Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?

Публикувано от dicho 
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
29-10-2008 - 19:10:12
evgenia, казусът от по - горе явно касае нередовни документи, затова казах, че щом нотариусът ги е приел, как брокерът да ги оспорва ?! А колкото до подводните камъни - те нито са толкова много, нито са такива, че да не ги знаем. Аз като брокер на купувача съм длъжен да го предпазя от всички възможни проблеми, които могат да се появят в бъдеще, доколкото това е възможно, разбира се. А проблемът с лошите съседи, за който ти за пореден път споменаваш е меко казано несериозен, представи си, че днес съседите там са прекрасни хора, утре си продават жилището и там идват едни доста по- мургави от мен, освен това и ти умишлено се опитваш да ни вкараш в едни отношения , с които нямаме общо - ние сме само посредници, решението е на други, отговорностите по клаузите на договора между тях - също. Не лошо също да обясниш какво значи "повече проверки".
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
29-10-2008 - 21:04:04
avatar
Dicho,

провокирам и аз. Искам да кажа, че ако нещата се представят по такъв начин, то:

1. Услугата не се обосновава/обяснява добре

или

В тази част на услугата липсва добавена интелектуална стойност (т.е само нотариусът е важен).

Знам, че по закон нотариусът има последната дума, но излиза, че брокерите са само технически лица и куриери. Дали е вярно и в колко случаи, не знам. Но ако не е вярно брокерът трябва да го обясни на клиента, за да разбере той защo му е нужен брокер и какво получава срещу парите си (наблягане на частта, която друг не предлага, поне не толкова изгодно).

2. Всеки човек прави грешки (в това число и аз). Тогава - компенсации и кризисни мерки.

3. И дори да не направи грешка, може външни фактори да са причина за негативни последствия за клиента. В тези случаи фирмите, които държат на удовлетворенността на клиентите си трябва да им предложат допълнителна подкрепа и/или компенсации. Това обикновено не е задължение нито по договор, нито по закон. Да го наречем "клиентът е важен за нас" или "следгаранционен сервиз. Ефектът като положителен ПР и в дългосрочен план е винаги в полза на фирмата.

Ако Ви интересуват конкретни идеи за описаната ситуация - ще ги напиша.

А за съседите - да дреболия е в повечето случаи. Давам го като елементарен пример и защото не ми се пишат по-засукани казуси. А ако изброя повече неща - ще се отклоним от дискусията, за да коментираме важно ли е, често ли се среща и т.н.

И накрая да кажа, че ако съм научила нещо за сделки с АНИ - то се дължи най-вече на недостаъчно компетентни брокери в комбинация с желанието ми да си защитя интереса (инстинкт), защото естествено отговорността си е била моя. Но това е опасно за бранша - самообучилите се много вероятно няма да желаят да ползват услугата, нали.


Блондинка по душа
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
29-10-2008 - 22:29:57
А какво ще кажете брокер да ви убеди да си купите изгодно апартамент ново строителство, който в последствие се оказва, че всъщност не е апартамент а е СКЛАД (таван) и ДАГ ти слагат една яка .....!
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
30-10-2008 - 09:51:27
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> А какво ще кажете брокер да ви убеди да си купите
> изгодно апартамент ново строителство, който в
> последствие се оказва, че всъщност не е апартамент
> а е СКЛАД (таван) и ДАГ ти слагат една яка .....!


Ще кажа същото, което бих казала за измамата в рекламата на Пежо, което уж може да лети, а то .....
confused smiley
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
30-10-2008 - 10:02:22
хе хе
не бъркай заблуждаваща реклама (ако може да се нарече такава упомената) и измамата - водят те да видиш имота но в документите пише друго....
много на добрички се правите вие брокеретата
и колкото и да ви плюят клиентите ви вие пак се правите на интересни
май ще е така докато не осъдят няколко ...

за това съветвам хората - съдете всеки брокер или строител, който ви е измамил и ви е подвел. само така нещата ще се нормализират!
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
30-10-2008 - 10:11:02
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> хе хе
> не бъркай заблуждаваща реклама (ако може да се
> нарече такава упомената) и измамата - водят те да
> видиш имота но в документите пише друго....
> много на добрички се правите вие брокеретата
> и колкото и да ви плюят клиентите ви вие пак се
> правите на интересни
> май ще е така докато не осъдят няколко ...
>
> за това съветвам хората - съдете всеки брокер или
> строител, който ви е измамил и ви е подвел. само
> така нещата ще се нормализират!


Миналата година си купих ботуши зо 180лв., които уж бяха естествена кожа. Продавачката беше много убедителна и мила, а магазинът беше нов и лъскав, това не означава ли, че и продавачите са измамници?
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
30-10-2008 - 10:49:13
Явленията ги има навсякъде, но темата е
Quote

Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
една от причините за необходимоста е точно това - да те предпази от измама!
НО се оказва, че няма гаранция, т.е. довода - ПОЛЗВАЙ АНИ ЗА ДА НЕ ТЕ ИЗМАМЯТ Е НЕКОРЕКТЕН

за да приложим нещата към твоя сучай трябваше ситуацията да е следната - отиваш на пазар за обувки с ЕКСПЕРТ ОБУЩАР и той ти казва дали обувките са това за което ти ги представят или не! и ти му плащаш % за това! е, не си ползвал такъв експерт, значи примера ти не е коректен. а продавачката .... продавачките на строителите също са много любезни.....
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
30-10-2008 - 10:56:33
Здравейте, ще разкажа две случки.

Началото на 2007-ма продавах малък апартамент на акт 15. Агенция "Моят дом" на Славейков беше посредник(от страна на купувачката), намериха ме и ми казаха, че имат клиент, но за да си вземат комисионната аз трябваше да излъжа, че междувременно съм вдигнал цената. Цената на моята обява беше по-ниска от тяхната. Бързах и се съгласих. Предварителния договор беше под всякаква критика, без да съм юрист, нанесох промени, от които очевадно се нуждаеше. В моя нотариален акт(за право на строеж) беше записано, че получавам идеални части от земята до 6 месеца след разрешение за ползване. Този документ беше в ръцете на брокерката, шефа на агенцията, кредитния консултант от "Моите пари", представителя на Пощенска, помощник нотариуса и самия нотариус. На никой не му направи впечетление, че в новия акт НИКЪДЕ не се споменава земята. 4 месеца след сключване на сделката момичето ми се обади и ме помоли да подпиша, че и прехвърлям земята. Нямах користни цели и го направих. Заради компетенцията на тази агенция, аз можех да остана горд собственик на 9кв.м. земя от 3дка парцел и 12000кв.м. застроена площ отгоре.. има хора които знаят какво значи съсобственик... а новата собственичка с 1-2 бели косъма повече..

другата случка е по-кратка - оглед с мой транспорт, брокер и дядо собственик близо до вакарел. гледам скицата в 7 вечерта, красив залез.. пътя се пада западно от парцела, на скицата - северно.. питам за грешка, нямало.. отивам в поземлената в Ихтиман след 2 дни със скицата - парцела на 3 км у лево, не на асфалт, а на кал.... обадих се на брокера и му казах да не губи времето на хората и да проверява какво предлага, прав съм бил ... обявата стоя още месеци след това на сайта без промяна....



Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
30-10-2008 - 14:27:14
Наказателен кодекс Раздел ІV Измама
чл.209 (1)Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда,се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години
(2)Който със същата цел използува заблуждението,неопитността или неосведомеността на някого и с това причини нему или другиму имотна вреда,се наказва с лишаване от свобода до три години
(3) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е лишаване от свобода до една година и пробация

Ей брокерите дефинирайте понятието имотна вреда!Не е вярно ,че като сте посредници не сте отговорни за безобразията!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-30 14:30 от фло.
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
30-10-2008 - 14:42:28
фло, дефинирай го ти, нали си спец. Не си ти факторът, който може да държи отговорен когото и да било за каквото и да било.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход