Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Купувам парцел около София – но къде точно?

Публикувано от malka_kushta 
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
20-05-2012 - 01:14:14
Quote
trap
Quote
digitalman
Не се отчайвай и продължавай да търсиш. Преди година се справих за по малко пари от теб с къщичка (в лошо състояние), но с ток, вода и канал на 31км. от центъра на София.

това звучи добре, ако не е тайна в кой район около София е ?
За Горна Малина не бях се замислял, варианта с разходка из селата го обмисляме, но все пак да си направим сметка има ли смисъл изобщо от такова начинание.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
20-05-2012 - 12:01:29
Горна Малина е твърде далеч от града.Градският транспорт стига до Богров.От там до Горна Малина са поне 20 км.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
21-05-2012 - 08:34:18
Quote
digitalman
моят въпрос е по-скоро, къде в околностите на София може да се закупи парцел с бюджет около 15,000 евро, достатъчен за къща със застроена площ около 100 кв. м.
Не питам заради инвестицията, както и апартамента в който живея съм го купил преди 10 години с цел да живея в него, а не да го продавам. Та от тази гледна точка и исках да си изясня изобщо има ли шанс за тези пари парцел в регулация и къде ?

По-горе се спомена за 90 евро/квадрат, което са мисля нормалните цени за добри парцели почти в рамките на града (около 100-150 евро някъде). Нормално е хубавите, но пък предполагам има и места не толкова атрактивни и търсени, в по-разумни граници (30евро). На няколко пъти чета за южния склон на Стара Планина, който може би е едно от тях.

В тази тема се изписаха доста неща за предимствата на южните склонове на Стара планина. И за недостатъци - също. Може някой „фен на южния склон” да ми е употребил темата, за да насочи интереса натам и да е продал земя в тази посока. Но факта отпреди няколко поста, където търг в Доброславци не тръгва, земя в Световрачане стои непродадена, а във Войнеговци и Подгумер обявите са неактивни отдавна – говори сам по себе си за ориентацията на купувачите.

Сигурно е, че от форума няма да си харесаш земя. Нащипи активни обяви, времето се оправя - организирай си огледи, Някои селяни не пускат обяви в интернет, поради невъзможност да сторят това. Вижда се, че от 10-15 хиляди, вече клониш по-към 15 хил. евро за земя. Като отпуснеш още 5-10 хиляди от бюджета си за земя, може да се спреш на нещо хубаво.

Е, верно е, че може да не стигнат пари за някои довършителни работи по къщата или двора. Но ако изказването на строителя SM за цени от 90 евро /м2 стане факт и по южните склонове, значи ще трябва да се изръсиш към 45 хил.евро или да преосмислиш идеята си за живот на къща по тези места. А тези места са на максимум 20 минути от центъра на Сф, чисти и слънчеви.

Имай в предвид също, че строителния бум произведе калпазани проектанти, които прикриват калпазанлъка си, като слагат в пъти повече бетон и желязо от необходимото. И тогава къщата става на двойна и тройна цена. Търси проектанти, учили в живковото време. Верно е, че не бъка от такива проектанти, ама затова пък те знаят тънкости, които ще ти намалят цената на строежа с повече от 5-10 хил. евро. Също поразрови - има бригади от български турци, които строят на съвсем нормални цени. Не крадат като нас, чисти и честни са. Много, ама много влияе на бюджета избора на строител. Ти понеже си в началото - си се вторачил най-напред в цената на земята. Узрявай и гледай и към знамето на бъдещия строеж.

Успех в търсенето!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-05-21 08:35 от malka_kushta.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
21-05-2012 - 15:25:02
Аз бих рекъл, че към целта трябва да се върви с набелязването и постигането на малки цели и да се върви с малки крачки. Другото води до мъка, разочарования и създаване на богати банкери. Ако парата ти е в ръка, не на банката, то и бае ви Ганя казваше "Цар парица". Търси и ще намериш, но пари на банките не давай. Уважаемата колежка по-горе ви учи мн. добре с излетите по склоновете на планината с цел намиране на добро място. В цялата работа всичко е важно, но от земята като местоположение по-важно няма. Вие трябва да се влюбите в мястото от пръв поглед, да го пожелаете пък на строителството ще дойде време, който не е започнал не е завършил. Помаците наистина са добри работници ама за това не ви е време да се главоболите.
Желая ви успех и да рзаказвате тук как вървят нещата, че да е от полза и за други*drink1*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
22-05-2012 - 02:18:27
digitalman - Селата преди Г. Малина. А разходките са задължителни. Аз обаче приключих с това и сега съм на тема разсад за домати smiling smiley

Салвадоре - градски транспорт не съм ползвал и сигурно си прав, но от центъра до Г.Малина е не повече от 35км, а от Богров верно е 20км.
Все пак обаче човека пише за бюджет. Ако имаше 100к изобщо нямаше да споменавам даже тези дестинации и даже нямаше да се обаждам smiling smiley

Другото място, което на мен ми харесваше като търсих беше Елешница (6км магистрала и с леко нарушение си в селото) - стига парцела да не е около магистралата, че не е истина как се чуват колите.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
22-05-2012 - 04:42:52
Горна Малина е едно много добро място за живеене. Има си всичко което да го прави привлекателно извънградско място за живеене и отглеждане на деца. Училище, дет. градини, магазини, кръчми (виж рибарника), пътища, канализация. Всичко! Още главен път в прекрасно състояние и ЖП връзка. Имам приятели които от десетилетия живеят в Г. Малина и пътуването съвсем не им е проблем. Да имаш ЖП връзка си е рахат. Аз като седна с вестник в ръка в модерната мотрица на Ц. Гара само се чудя на загубеняците в уличните задръствания. Г. Малина е най-доброто място по това направление, във всяко отношение.
А какво мислите за Искарското дефиле?

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
26-05-2012 - 12:14:44
Quote
digitalman
моят въпрос е по-скоро, къде в околностите на София може да се закупи парцел с бюджет около 15,000 евро, достатъчен за къща със застроена площ около 100 кв. м.
Не питам заради инвестицията, както и апартамента в който живея съм го купил преди 10 години с цел да живея в него, а не да го продавам. Та от тази гледна точка и исках да си изясня изобщо има ли шанс за тези пари парцел в регулация и къде ?

По-горе се спомена за 90 евро/квадрат, което са мисля нормалните цени за добри парцели почти в рамките на града (около 100-150 евро някъде). Нормално е хубавите, но пък предполагам има и места не толкова атрактивни и търсени, в по-разумни граници (30евро). На няколко пъти чета за южния склон на Стара Планина, който може би е едно от тях.

Уважаеми digitalman,

Съдейки по ника Ви, изглежда доста дейности управлявате и решавате от компютъра си.

С имотите нещата са по-други и е добре, както казва Гето - да се усети тръпка за мястото, което не може да стане от компютъра. Все пак, нека, поради лошото време днес, да опитаме компютърно:

... 90 евро/м2 са си пари, нека филтрираме нещо по-евтинко, например да речем тук:
[www.homes.bg]

Или вече е продаден имота? Случва се, да продадат имота и не махат обявите с години.

Истина е, че 473 няма 500 кв.м, колкото търсите, но след като се застрои, може и да се разширява. Ако действително се строят къщи около 473, нали се сещате, че цената на урегулирания 473 ще върви нагоре, а съседния земеделски имот до регулация 38 може и да поевтинее.

Защо ли? Нека да докажем тези твърдения:

Хитро е да купим голяма и евтина земеделска земя до регулация, а да строим на съседната малка регулирана земя. Земеделската земя до регулация може да стане нашия парк, басейн, беседка и т.н., а малката регулирана земя да е мястото за къщата ни. Забележете, че земеделския имот 38 няма път, за да се стигне до дъното на имота. Понеже е голям този 38-ми имот, ще трябват яко пари за регулация, за да се получи път. Ако собственика си го урегулира, ще му откъснат по дължина до 10 м. за път и тротоар и дълбочината на имота ще намалее драстично. Като се приспаднат и 3 м. за дъно, пацела става почти незастроим. За зоната Жм1, в която попада имота, такива са изискванията при регулация – 5 м. за път и по 2,5 м. за тротоари. Само че купувач, който не е регулирал, не знае това и гледа на цената като на враг, без да отчита, колко е откъснала регулацията от собственика, колко собственика се е изръсил за такси, планове, проекти, рушвети и прочие. Собственика на 38 няма как да не знае тези неща и едва ли се е засилил да регулира. Може да обработва земята, но може и да има намерения да я продава. Кой може да купи? Никой не би купил земя на втора линия, без път и почти незастроима след регулация, освен собствениците на 472, 473 и 474,които са в регулация, нали? По тази причина земеделската земя до регулация № 38 е логично да поевтинее, да речем до 20-30 евра на кв. метър или на пазарен принцип. Доказахме тезата за имот 38, изказана в началото. А за 472, 473 и 474 трябва ли да доказваме, че ще поскъпват?

За всеки имот могат да се правят подобни разсъждения.

Прочетохте ли ЗУТ в частта "регулации"? Като търсите земя, добре е да имате предвид и евентуално развитие. Една покупка може да изглежда скъпа в настоящия момент, но може да Ви излиза евтина в близко бъдеще. Казахте, че не търсите земя за инвестиция /препродажба май е по-истинската дума/, а за дом. Значи трябва и дългосрочна визия, дори стъпките да са малки, както съветва Гето.

Южния склон на Стара планина освен че е близо до София, е топъл, гостоприемен и улегнал, за разлика от северния склон на младата и сурова вулканична Витоша. Интереса Ви към южния склон е ценен и с това, че там не са усетили земетресението, както на северния склон в зоната на Витошкия разлом.

Дано да Ви бяха полезни тези разсъждения.

Успех!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2012-05-26 12:19 от malka_kushta.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
26-05-2012 - 15:17:16
Айде сега...няма път от половин скица...97 е път,от другата страна може също да има.
Иначе да,за разделянето-мислиш в правилната посока.
И стига с тоя вулкан на Витоша.Там няма вулкани.Има процес на нагъване,който не е завършил и който всъщност е причината за цялата тази сеизмична активност в Софийското поле,формирането на разломи и т.н.Планината все още расте на височина.Някои части се издигат с по 1-2 сантиметра на година.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-05-26 15:33 от salvador.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
29-05-2012 - 08:18:09
Quote
salvador
Айде сега...няма път от половин скица...97 е път,от другата страна може също да има.
Иначе да,за разделянето-мислиш в правилната посока.
И стига с тоя вулкан на Витоша.Там няма вулкани.Има процес на нагъване,който не е завършил и който всъщност е причината за цялата тази сеизмична активност в Софийското поле,формирането на разломи и т.н.Планината все още расте на височина.Някои части се издигат с по 1-2 сантиметра на година.

Е да, има лице двадесетина метра от 97 и над 100 метра дълбочина. Ясно е, че има нужда от път, за да се стига до дъното на имота. Пътя е 10 метра широк, нали? И по три метра отстояние от съседните имоти – става 16 метра. Хайде кажи ми как на 5-6 метра ще построиш къща? А и кой съсед ще се навие път да минава в съседния му парцел? То затова си има улици...

А за вулкани и земетръси не искам да споря, понеже не съм в час на тая тема. Просто видях, че разломите спират преди северната дъга - до под Чепинци- Негован-Световрачане, не пресичат околовръстното и не се качват по южния склон ...
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
30-05-2012 - 17:44:27
Нямаш ясна идея колко са 10 метра върху кадастрална карта...Изглеждат като самолетна писта smiling smiley
Улиците по селата и всички малки градове са си стандартни-6 метра.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход