Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Америка и Европа

Публикувано от Joan 
Re: Човекът е животно
03-10-2005 - 15:01:54
Едно леко отклонение - много е интересна книгата "Градът". Има много интересни идеи какво не им достига на други видове животни да направят цивилизация. И аз да ти препоръчам някоя книга - няма само тиsmiling smiley Ако я нямаш, но проявиш желание - преди време си я изтеглих (за всеки случай-предпочитам да си купувам книгите) в електронен вид - мога да ти я пратя.
Re: Човекът е животно
03-10-2005 - 16:32:22
Ама един оптимист и хуманист си днес - направо струи жизнерадостност и любов към ближните от тебsmiling smiley
Човекът лети, защото това е най-бързия начин да се придвижва. И не се прави, че не разбираш аналогиятаsmiling smiley НАй-лесно е да кажем - няма смисъл нищо да правим, нещата сами ще се наредят. И не ни интересува опитът натрупан за хиляди години цивилизации - да оставим нещата да се наредят сами. И не ни интресува, че след като дори и на хуманисти и оптимисти като Joansmiling smiley им прави впечатление, че Човекът в миналото, обединен от опасности е могъл да постигне забележителни резултати. И в никакъв случай да не се опитаме да впрегнем тази сила ЗА ОБЩОТО БЛАГО вместо за агресия и оцеляване. Т.е. ти предлагаш да ходим пеша вместо със самолети само защото НЕ НИ Е БИЛО ПРИСЪЩО В МИНАЛОТОsmiling smiley
Ако не забеляза някъде в началото казах ПО-ТРУДНИЯ ЗА ПОСТИГАНЕ МОДЕЛ.
И след като е по-трудния е ясно, че като самолетът се разбие - човекът престава да може да лети. Или по-точно лети извесно време, но не натам където би желалsmiling smiley
Re: Човекът е животно
03-10-2005 - 17:46:43
За Градът - пращай, ivapan@yahoo.com (мисля, че се вижда, но за всеки случай) Макар че и аз обичам печатни книги - мисля да си я потърся на пл. Славейков - ти нееднократно я споменаваш, пък на мен ми светва лампичка от това заглавие и автор - ама да съм я чела, пък толкова да не я помня ?!....

Абе 'що да не си обичам ближния ?! Обичам си го - е, някои повече, други по-малко smiling smiley Това, че кучето ти е животно, пречи ли ти да го обичаш ? :]

Съгласна съм, че човекът е преодолял много ограничения, наложени му от природата (това да лети, напр.) благодарение на спосбността си да мисли - но това не му е вродено/присъщо (да лети, де). И при всичките си постижения в това отношение - а те са много, не отричам - пак си остава ЖИВОТНО - така мисля, щом действията му са подчинени ПЪРВО на животинските инстинкти и ПОСЛЕ, на обществените правила.

Ама 'що изопачаваш думите ми сега?! Аз не съм казала "няма смисъл нищо да правим", аз казвам "каквото и да правим, трябва да помним ограничителните условия (че човекът е животно) и да не се опитваме да вървим срещу природата му" - иначе каквото и да правим, усилията ни са обречени на неуспех . Т.е. - поставям нещата на строго логична основа

Н епредлагам да ходим пеша - откъде ти хрумна това - аз къде ще контактувам с разни интересни хора тогава smiling smiley
Re: Човекът е животно
03-10-2005 - 18:11:29
Ами май не се виждаsmiling smiley
Човек не е животно и в някои отрицателни примери - няма животно, което упорито и съзнателно да прави неща, които ще го погубятsmiling smiley
Re: Човекът е животно
04-10-2005 - 09:25:13
"щом действията му са подчинени ПЪРВО на животинските инстинкти и ПОСЛЕ, на обществените правила. "
Действията на човек ПОНЯКОГА са подчинени първо на силно ИЗКРИВЕНИ животински инстинкти. ЗАбележи не винаги и не точно на инстинктите , а на тяхно подобие. Особено е изкривен инстинктът за размножаване. Като жена може и да не знаешsmiling smiley ама мъжете не горят от желание да продължават рода с всяка жена, която ги привлича. Ако се стигне до възможност - правят всичко възможно резултатът да не е продължаване на родаsmiling smiley. Даже нещо повече случаите в които се подчиняват на химията са малък процент от общите случаи в които имат шанс за това, защото обществените порядки наделяват. Дори в повечето случаи когато се подчиняват го правят точно заради социалните си инстинкти - да се похвалят, да им се повдигне самочувствието в обществотоsmiling smiley НЕ че е умно, но поне не е животинскоsmiling smiley НАли знаеш вица дето един мъж попаднал на остров с топ модел...
Re: Човекът е животно
04-10-2005 - 10:48:27
Вече се вижда smiling smiley

Както вече казах, инстинктите са пречупени през призмата на начина на живот, но са си ИНСТИНКТИ - и не е понякога, ами ВИНАГИ - изкривени или не - това какво значение има за следствието? Говорим за причината, обуслявяща човешкото поведение, а не за начините на нейното проявление. Ако ще задълбаваме в инстинкта за продължаване на рода - ами какво би казал за хомосексуализма - нали пак е същия инстинкт, ама някога да е създадено дете така ? А опитите продължават.....

Ами нали и аз това казвам - обшествените порядки (лустрото) спират мъжа, а като падне то (при извънредни обстоятелства) - и какво излиза на повърхността - подтиснат инстинкт, който намира реализация. Иначе не мога да си обясня масовото проявление на този инстинкт при бедствия, война и т.н. Нали това са същите тия мъже, които ми подават ръка да изляза от колата и ми отстъпват да мина първа през вратата ?! Как стават животни за отрицателно време, винаги съм се чудила.

Относно проявленията на инстинкта в "нормални" условия - ами изкривени са - но пак си е животинско smiling smiley - забележи, не казвам че е лошо :] - не разбирам защо смяташ, че говоря за "човешко животно" в отрицателен смисъл. Ами и храненето си е животинско, нали - пък аз си обичам сандвиче с пушена сьомга, и пържолка с червено вино, и кебабче (не с половин хляб обаче smiling smiley. НЯМА ЛОШО !

Колкото до причината - ако наистина го правят, само за да се похвалят, а не защото им доставя удоволствие - е,жалко за тези мъже - животът им е доста лишен от цвят, вкус и мирис тогава......
Re: Човекът е животно
04-10-2005 - 11:10:45
Забравих - вица не го знам.....
Вицът
04-10-2005 - 12:00:58
Ами били си те само двамата и като няма друг и топмоделката решила да работят усилено и безрезултатно за продължване на рода.
Работили, работили та пушек се вдигало, а мъжът неочаквано почнал да унива. Топмоделката се чудела какво му и попитала " Не ме ли харесваш, бил ли си някога с по-хубава жена, какво да направя, че да ти стане добре?" . Нашия човек помолил девойката ако иска да го направи наистина щастлив да си направи мустаци, да си облече мъжки дрехи и и казал "Стамате, Стамате да знаеш само каква мадама забих".
Re: Човекът е животно
04-10-2005 - 12:06:02
И ти предлагаш да следваме идеалът - който спечели повече по-успешно ще може да се прави на животноsmiling smiley
Нали уж си говорехме за това кой модел води до по-добро развитие на обществото. А ти ми говориш за оскотяване, войни и други подобни.
Вярно е че първичните инстикти се използват повсеместно, но се използват с цел да победиш противника, а не за да успееш ти. Защото имат известна сила, но водят до загуба този който им се подчини. Не случайно рекламите са натъпкани със секс.
Re: Вицът
04-10-2005 - 12:09:28
Благодаря за вица - вземам си думите назад (тези думи "ако наистина го правят, само за да се похвалят, а не защото им доставя удоволствие" smiling smiley - въпросната група мъже очевидно изпитва повече удоволствие не от самите действия за продължаването на рода (успешно или не), а от факта, че са станали достояние на други подобни мъже - приемам го - "разни хора, разни идеали" :]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход