Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Купувам парцел около София – но къде точно?

Публикувано от malka_kushta 
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
02-05-2012 - 00:54:19
Парцелите,дето са на пъпа на далаверата....са друга тема.При тях всичко е възможно.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
04-05-2012 - 20:43:17
А де са земите по южният склон на скъпата ни Стара Планина? И там ли свършиха хубавите места?

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
08-05-2012 - 22:53:58
следя с интерес темата, и хем търся нещо да закупя, хем ми се струват нереални цените (гледах основно Лозен и Герман).
Та като вариянт се оформя наистина Южните склонове на Стара Планина. Според вас възможно ли е да се купи парцел до 10-15000 евро (около 500 кв. м.) на добро и комуникативно място в околностите на София.

Или с други думи да го кажа - с такъв бюджет, какво и къде мога да търся ?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-05-08 22:54 от digitalman.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
09-05-2012 - 09:53:14
Продават се,но надали ще намериш парцел с толкова малка площ.Това малко хора го отчитат.Старите регулации са правени по времето на старите изисквания,доколкото ги е имало.Тези парцели са отдавна застроени-ще е някакво чудо да намериш добър парцел с тази площ, попадащ в границите на отдавна урбанизирана територия.Изключителна рядкост-почти не са останали.
От там нататък повечето парцели са формирани по един начин-а именно с промяна на предназначението и разделяне на по-големи масиви.Но вече са в сила и новите правила-минимум 300 м2 площ и 14 метра лице към път.За вилните зони май беше 12 метра....не ми се рови закона сега...
Това значи,е един правоъгълен парцел ще има страни 14 на около 21 метра,което е абсолютният минимум за парцел изобщо.При неправилна форма ( а това е масовият случай за всичко,застъпило по някакъв начин планински склон), застрояването на подобен парцел може да се окаже диво приключение-заради минималните отстояния към съседните.
Т.е. не само съотношението цена/площ е това,което трябва да гледаш.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
16-05-2012 - 08:16:43
Quote
digitalman
следя с интерес темата, и хем търся нещо да закупя, хем ми се струват нереални цените (гледах основно Лозен и Герман).
Та като вариянт се оформя наистина Южните склонове на Стара Планина. Според вас възможно ли е да се купи парцел до 10-15000 евро (около 500 кв. м.) на добро и комуникативно място в околностите на София.

Или с други думи да го кажа - с такъв бюджет, какво и къде мога да търся ?

От моя скромен опит и без да имам претенции за компетентно мнение, ценовия диапазон, в който търсите решение за пукупка е по скоро за цени на земеделски земи до регулация, отколкото за урегулирани поземлени имоти.

Селяните около София имат млади хора в града, които не им дават да смъкват цените. Това е от една страна.

От друга страна, селяните знаят, че върху земята им, която мераклии искат да купят за 20-30 евро на квадрат ще изникнат къщи за по 400-500 евро на квадрат. И нали се сещате, какво си казват на такива мераци...
SM
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
16-05-2012 - 13:33:08
Аз пък, макар че досега не съм писал в тази тема, ми се иска да споделя неща от собствен опит и разни наблюдения, понеже работата ми е тясно свързана темата /строител съм, а не брокер/.
Това, което се наблюдава, като че ли е: Масово се смята, че заради кризата цените на земята са паднали драстично, което обаче е колкото вярно, толкова и не е.
Като цяло парцелите, които не бяха особено атрактивни и преди кризата сега се продават на много ниски цени. Въобще не може да се каже същото за парцели, които са в регулация, с инфраструктура и без разни проблеми, тоест готови за строителство. Случай от миналата седмица - клиент, който си търсеше парцел от началото на годината насам с идеята, че ще го купи за 30Е/м2, накрая след като обиколи всичко на пазара в рамките на 4-5 месеца, капарира на 90Е/м2. Говоря за Горна Баня, като парцела наистина е хубав.
Това ме навежда на въпроса - Има ли смисъл да се чака още, с идеята, че парцелите за строителство на къщи ще поевтиняват? Нека да вземем пред вид това, което се случва с апартаментите.
Комбинацията от фактори - свръхпродукция + некачествено строителство + недобра функционалност и на места лоша инфраструктура + забавяне на икономиката - доведоха до драстичния спад в цените на апартаментите от което собствениците им загубиха много. Освен това качеството на живот в апартамента е значително по-лошо това в къща дори тя да е със същата площ или по-малка.
Та въпроса ми е: Колко хора за в бъдеще ще предпочетат къща, като първо жилище? Колко хора за в бъдеще ще предпочетат да сменят апартамента с къща? Колко хора за в бъдеще, ще предпочетат да се отърват от апартаментите, като "инвестиция" и дали биха купили апартамент отново?
Мисля си, че ако отговорим заедно на горните въпроси ще се получи смислена дискусия и може би наистина ще можем да преценим накъде ще отиват цените на парцелите в бъдеще, което поне за мен е важно.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
16-05-2012 - 16:22:06
моят въпрос е по-скоро, къде в околностите на София може да се закупи парцел с бюджет около 15,000 евро, достатъчен за къща със застроена площ около 100 кв. м.
Не питам заради инвестицията, както и апартамента в който живея съм го купил преди 10 години с цел да живея в него, а не да го продавам. Та от тази гледна точка и исках да си изясня изобщо има ли шанс за тези пари парцел в регулация и къде ?

По-горе се спомена за 90 евро/квадрат, което са мисля нормалните цени за добри парцели почти в рамките на града (около 100-150 евро някъде). Нормално е хубавите, но пък предполагам има и места не толкова атрактивни и търсени, в по-разумни граници (30евро). На няколко пъти чета за южния склон на Стара Планина, който може би е едно от тях.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
16-05-2012 - 20:03:11
SM ..инфраструктурата около парцелите край София далеч не е блестяща.Даже може да се каже,че е супер зле...последните инвестиции там са от 60-те и чат-пат от 70-те години.Вече всичко е в супер окаяно състояние и поддръжката му струва маса пари...които също така често...няма от къде да се вземат.Парцели с "ток и вода" бол.....ама водата не става и за пране,а токът стига само да захраниш един телевизор и две крушки....Пълно е с такива край София специално.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
17-05-2012 - 01:13:51
Quote
digitalman
моят въпрос е по-скоро, къде в околностите на София може да се закупи парцел с бюджет около 15,000 евро, достатъчен за къща със застроена площ около 100 кв. м.
Не питам заради инвестицията, както и апартамента в който живея съм го купил преди 10 години с цел да живея в него, а не да го продавам. Та от тази гледна точка и исках да си изясня изобщо има ли шанс за тези пари парцел в регулация и къде ?

По-горе се спомена за 90 евро/квадрат, което са мисля нормалните цени за добри парцели почти в рамките на града (около 100-150 евро някъде). Нормално е хубавите, но пък предполагам има и места не толкова атрактивни и търсени, в по-разумни граници (30евро). На няколко пъти чета за южния склон на Стара Планина, който може би е едно от тях.
В момента според мен около Горна Малина може и да намериш нещо в този бюджет. Не е далеч, а с повече търсене и изчакване излизат и добри предложения. Има обаче няколко села с доста мургави събратя. Ако ти е интересен района си направи няколко съботно неделни разходки и разгледай. За по-близо обаче не вярвам да се справиш в парите които си определил. Ако си се ориентирал към западната част може да гледаш района след Божурище, но за там не мога да коментирам. За Н.Искър/Своге нищо не мога да кажа.
Не се отчайвай и продължавай да търсиш. Преди година се справих за по малко пари от теб с къщичка (в лошо състояние), но с ток, вода и канал на 31км. от центъра на София.
Re: Купувам парцел около София – но къде точно?
17-05-2012 - 11:28:46
Около Божурище може и да намери...но зависи на какви компромиси е склонен с качеството на парцела.около 25-28 евро на м2 може да излезе нещо в регулация,но ще е гола поляна...дори ограда едва ли ще има.Водата в региона е проблем-80% и може би повече от къщите са на сонди.Има одобрени проекти за ВиК по фондовете,регулярно се инвестират някакви пари...но не стигат.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход