Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дали не задминахме германците по цени?

Публикувано от biborana 
Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 09:55:54
Joan Написал:
-------------------------------------------------------


> Така че това, което виждам в Берлин, не е свободен
> пазар или поне е много различен по харатктеристики
> от този у нас.

Особеното тук е, че в сайта се говори, че 18 % от берлинчани, а не от германците въобще, са собственици. Това не дава представа за собствеността в Германия. Оттук, всякакви препратки и сравнения с нас - българите са непродуктивни.
Има едно деление между живеещи в Западна и Източна Германия и като стандарт и като възможности. За съжаление, въпреки изляните средства, това още не се е променило. Избрали са си столица Берлин, и сега решават какво да правят с остатъците от социализма, от една страна, и завареното положение с ведомствените жилища, от друга.

> между другото, наскоро говорих с датчанин в
> присъствието на двама естонци и той каза същото за
> Дания - има два пазара - регулиран и свободен,
> като цените са в пъти различни. Не разбрах само
> каква част от общото заема единият и другият, но
> естонците (които бяха живели в Дания) се смееха,
> че в дания е социализъм и свободният е 10 %, а
> регулираният - 90 % (това го приех като тяхна
> шега). Ако ме питаш как точно е регулиран,
> страхувам се, че няма да мога да ти обясня,
> въпреки че въпросният датчанин ми го е обяснявал
> поне 3 пъти - нещо за жилищни асоциации и за
> дялове в апаратмента и за наем, който плащаш
> отгоре и е много нисък (около 400-500 е месец).
> Так и не схванах концепцията, хем се имам за
> не-глупава
>
> Между другото, висшето образование в Дания е
> безплатно като такса обучение, а студентите могат
> да вземат ниско-лихвен заем за издръжката си.
> Интересното е после - ако в продължение на 2
> години (мисля) не си намерят работа, този заем им
> се опрощава напълно от държавата. Социализъм !

Познавах една българка, която отиде да учи в Дания. Това, което пишеш по-горе ми го каза и тя.
Същото положение е и в Норвегия.



Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 10:24:16
Постави се за момент на мястото на продавач на едностаен. Този имот ти вади към момента 150 евро на месец, 1800 евро на година. Съвсем спокойно може да смяташ, че средно за 15 години ще вади по 2400 евро на година (а може и повече), защитен си от инфлацията и след 15 години ще имаш едностаен + 36000 евро.
Така погледнато на каква цена ще решиш, че си заслужава да продадеш?
От друга страна - откъде има купувачи. Ами правя си сметката - ако се осигурявам в НОИ срещу маса пари нямам идея какво точно ще получа,не разбирм от акции, борси и т.н., защо да не си направя едно пенсионно осигуряване в жилище? Немецът вижда, че пенсионерите си живеят живота, българинът вижда, че бъркат в кофите - е какво толкова се чудиш, че много хора решават да се осигурят с жилище? А като се замислиш и за психологическия фактор - българинът какво доверие има в тези, които управляват парите на НОИ....
Това е само един от факторите, които показват, че повърхностните сравнения между България и страните от ЕС водят до сензации и парадокси, много подходящи за заглавия във вестници, но нямащи никакво приложение ако сме решили да инвестираме.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 11:46:44
Global,

Ами аз никъде не съм споменала цяла Германия. Доколкото знам, цените в другите столици на немските провинции не са като тези в Берлин, или поне от западните провинции не са. Пак казвам, Петер беше дал средна цена за Мюнхен 3000 е/кв., вярно, че казваше, че той бил най-скъпият град в Германия, но все пак цената няма нищо общо с тази в Берлин.

Точно това исках да подчертая - че Берлин (а може би и другите източни столици - Лайпциг, Дрезден...) не могат да бъдат показателни за Германия и за сравнения с другите западно-европейски столици поради наследените от социализма особености. Макар и ние да сме пост-социалистическа държава, се пак и по соц.време в София повечето хора си бяха собственици на жилищата, такъв процент на собственици - 18, е нещо нетипично за България.

Е, аз пак ще кажа - ако в Берлин е по-евтино от София, то тогава това е най-евтината столица в Европа smiling smiley - даже от Букурещ, Киев, Братислава.... (изключвам Тирана и Прищина, защото за тях не знам). То се вижда сравнението с другите столици. И затова си мисля, че там специлано има нещо особено, което я отличава от другите. Този нищожен процент собственици и последвалото разпродаване на едро, според мн,н са някаква нетипична за Западна Европа ситуация, нетипична и за България и Румъния - поне у нас разпродадоха ведомствените жилища на ниски цени на наемателите, а явно в Берлин собствениците (големите корпорации) са решили да спечелят повече и да ги продадат по-лесно, като ги продадат не на тях, а на всеки голям инвеститор, желащ да купи.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 12:00:41
Джоан, различно е в България. Аз не познавам Петер и не знам какво е писал за Дойчланд. Още по времето на соца, Западна Германия имаше малко по-особен статут. В известна степен, тя се съревноваваше с Източна Германия за социални придобивки , въведе особен тип здравеопазване. Това, че цените на НИ в Германия , за разлика от цяла Европа се ненарастващи, означава нещо. Но аз не съм експерт и не мога да съдя защо това е така. Действително е интересно, ама с моите откъслечни данни не мога да измисля нещо читаво.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 15:41:47
avatar
Следя форума и мненията, но ми се струва, че повечето от Вас защитават тезата за обуслувеността на поскъпването на цените в България.
Та реших да ви дам един линк на една агенция за недвижими имоти в БОН (бившата столица на Германия).
Тая агенция е на една позната (от бг произход) и мъжа и.

Повечето от апартаментите за продажба ги гледам да се предлагат над 6 месеца...

[www.kowalski-immobilien.com]

А може да видите и колко струва земя за жилищно строителство (с изградена до нея инфраструктура!!!!!!!!!!) на същия сайт... 3981 м2 за 250.000 EUR (тая обява стои вече една година)

[www.kowalski-immobilien.com]

Аз нямам друг коментар.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 15:44:11
avatar
P.S. Remagen Rolandseck - квартал на БОН
Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 17:48:50
Quote

Особеното тук е, че в сайта се говори, че 18 % от берлинчани, а не от германците въобще, са собственици. Това не дава представа за собствеността в Германия

по дани на МВФ за 2003, в Германия около 45% от населението живее в собствени жилища
Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 18:10:17
Servel Написал:
-------------------------------------------------------
> Следя форума и мненията, но ми се струва, че
> повечето от Вас защитават тезата за обуслувеността
> на поскъпването на цените в България.

Разбира се, че поскъпването на имотите в България е обусловено от множество фактори, които взаимодействат помежду си. По-нагоре в темите може да видите убедителни доказателства, че това е така.
За мен, по-важно е, наближава ли краят на поскъпването и от какво зависи това. А може би сме далеч от този край. Какъв ще е този край - дали ще е плавно приземяване или крах?
Разбирам, че Вие имате информация за ситуацията в Германия. Аз не успях да вляза в линковете. Вие пишете, че няма да коментирате. Не знам за другите, но всяко мнение, дори да е нелогично, ти носи информация.
> Та реших да ви дам един линк на една агенция за
> недвижими имоти в БОН (бившата столица на
> Германия).
> Тая агенция е на една позната (от бг произход) и
> мъжа и.
>
> Повечето от апартаментите за продажба ги гледам да
> се предлагат над 6 месеца...
>
>
>
> А може да видите и колко струва земя за жилищно
> строителство (с изградена до нея
> инфраструктура!!!!!!!!!!) на същия сайт... 3981 м2
> за 250.000 EUR (тая обява стои вече една година)
>
>
>
> Аз нямам друг коментар.


Предполагам, че въпреки линковете, никой не е написал отговор. / вероятно защото не е влязал/ . Защото до момента, от ваша страна няма теза.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
09-03-2007 - 19:32:18
Мисля, че има 1 момент който се пропуска - общините продадоха голяма част от парцелите си и сега един от сигурните им приходи са таксите и лок.данъци; Повече жилища означават повече такси - специално в Холандия има такса за канализационната система, общински такси (300-500 евро средно на жилище на година) и т.н.

Отделно разходите за поддръжка на жилище.

Та, ако някой си прави сметка да печели само от наем докато е пенсионер, може да не е чак толкова на сметка.

Re: Дали не задминахме германците по цени?
15-03-2007 - 14:51:33
ха сега нали в Европата беше по-скъпо и за това вдигаха цените

Румънците Купуват в Унгария шото там им е по-евтино
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход