Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

v kakvo e nai razumno da ivestiram ??

Публикувано от moniq 
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
04-03-2006 - 18:42:16
20% т.е. за 5 години да си изплатил инвестицията, защото ще трябва да правиш цялостна реновация. в слънчев бряг хотели, 4 зв. първа линия строени преди 2-3 год изглеждащи много добре когато са били пуснати в момента имат доста амортизиран вид. и респективно имат сериозни проблеми със запълняемостта на базата си.
месец август 2005г. - традиционно силен за комплекса в 4зв. хотели имаше свободни места, очаква се и този сезон да е така.
ако първата година за апартамент доходността е 10% то каква ще бъде след 4-5 години когато всичко се амортизира, а конкуренцията не спи.

още веднъж: при един ваканционен имот е нужен много сериозен мениджмънт.
na
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
04-03-2006 - 19:04:01
мениджмънта ми е единия проблем-нямам им голямо доверие; дргия ми проблем е свръхпредлагането; затова ми беше любопитно колко плаща например един туроператор за сезона; да ми гарантира едни 4000евро например
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
04-03-2006 - 19:20:49
Чуждите туроператори си клатят нашите хотели както си искат. стигало се е до цена от 3 евро/легло/нощ в рекламен сезон. това е за хотели 1-2 линия. а как ще клатят собственик с един апартамент не мога да кажа. а момента с гарантираните евра на сезон вече го няма.

в туризма има три компонента: хотел - транспорт - турагенция
за да си на печалба е нужно да притежаваш две от тези неща.
na
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
04-03-2006 - 20:09:43
аз разсъждавам по друг начин- значи при 10% доходност годишно и нормално поскъпване на имота с 10% на година, за 5години пак ще стигнем до твоите 100%; единственото ми притеснение в това уравнение е огромното предлагане в Слънчев бряг специално; На Златни пясъци предлагането е доста по-малко
Има един комплекс Роял Гардънс,който рекламират 25% възвращаемост -това изглежда несериозно; значи при 50-55кв.м. за 60000евро, трябва да направя поне 10000евро за един сезон
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
04-03-2006 - 20:27:55
Специално за Роял Гардънс. Сл.бряг.
преди няколко месеца от маркетинг отдела на фирма, търсеха данни за заетостта на хотелите в сл.бряг. оказа се, че това е същата фирма която строи този комплекс. прави си изводите колко са добре информирани и какви специалисти са, че да ти гарантират 25%. но ако ти го запишат този процент в договора - купувай.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-03-04 20:49 от gogo6969.
na
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
04-03-2006 - 21:43:29
GOGO6969, kakvo mislish za tezi oferti:
[www.address.bg]
[www.address.bg]
[www.address.bg]
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
06-03-2006 - 07:48:58
Ne vi li pritesniava badeshteto na podoben tip imoti?
Az sashto sam si mislela po vaprosa za kurortnite apartamenti, no tova koeto mozhe bi nai-mnogo me pritesniava e che ima moda ili silno promenlivo tarsene, narechete go kakto iskate. Nashumi niakoi kurort, nova destinatsia, novi saorazhenia, neshto ekzotichno na pazara - i aide iurvat se turistite. Sled 3, 4, 7-8 sezona go kazhi idva modata na drug kurort, razrabotva se drug pazar, tarsi se druga atraktsia i ... kakvo pravim togava e vaprosat mi? I ako v segashnia moment tarseneto po nashite kurorti e pod vapros (makar da ima mnogo "rozovi" prognozi) to kakvo ostava za sled 10 godini? A 10 godini ne sa mnogo za edin imot v goliam grad, no ne i za kurorten imot - pone dve ronovatsii triabva da sa minali za tova vreme za da si poddarzha kategoriata i nivoto.
Az si mislia che po-skoro partselche s edna priatna vilichka i malko baseinche ili pone jakuzzi i sam da si tarsish klienti po Internet e po-dobar variant. Poznavam hora, koito go praviat i sa dovolni (ne znam podrobnosti, kolko izkarvat na sezon, dokolko iskat da imat prihodi ot tova ili prosto iskat da si izbiat poddrazhkata i t.n.). No s edna stranitsa v Yahoo si dokaraha 2 semeistva za sezona ot chuzhbina, a otdelno i bulgari im otsiadat vav vilata.
Na, ti si morski, kakvo mislish po vaprosa?
Анонимен потребител
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
06-03-2006 - 08:25:19
Естествено, че 25% са несериозни.
Ами както обича да казва 4ovek, ако на инвеститора му трябват пари ами да ипотекира и да вземе заем. Лихвите са на една трета от обещаните 25% годишна възвращаемост. За чий му е на този инвеститор да продава. Ей това ако може някой да ми го обясни.
Имотко
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
06-03-2006 - 10:07:05
Ще ти го обясня. Рекламират 25% доходност за първите две години, продават на 1300 евро/кв.м., после те ти правят мениджмънта за първите две години, после ти дават там колкото са изкарали плюс собствените ти 300 евро/кв.м. / които са "въртели" през този период/, и след втората година ти се оказваш собственик на нещо, купено реално на около 1100 евро/кв.м. с доходност от около 5% ПРИ ДОБРА ГОДИНА.
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
06-03-2006 - 10:32:17
na,

Ама градския имот (ако е в софия или друг голям град) при средносрочна перспектива ти дава голяма вероятност за постоянна заетост за 15 години напред, пък крайморския е под въпрос и за следващите 2-3 години даже. Специално за Слънчев бряг - аз няколко години подред ходя в Несебър в пиковия сезон - миналата година имаше голям отлив в сравнение с предишните. Молеха ни по улиците и по спирките дали търсим квартира - с баня и WC и всичко - за по 12-15 лева на легло. Доколкото можех да преценя, на Слънчев бряг (където ходехме на плаж) беше още по-празно. Дали от презастрояването, или просто въпрос на отминаваща мода (както каза Kote), не знам.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход