Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?

Публикувано от mariya.kutreva 
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 01:39:51
dival
Работата е в това, че интереса и правата на купувача не само, че не са защитени, но той е поставен в ситуация където може да бъде изнудван и завлечен. Защо в България толкова много се пази интереса на продавача, а онзи с паричките орлите го яли. Условията трябва да са еднакви, реципрочни и за двете страни. Ами малко ли са подвеждащите и откровено фалшиви оферти? Значи аз мога да си губя времето с разни некадърници и мошеници, а? Защо и купувача да не иска гаранция 1000 Е.? Или онзи бунак като вземе париците, похарчи ги после какво да се охарча с още 1000 за адвокати, да се влача по съдилища с години? Прав си dival, едва ли клиентите са се наредили на опашка по 100 за 1 имот. Или ако се случи нещо такова веднага се захваща нещо като търг и който даде повече той взима, но мн. се съмнявам, че у нас така стоят нещата winking smiley Обществена тайна е, че 80-90% от АНИ са некадърни, зле обучени и с лошо възпитание служители, това вероятно ще да е и процента който в скоро време ще изтече в канала :]
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 09:46:21
гето прав си
моите мнения се базират на това ,че според мен по гореописания начин -агенцията става страна...а не би трябвало , нали е посредник
колкото до професионализма отдавна съм изказал мнение и няма нужда сега пак да натъртвам нещата
моят начин е чист и работи -когато има въпросителна за парцели и земи се ходи при геодезист , а когато има въпросителни за построика при архитекрт....да за едната консултация вземат пари но така е по добре.....
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 09:56:18
avatar
Geto Написал:
-------------------------------------------------------
> dival
> Работата е в това, че интереса и правата на
> купувача не само, че не са защитени, но той е
> поставен в ситуация където може да бъде изнудван и
> завлечен. Защо в България толкова много се пази
> интереса на продавача, а онзи с паричките орлите
> го яли. Условията трябва да са еднакви, реципрочни
> и за двете страни. Ами малко ли са подвеждащите и
> откровено фалшиви оферти? Значи аз мога да си губя
> времето с разни некадърници и мошеници, а? Защо и
> купувача да не иска гаранция 1000 Е.? Или онзи
> бунак като вземе париците, похарчи ги после какво
> да се охарча с още 1000 за адвокати, да се влача
> по съдилища с години? Прав си dival, едва ли
> клиентите са се наредили на опашка по 100 за 1
> имот. Или ако се случи нещо такова веднага се
> захваща нещо като търг и който даде повече той
> взима, но мн. се съмнявам, че у нас така стоят
> нещата Обществена тайна е, че 80-90% от АНИ са
> некадърни, зле обучени и с лошо възпитание
> служители, това вероятно ще да е и процента който
> в скоро време ще изтече в канала


Както ти сам каза, в Канада също бъка от некадърни АНИ и креватни брокери. Което значи, че и там се срещат заблуждаващи реклами и фалшиви оферти. Както пак самият ти каза, важно е да избереш качествена агенция.
Виж, нововъведението ти- купувачът да иска гаранция от 1000Е от себе си, за да е сигурен че ще купи, изби рибата!!!!!! :}
Тъй като съм безкрайно търпелива и доброжелателна, ще ти обясня за намкойси път, че фантазията ти ражда чудовища.
Винаги можеш да оставиш сумата на отговорно пазене при нотариус, срещу 15 лева. И в уречения ден, в зависимост от ситуацията, описана в договора, той предава парите на изправната страна. Простичко, нали? И без адвокат, и евтинко......... winking smiley
Защо си решил, че груповите огледи и наддаването на търг са най- доброто решение? В България купувачите са по- ухажвани в пъти от тези, в Канада. Всеки се води на оглед, специално уреден за него. С колкото и роднини да реши в последствие да сподели видяното, пак огледът е само за тях, в предпочетено от тях време.
Когато има обявена цена, няма купувач, склонен да я вдига- трябва да не е в ред с мисленето, за да го направи. Затова и мисълта дори за търг не върви.
Я, да чуя, според теб, каква защита на интересите си получава един купувач, пуснат на търг? Точно никакава- АНИ потрива доволно ръце, че бунаците се цакат и си чака комисиона. Може и подставено лице да си пусне- да подгрява.......
Не случайно те попитах, какво точно прави една АНИ в Канада? Знам за Торонто- както ти казах, там купувах къща. Може пък в твоя град да правят нещо велико- не щеш да напишеш.
По- лесно е да твърдиш "Обществена тайна е"= ЕЖК / Една Жена Каза/ :}
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 11:03:04
Камелия за да предаде капарото нотариуса на изпаравната страна занчи и 2те страни трява да дадат капаро иначе се оказва че ако прдавача е неизпаравна страна той само връща взетото а ако купувача е неизправен губи 1000 еуро. И още 1 въпрос имам да ми кажеш кои закон третира "меморандума" да взема и аз да прочета да се просветя щото до сега в правния мир не сам срешал такъв термин
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 12:21:48
Здравейте Мария,
гаранцията която ви искат не е много честа практика, но е хубаво да стане.Не знам какво точно са ви обяснили за същността и гаранцията която дават тези 1000евро, но за мен е тази: вие сте харесали имота, искате да го купите, но при услаовия и цена различна от първоначалната.Агенцията следва да представи вашето предложение пред продавача, дори нещо повече трябва да го убеди, че то е сериозно, реално и при постигане на условията вие бихте влезли в тази сделка.Идва и обяснението за исканата сума, практиката показва, че клиент, който остави "депозит" преди преговорите има сериозни намерение, не е "пазарлък" или нещо подобно и не би се отметнал ако след усилия от страна на агенцията се достигнат желанията на клиента.Най-странното е че сумата като депозит обикновенно е една малка част от продажната цена и по принцип, ако някой се разколебае за покупката си би я пожертвал тази сума, но практиката показва, че не е така- изключително рядко след депозит купувача се отказва.Та според мен са много прави от агенцията да изискват депозита- вие се гарантирате че ще направи всичко възможно за защита на вашите уславия, че няма да се предлага на други имота, няма да се договарят различни от вашите условия, а трябва да се гарантирате, чрез документ- разписка, че вслучай, че не се постигне това, което вие иската сумата ще ви бъде напълно възстановена.
Относно това кой дължи комисион: принципа е комисион се дължи от двете страни.Колко процента, твърд комисион или др. си зависи от агенцията и от индивидуалните уговорки с клиента, най-често такива има с продавача, но купувача не го интересува.Това че вие "сама" сте си намерили обявата е грешно разбиране- вие сте я нямерили по реклама на агенцията.От там, получили сте информация, осигурен ви е бил достъпа до имота, изслушани са вашите предпочитания и надявам се ще бъдат защитени изцяло вашите интереси.Трябва да знаете, че след като се обаждате на агениця то комисион се дължи, без значение дали ще купите/наемете конкретния имот или друг предложен от фирмата- КОМИСИОН се дължи.Ако вие имате някакви възражения е редно да ги обсъдите още преди да поискате оглед, преговори и т.н.По предположение се дължи комисион и това трябва да е ясно на ВСИЧКИ, вие ако искате повдигнете въпроса в началния етап на общуване с агенцията, а тя вече ако прецени ще работи с вас ако не, ще ви питам как ще се "доберете" до имота.


p.s.И хляба който ядем е изложен на витрината на магазина и ние сами си го харесваме, ама плащаме за него, нали?!
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 14:54:42
neviadv Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте Мария,
> гаранцията която ви искат не е много честа
> практика, но е хубаво да стане.Не знам какво точно
> са ви обяснили за същността и гаранцията която
> дават тези 1000евро, но за мен е тази: вие сте
> харесали имота, искате да го купите, но при
> услаовия и цена различна от
> първоначалната.Агенцията следва да представи
> вашето предложение пред продавача, дори нещо
> повече трябва да го убеди, че то е сериозно,
> реално и при постигане на условията вие бихте
> влезли в тази сделка.Идва и обяснението за
> исканата сума, практиката показва, че клиент,
> който остави "депозит" преди преговорите има
> сериозни намерение, не е "пазарлък" или нещо
> подобно и не би се отметнал ако след усилия от
> страна на агенцията се достигнат желанията на
> клиента.Най-странното е че сумата като депозит
> обикновенно е една малка част от продажната цена и
> по принцип, ако някой се разколебае за покупката
> си би я пожертвал тази сума, но практиката
> показва, че не е така- изключително рядко след
> депозит купувача се отказва.

забележи, че все още не става ясно какво точно получава госпожата срещу тази сума. само си гадаем...

>Та според мен са много
> прави от агенцията да изискват депозита- вие се
> гарантирате че ще направи всичко възможно за
> защита на вашите уславия, че няма да се предлага
> на други имота, няма да се договарят различни от
> вашите условия,
а трябва да се гарантирате, чрез
> документ- разписка, че вслучай, че не се постигне
> това, което вие иската сумата ще ви бъде напълно
> възстановена.

това са естествените задължения на агенцията, ако е агент на купувача. за тези дейности тя получава комисионна от купувача при успешно сключване на сделка. никакви други суми не би трябвало да се дължат!!!

естествено агенциите в БГ не се ограничават с представителство само на едната страна (двойното представителство е незаконно в почвечето щати), откъдето се заражда моментално естествен конфликт на интереси. не е възможно един и същи посредник да преговаря за висока цена за продавача и ниска за купувача confused smiley

> Относно това кой дължи комисион: принципа е
> комисион се дължи от двете страни.Колко процента,
> твърд комисион или др. си зависи от агенцията и от
> индивидуалните уговорки с клиента, най-често
> такива има с продавача, но купувача не го
> интересува.Това че вие "сама" сте си намерили
> обявата е грешно разбиране- вие сте я нямерили по
> реклама на агенцията.От там, получили сте
> информация, осигурен ви е бил достъпа до имота,
> изслушани са вашите предпочитания и надявам се ще
> бъдат защитени изцяло вашите интереси.Трябва да
> знаете, че след като се обаждате на агениця то
> комисион се дължи, без значение дали ще
> купите/наемете конкретния имот или друг предложен
> от фирмата- КОМИСИОН се дължи.

няма никакава причина купувача да дължи каквото и да било на агенцията, която е агент на продавача. тази агенция е наета именно за да рекламира имота, да осигури достъп на потенциални купувачи и като цяло да защитава най-добрия интерес на продавача. забележете, че по времето, когато се сключва това споразумение и се влиза в отношения между продавач и агенция - купувач няма! той не е страна по уговорката и няма никакъв резон това да се променя до края на транзакцията!

>Ако вие имате
> някакви възражения е редно да ги обсъдите още
> преди да поискате оглед, преговори и т.н.По
> предположение се дължи комисион и това трябва да е
> ясно на ВСИЧКИ, вие ако искате повдигнете въпроса
> в началния етап на общуване с агенцията, а тя вече
> ако прецени ще работи с вас ако не, ще ви питам
> как ще се "доберете" до имота.
>
>
> p.s.И хляба който ядем е изложен на витрината на
> магазина и ние сами си го харесваме, ама плащаме
> за него, нали?!

тва с хляба не е адекватно. той е продукт от първа необходимост и е крайно стандартизиран!

Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 15:32:32
"Както ти сам каза, в Канада също бъка от некадърни АНИ и креватни брокери. Което значи, че и там се срещат заблуждаващи реклами и фалшиви оферти. Както пак самият ти каза, важно е да избереш качествена агенция."

"Креватни" брокери са в България, тук ако се появи такъв самопречистващата се система на пазарното общество го изхвърля. Заблуждаващи реклами има до толкова, че всеки хвали стоката си. Тук фалшива обява не може да се появи и нищо не може да се срвни с дебелашките мошеници в България. Докато си търсех място в София се нагледах на чудеса от мошеничество и некадърност, тук такова нещо е невъзможно да срещнеш или поне твърде рядко за да се забележи.
Ти знаеш ли какво се крие зад определението "Добра АНИ"?

Аз продължавам да твърдя, че това "СТОП" плащане може да е и законно, но в никакъв случай не е етично и справедливо. Вие от АНИ давате ли си сметка как се работи в една нормална пазарна среда, каквато определено липсва, но неминуемо ще се създаде? И когато пазара се успокои или недай Боже изпадне в криза така ли ще извивате ръцете на купувача? И когато се обадя по телефона русата секретарка само ще ми мънка и нервничи? Не, тогава заедно с продавача и разни "други" работи ще сте готови да правите на купувача:} А кака Пена ще търчи от Варна и не "СТОП", но армаган ще носи белким се хареса на чичкото с паричките, защото кредитора еврйн и свирка да му направиш няма да се трогне winking smiley

Ех Камелия, Камелия тук ората казват "Учи се от грешките и опита на другите" защото направиш ли грешка в бизнеса може и да нямаш втори шанс winking smiley

Сега те оставям на другите, който има уши да слуша.

Желая ти успех, както и на всички останали,
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 15:39:05
Ех деде Пене, аз се уморих, дано тебе чуят winking smiley
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 16:03:13
avatar
nradev11 Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия за да предаде капарото нотариуса на
> изпаравната страна занчи и 2те страни трява да
> дадат капаро иначе се оказва че ако прдавача е
> неизпаравна страна той само връща взетото а ако
> купувача е неизправен губи 1000 еуро. И още 1
> въпрос имам да ми кажеш кои закон третира
> "меморандума" да взема и аз да прочета да се
> просветя щото до сега в правния мир не сам срешал
> такъв термин


Ако решиш да не се заяждаш на дребно, ще ти поясня. Но, първо прочети точно какво съм написала и не прави волни интерпретации.
Нотариусът приема всякакви пари на съхранение. Какви условия ще бъдат постановени в договора, стига да не противоречат на закона, не го интересува. При всички случаи, правата на изправната страна няма да бъдат накърнени. За това има грижата АНИ.
Какво значи "меморандум" си намери в речника. Така ще разбереш какво съм искала да ти кажа. smiling smiley
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
04-07-2008 - 16:18:15
avatar
Geto Написал:
-------------------------------------------------------

> "Креватни" брокери са в България, тук ако се появи
> такъв самопречистващата се система на пазарното
> общество го изхвърля.
Заблуждаващи реклами има до
> толкова, че всеки хвали стоката си. Тук фалшива
> обява не може да се появи и нищо не може да се
> срвни с дебелашките мошеници в България. Докато си
> търсех място в София се нагледах на чудеса от
> мошеничество и некадърност, тук такова нещо е
> невъзможно да срещнеш или поне твърде рядко за да
> се забележи.
> Ти знаеш ли какво се крие зад определението "Добра
> АНИ"?

Кога лъжеш? В първия пост, когато пишеш, че и креватни брокери има, и калпави АНИ също, или сега?
Кога ще благоволиш да опишеш какво точно прави една АНИ в Канада?
Или не знаеш, или не ти изнася да го направиш........
Неведнъж съм описвала "добрата АНИ", мога пак да го направя само за теб.

> Аз продължавам да твърдя, че това "СТОП" плащане
> може да е и законно, но в никакъв случай не е
> етично и справедливо. Вие от АНИ давате ли си
> сметка как се работи в една нормална пазарна
> среда, каквато определено липсва, но неминуемо ще
> се създаде? И когато пазара се успокои или недай
> Боже изпадне в криза така ли ще извивате ръцете на
> купувача? И когато се обадя по телефона русата
> секретарка само ще ми мънка и нервничи? Не, тогава
> заедно с продавача и разни "други" работи ще сте
> готови да правите на купувача А кака Пена ще търчи
> от Варна и не "СТОП", но армаган ще носи белким се
> хареса на чичкото с паричките, защото кредитора
> еврйн и свирка да му направиш няма да се трогне

Хи,хи! Ей, туй ти е грешката! Искаш АНИ да се отнася по различен начин с клиентите си, в зависимост от това, кой е купувача. Както вече ти казах, не си хванал Господ за шлифера като си решил да купуваш. Този, дето продава, вече е минал по твоя път- пръв е изкарал парите си, вложил ги е в имота и сега ще ти го продаде с печалба за себе си.
Та, колкото и да жадуваш за свирка- ще я търсиш на друго място. :}
Аз, тъй като не работя в блестяща канадска АНИ, уважавам еднакво и двете страни и ако трябва да им съдействам на ден по сто договора да си подписват, че да спят спокойно- ще го направя. Защото клиентът има право. Всеки, не само тоя, който купува.

> Ех Камелия, Камелия тук ората казват "Учи се от
> грешките и опита на другите" защото направиш ли
> грешка в бизнеса може и да нямаш втори шанс

Дотук, не си описал нищо от опита и грешките на канадските АНИ. Добре, че имам преки впечатления, та се уча денонощно....... :}

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход