сили (основно), а гравитацията вертикални, със съответните противодействия в конструкцията.
Ясно ми е уж, че ако вятърът духа успоредно на стената, ще вади пироните в близкия ъгъл (ако е достатъчно яка с/у хоризонтални сили - затова пиша "основно"winking smiley, ама по принцип? - често го пишете някак "наобратно".
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 19:03:26
avatar
Доколкото знам земетресенията създават често и вертикални сили. Но може и да не съм прав..
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 19:11:40
Добре, уточнавам:
Сили, тангентни на земната повърхност в точката на градежа и перпендикулярните им? smiling smiley smiling smiley
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 20:30:19
[www.kiip-sofia.com] Наредба за основните положения за проектиране на конструкциите на строежите и за въздействията върху тях/2004г
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 21:08:08
avatar
Те тва е сериозен отковор
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 22:34:25
Petar Nikolov Написал:
-------------------------------------------------------
> За junior70
> Проекта и документацията за дървена къща са същите
> като за монолитна,единственно не се прави
> конструктивен план(тоес не се изчисляват дебелина
> на плочи,трегери, колони, земетръсни шайби и
> арматурата в тях).
>
>


Не си съвсем прав . Щом се изготвя проект , то той съдържа всички части които се изискват за един проект- архитектура , конструкции и т.н. . За дървена къща също трябват конструкции , трябва да се дадат необходимите сечения на отделните елементи , а те от своя страна се изчисляват. За бетон и стомана и земетръс няма смисъл , защото такива елементи в конструкцията няма.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 22:54:13
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
> Ееееее, аргонавте, не говоря да се разтопи къщата
> (ти се сещаш де ). Говоря, че дървото си е жива
> материя и като поеме влага и сетне се затвори като
> конструкция става кофти. Дори да не се затвори
> отделянето на тая влага вече не е контролиран
> процес и почват да се появяват гнилоти и
> напуквания, а те влияят върху физико-химичните и
> механични свойства на дървесината.
> Освен ВИАС и други институти се занимават с
> дървесина и определено са съсредоточили повече
> научен потенциал по темата - напр. ВЛТИ (не знам
> как му викат сега). Това съединение с пирона даже
> не го разглеждам като сглобка - толкоз е
> несериозно да се обсъжда. Има си технологии по
> дървените сглобки. За справка - книжарницата на
> ВЛТИ.

колега , ако се топлиш зимата на дърва , ще забележиш един интересен факт- скоро нарязаните дърва , дори и под навес да ги държиш , пак ще са мокри и ще чумеят. Чак към пролетта що годе стават , ама тя зимата свършила . Затова старите хора зимата горят дърва насечени от предната есен , т.е. застъпват се. Тези дърва и дъжд да ги вали , пак са си сухи. Влагата от дъжда колкото и да попие , няма нищо общо със суровото дърво. Има една приказка "който ги намокри , той ще ги изсуши". За мен не е сериозно да се говори , че един дъжд на обекта ще промени дървесината . То е смешно / да ме прощаваш/. Виж по преди един пост на АБУ , на когото един майстор му казал , че няма проблем материала да е влажен , ако се фиксира добре , ще изсъхне в монтирано състояние. Правил съм го и е точно така.
В "ЛЕСНО"-Техническия наистина се занимават със сглобки , но на мебели. Не съм чул някой инженер оттам да проектира дървени сгради , защото не му е това работата. В противен случай ВИАС и военното строително училище , пък сега и варненския свободен ще останат без работа. smiling smiley
Пирона е такава "отживелица" , както и дървената къща.

Не се заяждам с теб , просто мисля че говориш наизуст.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 23:04:16
Любо ,

дървената къща на земетръс не се изчислява , защото няма такава маса като стоманобетоновата . Тук усилията от вятър са по-големи , затово той е меродавен.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
31-08-2008 - 23:45:14
avatar
Колега argonavt,
Ами може и да говоря наизуст, навярно, но все пак име един такъв прост факт - без значение за каква дървена конструкция става въпрос в Лесото се учи дисциплината ХТОД (химико-термична обработка на дървесината), която не се учи в изброените от тебе учебни заведения, а и моята оценка по ХТОД съм я получил по времето когато не се купуваха изпити и дипломи. Не се учи, че който ги намокри - той ще ги изсуши. Именно понеже масовото мислене като твоето подценява дъвените конструкции наблюдаваме хиляди глупости по производителите, които не искат да платят на един инженер да им следи процесите. И със сигурност съм правил изчисления и лабораторни и практически упражнения и изследвания за всякакъв вид сглобки - били те дърво с дърво, или дърво с метал и във всякакви сечения на дървесината, отколкото си виждал (без да се засягаш).
Първо - ако материала е с влажност 8-10% и е грамотно изсушен то няма по него никакви вътрешни и повърхностни напрежения и спокойно влиза в производство в КОНТРОЛИРАНА СРЕДА - заводски условия.
Второ - ако не го защитиш и го оставиш в неконтролирана среда - външни атмосферни условия то се появяват т.нар. повърхностни напрежения, които водят до промяна на физико-химичните свойства.
Трето - дървата ти за огрев са от широколистна дървесина, а тя има много по-различно поведение от иглолистната такава.
Четвърто - разбрах, че напразно съм си изгубил годините в този институт, след като така и не съм чувал за термина "дървата чумеят"
Пето - четете книжки, преди да пишете и давате акъл - много хора четат и можете да ги заблудите...

Едно висше техническо образование, дори в ЛЕСНО-техническия не се взима без четене, даже мнооого четене и чертане и писане...
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
01-09-2008 - 08:44:33
n.nikoloff ,

Всичко което пишеш е така , но само по себе си , аз не го оспорвам . Проблема е , че масовото мислене е като твоето , което потвърждава , че дървото е несериозен материал.
Никъде не съм писал , че ако се строи къща не трябва да се полагат грижи за дървото , но да твърдя , че от един дъжд ще му се променят свойствата е просто несериозно.
Също така има и "Норми за проектиране на дървени конструкции" , където е описано всичко за което коментираме тук. Влажността , която е допустима е 18% , а тези 8-10 % за които пишеш е за мебели. Не е добре едни неща да се прехвърлят от едната сфера в друга.

Хилядите глупости при производителите са от друго естество , но има и доста техни клиенти , които хиперболизират и си намират проблеми.

Искам , да те питам , като специалист за точния термин на горене на мокри дърва , на който аз му викам "чумеене"?

Много на сериозно го взема това за ЛЕСНО-техническия. Ами тези , които са завършили ВИАС , който преди това се е наричал ВИСИ? Те горките какво да кажат ? Вместо а стои , то виси. :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход