Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?

Публикувано от dicho 
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
09-11-2008 - 16:00:58
тера темата наистина е много интересна и за това се втлючвам и търпя някой недуразумения.
да ти кажа обаче защо не е като в белите държави
защото имаме собственици които казват така - аз ще си му дам апартамента а той ще ми даде ЕДНИ пари... сякаш тези едни пари не са в такова количество, че той не само не е виждал толкова на куп в живота си но и ако събере всичките си заплати може пак да не достигне до тази сума. но той нали е БОГАТ СОБСТВЕНИК на панелен (ново построен маломерен) коптор си мисли, че е най-богатия човек на света и ВСИЧКИ останали са му длъжни! (т.е. той усилено гледа в канчето на брокерите и купувачите)
брокерите съответно стоварват цената върху купувача - така и така той няма да види толкова пари защото ги дава банката ами спокойно вместо 80К може да изтегли 85К...
лошото е, че като ги попиташ ЧОВЕШКИ - защо е така отговора е следния - "защото ние работим така!" при следващия въпрос в който питаш - ама обосновете си цената моля ви - ти казват - "ти си тъпак и не разбираш, за това няма какво да ти обясняваме - или пащай или се махай!" така и те гледат в паничката на КУПУВАЧА но затова пък са добре наведени пред ПРОДАВАЧА - все пак там е актива от който могат да вземат комисоно.

всичко това е в резултат на 2 причини - първата се нарича народо психология а втората се нарича дефицит на предлагането.
в България като типично ориенталска държава съчетанието на тези два фактора винаги дава нелицеприятни картинки. но ние си ги приемаме за нормални! ненормалното в тук в България е да кажеш на крадеца - крадец а на лъжеца - лъжец.
най-лошото нещо което може да направиш в Бъгария е да наричаш нещата им с истинските им имена! това не е от днес или от вчера, така е беше и при соца, така е било и при 3-тото царство, така е било и по време на турската империя.....

хубавата новина е, че в природата подобни ситуации са временни и тук след 1-2 века има вероятност да живеят други хора, които имат естествени и природосъобразни начини на разсъждение



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-09 16:12 от Huba-Buba.
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
10-11-2008 - 10:47:27
tera8, въпросът с т. нар. двойна комисионна е обсъждан в десетки страници и е това, което бърка в здравето на най - яростните ни опоненти тук. А нещата са прости - комисионната е една и е 5 - 6 % от продажната цена. За непредубедените е ясно, че купувачът е този, който плаща всичко по всяка сделка, почти във всички случаи продавачът си е калкулирал предвидените разходи, съпътстващи всяка сделка в продажната цена. Ако всеки от двамата участници в сделката има отделен брокер, то всеки плаща на своя човек, ако се случи брокерът да е един и за двамата, той взима всичко. Това е най - големият дерт на поплювковците, макар случаите, когато брокерът е един, са много малък процент от общия брой на сделките. Те не могат да си представят, че успешно можеш да защитиш интересите на продавач и купувач, а то всъщност никак не е трудно. Ако се различаваш от най - злостните мразещи ни , отговори ми - фактът, че аз като брокер на двете страни съм ги споразумял и те са подписали предварителен договор, значи ле, че са им защитени интересите ? На този въпрос никой не пожела да ми отговори.
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
10-11-2008 - 11:37:20
има ли разлимка между 100 и 103? оставяме отговора на първокласниците. за брокерите очевидно няма!

това, че разходите по сделката са включени в цената на имота не е задължително и зависи от пазарната ситуация но самия факт, че брокера иска още 3% от купувача означава че не са включени и цената се натоварва допълнително.

на въпроса на кичо - дали са защитени правата на двете страни ако те подписват договор - това е отгоровено многократно и с ясно НЕ.
обосновката е следната
купувача би бил със защитени интереси ако сам избере агента, който да го представлява по дадена сделка а не му се натрапва задължителност за ползване на "услугите" на точно определен брокер. все едно да ни питат - защитени ли са ни интересите на потребителите на ТЕЦ или Енергото???
всички знаем отговора на този въпрос!
конфликта на интереси си съществува независимо дали той го неглежира или не, в белите държави отдавна са го регламентирали и вече има примаци, че и тук ще бъде ясно очертан. за последното кичо си мълчи... защото не е в негов интерес!

кичо така и не обоснова цената на услугите си и не каза защо иска една и съща сума за различни услуги та дори и при липса на услуга!

Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
10-11-2008 - 14:12:01
avatar
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
А
> нещата са прости - комисионната е една и е 5 - 6 %
> от продажната цена.

Dicho,

дай ми пример с няколко АНИ, които ясно и точно обявяват пълната цена на посредничеството в рекламите си, сайтовете, ценоразписите и т.н.

Нямам време сега, но имам линкове да ти покажа как се заблуждават клиентите от АНИ. Обикновено се пише - цена на посредничеството 2.5 (3%). Как да разбирам това? А да, забравили са да упоменат, че е и от двете страни, щото се подразбира, ама са забравили и да прочетат, че ако са указани 2 цени, клиентът дължи по-ниската.

Никъде, поне аз, не съм видяла сайт на АНИ, в който да пише 5-6% е общата цена на услугата. Обясни ми защо не се пише ясно и точно.

Пак повтарям - за мене е по-важен въпросът "как да разбера дали определена АНИ е добра за конкретна сделка, как да открия професионалиста, който ми допада".
Съветът ти "питай доволни познати" е недостатъчен - различни сделки, различни клиенти. Например, ако Пешо е купувал гарсониера в Обеля с кредит и е останал доволен от 1 АНИ, не значи, че тази АНИ е добра за Гошо, който продава земя/магазин и т.н в село еди кое си, нали?



Блондинка по душа
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
10-11-2008 - 17:19:15
Евгения, от 20 години есе знае, че цената на услугата ни по всяка сделка е 5 - 6 %, че се дели между страните и т. н. , като се обади клиент, той е или купувач, или продавач, как да му обявим процент, различен от 2.5 - 3 ?!
Re: Защо е нужен посредник при закупуването или продажбата на имот ?
10-11-2008 - 18:20:52
avatar
evgenia Написал:
-------------------------------------------------------

> Dicho,
>
> дай ми пример с няколко АНИ, които ясно и точно
> обявяват пълната цена на посредничеството в
> рекламите си, сайтовете, ценоразписите и т.н.
>
> Нямам време сега, но имам линкове да ти покажа как
> се заблуждават клиентите от АНИ. Обикновено се
> пише - цена на посредничеството 2.5 (3%). Как да
> разбирам това? А да, забравили са да упоменат, че
> е и от двете страни, щото се подразбира, ама са
> забравили и да прочетат, че ако са указани 2 цени,
> клиентът дължи по-ниската.
>
> Никъде, поне аз, не съм видяла сайт на АНИ, в
> който да пише 5-6% е общата цена на услугата.
> Обясни ми защо не се пише ясно и точно.

Нека аз пак да ти обясня. Пише се ясно и точно, че за теб, като КЛИЕНТ на агенцията, комисионът ще бъде между 2,5-3% от сделката.
Какво трудно за разбиране има? Ти, едновременно от двете страни ли ще бъдеш? Пък и дори да го измислиш как да стане, каква трудност срещаш в разбирането, че всеки клиент плаща между 2,5 и 3%? И ако се явиш веднаж продавач- ще платиш 2,5-3%, точно както си прочела. Ако се явиш купувач- ще платиш 2,5-3%- както си била уведомена в рекламата.
Другото, за което се чудиш- обявените две цени. Е, не са обявени две цени, колкото и да ти се струва така. Предварително е обявено, че комисионът се договаря, дадени са рамките, в които това става и е дадена ОФЕРТНА цена на имота. Всеки, средно интелигентен човек, дори да не е решил да излезе на пазара, от обща култура знае, че цените се договарят. Т. е. в обявата имаш ориентировачни, а не твърди цени.
Колкото и пъти да зададеш въпроса, няма как да получиш отговора, който си си харесала... *pardon*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход