Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дали не задминахме германците по цени?

Публикувано от biborana 
Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 13:18:39
Въпросът с цените в София е един от най-обсъжданите във форума. Много хора смятат, че цените в София са ниски.

Попаднах на следния сайт с обща информация и няколко оферти.
Берлин цени

Малка извадка за цени
"Other Cities
Compare the average price per square metre to buy a city centre apartment:

London 5,000 to 10,000 euros a square metre
Paris 4,500 to 10,000 euros a square metre
Dublin 4,000 to 9,000 euros a square metre
Berlin 500 to 2,000 euros a square metre"

То какво излиза, че цените в София са достигнали тези в Берлин.



ето и конкретна оферта
http://www.buyberlin.co.uk/detail.asp?s_category=1&Submit=Go&berlinID=36]апартаменти Берлин[/url]

Малко сметки показват, че цената на кв. м е 715-737 евро, разположен в Neukolln. Не познавам Берлин, но по картата в Сайта ми се стори, че е широк център.

Освен това мисля, че иам разлика за изчисляване на общите квадратури у нас и в Германия. Поне като гледам някоиобяви и схеми ми се струва, че при тях не се включват общите части и сервизните помешения са само %. Тук очаквам да ако някой има информация да я сподели.

Пуснах сърч за подобни цени в този сайт и какво се получи
1. В Берлин за 33 кв. м - цена 24310 евро
В София подобна оферта е Люлин 5 (края на София) 35 кв. м панел за 24500 евро
Излиза, че малките апартаменти в Берлин са по-евтини или поне за тези пари, може да се купи в по-добър район.

2. В Берлин за 133 кв. м - цена 95150 евро
В София получих 10-тина обяви продава (без ново строителство - заради вкл в квадратурата на общи части) със същите параметри. Т.е има големи апартаменти на сходни цени.

Видях, че сградата в Берлин е строена 1903 г, но не знам и не мога да сравня сградите като строителство. Пише, че немската сграда е обновена, което по немските стандарти е много.

Но ясно се вижда, че за някой инвеститор да кажем с 25-95 К евро вече София и Берлин са съпоставими.

В сайта има и други обяви - за цял блок цената на кв. м пада.

Но понеже за мен НИ са само хоби, се връщам към текущата си работа.

Успех на всички във форума.

Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 13:32:22
От 10 години в Германия се говори за застой в цените. Някъде четох, че това било заради извънредното огромно строителство по времето, когато двете Германии се обединяваха. Другата държава, която за изминалата година държи леко поевтиняване на НИ, е Португалия. Във всички останали европейски държави, имотите търпят поскъпване. Какви са факторите, не знам. Нека някой, който има обяснение, да го сподели с нас.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 13:35:06
Глобал,

Те германците са в застой, но ние ги стигнахме и както продължава ще ги задминем...... поне като оферти продава и за известно време.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 13:36:03
Възможно е.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 15:23:58
Ако въпросът ти е възможно ли е ново строителство в София на цени под минималните за Берлин - отговорът е категорично не. Беше възможно преди България да се отвори към света и цените на материалите бяха значително по-ниски., а и стандартите бяха различни. Като прибавиш, че за да се задържи работната ръка да не ходи да работи по Европа трябва да се плаща подобаващо...
Ако се окаже , че цените са непосилни за пазара просто ще намалее строителството.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 15:42:17
Здравеите,
от доста време чета форума в този сайт защото имам за продан, а искам и да купувам/май вече не искам/. Събрах доста информация за цените и качеството на предлаганото в София. Това ,което се обявява за лукс в мнозинството случаи е сграда тип общежитие.Лукс се смятат 15-20 м2 в предверието постлани с гранитогрес и зидана бутка за пазач/ естествено без оборудване/. Апартаментите са недовършени и как могат да се обяват за лукс не ми е ясно!!??? Когато се поинтересувах дали тази "лукс" осеметажна сграда има авариен изход и автоматична ситема за оповестяване при пожар/това е лукс само у нас/, познайте какво ми отговориха....Самото изпълнение е една друга тема
Цените са 650 - 750 Е/м2,в не така" престижен " район .От обявените 84 м2 реално апартаментът е 61-65 м2. Така апартамент 84(64) м2 е с цена 58800 или около 918 Е/м2. на шпакловка и замазка/този български феномен!!!/.Докат жилището стане годно за обитаване цената става над 1000 Е. Така средният софиянец се сдобива с двустайно жилищте от 64 м2 за 84000 Е. Този среден софиянец има средна заплата 500 -600 лв или 250-300Е.
За цена 80000-90000 Е може да се купи двустайно жилище на всяако едно друго място в Европа, където цената на труда и качеството на живот са на друго ниво.
Само да допълня, че нашият стандарт за двустайно жилище е one-bedroom по широкия свят.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 15:47:46
Оноре, това е положението. С това разполага българският пазар. Ами, ако имаш възможност, и си млад, купувай в други страни. Само не каза, ти търсиш имоти в София за инвестиции, или за собствени нужди?
Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 16:15:49
За собствени нужди, global
Май старото ми жилище не е по-лошо от мнозинството предлагани 'луксозни". Като го постегна...Така хем ще ми останат парите, хем няма да ставам роб на банката до гроб.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 16:22:02
Нещо си в грешка - жилищата дето се продават не са за хора с доходи от по 600лв. на месец.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
28-02-2007 - 16:29:09
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако въпросът ти е възможно ли е ново строителство
> в София на цени под минималните за Берлин -
> отговорът е категорично не. Беше възможно преди
> България да се отвори към света и цените на
> материалите бяха значително по-ниски., а и
> стандартите бяха различни. Като прибавиш, че за да
> се задържи работната ръка да не ходи да работи по
> Европа трябва да се плаща подобаващо...
> Ако се окаже , че цените са непосилни за пазара
> просто ще намалее строителството.

4овек,

не въпросът ми не е дали може ново строителство в София да е на цени под минималните за Берлин, дори смятам, че не бива българските цени да са по-ниски само защото са български,а да се определят от качеството и пазарната логика.
Затова и не сравнявах старо Берлин с ново в София.

Не само за НИ, а за всчики стоки мисля, че в България трябва да се върви към по-добро качество и съответстащи цени, може би пронципа "value for money".

И работната ръка трябва да е добре платена, а не да сушаме глупости, че някакъв съюз на работодателите казва "има липса на работната ръка", ама забравят да добавят, че липсва само евтина, защото има безработица, но няма подходяща квалификация.

Исках само да кажа, че вероятно цените на НИ в София (не в България) не са толкова ниски, колкото се твърди,а вече достигат германските нива.

Като добавим и казаното от Оноре и много други хора във форума за различията при изчисляване на площ и изисквания към качеството - бозата е пълна.


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход