Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моят сценарии

Публикувано от greenbul 
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 17:50:26
Има още-според мен важно...
В България пазарът на НИ е много пъстър-има голяма маса от участници, но липсват големи играчи (изключая опосредствено банките). За разлика от развитите икономики- като САЩ и GB. Тук връзката между фондовата търговия и пазара на НИ е по-скоро символична, докато на Запада, има листвани на фондовите борси Дружества с основен капитал НИ и с предмет на дейност търговия с НИ (с всичките му нюанси-отдаване под наем, строителство и т.н.) и когато акциите на тези дружества на борсите падат-там се говори за криза в пазара на НИ и тука се разбира точно това-цените на имотите падат, а не цените на акциите на тези дружества падат. А там става точно обратното-той като доходността от наеми им пада-те вдигат цените на имотите, за да подкрепят тази доходност...
А тук-акции, финансови инстументи-при борса с 25 млн оборот-в най-добрите си дни-за какво говорим...
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 17:50:43
Наска,къде се взима по лесно кредит незмам,нито те знаят.в англия те не са в тази сфера,така че и да дадат мнение,ще е непрофесионално.
но това не виждам каква връзка има с падането на НИ в БГ?
има много други фактори,които ще окажат влияние много по мощно от кредитирането.
в този случай просто го омаловажават.
така че дали ще е трудно или лесно,според мен е без голямо значение(мамр и да мисля ,че ще е много трудно,като се вземе в предвид,че вече банките отпускат само на тези,които наистина могат да си позволят тегленето)
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 17:55:40
За кредита- за покупка в Бг ще им е по-лесно и като имаш предвид какви са наемите тук... Тогава те как мислиш постигат очакваната доходност от 10-12 %-ами като калкулират увеличение в стойността на актива-т.е. в цената на недвижимия имот...
Но пък и ти си прав-времето ще покаже дали нагоре или надолу ще вървят или тичат цените...
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 18:03:43
Изпратено от: Naskata (IP съхранено)
Дата: December 21, 2007 05:50PM

Има още-според мен важно...
В България пазарът на НИ е много пъстър-има голяма маса от участници, но липсват големи играчи (изключая опосредствено банките). За разлика от развитите икономики- като САЩ и GB. Тук връзката между фондовата търговия и пазара на НИ е по-скоро символична, докато на Запада, има листвани на фондовите борси Дружества с основен капитал НИ и с предмет на дейност търговия с НИ (с всичките му нюанси-отдаване под наем, строителство и т.н.) и когато акциите на тези дружества на борсите падат-там се говори за криза в пазара на НИ и тука се разбира точно това-цените на имотите падат, а не цените на акциите на тези дружества падат. А там става точно обратното-той като доходността от наеми им пада-те вдигат цените на имотите, за да подкрепят тази доходност...
А тук-акции, финансови инстументи-при борса с 25 млн оборот-в най-добрите си дни-за какво говорим...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тук твърдението ти е 100% грешно.
за това беше и оттеглянето на западните инвеститори,и то е главно от бг инвестиционните фондове,които са инвестирали в земя и бъдещи проекти на луксозни жилищни комплекси.
защо?
защото те знаят,че ако тези комплекси се построят,няма кой да купува.за това и избягаха от там.
а в акции като тези на заводи като нефтохим,съм сигурен,че още стискат акции.

и като гледаш падането на индексите-те са обобщителни с цел общ поглед над състоянието на икономиката-а падането на тези фондове е с много по голям процент,от колкото на индексите.
и тези проекти ще си останат проекти.да оставим времето да покаже,дали вестник ПАРИ е прав или аз.....




Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 18:11:02
Кешираха Алианц от пенсионни фондове и когато всички очакваха тотален срив, точно чуждестранни инвеститори започнаха да купуват...
А относно големите проекти-при тях проблема-според мен е друг и това е традиционната българска черта- да лъже и с всяка следваща лъжа да ражда нова и нова... и някои западняци взеха, че повярваха на нашенци...и сега...
Хубавото е, че нито един от така наречените "мега"проекти някакси не тръгна...
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 18:22:26
относно алианс-не забравяй,че те са с немско участие.а че чуждестранни инвеститори са почнали да купуват,аз не вярвам.или ако са,не е в сферата на НИ инвестиционни фондове.
съгласен съм ,че мега проектите че няма да станат е много добре за БГ.иначе допълнително щяха да натоварят пазара на НИ и щеше да е и по лошо.
компас беше дал една статия,както обикновенно от ПАРИ,където пишеше,че супер боровец започва да се строи напролет???
и от сега са почнали да продават апартаменти на много "евтино"-1200евро на кв???
така се надяват да намерят пари,но кой ще купи,като в банско няма продажби от половин година,а апартанентите са готови за използване????
и как ще намерят сериозни инвеститори за реализация,в ситуация като тази???
с поръчкови статии във вестник ПАРИ?????????
само допълнително харчат акционерни пари за глупости!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 18:38:32
хе хе- за Боровец си прав, за поръчковите статии-пак. Склонен съм да се съглася, че в т.нар "ваканционни имоти" като сегмент от пазара не всичко е наред и че при много от тях сметките са сгрешени изначално... Горе-долу същото и с т.нар. молове и офиси покрай летището или близо до Ихтиман... И тъй като тези имоти имат за адресат (в 90 %) чужди (не български) потребелители, то и тези имоти в тесен смисъл въпреки, че са в БГ, не са част от българския пазар за НИ ("Пазарът е там, където е извора на средствата, които се вливат в него"winking smiley.
Но това са само няколко от сегментите на пазара за НИ. Никога няма да се съглася, че обаче "бутикови" имоти-като напр. магазин на бул. Витоша или офис-сграда на Съборна ще струват по-малко утре или след 2 години...
Разбираш ли ме-пазарът на НИ е много пластов и е някак несериозно да кажеш-ще се спука балона и цените ще се сринат -ей така общо...
Затова и малко се дразня като някой се изцепи по този начин във форума и се опитва да пуска слух и по този начин да влия на пазара...
Вярно е, че самите слухове са част от пазара-ама поне да не са съвсем измислени...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-21 18:52 от Naskata.
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 18:51:30
един пример:
същата компания българиан ленд дивелъпмънт има и проект в банкя.ако смятаха,че ще го реализират на печалба,защо се бавят толкова време вече????
само пускат статии и до там.нещо ги е страх да започнат?
ако ще е на печалба,отдавна да са се развихрили да строят,а не само да се рекламират.с реклама в вестник ПАРИ,пари не се правят-само се манипулира общественото мнение.какъв е смисъла???само забавяне на фалит????
добре,че се трейдват на англииската борса,та поне повече от изгорелите ще са чужди пари,а не български.
а за цените в софията-толкова съм писал,че ми е писнало.няма да споря с теб
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 18:56:58
Е, Асенчо, петък-вечер е . Да уважим и по-нишите си въжделения... :} До скоро и Наздраве, а пък каквото е писано-ще стане... clap:
Re: Моят сценарии
21-12-2007 - 19:01:20
евалата Наска,весели празници и уикенд на вас.при мен е още сутринта,та ми е още рано за наздраве....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход