Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Анонимен потребител
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 09:37:20
Ако има още една баня и тоалетна и аз гласувам с 2 ръце за баня и тоалетна към спалнята
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 09:39:01
Ама ние сравняваме точно това. Значи на определена квадратура имаш възможност да проектираш или хол+кухня, с две спални в едната от които се влиза от хола или една спалня, непреходен хол (доста по-малък) и коридор до другата стая , която е кухня.
Сега ако питаш защо в сгради, които се оферират като луксозни се предлагат спални по 2,6м. ширина, холове с 3 м. ширина с тъмен бокс, малки бани и т.н. вече е друго нещо. Такъв апратамент не може да се нарече луксозен.
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 09:46:06
Я разкажи малко за Япония, че вървят легенди как живеят в малки квадратури и са оправят. Даже гледах, че имат хотели дето клиентите са като в морга - в чекмеджета спятsmiling smiley
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 09:51:07
Kote,

Традиционно у нас решението с преходен хол се смята за компромис при разпределението. От препратката на Panther1 (за моя изненада smiling smiley установих, че и Чичко Тръмп и той си мисли, че когато предлага скъпи жилища за много богати, не върви да ги кара да минават за банята през хола.

Колкото до това, какво предпочиташ ти или Kiko, ами аз за не знам кой път повтарям - ваша си работа. Четейки тук, не мога да не се съглася с 4ovek - няма смисъл да прилагаш архитектурни решения считани за добри от учебниците (дори и проверени на практика), когато клиентите веднага след влизането си ще започнат да бутат стени и местят помещения. Така че в този смисъл и с Boby съм съгласна - явно наистина търсененто на "американски" жилища определя предлагането им, да не говорим, че са по-лесни за проектиране и от там, по-евтини за предприемача. Струва ми се, че и закостенелите собственици предпочитат за обезщетение непреходните жилища, доколкото ги има, така че накрая за разкрепостените купувачи пак са останали само преходните - значи, всички са доволниsmiling smiley

Но аз съм живяла в преходен хол и в момента живея в непреходен такъв и за себе си знам за какво става въпрос.

Не споря по необходимостта от килер в едно жилище. Или по ползата от директен достъп до банята от спалнята. Всъщност тчоно при прехода "тип Моника", за банята се минава по хавлия (а може и без нея явно - разкрепостени духове smiling smiley през дневната, където гледат телевизия или се хранят хората.

Да го кажа с думите на един наш велик писател: "разни хора, разни идеали" smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 09:56:19
Добре де в панелките как ги правят самостоятелните кухни на същите квадрати. Т.е. проблема не е да се направи самостоятелна кухня на същите квадрати, а проблема е че твоя парцел е "крив" и ти в старанието си да го уползотвориш на 100% прибягваш до хол с кухне щото иначе кухнята няма да има прозорци.

Т.е. ако ще сравняваме апартаменти с еднаква квадратура трябва да не поставяме ограничения от парцела. И тогава да видим какво е по-хубавото.
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 10:02:08
4ovek,

Ти като строителен инженер би следвало да знаеш, че баня към спалнята в общия случай не е свързана с преходноста, а с наличитео на вертикални комуникации на определено място. Ако в едно жилище има САМО ЕДНИ вертикали за топла/студена фода и фекален канал, около тях са решени банята и бокса и ти - както и да въртиш и сучеш, каквато и преходност да заложиш, няма как да направиш баня до спалнята. Освен ако (както съм виждала направени - преустройвани) не изведеш под целия под на дневната вода и канал (без фекален).

А също така много добре знаеш, че проектирането и изпълнението на втори щранг вертикали в същото жилище струва пари и оскъпява имотите. И в "стандартните" нови жилища почти никъде не съм виждала такова нещо.

Виж, препратката към имота на PAV е друго нещо smiling smiley Аз имам лични впечатления от тази фирма, че има интелигентни архитектурни решения, но касаят скъпи места и скъпи имоти.
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 10:23:08
Тинки има два класа жилища - за масовия купувач и за богатия купувач. Аз съм се ориентирал към масовия купувач. Не твърдя, че строя луксозни жилища. Старая се компромисите да са в разумни граници.
Още не съм решил да се конкурирам в класа за богати купувачи и не смятам в близко бъдеще да го правя. Ще се конкурирам с панелките на този етапsmiling smiley
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 10:26:51
Когато говорим за цена от 1000 евро на квадрат - банята към родителската спалня е задължителна. Освен това ако имаш баня, тоалетна и кухня е просто невъзможно да минеш с един вертикален канализационен щранг - така или иначе си го имаш. Въпросът е къде. Ако разпределението позволява - не е по-скъпо банята да е до спалнята. Не вдига цената.
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 10:34:28
Не са по-евтини за предприемача. Или поне са незначително по-евтини като себестойност на кв.м. Въпросът е в търсенето.
Всичко опира до парите - ама ти това не искаш да приемеш. Такива като теб дето не ги интересува колко струва са някакъв минималин процент от купувачите и за тях си има отделен клас имоти - над 1000 евро на кв.м. с огромни общи частиsmiling smiley
ДА не говорим за най-лошите клиенти - с претенции и без пари. Иска 200 кв.м. апартамент и да струва 25000 евро, защото България не била ГЕрманияsmiling smiley
Re: Prehoden hol - zashto ne?
07-03-2006 - 11:01:08
Kote,

И в твоето изказване ми стана любопитна следната теза:

......za da se izbegne prehod i kvadratura otiva v koridori - koeto veche si e chista zaguba na prostranstvo - kakvo go pravish toia koridor 3-4 kvadrata - nishto! Minavash prez nego po 3-4 pati na den - tolkoz."

Така е - коридорът е сервизно помещение - а каква е функцията на сервизното помещение - да обслужва другите помещения - стаите (за обитаване), баните (за къпане), тоалетните (за човешките естествени нужди) и пр. След като смяташ, че наличието на такова помещение е загуба на пространство - добре. Само че тези обслужващи функции трябва да ги поеме друго помещение - дневната. Както някой беше казал в този форум - правим 3 в 1 smiling smiley

По твоята логика и стълбищата на блока са си чиста загуба на площ - аз минавам през тях по 2 пъти на ден и толкоз! Дай да ги махнем при проектирането и да сложим на тяхно място апартамент - при толкова рядко минаване функцията им ще бъде поета от този апартамент -е, там ще живят хора, ама нали сме разкрепостени - какво толкоз! Няма да им навреди да ме виждат по 2 пъти на ден да минавам през хола им.

Всъщност точно това е причината предприемачите да смятат квадратурата с идеалните части - защото стълбищата са "излишни квадрати", не могат да се продадат като апартамент, а пък и без тях не може. Ама надявам се да се сетят, че при съвременното разкрепостяване на духовете няма лошо да направят жилища там и да ги продадат като такива, пък останалите да минават през тези жилища.

4ovek, как още не сте се сетили за това?! :}

Естествено, горният казус е преувеличен smiling smiley, но логиката му е същата. Просто при строителството има привидно безполезни площи, но необходими фукнционално. И те така или иначе са там - незвисимо дали са обособени със стени или не - както аз си позволих да ги нарека "виртуални коридори", което неизвестно защо се стори много смешно на Kiko. И когато са обособени, те си изпълняват самостоятелно тази функция. А когато не са, те си изпълнятавт тази фукнция като част от друго помещение - дневната, или по-точно дневната освен функцията си да събира семейството на приказка, четене, телевизор или хранене, трябва да изпълнява и функцията на коридор/и. Като по този начин се нарушава комфорта на обитаване, според мен.

Интересното е, че съм гледала жилище в блок с изключително тесни стълбища - не ги мерих, но двама души не можеха да се разминат на тях. Този блок нямаше акт 16, нищо че беше населен от 10 години. Та си мисля - сигурно и на онези собственици и архитект стълбищната клетка се е сторила "загуба на пространство" smiling smiley - я да ги вземем тези квадрати и да ги дадем на апаратментите. Само че (4ovek може да потвърди) има изисквания за мин. ширина на стълбищата основно заради противопожарни мерки. И освен това, спестявайки по този начин квадрати, не можеш да качиш мебел по стълбите - трябва с въжета през прозореца да си вкарваш дивана. Което пак ми напомня Приятели smiling smiley - как Рос си вкарваше диван по стълбите.
Дали и в това отношение сме копирали от тях?

Колкото до това, че такова 3 in 1 се практикува освен в Америка сигурно и другаде (за Канада съм сигурна, вероятно и в Япония е така) - така е. Само че не мисля, че е заради предимствата му за обитаващите, а е заради икономическата страна на нещата - такива жилища се проектират по-лесно и излизат по-евтино на предприемача (не на тебе - по повод това дали си свалила стойността на имота си след преустройството). Мисля, че няколкото дадени примера за скъпи жилища - и в Тръмп Тауър, и в Лозенец, би трябвало да те убедят, че там, където има възможности (разбирай пари smiling smiley, никой не прави 3 в 1.

Според мен такова решение е компромис за масовите жилища в условия на скъпи градски имоти и ограничено предлагане на терени. Както и Boby каза - като си правят сметка да се заробят за десетки години напред със жилища, масовите купувачи се чудят откъде да намалят макар и малко тежестта, разбирай, цената. И това не е само в България, ами навсякъде по света. Неслучайно сме коментирали цените на имотите по света.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход