Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?

Публикувано от mariya.kutreva 
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 00:51:38
avatar
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> камелия,
> нещо съвсем се обърках. Не станаха ли много
> договорите!
> Каква страна е една АНИ по договор между купувач и
> продавач?
> Каква страна е единия "мераклия" по договор между
> другия "мераклия" и АНИ ?
> И изобщо колко договора се подписват и защо?


Парцалев, АНИ е по средата между двете страни- затова се казва "посредник"! Задачата й е да открие тези две страни, които се търсят, но в двумилионен град като нашия, е почти невъзможно да се намерят. Няма две еднакви сделки. Всяка си е със своите особености. Може да е лека- на първия ден от излизането на обявата, да се обади клиент, да гледа, да е готов с капарото и след 12-15 чАса да е подписал предварителен договор с продавача. Преди него,разбира се, трябва да е подписал комисионен с АНИ. Следва подпис при Нотариуса- и готово.
Ако и продавачът е клиент на агенцията, то той също е подписал договор с нея.
Ако купувачът иска да купи имота, но не може да реагира светкавично,пък се притеснява, че друг ще му го "отмъкне под носа", подписва договор с продавача. Нещо като меморандум, но подплатен с една сума- прословутите 1000Е, като гаранция за сериозните му намерения. В рамките на времетраенето на договора- обикновено до една седмица, продавачът, чрез агенциите, които предлагат имота му, се задължава да спре предлагането. Ако всяка от страните удържи на споразумението, при подписването на предварителния договор хилядата евро се приспадат от капарото.
Питаш колко договора се подписват- колкото са нужни, за да бъдат защитени интересите както на двете страни, така и на посредника. Нали всички трябва да са доволни!
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 01:15:54
avatar
Geto Написал:
-------------------------------------------------------

> Камелия, съжалявам ако създавам впечатление на
> човек който се заяжда, ти обаче изглежда си твърде
> чувствителна когато някой се изкаже критично за
> някои лоши практики на АНИ.

Не затова съм чувствителна. Ако попрочетеш какво съм писала, ще забележиш, че се стремя да покажа правилния начин на работа- без селски хитрини, простотии и неграмотност.

> В Канада, купувача дава 10% КАПАРО (гаранция),
> няма игрички с 2 вида капаро, па ако щеш го наречи
> и "Стоп".

Ето, това пак ще нарека манипулация и плюене! След като бавно и с думи прости ти обяснихме, че купувачът е този, който иска да даде стоп- капарото, за да запази за себе си жилището.......няма да пиша за стотен път едно и също.............ти отново говориш за "игрички" на АНИ! Не ти ли е малко неудобно?

Да има случаи в които купувача може да
> развали договора и да си получи обратно капарото
> от непокътнати 10% когато:
> - банката по някаква причина НЕ му отпусне
> кредит.
> - когато утиде в къщата 1 ден преди транзакцията
> на парите за контролен оглед на имота и установи
> липса на оборудване; повреди и др. промяни и липси
> които не са отбелязани в договора.

Разбирам, само да попитам- какво става с продавача и АНИ в този случай?

> А, как ли би постъпила родната АНИ
> Щял бил да се разкарва продавача, ами ще се
> разкарва, ще се охарчи някой лев за билетче и т.н.
> Нали когато влезеш в бакалията или ресторанта
> очакваш отношение, чувстваш се важна защото ти
> държиш паричките и наистина го заслужаваш.

Що за първосигнални размишления са това? Какво като държиш "сухата" пара? Да не би да я даваш за благотворителност, та очакваш да те обожествят и да ти целуват ръцете? Нима имотът не е овеществени пари? И откъде накъде продавачът трябва да се вдигне от другия край на страната, за да разбере, че се подиграваш с него?

> Или на теб ти само голямите хонорари ти харесват
> от работата на канадския брокер, а?
> И виж сега, не плюя по нищо, но желанието и
> усилията ми са ако мога с нещо да допринеса така
> че взаимоотношенията в този както и всеки друг
> бизнес в България да са почтени, защото на ВСИЧКИ
> хора им е дошло до гушата от мошеници, от хитреци
> на дребно и едро. Но за жалост има хора които
> нямат никакво желание за промяна въпреки, че и те
> страдат от същото отношение някъде по веригата

Пак си пееш едно и също! Описах ти какво прави българска АНИ- като брой действия, ако щеш, докато стигне до изповядването на сделката.
Така и дума не каза, какво всъщност прави канадската, за да направим сравнение, но нали е чужда- няма начин да не върши от всичко по много- и все прекрасно.
Аз спирам с обясненията. Ако искаш- разбирай, ако не- продължавай да плюеш........
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 01:45:03

камелия:
"Може да е лека- на първия ден от излизането на обявата, да се обади клиент, да гледа, да е готов с капарото и след 12-15 чАса да е подписал предварителен договор с продавача. Преди него,разбира се, трябва да е подписал комисионен с АНИ. Следва подпис при Нотариуса- и готово."

" - И ГОТОВО."!!!!!
Това последното ми хареса най-много! Аз просто съм удивен , че за 12 часа могат да станат чудеса !

камелия, извинявай, че извадих само част от поста ти, но останалото ми е пълна бъркотия!
Тук понятия като "светкавично", "пълна мъгла", "отмъкне под носа". "нещо като меморандум, но подплатен с една сума...." и накрая бисера...."Нали всички трябва да са доволни!"......! ме карат да си мисля, че съм на пл."Славейков" и наблюдавам циганин, който играе на играта "Тука има-Тука нема!"
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 04:44:34
Гето каза:
Камелия, съжалявам ако създавам впечатление на човек който се заяжда, ти обаче изглежда си твърде чувствителна когато някой се изкаже критично за някои лоши практики на АНИ.
В Канада, купувача дава 10% КАПАРО (гаранция), няма игрички с 2 вида капаро, па ако щеш го наречи и "Стоп". Да има случаи в които купувача може да развали договора и да си получи обратно капарото от непокътнати 10% когато:
- банката по някаква причина НЕ му отпусне кредит.
- когато утиде в къщата 1 ден преди транзакцията на парите за контролен оглед на имота и установи липса на оборудване; повреди и др. промяни и липси които не са отбелязани в договора.


Камелия, мисля че с това отговорих какво правят по въпроса тук.

Малко извън темата, но нещо показателно за мисленето на родните бизнесмени, което не е чуждо и на нашенските АНИwinking smiley

Гледам една обява за работа в България, където се търси нещо като Търговски представител. Ще цитирам по памет обявата: "Агресивни Търговски умениа: да продаде фризер на ескимосите и пясък на бедуините..." eye popping smiley eye popping smiley eye popping smiley

Еволюцията изисква време и етапи на развитие за да го разбереш, а у дома сме още в 1-во отделение winking smiley Всъщност и тук има търговци в 1-во отделение, но те бързо изчезват в небитието.

Нищо лично Камелия.

С поздрав,
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 09:26:38
avatar
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------

> " - И ГОТОВО."!!!!!
> Това последното ми хареса най-много! Аз просто съм
> удивен , че за 12 часа могат да станат чудеса !

За какви чудеса говориш? Какво невъзможно има в това, да направиш проверка за тежести и да напишеш предварителен договор, който да бъде обсъден от страните, приет и подписан? Когато всяка страна знае какво иска, а АНИ работи както трябва, проблеми няма и наистина всички са доволни.

> камелия, извинявай, че извадих само част от поста
> ти, но останалото ми е пълна бъркотия!
> Тук понятия като "светкавично", "пълна мъгла",
> "отмъкне под носа". "нещо като меморандум, но
> подплатен с една сума...." и накрая
> бисера...."Нали всички трябва да са
> доволни!"......! ме карат да си мисля, че съм на
> пл."Славейков" и наблюдавам циганин, който играе
> на играта "Тука има-Тука нема!"

Два пъти ти обясних. Не виждам, какво не ти е ясно?! Неразбирането на нещо, не ти дава право на високомерни заключения, не мислиш ли? Още повече- всичко съм обяснила с думи прости- като за хора със средна интелигентност, дори и да нямат средно образование........ winking smiley
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 11:40:19
АНИ не може да бъде страна по сделка, а просто посредник
не ги разбирам тези 1000 евро , стоп капаро и тн
аз като реша да купя имот отивам правя си огледа правя си договора с АНИ за да си защитят комисиона , уговаряме цена , дата за нотариус и подробности и отиваме на сделка
точно и ясно
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 13:41:19
turbozol Написал:
-------------------------------------------------------
> ДО ДЖИДЖКО -И АЗ НЕ ИСКАМ КАТО ПОЛЗВАМ УСЛУГИ ДА
> ДАВАМ ПАРИ НА ДРИСЛЬОВЦИ И ДРИСЛИ..АМА ПО ТВОЯТА
> ЛОГИКА ТРЯБВА ДА КЪЛНА И СТРОИТЕЛИ И ТУРООПЕРАТОРИ
> И ТАКСИМЕТРОВИ ШОФЬОРИ,СЕРВИТЬОРИ И КАКВИ ЛИ НЕ
> ПРОФЕСИИ.А ИТИ КАТО СИ ТОЛКОВА ГРАМОТЕН ПОЯСНЯВАМ
> ,ЧЕ ЗАМАЗКА СЕ ПИШЕ -замаЗка , ане замаСка,казва
> се замаЗвам !!!, а не замаСвам!!и не цитирай
> местният си диалект във форума!!


Както виждам и ти си направил няколко гршки,дори само в тези редове!Или не остана с какво друго да се заяждаш,та стигна до там?
Всеки има горчив опит с хора от всякакви професии!Кой е форумът за сервитьори,да се оплача от един,да кажа къде работи, да не би случайно да попаднете там?
Несериозно е да се държиш така!Вместо да кажеш в коя агенция бачкаш,та да ви наемаме,защото като ви чете изказванията,човек решава,че сте creme de la creme!
/последното е в чест на Франция!/
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 13:48:21
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> partzalev Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > " - И ГОТОВО."!!!!!
> > Това последното ми хареса най-много! Аз
> просто съм
> > удивен , че за 12 часа могат да станат чудеса
> !
>
> За какви чудеса говориш? Какво невъзможно има в
> това, да направиш проверка за тежести и да напишеш
> предварителен договор, който да бъде обсъден от
> страните, приет и подписан? Когато всяка страна
> знае какво иска, а АНИ работи както трябва,
> проблеми няма и наистина всички са доволни.
>
> > камелия, извинявай, че извадих само част от
> поста
> > ти, но останалото ми е пълна бъркотия!
> > Тук понятия като "светкавично", "пълна
> мъгла",
> > "отмъкне под носа". "нещо като меморандум,
> но
> > подплатен с една сума...." и накрая
> > бисера...."Нали всички трябва да са
> > доволни!"......! ме карат да си мисля, че съм
> на
> > пл."Славейков" и наблюдавам циганин, който
> играе
> > на играта "Тука има-Тука нема!"
>
> Два пъти ти обясних. Не виждам, какво не ти е
> ясно?! Неразбирането на нещо, не ти дава право на
> високомерни заключения, не мислиш ли? Още повече-
> всичко съм обяснила с думи прости- като за хора
> със средна интелигентност, дори и да нямат средно
> образование........

Не подценявай форума! Тук има хора интелигентни и образовани! Ако обясниш нящата и за тях, ще е най-добре!

Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 14:53:32
avatar
dival Написал:
-------------------------------------------------------

> не ги разбирам тези 1000 евро , стоп капаро и тн
> аз като реша да купя имот отивам правя си огледа
> правя си договора с АНИ за да си защитят комисиона
> , уговаряме цена , дата за нотариус и подробности
> и отиваме на сделка
> точно и ясно
>

Ще ти дам пример. Имам два огледа един след друг за едно жилище. Първите клиенти го харесват и казват, че искат да го купят. Знаят, че след тях ще гледат други. Обяснявам, че при равни условия, те ще имат предимството на първите по ред. Но, другите също искат да купят, като настояват да подпишат договор за стоп- капаро и да оставят 200Е. При това, те плащат без заем от банка. Собственикът, разбира се, предпочете тях и договорът беше оформен на място.
В рамките на предвидените 5 дни се подготви всичко по капарирането и подписването на предварителния договор.
Това е.
Re: Гаранция за преговори? Кой плаща 3% комисионна?
03-07-2008 - 23:15:54
ако чак толкова съм харесал имота не може ли просто да предложа на собсвеника още 1000 евро и пак да омам предимство вместо да правя куп договори
не знам...да камелия ти го обясни наистина добре , но аз за себе си нещо не мога да го приема като добър вариянт
все съм си мислил че това с няколкото клиенти е някакъв трик на агенциите
ами ако се биеха за един имот то сега квадратния метър вече щеше да е 2-3 хил евро нали ?
аз съм продавал свои имот -така или иначе продаден отдавна -парцел -там ми е силата на мен....и така имах двама кандитати накрая се оказа че нито един от двамата и след около седмица съвсем друг клиент го спазари
излишно е това поне за мен но след като агенциите са си преценили си е тяхна работа , аз като клиент ако не ми харесва начина на работа на агенцията -просто отивам при друга .....та така ......
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход