Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за цените или какво се случва в момента

Публикувано от Joan 
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
09-01-2006 - 12:44:23
Купувач, естествено, че има разлика в цените на панел и ново на кв.м. поради тази "особеност" на изичсляване на жилищната площ и класифициране на жилищата. Двустайно ново и двустайно панел са две съвсем различни жилища. Двустайно ново е панелна гарсониера всъщност, само че кухнята е голяма и е заедно с трапезария и хол, с стаята/спалнята е малка. Различна концепция при проектирането на жилището.

Колкот до цената, все повече се убеждавам, че 4ovek беше прав като твърдеше, че едно жилище не бива чак толкова да се гледа като цен ана кв.м., а като цялостна цена за това, което получваваш спредщу парите си. Искам да кажа, цената на кв.м. е много ориентировъчна в зависимост от това как си смятал квадратурата, да не говорим, че при обявяването се правят понякога направо свободни съчинения. В нот. акт пишело 47 кв.м., ама собственика казал - а, то има и балкон 5 кв (които участва в кв. в нот акт с определен коефициент всъщност и така се брои 2 пътиsmiling smiley, и като закръглим, станали 55 кв.м. - това за старо строителство. И като делиш 40 к на 47 е едно, а на 55 - друго. Да не гворим, че при новото там са и идеалните части, та ще стане от 47 кв на 60 кв.

Колкото до избора панел или ново, всеки си го прави за себе си. Във всеки случай панелните жилища въпреки че са типово строителство от соц. време, като арх. решения и разпределение хич не са лоши, според мен. И аз не харесвам като теб идеята да има кухня и хол на едно място, както са болшинството архитектурни решения на новите жилища. Ама така било в Америка smiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
09-01-2006 - 12:55:30
Не е зарди това, че така е било в Америкаsmiling smiley
Добре - ето как стоят нещата :
Имаш определена площ на плочата - имаш голяма дълбочина и малко лице. Единия вариант е да направиш апартаменти с отделна куня, една спалня и огромен коридор, килер и т.н. другия да направиш тъмен бокс за сметка на коридора и да направиш още една спалня вместо отделната кухня. А ако клиентът иска отделна кухня - няма проблем едната спалня да стане на кухня. Да ама кое е по-добре - да спиш в хола или да готвиш в него? Преценяваш и взимаш решение. В момента предприемачите преценяват, че клиентите по-скоро биха направили компромиса с кухнята отколкотот със спалнята. Всичко е въпрос на по-ефективно решение.
В крайна сметка единствено при еднофамилтна къща с голям двор може да се направи решение без компромиси.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
09-01-2006 - 13:08:20
А как ще изглеждат цените на старото тухлено строителство в центъра на София. От 1930 -1940 г. и от 60-те и 70-те години?
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
09-01-2006 - 13:52:53
4ovek, хич не ми излизай с тези номера - това е работа на архитекта и проектанта да направи оптимален план на плочата и разпределение на жилищата на нея. Защо при панелите няма такъв проблем smiling smiley ? Ами ползвайте типовите проекти на панелните жилища тогава. smiling smiley

На мен ми е напълно ясно, че проектите са по-тъпи сега, защото се стремите да изкарате и изтъргувате всяко вк. сантиметърче площ. И това налага разни гълъбарничета и кулички по покривите, разни тъмни бокосве и какво ли не още. Аз по това не споря, освен това съм срещала и хора, на които им харесва "американския" модел на жилище (т.е. с кух. бокс във хола/всекидневната) и даже си реконстриурат стари жилища с друго разпределение по този начин.

А какво значи "Имаш определена площ на плочата - имаш голяма дълбочина и малко лице. "? Ами ще я проектираш със същата площ и с по-равномерно разпределение между дълбочина и лице (лице не в смисъл площ на фигурата, а "светла" част, нали това имаш предвид). Т.е не 3х12 метра, ами 6х6 метра - например smiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
09-01-2006 - 14:39:53
Ей, 4ovek, аз чак сега забелязах това "А ако клиентът иска отделна кухня - няма проблем едната спалня да стане на кухня. "! Как да няма проблем - в кухнята, доколкот аз знам, трявба да им апрекарани водопровод и канал (не фекален), а в спалнята не се иска такъв. И ако на тази вертикала, дето е проектирана спалня, няма ВиК, как ще си правя кухня там - ще си изжедма хоризонтални отклонение от еди си къде ли? Под настилките?

Ти ми напомни едно жилище, което гледах преди време - гледам хол с бокс и две спални. в едната спалня по стената минават тръби - открити - ВиК било, казват. Викам - ама защо така? За какво ми е този канал в спалня от 10 кв.м. без баня към нея? Ами, казва, по проект на последния етаж имало мансарден апаратмент и на него кухнята му била над тази спалня. И затова. Е, не го купих, естествено. Интересно, всички спални нагоре бяха такива и всички други апартаменти на тази вертикала бяха продадени smiling smiley Може и да са си направили кухни от спалните хората, иначе не ми се струва нормално да ми шуми обратната вода на оня от мансардата вечер, като си легна. Да не говорим за миризмата и/или евентуален теч.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
09-01-2006 - 15:43:40
Ами едата спалня при тези решения е близко до ВиК.в 90% от случаите се получава така.
Пак ти казвам като площа з азастрояване ти е 16/12метра, като 16 метра са ти калканни стени без прозорци, като само едното изложение ти е добро проектът сам се правиsmiling smiley Е не че не можеш да го объркаш, но най-доброто решение си е едноsmiling smiley
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
09-01-2006 - 16:11:40
Е, там е работата я! парцела и неговата конфигурация, наличието на калкани и прочие. И неободимостта да ти се върже и обезщетение, и да остане достатъчно за продаване...

Не е като панелите, строени на свободна държавна земя на полето, където не си зависим от големината и конфигурацията на парцела. Но затова в общия случай разпределението на панелните жилища е доста по-добро от това на новите. Това не е упрек, 4ovek, това е само констатация от мои наблюдения.
Е да американците могат да си притоплят полуфабрикатите и в хола - няма проблем. Но като сготви човек някоя типична българска манджа в бокса си, който е в дъното на хола и ще замирише навсякъде. Ако пък направиш скара или изпържиш риба - какво става с хола ти?
Имотко
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
09-01-2006 - 22:55:30
Като изпържиш риба, ще гледаш да не е скумрия или шаран и ще проветриш после хола. А скара на закрито би направил само идиот.
Ами затова хората са измислили кухнята - за да не ти мирише хола.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход