Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моят сценарии

Публикувано от greenbul 
Re: Моят сценарии
03-08-2008 - 10:48:29
Винету сигурно си имал впредвид едно евро 10 лева smiling smiley .
Re: Моят сценарии
03-08-2008 - 10:57:19
Winnetou Написал:
> "апартамент на тихо място, с чудесен изглед" и
> отдолу превода:
> "lovely apartment with pacific coast view"

че какво му има на превода:
:} "чудесен апартамент с изглед към тихоокеанския бряг" :}
Пускаш телевизора и гледаш някой тъп сериал и ето ти изгледа smiling smiley
Re: Моят сценарии
03-08-2008 - 10:57:59
avatar
Последното си гениално творение николасе го е написал поне в 3 теми (не за първи път става това). Хайде някой от модераторите да изтрие този спам и да го остави само в една тема...
Re: Моят сценарии
03-08-2008 - 11:07:41
Не знам за Николасе, но успях да спазаря 80000 евро апартамент-(ателие 70 квадрата), за 50000.
... smiling smiley а цените се "вдигали"...особено в Лозенец... И като гледам какво е обявено, и за колко го предлагат когато останем насаме с продава4а - просто ми става жално (но не за мен) :] А съм в София от 5 дни...
Re: Моят сценарии
03-08-2008 - 11:18:18
Аа, забравихме и наказателните лихви. Я рефинансирай, драги ми крепостнико със заделените ти 2000 евро, като имаш 50% наказателна лихва smiling smiley. А и при падане на борда ипотечните договори имат клауза за преизчисление в Евро smiling smiley . А борда случайно ако не падне левчетата в обръщение ще намалеят дотолкова, че изплащането и на 1000 евро кредит ще си е голям зор за повечето хора. За справка - дефицита е към 20% от БВП. В какво се инвестира тоя 20% дълг нека всеки да прецени за себе си smiling smiley . За мене главно папу и апартаментчета. Първото произвежда аки, което е малкопродаваемо. Второто само си седи и аки даже не произвежда. А тез 35 млрд. евро с аки няма да ги изплатиме. Айде със здраве. И на всички с ипотеки от последните 2-3 години им пожелавам следното: Хора пазете си нервите, че ви очаква цял живот ипотека да плащате. Ще ви трябват smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-08-03 11:19 от Solaroid.
Re: Моят сценарии
03-08-2008 - 12:30:00
Мдам - 1 ЕУР = 10 лева да се чете :-) - лапсус-клавиатурус при това сериозен
Re: Моят сценарии
03-08-2008 - 14:28:30
Julius Написал:
> Всъщност то се смята Износ - Внос... ама както и
> да се извади, разликата е една и съща (само знака
> се сменя)... аз предпочитам да вадя
> по-малкото от по-голямото, че да получа
> положително число... хаха... иначе Износ - Внос е
> отрицателно число... оттам и дефицит!

Е, ти пък сега, няма да издребняваме и за някакъв си знак да спорим: + или - smiling smiley
Re: Моят сценарии
03-08-2008 - 21:04:03
Не съм ги оплел, точно това съм имал впредвид. Просто бързах и не ми се задълбаваше. А, и наистина стари са ми данните, вече е станал 25% smiling smiley. А брутния дълг трябва да е станал вече към 35 млрд. евро. Дефицита естествено се финансира с дълг, и инвестиции които видимо намаляват. Скоро може да минем на сценарий само на дълг, щот еродитите в БНБ няма да намалят паричната маса понеже "това ще е пагубно за БГ икономиката" :} (цитирам по памет) . Което никак не е убаво, ма ти знаеш по-добре от мене winking smiley
Re: Моят сценарии
04-08-2008 - 17:55:43
Спиридон Тепавичаров Написал:
-------------------------------------------------------
> > И аз като nacheff съм скептичен по отношение
> бързото нормализиране на цените на НИ. Има доста
> фактори, които ще направят всичко възможно да не
> го допуснат, както направиха възможно София да
> заприлича на декор от театър на абсурда.

Използвам подадената от колегата фраза и не мога да се сдържа да не споделя наколко думи за т.н. нормализиране на пазара.
На пазара по правило трябва да се срещат свободните воли на равноправни икономически субекти, които защитавайки своя интерес и респектирайки в известна степен (чрез компромиси) интереса на контрагентите си, влизат в стопански отношения.
Една голяма част от пазара на НИ си е по дефиниция изкривен (не само у нас) и то по простата причина, че на него обичайно в отношения влизат много различни като величина и качества контрагенти. От едната страна са строителните компании, а от другата са най-често обикновени физически лица, които обичайно нямат никакъв опит в тази материя. Физическото лице най-често търси възможност да удовлетвори жилищни потребности, а контрагентът му не се интересува от жилищните потребности на лицето, но затова се интересува живо от парите му.
И така, при благоприятни условия и в пряко сътрудничество с банките, които също се интересуват от парите на същото това лице, строителният бизнес може да се опита да прокара едва ли не всякакви условия. Естествено - угодни предимно нему.

При тази ситуация е неизбежно прехвърлянето на мярата и последващо неизбежно обратно движение.

И все пак, какво ли би могло да значи един нормален пазар на НИ в страна като Бг.

Без претенции за точност и изчерпателност, но .... нека все пак да нахвърля няколко основни пункта :
- Прозрачност. Лесно е да го кажеш, но как да стане на практика, след като силните и актуалните на деня нямат интерес от това. Държава, гражданско общество, защита на потребителите, на конкуренцията. Туй у нас си е бла-бла. Нито имаше желание, нито воля да се погледне какво става в този отрасъл. А там се случиха и се случват неща, които развращават икономически (и не само) цялото общество.
Време е и НСИ да си преразгледа и методиката и практиките.
Бях за 3 дни до Банско (по Пирин) и нямам думи да споделя, какво се е случило там.

- Тенденция към Възстановяване на нормалните ценови съотношения. Съотношенията цени и наеми и цени и възнаграждения следва да се насочат в посока към някакви "естествени" и исторически нормални стойности.
Печалбата, като показател, участващ в специфичен вид съотношения следва да заеме обичайни стойности, които да гарантират технологичното движение на отрасъла, а не преимуществено користните интереси на дълга верига от какъв ли не отпадък.

- Дълбок контрол. Технически, технологически, трудов, финансов.

- Ангажирана държавна политика. Политиката в строителството. Политиката в изравняването на икономическото и социално развитие на регионите.

- много други.
Re: Моят сценарии
09-07-2009 - 00:24:19
avatar
greenbul Написал:
-------------------------------------------------------
> Ето и моята прогноза за пазара – ще се случи това,
> което се случи в САЩ и което вече се е случвало в
> България по време на първия цикъл на недвижимите
> имоти (1990-2000 г.), а именно спад в цените
– да
> това вече се е случвало в България, но много хора
> пропуснаха, че покрай хиперинфлацията се купуваха
> жилища на смешни цени в долари. Според мен обаче е
> редно да очакваме сценария от 1999 да се повтори
> изцяло или с други думи да е свързан с обезценка
> на валутата. Защото:
> 1. правителството посегна на бюджетния излишък
> 2. Растящ търговски дефицит – една от основните
> причини за спадането на долара от последните
> месеци.
> Преди последното падане на долара, обаче имахме 2
> събития – срив на фондовата борса и срив на пазара
> на недвижими имоти (съответно спад от 2.30 на 1.90
> и от 1.90 на 1.35). Е на нашата фондова борса
> края и се вижда – не може една нищо и никаква
> компанийка да има активи равни на 60% от държавния
> бюджет, а взаимните фондове да генерират по 40%
> печалба – това да ви напомня Енрон (?!). Този
> балон ще се спука – всяка борса расте средно с
> ръста на лихвените проценти в дългосрочен аспект.
> Е растящ търговски дефицит, срив на фондовата
> борса, освобождаване от инвестиционните покупки на
> НИ + излизане на вторичния пазар на ипотеки

> (спадането на курса на валутата води до покачване
> на лихвените процени и от там до повишаване на
> вноските по кредитите) ... картинката е ясна –
> What goes up must come down. Така че срив ще има
> само не си дръжте париците в левчета, че както е
> тръгнало еврото на 4лв. ще го посрещнем. Новия
> Жан вече е на власт и както ви се усмихва, така е
> напълно наясно какво я чака държавата,
за сега ще
> закърпи нещата с 900 млн. от излишъка.

Всяка една прогноза се проверява към момента на случването й.

*ok* *book* clap:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход