Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Америка и Европа

Публикувано от Joan 
Re: На същината на въпроса
27-09-2005 - 18:35:57
Айде сега ще чакаме американците да ни признаят - спокойно може да споделишsmiling smiley И без това важното е човек сам да се оцени, когато нещо е измислил - не е необходимо да чака някой друг да го похвали - особно пък престижен университетsmiling smiley
Ти нали щеше книга да пишеш, сега дисертация - няма да ти стигне времето. Я зарежи дисертациятаsmiling smiley
Re: На същината на въпроса
28-09-2005 - 10:34:49
Не, бе 4ovek, не чакам да ме признава който и да е - но идеята си е моя и не си я давам във форум - може на някого да му хареса, а не е защитена с авторско право :]

А за Принстън споменах, 'щото въпросният Неш беше стипендиант на Принстън и ако се съди по филма, си живееше живота в едно барче с колеги, докато не го натиснаха разни мастити професори, че има да предава курсова работа (или както там го водят). И човекът, заглеждайки блондинката в бара, обект на всеобщо внимание, изведнъж му хрумна темата за научната му разработка - хукна към стаята си и почна да пише формули. Така се раждали гениалните открития, казват.

Та и аз така - гледайки филма и дискутирайки във форума - и изведнъж - прас - буца вдъхновение по челото!

Пратчет казва (той за мен е нещо като Гуру, ако не си забелязал), че вдъхновението във Вселената се носи из пространството на буци и току удря нечия глава. някои може и цял живот да не ги удари нито едно парче вдъхновение, обаче има индивиди, чиито глави по неизвестни причини привличат тези буци и затова, горките, са подложени на непрекъснати удари с парчета вдъхновение - по няколко на ден даже. Един такъв негов герой се държеше по подобие на Неш - пише и мачка и хвърля на пода, докато накрая заспа с нос, изцапан с мастило и на под, покрит с топки бели смачкани листа.
p_nachev
Re: На същината на въпроса
28-09-2005 - 11:20:49
Много поетично !

Жалко, че хич не съм си падал по тези жанрове и Пратчет го отбутвам "за по-нататъка".

Сори, ама не съм проследил тамата ви - появиха ми се разни дървовидни струттури - няма оправия, пък и по американските въпроси не се чувствам особено компетентен.

Виж тов аза буците - страшно ми хареса !
Добре, не си издавай идеите, каквито и да са, за каквото и да са ! Само, моля те, кажи ми къде падат най-често буци, че имам потресающа необходимост от удар :-)))), сериозно !
Re: На същината на въпроса
28-09-2005 - 11:31:21
Ами горе долу е прав Пратчетsmiling smiley Само дето бих допълнил, че като цяло хората тези буци ги отминават, а има индивиди-изключения дето ги праскат по главата. И обикновено тези индивиди освен вдъхновени ги праскат и другите хора по главата ако направят грешката да споделят вдъхновениетоsmiling smiley
А на мен пък едно от гурутата ми е Дъглас Адамс.
За същността на човека
28-09-2005 - 11:31:54
4ovek, твой цитат:
"Аз пък мисля, че е присъщ. не случайно и в мюсолманството и в християнството основното е точно социалното поведение. Поне това проповядват. Рано илил късно пак ще се върнем към социално общество. Дано не ни сплоти някоя беда, а сами да дойдем до това заключение"

АЗ ПЪК МИСЛЯ, че е точно обратното - понеже не е присъщ на човека, а му е присъщо хищническото животинско поведение, са съдадени въпросните религии/философски учнения с цел омекотяване на животинското у човека - все пак той е социално същество и трябва да има коректив, който да му помага да живее в общност с другите хора. Ако беше природно заложен у човека този начин на мислене, нямаше да има нужда големи умове да се хабят, за да създават доктрини/религии, проповядващи любов и грижа за ближния.

Колкото до равния старт - я стига де - какво му е толкова хубавото - ако някой бяга като заек, а друг като костенурка - да ги сложим и двамата на ена линия на старта ли? Че то тогава няма никаква тръпка/интрига, пък и "заекът" ще издуха "костенурката" за отрицателно време - и априори си е на финиша поръв. А костенурката, като види това, ще се кротне и съвсем няма да бяга в предварително изгубена кауза

Виж, ако на костенурката й дадем прилична преднина - все пак някаква интрига ще има - и тя ще се позабърза, а и заекът ще си има едно на ум.

Така че съм за "равен старт" - ама относително smiling smiley))


Re: На същината на въпроса
28-09-2005 - 11:32:47
Начев - не ти трябват тези буци. Живее се по-щастливо ако не те удря нищо по главата или пък ако не усетитиш като те праснеsmiling smiley
Re: За същността на човека
28-09-2005 - 11:45:44
При заека и костенурката равния старт е точно в това да не тръгват заедно. Равния старт е да се намали наследственото за сметка на настоящите усилияsmiling smiley
Силно организираните общества, а е трудно едно общество да бъде силно организирано ако не е в някаква степен социално (т.е. преобладаващата груба от хора да живеят при приблизително равни условия и да усещат подкрепата на другите) винаги са достигали много добри резултати. За разлика то тези които са всеки сам з асебе си. Примери колкото искаш. А за обратното просто не се сещам. Единствения пример е САЩ (който пак има някаква социална политика) ама там има да спорим кое се дължи на военна мощ, кое се дължи на това, че и там има силно социални общности, кое се дължи на манията да си пише човек дисертацията в САЩsmiling smiley и от там да им помага да се развиват. Американците са издигнали в култ работата в екип или поне на мен така ми изглеждаsmiling smiley
Ако можеш да ми дадеш един пример от историята ще ми бъде интересноsmiling smiley
Re: За същността на човека
28-09-2005 - 12:15:33
Ами ако костенурката е с наследство - и точно в това се състои преднината й smiling smiley - а заекът си няма нищичко освен едните бързи крачета? Тогава по логиката равния старт ще бъде на костенурката да й оставим наследството (то не че можем да й го пипаме, ние само си говорим теоретично smiling smiley, а зайчето да има да я догонва и изпреварва - ако му стигнат силиците - то зависи от преднината (наследството, де).

Стига с тази дисертация в САЩ, де! Казах ти, че беше само аналогия с чичко Неш - ами хареса ми как си се забавляваше за сметка на американския (и не само) данъкоплатец в бара - и като го притиснаха в ъгъла - или научната разработка, или край на стипендията - да видиш как бързо се вдъхнови, че и Нобелов лауреат стана. Той беше май единственият пълен стипендиант в Принстън за онази година - поне нещо такова казаха в началото - разните "костенурчици" с бели панталонки го сочеха с пръст на коктейла за откриването на учебната година.

Колкото до историята - ами вземи древния Рим - високо-организирано общество, той е минал през няколко стадия в социалното си устройство - и нито един не е бил социален по нашето определение. А пък за времето си е постигнал забележителни неща във всички сфери на живота - в някои - изключителни - и досега римското право е абв-то на правните системи в Европа (доколкото знам).

А ти не гледай САЩ - ами погледни Китай!


Като казах Рим
28-09-2005 - 12:20:34
- има много общо в социалното устройство между САЩ и Древния Рим - според мен.

А относно религиите - нали помниш, че християнството е създадено точно за да коригира хищническото поведение на човека - и то на силня на деня - Рим. Всъщност според някои хипотези е възникнало не като религиознао учнеие, а като съпротивително движение на евреи срещу римските завоеватели.
За буцата вдъхновение
28-09-2005 - 12:25:24
Колега Начев - бих ти помогнала с най-голямо удоволствие - ама не мога - тия буци хвърчат из Вселената "хаотично" и "случайно" - няма определено място и време, дето да застанеш и да е сигурно, че ще те прасне.

А тия, дето ги праскало честичко - те имали нещо в главата си да ги привлича - нещо като гръмоотводи за Човечеството ('щото и Човек е прав - почти никога не е здравословно да те прасне такава буца) - а какво е то - не се знае - или поне Пратчет не казва. И дали е вродено или може да се имплантрира.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход