Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моят сценарии

Публикувано от greenbul 
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 01:06:24
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Ето каква е връзката - като видят, че може и да се
> губи на борсата една част от хората ще решат, че
> недвижимия имот е по-сигурна, макар и не толкова
> доходоносна инвестиция
>


Последователноста е друга,първо идва краят на строителния бум,след това проблемите във финансовия сектор и накрая падането на борсовия индекс.Разликата е,че Американци,Испанци и Англичани признаха за охлаждане на пазара на недвижими имоти доста отдавна,докато ние не си признаваме,напротив заинтересуваните продължават с зъби и нокти и с всякакви средства(платени публикаций и т.н.)да бранят тезата,че тези ценови равнища са нормални и лудоста на пазара на НИ ще продължи още година две,че защо не и три.Ако инвестоторите смятаха,че строителния бум,растежа на цените на НИ,големия приток на чуждестранни капитали ще продължи още дълго нямаше да разпродават като обезумели,а точно обратното,пред вратите на фондовата борса щеше да има петкилометрова опашка от желаещи да похарчат и последното евро за БГ акций.Но както винаги в БГ всичко е наопаки и съответно последователността е обърната.Проблема е,че строителния сектор и този на НИ са твърде млади,спекулативни и манипулирани,финансовия сектор също е твърде млад и неопитен,същото важи за фондовия пазар.Не забравай обаче,че чуждестранните инвеститори са достатъчно опитни и при първите сигнали за проблеми и охлаждане се подготвят за излитане.И за да завърша ще кажа,че в момента статистиката обхваща имотите,които са на пазара за продажба и тези,коитоще бъдат предадени през следващите 1-2 години,но никой не знае колко са "спящите оферти",т.е какъв е процента на имотите закупени със спекулативна цел,но още не са на пазара.Аз мисля,че този процент е доста голям и че не далече момента,в който офертите продава в имоти.нет ще са 500.000 и тогава ще настане истинския купон smoking smiley П.С. За да не си помислите,че само имигрантите критикуват случващото в бг икономиката аз живея в София,България
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 01:19:23
Забравих да добавя,че преди ипотечната и ликвидна криза да стане факт Dow Jones и IBEX 35(испанския индекс) бяха на най-високи нива за всички времена.
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 02:38:12
nacheff,
За мен беше удоволствие да прочета отговора ти с "обяснения доста отдалече", защото аз именно с такава цел бях задал въпроса си, като научих наистина много за уж ясната ми материя.

Относно хипотезата ми за цените, то е доста преувеличена. Дадох я с цел, да покажа, че НИ не са защита от криза, като имаме и живия пример от преди 11 години.

Поредната ми "мания" е свързана с разгадаването на това колко нови жилища са построени в София през последните 4 години. Според НСИ годишно излизат по 1600 жилища, а според обявените издадени разрешителни би трябвало да са максимум 6000 за година, но при една моя много груба сметка излязоха над 30 000/годишно. Само в Младост-1 за последните 4 години са построени около 4000 жилища. Или ако приемем, че подобно строителство има в 55% от кварталите на София, то за тези 4 години трябва да са построени 220 000 жилища. Или жилища за около 800 000 души, което е почти равно на нарастването на столицата.
Повечето хора ми се смеят и казват, че обявените издадени разрешителни наистина са толкова, но аз лично виждам по повече от 60 нови кооперации да се започват годишно. Само в Младост 1 и 2 за година се откриват над 20 сторежа, а това са само 2% от кварталите на София.
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 08:29:28
Не ми изопачавай думите - никога не съм твърдял, че имотите носят най-голяма доходност при инвестиция.
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 08:29:52
2155 жилища за младост 1,2,3,4 за периода 2005-2007

това е истината а ти ги увеличаваш десеторно та даже и от горе
ти знаеш ли че в едно такова малко блокче за тези който пишеш за младост че има от 35-55 апартамента /говоря ти със студията/а ти ги пишеш че всеки блок е с със100 апартамента ти въобще влизал ли си в блок ново строителство .Това не ти е панел от 66 г. дето в един блок има по най-малко 100 жилища .Айде малко по реално и ходи разгледай блок ново строителство от вътре . :crazy: :crazy:

Автоматичен подпис:
Моля Ви да приемете спокойно факта, че КРАХ НА ПАЗАРА на НИ в БЪЛГАРИЯ НЯМА.










Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 08:36:01
Кара, ти си от хората, които нямат абсолютно никакъв шанс да спечелят. Просто не можеш да повярваш, че може да се печели повече от депозит в банка.
Така като чета за теб най-нормалното положение е загубата - кризата да теб е като мана небеснаsmiling smiley ...
Ще те посъветвам ако искаш да правиш пари - просто ги дай да ги управлява някой по-оптимистично настроен от теб човек.
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 10:31:05
kompas, пак не си на ясно виж www.novatasofiq.com и ми намери блок с 35 апартамента. Имат по 35 апартамента на вход (4-5ап.*8ет.) и средно 2-3 входа. Явно съм ходил в доста повече нови болка от теб, което ме изненадва, имайки предвид, че ти си купувал апартамент наскоро, а аз не съм.
Само в Младост-1 вчера видях още 3 строежа по Йерусалим, така новите блокове за последните 4 години стават около 50. по 80 апартамента да имат средно, то това са 4000 апартамента само в Младост-1, сега виж в Младост-2 колко са новите блокове, предполагам поне колкото в Младост-1, а в Младост-1а? Както и да ги смяташ, неможе да ги изкараш 2155 жилища за цяла Младост. Не знам от къде взимаш информация, но явно е почти толкова неточна, колкото тази на НСИ с 1600 жилища годишно. А и незнам като извади толкова точната си статистика от 2155 жилища (добре че поне е цяло число), къде забрави Младост-1а :}

Строителите няма да се опарят много от това презастрояване, стига да не се правят на спекуланти и да стискат 30-50% от жилищата с очаквания като твоите (5000евро/кв.). Ще се опарят разни пишман инвеститори, които до последно ще купуват вярвайки на статистиката в НСИ.
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 10:44:23
5 блокчета се строят в момента в младост 1 /не ми се обяснява но много ме ядосваш и ще ти напиша/.

2 от тези блокчета са с 35 апартамента на Бокал и на Мания билд ООД
един на ф-тур с 120 апартамента с три входа един на Инерсол ЕООД с 78 апартамента
и другия е на бул.Йеросалим сега не ми се разправя да ти търся как се казваше фирмата той е с 46 апартамента до блок 9 на младост 1 се строи офис сграда в която ще има 4 апартамента по 248кв. ако искаш и тях брой но те отдавна се купиха и то от двама ирландци който взеха и два офиса от същата сграда който от една година развиват успешен бизнес в софия /няма да ти обяснявам /това е за младост 1 виж младост 2 са повече но те са и по малки блокчета за младост 1 а не говори защото там се строят 2 блока и не са нищо за младост 3 няма а за 4 са 2 големи проекта който отдавна продадоха всичко.

всичко за младост 1 са 320 апартамента то за това и цените са такива за този квартал защото има недостиг на апартаменти а там ще имате метро точно след една година .Така че там ще се строи още и то интензивно и ще се продава също яко в момента се очакват 3 проекта за там ще са много красиви но още нямат изкоп като стане сигурно ще забележиш.

като сметнеш и другите и се получава 2155 който са реални за периода 2005-2007
статистиката ми не е на НСИ а на много по достоверен източник който не бих си позволил да представям тук в форума .


Автоматичен подпис:
Моля Ви да приемете спокойно факта, че КРАХ НА ПАЗАРА на НИ в БЪЛГАРИЯ НЯМА.














Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-18 10:53 от kompas.
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 10:54:22
Развесели ме, това са двете блокчета на сайта [www.novatasofia.com]
В блока на Мания са 70 апартамента - [mania-build.com]
Блока на Бокал, наистина е доста малък, там са около 35 апартамента, но той е долепен до една 16 ет. ЕПК, която му крие южното изложение. Този блок зимата вижда слънце точно за 2 часа. Предполагам заради близостта до това ЕПК са му дали само 4 етажа.
Сега отиди точно до този блок на Бокал и погледни в посока ЕПК-то. Ще видиш още 5-10 строежа smiling smiley
Re: Моят сценарии
18-01-2008 - 10:57:36
тези не 5-10 строежа
а точно 6 отдавна се построиха и продадоха и в момента се живее в тях и то не само на един етаж а на всичките етажи .

няма да споря защото имам работа но и да са 500 апартамента в младост 1 пак е нищо разбираш ли.
Там ще има метро и то много скоро нали разбираш какво значи да имаш метро близо до жилището си нали много искаш да ходиш в англия провери важно ли е метрото за англия или не е .Там в младост 1 има още много да се строи .

Автоматичен подпис:
Моля Ви да приемете спокойно факта, че КРАХ НА ПАЗАРА на НИ в БЪЛГАРИЯ НЯМА.














Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-18 11:00 от kompas.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход