Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Поне с 15 на сто поскъпват жилищата до края на 2008 г.

Публикувано от Продавач 
smiling smiley
08-01-2008 - 13:27:23
avatar
[forum.imoti.net]

"Т.е. аз не съм инвеститор, а живея под наем. От това с отчитане даже на простия факт, че вноската по ипотеката на жилището ми е поне 1.5 пъти наема, печеля пари"

Как печелиш точно като живееш под наем, че не разбрахsmiling smiley?

clap: clap: clap:

Новите жилища, които се отдават под наем...ето ти пример: Да речем, че аз имам едни спестени 70 000 евро - виждам имот на зелено на добра цена - купувам го.
Докато се построи да речем 2 години цената му нараства, но аз вече съм я платил или най-малкото имам договор и го плащам на вноски както съм се разбрал със строителя. Минават двете години и взимаме акт 16 аз съм го купил за 70 000 евро преди 2 години, но той струва вече 95 000 евро. ОК но аз нямам зор, защото да речем това ми 2-ро или трето жилище и го пускам под наем на каквато и да е цена.
Намирам си наематели за една година дори да кажем за 180 евро - ок.
След като мине тази година имота ми вече е още по-скъп, а отделно съм прибрал още 2000 евро от наемите... Да речем, че ръста през тази година е само 5%, но през изминалите две бече доста по-голям... Какво се получава? Дал съм 70 000 евро, а три години по-късно продавам с печалба на 99 000 евро примерно и си имам едни джобни 2000 евро то наемите. Никой не иска да ми го купи "защото ще има срив" ок пускам го отново под наем за 220 евро за още една годинаsmiling smiley През тази година всички разбират, че срив няма да има и търсенето продължава и съответно и растежа на цените дори и да не е 20 или 15%... За колко ще продам апартамента си 4 години след като съм го купил за 70 000 евро според теб?
Дали ще съм на загуба? И дали ми пука колко месечни наема "ще го изплатят" на мен не ми пука дали те ще са 500 или 50 защото ще продавам на цена винаги по-висока от тази на която съм купил сещаш ли сеsmiling smiley?

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-08 13:38 от Продавач.
Re: Поне с 15 на сто поскъпват жилищата до края на 2008 г.
08-01-2008 - 13:42:42
Ами, при цена от 50000 евро на жилището, където живея и наем под 400лв- нов двустаен в Манастирски ливади(Сега гледам същия и на 70-8000), само разликата наем-ипотека ми е поне към 200лв. Сложи си амортизации, които ще поеме собственикът, когато дойде да ремонтира. Данъците не ме интересуват и те, а се гони данъчната оценка да стигне пазарната... Значи, на година ми остават поне 3-4000лева и нагоре спестени, които да инвестирам в друго. Това печеля.
Пък сложи капитализация за района под 3% при цена от 50000, а при 70000- под 2%, т.е. да изплащам жилището към 50 години при живот на такова 50 преди да е оскъпено от кредита с още 50%, т.е. с лихвите да е ок. 70 години... Та ти кажи къде е далаверата да купувам? Да плащам на строителя и на банката парите, които мога да спестя? При това наемите от 2002 насам са мръднали по-малко от 2 пъти, а с отчитане на инфлацията, т.е., че през 2002 с 200лв си купувал неща, които сега струват към 300... Тогава нарастването на наемите е още по-малко. Сметни си и доколко е реално скоро наемите да са поне 400-500 евро при средна заплата за София 500 евро за квалифициран труд и тогава си отговори за сметката.
Просто не мисля като масата- задължително свое жилище, защото няма как да не е на сметка, и очакван ръст по 100% всяка година до стигане на стократна цена на тази в нормалния свят.
Сега цените скачат. Скоро почти няма да има хора да взимат ипотечни заеми, защото повечето, които могат да си ги позволят, ще висят с поне по една ипотека. Тогава вече няма как да нарастват само цените, защото няма да има кой да купува. При опит да ми кажеш за чужденците, първо кажи кой ще купи имот тук да жиее в него, ако цената му е същата като в родния му Лондон. А от наеми явно никога няма да си възвърне даденото за имота.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-08 13:53 от dreamer79.
Re: Поне с 15 на сто поскъпват жилищата до края на 2008 г.
08-01-2008 - 13:57:55
"Продавач" много разбира две мнения нямя. Той купи имот за 70 000 евро и за 2 год. ги направи 98 000(как точно ги сметна незнам, но аз и друг път съм казвал че има много видове математика тази не я знам). "Продавач" трябва да е вече милионер и спокойно може да отиде да преподава икономика в някой университ. НОВ БЪЛГАРСКИ например те там всички завършват пък и без това никой няма да му слуша простотиите.
Той взе апартамента за 70 000 евро даде го веднага под наем хората които го наеха си застлаха пода със слама и си заживяха весело и щасливо като плащаха не по 2000 на година а по 4000 евро за да може "Продавач" да е много доволен smiling smiley
smiling smiley))
08-01-2008 - 14:08:55
avatar
Ще ти го обясня по друг начинsmiling smiley))
Наема ти е да речем 200 евро месечно - какво спестяваш ако не изплащаш ипотека да речем 60 евро месечно - ок - 300 месеца по 60 евро = 18 000 евро "спестени" от живеенето под наем :} ок. Това е обаче ако наемите не се покачат налиsmiling smiley))
Така а всъщност в какво инвестираш тези 200 евро месечен наем да речем за същия период от 300 месеца това са ти "инвестирани" 60 000 евро в джоба на хазяина тиsmiling smiley)) Страхотна инвестиция поздравления и при това отново ако за период от 300 месеца цените на наемите останат на тези нива, което няма да стане в София разбира се. Такаааа спестяваш 18 000 евро и "инвестираш" 60 000 в наеми - просто невероятна далавера...

Лихвите по кредитите въпреки "крупното" увеличение от 0.5% лихва едва ли ще останат такива още 1-2 години по-всяка вероятност ще спаднат както и ГПР-то на кредитите естествено защото по един кредит имаш разходи не само с лихви, но и с такси и застраховки както и да е. Така, че ти ми обясни точно къде е далаверата, защото аз не мога да разбера и съм сигурен, че не съм единствен winking smiley ?

Заключения на база: "аз незнам кой ще тегли кредити и аз незнам кой ще ги купува тия имоти на тези цени" ще четем още много. И когато цените на имотите стигнат такива цени, че наистина много малко да могат да си ги позволяват ще се започне масовото живеене под наем както е навсякъде по света, но не и у нас. Именно тогава наемите ще се вдигнат, а цените на имотите ще замръзнат или ще паднат, но в какви граници и кога ще стане това е божа работа както и друг път съм казвал във форума :!:

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Поне с 15 на сто поскъпват жилищата до края на 2008 г.
08-01-2008 - 14:11:17
Ти май не можеш да разбереш че апартамент купен 2006 г. на зелено /на изкоп само/за 35 000 евро в момента вече готов с акт 16 струва 75000 евро ами при 3 закупени такива апартамента аааааа.Не разбираш ли че не само не си на загуба а си много на печалба дори и купени с кредит в момента се връщат кредитите с наказателна лихва и вноските ката сметнеш за 2 години и чистата печалба за 2 години е 80 000 евро аааааа а ти с твоите спестени дето казваш на година 4000 лева ааааааа нещо сега да кажеш.
АРЕ МОЛЯ ВИ МИСЛЕТЕ НАВРЕМЕ И ВЛАГАЙТЕ РАЦИОНАЛНО ПАРИТЕ СИ А НЕ ГОВОРЕТЕ ГЛУПОСТИ ПРИ СВЪРШЕН ФАКТ И ИЗПУСНАТ МОМЕНТ ЗА ИНВЕСТИЦИЯ И СЕГА ОПРАВДАНИЯ ЧЕ НА КВАРТИРА В ПАНЕЛ ОТ 1970Г. БИЛО МНОГО ПО ДОБРЕ .
АРЕ МОЛЯ ВИ СЕ ТАКИВА МОЖЕ ДА ГИ ГОВОРИШ НА ОНЕЗИ ЗАД ОКЕАНА САМО ТЕ МОЖЕ ДА СЕ ВЪРЖАТ НА ТАКИВА ПРОСТОТИИ. :crazy: :crazy: :crazy:

Автоматичен подпис:
Моля Ви да приемете спокойно факта, че КРАХ НА ПАЗАРА на НИ в БЪЛГАРИЯ НЯМА.














Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-08 15:21 от kompas.
nikoj
08-01-2008 - 14:15:18
avatar
Примера беше съвсем хипотетичен ако искаш специално за теб ще направя точна и конкретна разбивка за да ти стане по-ясноsmiling smiley))
Но понеже ме мързи да обяснявам - обясни си го сам като си отговориш на върпоса с колко % са се покачили цените на апартаментите в София за последните 24 месеца?
Аз говоря за случай в който съм купил имот на зелено преди две години, а преди две години за 70 000 евро можеше да се купи доста приличен и голям апартамент, а не както е сега тристаен панел в краен квартал! Те преди години вървяха по около 40 000 евро сега са по 70 000 евро чат ли си?
Така виж и цените за един тристаен апартамент под наем сега в София...
Ако съм си купил 100кв тристаен тухлен апартамент на зелено преди 2 години в София в Зона Б5 да речем ти прецени сам дали няма да ми останат от тези 70 000 евро достатъчно пари, че да го завърша до ключ с мебелите. Освен това аз не съм споменавал в хипотетичния пример дали съм го купил със степен на завършване шпакловка и замаска или завършен до ключ, но това е друга тема...

Други въпроси да имаш?

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-08 14:16 от Продавач.
Re: Поне с 15 на сто поскъпват жилищата до края на 2008 г.
08-01-2008 - 14:25:09
Продавач,
Вярно последните две години цените нарастват. Но сега сметни колко ти е струвал имотът при ипотека. Т.е. добави 50% към цената му. 70000 евро при 20% собствено финансиране и 20 годишна ипотека при ниска лихва- 6.5%, без разните такси, които правят лихвата реално на ок. 8%, правят сума от 100000 вноски към банката, с такси и комисионни по продажбата- 114000 някъде. Сега имотът струвал 99000... А ти дължиш по него 114000. За да си на 0, трябва да почакаш да стане 114000, т.е. още 2-3 години при твоите сметки за ръст с по 50% годишно. А купен сега имот? А де... Супер инвеститор си!

Примерът ми е със съвсем реални сметки за ипотеките.
Да, има го вариантът на компас с наказателна вноска, но дали е ок, ако ръстът не е постоянен от 50% годишно, както си говорите тук?
Парите за наем или собствено жилище са си пари. След срока на живот на имота все са отишли в нишото. Кажи ми как ще се живее в апартамент на 60 години при живот на сградата 50 някъде. Т.е. тогава все ще се търси да се купи ново жилище и парите все едно си ги давал за наеми. Да знаеш здрави сгради на по 100 години освен паметници на културата с луди вложения за подръжка?
Инвестицията е умна, ако печелиш пари от нея. А тук не ми отговори как ще печеля, ако постоянно плащам повече. И кажи кога наемите ще станат двойни и тройни, щом не мърдат вече 5 години при огромно нарастване на цените на имотите... Кога заплатата ти ще е тройна? Не ти говоря да почваш нов бизнес и да печелиш от там. Това не е средно статистическият вариант. А пазарът се движи от средните стойности.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-08 14:33 от dreamer79.
Re: Поне с 15 на сто поскъпват жилищата до края на 2008 г.
08-01-2008 - 14:25:52
Някой бастуни и до днес не можаха да разберат че началото на 2006 г. един 2-стаен от 75кв. в нормален квартал не в центъра струваше 35000 евро в момента струва 75000 евро а края на 2009 ще струва 105000 евро.
НЕ МОГАТ ИЛИ ПО СКОРО НЕ ИСКАТ ДА ГО РАЗБЕРАТ И СИ МИСЛЯТ ЧЕ КАТО НЕ ИСКАТ ДА ГО РАЗБЕРАТ ЩЕ СВАЛЯТ ЦЕНИТЕ ЕЕЕЕЕЕЕ ОПРЕДЕЛЕНО НЯМА ДА СТАНЕ .

КОЙТО МИСЛИЛ МИСЛИЛ КОЙТО СПАЛ ДА ХОДИ В АНГЛИЯ КАТО ПЕШО ДА СЕ РЕАЛИЗИРА ЧЕ ТУК НИКОЙ НЕ ГО ИСКА ЩОТО БИЛ МНОГО УМЕН РАЗБИРАШ ЛИ ПЪК ТО НА БЪЛГАРИЯ УМНИ НЕ И ТРЯБВАТ.

САМО НА АНГЛИЯ И ТРЯБВАТ НЕРЕАЛИЗИРАНИ УМНИЦИ КАТО ПЕШКО.

Автоматичен подпис:
Моля Ви да приемете спокойно факта, че КРАХ НА ПАЗАРА на НИ в БЪЛГАРИЯ НЯМА.










никой ли си някой ли си...
08-01-2008 - 14:57:01
avatar
Виждам, че не си наясно ама хичsmiling smiley Първо не съм казал, че съм купил имота с кредит!!!!!! Второ дори и с кредит да беше (аз се занимавам и с кредити) пак щях да съм на далавера! Обяснявам защо - защото имота ще струва толкова колкото казваш само ако го изплатя до последната вноска на банката, а аз няма да го правя!
Трето ако продадеш имота си дори да е закупен с кредит не връщаш на банката кредита с лихвите, а само с наказателните такси ако има такива те са в порядъка на 1.5% до 5% в най-лошия случай... забележи ВЪРХУ неизплатената част от главницата, а не върху главницата + лихвите! Което онагледено в този пример прави простата сметка да изглежда така:

Тегля кредит (да речем, че не съм ги имал кеш) имота струва 70 000 евро - трябват ми 10% кеш за предварителния (примерно) 7 000 евро и тегля кредит съответно 63 000 евро... Банките имат такса обикновено около 1.5% от стойността на кредита за "управление" това са в случая 945 евро, такса за ипотека около 60 евро и застраховка на имота около 120 евро общо около 1125 евро такси. Такса за нотариуса на данъчна оценка разбира се да речем около 300 евро и комисиона на агенция дори ако щеш 2.5% да сложим това са около 1750 евро още или общо 1125 евро + 1750 евро = 2875 евро разходи!

ОК

Да сложим сега и лихвите по вноските по кредита за хайде не за две, а за три години - на черната сметка да направим - ок

Понеже в началото изплащаш 90% лихва и 10% главница горе долу положението за 36 вноски би изглеждало горе долу така: вноска около 430 евро от които 90% лихви са 390 евро по 36 вноски = 14 000 евро пари на вятъра за лихви - ок

Като прибавим към тях и тези първоначални 2875 евро айде да ги направим 3000 евро дори с някакви непредвидени разходи стават 14 000 евро набутване за 3 години покрай кредита (ако има такъв нали) или общо 17 000 евро да ги кажем!

Такааа имота е струвал 70 000 евро тогава преди 3 години (нали ги направихме за повече разходи от на 3 години) с тези 7 000 евро за капарото стават 7 000 евро + 17 000 евро в най мега набутващия случай ок това са 24 000 евро задница така да се каже.

ОК сега да видим кои имоти през 2005 година са стрували 70 000 евро и колко струват те сега...

Ето тук намерих инфо за цени през 2006г. на зелено [dariknews.bg]

[www.mirela.bg]

Инфо за 2005г.
[www.eimoti.com]

Значи аз си правя изводите (защото не помня с точност) че за около 70 000 евро през 2005г. е можело да се купи тристаен апартамент в центъра на София или поне в квартал от широкия център...

Нека да видим какви са цените в Зона Б5 сега на тристайните тухлени апартаменти и какви са им наемите (специално за "някойѝ ли беше "никой" ли беше дето ме заяжда)

Ето пример:

Апартамента се намира до МОЛ на бул
Стамболийски.Ново строителство от 2000г. Състои се от хол,трапезария,
отделна кухня,две спални,тоалетна, баня с тоалетна,килер, дрешник.Жи-
лището има три тераси към спалня,
хол и трапезария.Терасата към трапезарията и кухнята може да се усвои.Алуминиева дограма,подовете са на ламинат.Отлично подържано жилище.Апартамента е подходящ както за живеене,така и за офис.

Тристаен

София: Зона Б5

Цена: 169 000

Изводите какви са? Набутали сме се 24 000 евро + 63 000 евро за главницата по кредита общо цифри - 87 000 евро и сега продаваме на колко???? Проверете тристайни апартаменти в Зона Б5 завършени тухлени и ще си отговорите...




Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
400 евро наем
08-01-2008 - 15:00:55
avatar
За малко да забравя и наемите - ето един тристаен в зона б 5 400 евро наем, а моя пирмер беше със 180 евро наем... Други въпроси г-н умник "никой"?


Тристаен

София: Зона Б5

Цена: 400 EURBGNUSDGBP

Цена/кв.м.: 4 EUR

Квадратура: 100 кв.м. Етаж: 3 от 5
Строителство: Тухла

Телефон Локал. отопление
Обзаведен Ново строителство


Актуалност: 08-01-2008 Номер: 792860

Обзаведен.Настилки- ламинат, теракота. Разпределение- отделен кухн. бокс, 2 стаи, хол, баня, wc, 2 тераси. ПВЦ дограма. Климатици. Ноб блок. Непреходен. Топ място.



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход