Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защитените територии и незащитената Природа

Публикувано от Motion 
Abu
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 12:12:27
Joan,
не му се връзвай на 4овек - това, което предлага се нарича "членски внос". Работата пак опира до партийни структури, друг е въпросът, че с 1 млрд и магаре ще направим министър-председател. И тогава - никому нищо за обезщетение! Щото ако хората са гласували за еко-организация, може да се очаква, че ще я подкрепят срещу евентуални протести на недоволници (аз поне със сигурност). А защо да се обезщетяват протестиращите, като има и контрапротестиращи.
ПП Смених си ника (Калинка), да не ме бъркат. Калинката е символ на екологично чистата продукция. Abu Garcia е част от brand-a Pure Fishing. Много съм се оплел в екоориентираната символика! Това е и за което апелирам - хората да се идентифицират по-често с природолюбителите. Тогава може и да не стават толкова безразсъдно алчни.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 12:23:33
Човек,
Предполагам, знаеш моите позиции по разисквания проблем и те са доста близки до твоите, даже идентични.
Но Джоан е една от малкото хора тук, които размърдва мозъка си и предлага някакви идеи. И затова тя трябва да бъде поздравена. Не трябва да се изисква от нея да прави или не прави нещо. Защото тя има мнение. И го прави достояние на нас. Тя нито е крайна, нито утопична. Даже й се чудя, как при това неразбиране от мнозинството, все още има сили да отстоява себе си. Макар, че има 7-8 души , които я разбират...
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 12:24:43
Най-ефикасния и безотказно действащ метод за борба с недоволните е като им дадеш властта - много бързо се уяждат, а и ги затрупваш с ежедневни проблеми, коит трябва да решават.
ТА ако искаш да решиш конкретен проблем трябва да бягаш от властта като дявол от тамян.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 12:28:26
Именно защото си размърдва мозъка и има мнение трябва да се изисква да прави нещоsmiling smiley
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 12:28:46
4ovek,

И, ама продължаваш да си с твоята яко материална гледна точка – пари та пари! ...
Joan се опита да ти напомни за съществуването и на други, освен финикиийските, знаци, но явно ефектът е бил нулев winking smiley

И преди, и сега е имало и ще има хора, които говорят едно, мислят друго, и правят каквото им е угодно.
Няма как да филтрираш присъствието на нагоденци и използвачи в нито една организация, следователно е нормално да има лицемери и в екологичните организации.
Те, обаче (организациите), биха имали екзистенциални проблеми, само когато хамелеонските стандарти на част от членовете се възприемат като линия на поведение и представяне пред обществото на цялата организация.

Мога да разкажа the sad story на първата у нас специалност във ВУЗ, която бе замислена (със съответен учебен план и конкретни дисциплини за целия срок на обучението) и трябваше да се наричаше „Икономика и управление на природоползването” ... Това означаваше дипломи, които щяха да легитимират първите истински професионални еко-кадри.
Как и от кого бе създадена, как и от кого бе унищожена, как и от кои от т.нар. екологични организации (брояха се на пръстите на едната ми ръка, но аз визирам двете най-големи и популярни по онова време) не видяхме и минута помощ, как МОСВ (тогавашното му име) също не направи нищо след смъртта на един човек ... това няма да го напиша във форума.
Бих могъл да го разкажа лично на global с нейните обясними за всеки, и неоправдани лично за мен, претенции да доказва кой кой е в екологичната бг общност – но това също няма да го направя.

Що се отнася до парите – изказванията ти са цинични единствено в смисъл, че всичко обясняваш или просто довеждаш до зависимост от парите.
Вярвам, че за себе си ти си справ, съгласен съм и с това, че животът непрекъснато ни доказва безмерната човешка любов към парите, но ми позволи да имам своите убеждения и да запазя собствения ми светоглед – в който същите тези пари си остават най-мръсното нещо на земята, и според който аз нямам намерение да се съобразявам единствено с тях.

Хубаво е, че човек иска повече и повече – в това се крие и един от основните механизми на прогреса на тази цивилизация. Но ако това става изцяло за сметка на хищното използване на Природата, това хубаво се превръща в нещо грозно и самоунищожително. Лично за себе си нямам никакво съмнение по въпроса за бъдещето на планетата, но си признавам, че не мога да остана безмълвен и безучастен, когато тази грозна действителност ми се набива в очите ден след ден.

Мда ... с останалата част от постовете ти също съм съгласен. Само ще допълня - промяната няма как да настъпи от само себе си, т.е. трябва някой да я инициира.
И ако това въобще е възможно, то няма да стане с ходене до изборните урни – макар че това би било най-добре за всички.

И няма да стане, не само защото на съвременния човек не му пука за нещата от живота и нещата в държавата, докато те не повлияят пряко на личния му егоистичен интерес (правя евела на всички, които не се вписват в този пейзаж smiling smiley). Пошло, но факт.
Няма да стане и поради още една фундаментална причина – с обикновени "демократични" средства не можем да накараме „народните” представители да гласуват против собствения си интерес, освен ако не го представиш толкова замаскирано, че те да не се усетят winking smiley
Уви, макар и посредствени като интелект и въобще като човешки същества, тези хора имат кой да ги съветва по най-важните въпроси, така че въпросният вариант е в сферата на фантастиката.

Прочие, колкото и парадоксално да изглежда, понякога не е никак трудно да се стигне до извода и идеята за Световна революция - щом и ти самият казваш, че „няма възможен компромис без смяна на ценостната система в световен мащаб” winking smiley
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 12:43:39
4ovek,

Аз защо ли имах впечатление, че щеше да събаряш хотели по Черноморието (май Созопол беше) smiling smiley? И че много те болеше от изсечените просеки за писти из Рила и Пирин moody smiley ) Да търся ли сега линкове, господин НЕеколог!

Е, когато те видя с твоя багер (нает или собствен, няма значение) да събаряш хотели, тогава и аз ще дам 1200 лева за каузата smiling smiley
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 12:53:11
Abu,

Хубаво, че е обозначи със смяната на никовете, че аз обичам да идентифицирам отсрещната страна в диалога. Помага да я разбереш, ако си имал и предишни контакти с нея.

Иначе не му се възрзвам на 4ovek, той извлича неимоверно удоволствие да е в опозиция заради самата опозиция. Независимо от тезата, която се защитава, той ще е против, 'щото (предполагам) така се отличава от тълпата и това го прави да се чувства по-специален.

Истината е, че няма да дам (поне за момента) и стотинка за каквито и да било акции по въпроса, зщаото не вярвам в ползата от партиите и членския внос. Мисля, че отношението към природата не може да бъде купено с пари, така, касто любовта към човек не може да бъде купена с пари. Намесиш ли парите в сферата на чувствата, неминуемо стигаш до опорочаване на чувствата и никакъв краен ефект не може да бъде постигнат.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 13:03:26
Не знам защо, но философския уклон тук (във форума) ме води към асоциации от детството ми. Спомням си книгата на Лондон "Малката стопанка на голямата къща", в която главният герой (мисля, че името му беше Дик), бе доста богат, и издържаше 7 или 9 философа, които единствения ангажимент към работодателят йм беше от време на време да споделят това, за което са си говорили и спорели през седмицата. Никой, за нищо не ги е търсел. Тяхната работа е била интелектуална. За което те получаваха пълна издръжка. (и алкохол за стимулация на мислите)
Мечтата ми тогава беше, някой ден да стана толкова богата, за да си позволя да издържам философи. Е-х, мечтите...
Вече пораснах. Оказа се, че непреходното у човека е жаждата за повече власт и повече пари. Виждала съм хора, които за коматче хляб, са готови да ти подлеят вода, и да забравят всичко човешко у себе си. Виждала съм толкова хора, които за малка сума, са готови да пречупят принципното у себе си. Затова, обаче не виня хората, а бедността и несигурността. Живеем в такова време.
А на Маркс вярвам в това, че "Битието определя съзнанието".
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 13:16:02
Joan,

Т.нар. US опит е много простичък – даваш данъчни облекчения на собствениците с имоти, които попадат в защитените зони.
Бг опитът, обаче, е друго нещо – въпреки наличието на достатъчно чужди примери (да го кажем история), ние забъркваме един свеж тюрлю гювеч от калпави нормативни документи, които трябва да се прилагат от некадърна в голямата си част държавна администрация.
И после чакаме „Европа-та” да ни оправи.

Ами честно казано, тя отдавна ни е оправила – много преди да нареди спирането на абсолютно безопасните блокове на АЕЦ Козлодуй, и разбира се, преди „некои хора” да попълнят известна част от банковите си сметки.
Оправили са ни дори само с бутафорната идея за т.нар. ЕС.

Ще ти дам малко храна за исторически размисъл ...
Щом винаги сме били в Европа, а не някъде другаде, защо никой, освен един (забележи) полски крал, не се опита да прогони османските нашественици от Балканския полуостров, в частност от бг?
Смяташ ли, че един французин или германец би търпял анадолски главорези да се дерибействат в дома (собствената му държава) или двора (визирам бг като прилежащ терен към домаwinking smiley му)?
Това имам предвид като казвам, че са ни „оправили” много отдавна.

"Думата компромис е прекрасно нещо, стига да го правят другите, а не аз" - това е мотивация и свещенно правило за населението, обитаващи нашите земи.
Няма защо да се сърдим, че масата е дребноеснафски възпитана и живееща – вероятно и аз съм такъв, щом досега не съм взривил няколко политически боклука, дузина престъпни босове, и бизнесмени на килограм? - това, според теб, дали беше въпрос или просто люто заключение за „гражданска импотентност”? winking smiley

С горното направих прелюдия към желанието ти да спрем да говорим, и да се захванем за действия. Казах ти каква е моята представа за действия – не виждам, обаче, твоята.
Още нещо – пак ли трябва да казвам, че ОЧЕВИДНО се намираме във форум, а не на партийно или организацоинно (НПО) събрание, или пък в терористична ядка smiling smiley
Тук се обменят идеи, действията се правят другаде и не се обсъждат по форуми.
Който има желание, работи в тази насока; който не го намира за уместно, само посещава форумите или обсъжда с приятели и колеги; трети не прави нито едното, нито другото – иначе казано, му е безразлично.
Но ми се чини (като те гледам колко трудно се убеждаваш в правилността на един или друг потенциален избор), че ако така я караш, трудно ще стигнеш до каквито и да е ефективни действия в защита на Природата smiling smiley
Нали си спомняш за възпламеняването на инстинктите и екстаза – споменавания от мен често Левски е имал много и от това, освен трезвия разум.
Ефективността е съчетанието от двете – никога само от едното smiling smiley

За управниците ще споделя следното: за мен няма особено значение какъв са били Хан Аспарух, цар Симеон, Иван Шишман, Ст. Стамболов или Тодор Живков.
Имат значение настоящето и хората, които го живеем!
Така че трябва да се говори за сегашните управници, макар и понякога неудачно сравнявайки ги с примери от миналото. Прочие, въпросът за това какви действия трябва да се предприемат по отношение на тяхното управление, поне за мен, стои по аналогичен начин с този за защита на Природата.

За избора на global смятам, че няма смисъл, а и нямам желание, повече да коментирам. Мисля, че ти отговорих достатъчно ясно и точно smiling smiley И да, потвърждавам, че ще постъпя така.
Имал съм и по-тежки моменти на избор в живота си, от това дали ще оставя 2 декара в Натура 2000 или ще ги превърна в кеш удоволствие от първа необходимост.
Имам още едно „да” за теб winking smiley – да, нека да видим това наследство, и тогава ще говорим пак!
Re: Защитените територии и незащитената Природа
21-02-2007 - 13:21:37
Здравейте,

Фактът, че все пак има и неподправени природозащитници, предствлява една стъпка в развитието (или да кажем промяната). Представете си, как е изглеждала идеята за опазването на Природата преди само 100 или 200 години.
А какво представляват тези години в един по-общ план.
Нека приемем условно и за по-лесно онагледяване, че историята на Земята е от 5 млрд. години. Историята на човешкия вид е, да кажем, 5 млн. години.
Историята на това, което му викаме цивилизация - д акажем, 5 хил. години.
Разположете тези числа в графичен вид и ще разберем за какво става дума.

Когато за първи път си дадох сметка за смисъла на тези числа се почувствах странно.
Буквално усетих с кожата си колко бавен, несигурен и тежък е пътят, по който е поело това странно същество - венецът на Природата. А има ли основание да се твърди, че въобще е тръгнало за някъде. Закъде? Защо ? Или наистина просто движението е всичко?! Ама унищожаването на природната ни среда, на вида, на планетата, на системата - това е едно перфектно и много спактакуларно движение. Да, ама не!

А постигнатото за хилядолетия наистина може да бъде унищожено и за мигове. По най- различни способи. Включително и при използване на "творческите" ни способности. На този фон унищожението чрез разрушаването на природната ни среда се оказва един доста неефективен акт.

Ами спомнете си "странните" идеи от "повелителят на мухите". Как се отнасят времево процесите на социална деструкция (каквото и да значи това) към процесите на социално развитие (а това ли пък, какво трябва да значи!?).

Нищо от субективния ми опит и познания, с цялата им бедност и ограниченост, не ме кара да вярвам, че човекът има действително социална памет (ние сме особен вид вид, който е просъществувал и се е развил, действайки в група, а тънката нишка на живота вероятно многократно е можело да се скъса ако не са били "съобразявани" основно интересите на групата). А сега просто много бързо вървим към състояние, при което групата от примитивната орда се е превърнала от множество от около 6,7 млрд. индивида, невидимо свързани с една здрава верига.

А можем ли да надскочим егоизма, агресивността и своеобразната си простотия. Трудно е да го повярваш. Обикновено горчивата чаша се пие до дъно и така - до срледващия път, ако има следащ път.

Всеки има право на субективен поглед и виждания. Моят е такъв:
Колко време още може да ни изтрае Земята?
Тоест, колко ресурс има още, от който нататък нещата биха станали необратими?
Възможно ли е да се даде непредубеден и безкористен отговор на тези въпроси ?
Досегашните отговори са ли резултат н аинтересите на корпорацийте и елитите?
Всичките ми опити да намеря позитивен отговор засега са неуспешни.

Какво ли не съм чувал ! Включително (като контратеза на опасенията и вярванията ми), че са жалки и супер нереалистични опитите да изкараме въздействието на хората върху средата като толкова значителни.
Примери :
- отделяната в атмосферата топлина от изгарането на фосилните горива е части от % от тази, доставяна от Слънцето.
- Чували си сте за различните видове периоди епохи , ледникови и топли, настъпили по причини, нямащи нищо общо с Н.В Човека.
В стари хроники на датчаните се пише, че при откриването на Гренландия (ама н е ме питайте, кога точно е било), там е имало градини ?? Как така, нали сега са измерени най-високите температури на Земята?!
Обратно - Ледниковия период и Малкия такъв (някъде през Средновековието). Откъде идват те ?!

Обратните примери : Доказано било, че нивото на въглеродния двуокис в атм. се регулира от поглъщането му от океана. Чисто физически, обаче, този процес ( при тези темп., налягане и т.н.) имал една граница на насищане, от която нататък цялата система бързо и необратимо ще излезе от релси. Нямам по-детайлно и убедително обяснение.

Не съм сигурен, че теориите ми са интересни.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход