Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокери рекетират с крадени обяви, крадат безплатни съобщения в нета, после искат комисиони...

Публикувано от дичо тъпото 
Сега ако брокерът е решил да печели от такса оглед - това е вече друго нещо.
----------
В моята АНИ няма такава такса.
-----------------------


Според мен всяка агенция трябва да си има стандартен въпросник и за купувачи (когато търсят нещо за покупка) и за продавачи (за да си опишат имота), които да включва най-важните неща:
1. Район
2. Площ - като отделно се отбелязват общите части
3. Цена
4. Година на пускане (ако още не е завършена сградата кой е последния заверен етап и от кога е)
5. Етаж - като за етажи, които не са средни (т.е. за които отгоре и отдолу нема абсоютно същия апартамент се отбелязва - какво има отголу или отгоре)
6. Разположение спрямо останалите апартаменти - дали е среден или краен апартамент
7. Размери на стаите, коридорите и тоалетните включително височина
8. За всяка стая какво е изложението.
9. Има ли преходи
10. Какви връзки има - телефон, кабелна, интернет и т.н.
11. Отопление - топлофикация, газ, климатици, евентуално наличие на 3-фазен ток
12. вид дограма(колко камерна) и изолации
13. За всяка стая какви са настилките
14. Прилежащо пространство - наличие на места за паркиране, отстояние от съседни сгради
15. Положение на асансьора спрямо апартамента
16. инфраструктура - дали е на голям булевард или квартална улица(шима е различен, почистването на улиците през зимата също), наличие на метро или спирки на градския транспорт, поликлиника, училище, детска градина (тези последните в Манастирски ливади изобщо ги няма).
17. Наличие на антени на GSM оператори, трафопостове, дълекопроводи (в Манастирски Ливади Запад направо отгоре минават) и т.н. неблоприятни неща в близост до имота.
18. знам че е тъпо, ама е добре да се пише има ли канализация или е на септична яма, че доста такива се навъдиха напоследък.
19. Ако има мазе дали може да се ползва - в смисъл има ли заключваща се врата към мазетата, да не се наводнява и т.н.
--------------------
С изключение на точка 7, точка 15 и точка 17 за които имам забележки, всичко останало е абсолютно задължително да се знае и разказва, къде е проблема ? Да обясня за т. 7- за почти 22 години в тази работа не са повече от трима клиентите, които са искали точни размери, повечето искат квадратурата ,а за височината да не говорим, все пак има закони, стандарти и др. Т. 15 - ти да не смяташ, че апартаментите , разположени непосредствено до асансьора не се купуват .? Никога не ми се е случвало някой предварително да иска такава информация, виж на място се е случвало да проверят доколко се чува асансьора например.Т. 17 противоречи на идеята да се опитваш да продадеш имота , освен това ти искаш да знаем кое е благоприятно и кое не за всеки отделен човек, как смяташ, възможно ли е ? И последно - не знам с какви очи прочете предният ми пост, ама това ли разбра , че за мен всичко може ? Да Тинки, може. Всеки е свободен да рекламира както си иска, въпросът е дали така трябва и дали е успешна рекламата. Да добавя нещо, което съм писал много пъти тук - един имот те устройва или не като локация, разпределение, състояние, цена, а всичко това става ясно само с един оглед, нямаш никаква нужда от размерите, /освен ако нямаш предварително купени мебели/, а самите размери са - чиста, светла и площ с идеални части, ти купуваш това, което пише в нот. акт, останалото е бля бля. Тинки, преди години навих моя клиентка да погледне апартамент на 16 етаж, при положение, че умираше от страх и ми беше обявила , че на повече от 4 -ти етаж няма да се качи, познай от първия път какво се случи ? Купи го. Предлагам да оставите на нас да преценяваме как да рекламираме ,как да работим, в крайна сметка нали е важен крайният резултат , според теб АНИ ,която е десет или двадесет години на този пазар знае ли как да рекламира и работи ? Последно - как искате ние да сме различни Тинки, колко пъти още да казвам, че каквито клиентите, такива и посредниците, виж някакъв уж кандидат купувач какво е написал - "Днес се обадих на един такъв парцал.".
Някакъв нескопосник по-горе обяснява, че проблемът на имота бил, че е северен, ама не му стига акъла да се сети, че има хора, които това търсят и че за тях това не е проблем . Въпрос на капацитет.
Нещо не можем да се разберем.
1) Всеки може да рекламира стоката си както иска, само не трябва да лъже. Естествено, че ще набляга на хубавите страни и ще прикрива лошите.
2) Брокерът трябва да е наясно с имота и при проявен интерес от клиент трябва да може да отговори на поставените въпроси - не е нужно да знае дали стаята е 4.13 на 3.57, ама трябва да знае ако някоя стая е малка примерно под 3 на 3 метра
3) Съгласен съм, че човек купува това, което вижда, а не това, което пише по нотариален акт. Има обаче клиенти като мен, които имат определени изисквания - примерно да не е първи или последен етаж. Друг да кажем допуска първи етаж, ама не иска примерно да е над тунела към задния двор и т.н.
4) Не казвам брокерите да не рекламират имоти, които на мен не ми харесват поради някаква причина. Казвам просто тези неблагоприятни неща да се съобщават още по телефона. Много е кофти да излизаш от работа за гледаш нещо и още от пръв поглед да ти стане ясно че няма да го вземеш. Ей затова според мен трябва преди да се организира оглед, ако има нещо да се каже.
5) Естествено, че за всеки влак си има пътници. Допреди 5 години пътниците бързаха да не изтърват влака и се качваха без да гледат кой влак е. Сега влаковете чакат някой да се качи, че да тръгнат. Купувачите стават претенциозни и почват да се изнервят като им показват коптори.

Ей поради тези неща е хубаво за да се спести време и на брокери и на купувачи нещата да могат да се изяснят още по телефона.
Никой не казва брокерите да не предлагат имоти, които на мен или на greebul не му харесват. Въпросът е ако има нещо да предупреждават още по телефона, а не да се разкарваме и да се изнервяме.
Quote
Тинки Уинки
Никой не казва брокерите да не предлагат имоти, които на мен или на greebul не му харесват. Въпросът е ако има нещо да предупреждават още по телефона, а не да се разкарваме и да се изнервяме.
Много погрешно мнение! Нима мислиш, че ще си избереш имот, единствено лежейки на фотьойла? Едно е да видиш на живо нещо , което дори не ти е в представите , които си си набил в главата, но да те грабне от първи поглед и да ти хареса. СПГУФИ ти го обясни вече, човек взема решение и на подсъзнателно ниво, не само в схематичните рамки които си е начертал. Дори само заради тази причина, си заслужава човек да направи 1000 огледа. Аз никога не съм си спестявал това усилие, нито като продавач, нито като купувач.
Прав си, нещо не се разбираме.Аз казвам -
---------------
ти купуваш това, което пише в нот. акт,
--------------
Ти казваш - "Съгласен съм, че човек купува това, което вижда, а не това, което пише по нотариален акт."
-----------
Кое е вярно ? Това което вижда му харесва или не, но купува това, което пише в нот. акт, така мисля аз.
---------
Има обаче клиенти като мен, които имат определени изисквания - примерно да не е първи или последен етаж.
------------
Не "има обаче клиенти", никой, или почти никой не иска първи или последен етаж, но има една мъъъъъъъъничка , много важна подробност, която явно не знаеш - тръгвайки да купува имот, човек има определени изисквания, но предварително трябва да е наясно, че пълно щастие няма и трябва да знае липсата на кое от изискванията би преглътнал ,дадох ти вече пример за моята клиентка с 16 етаж, момичето преглътна етажа заради всичките останали куп хубости на жилището.
------------
Много е кофти да излизаш от работа за гледаш нещо и още от пръв поглед да ти стане ясно че няма да го вземеш.
---------------
Представа нямаш колко си прав ! Безброй пъти съм ходил на безмислени огледи, защото мъжът иска едно, на огледа жена му категорично го отхвърля, иска съвсем друго и всичките ми усилия да обяснявам се оказват напразни , да имаш спомен да си ми плащал горивото ? С всичко това искам да ти кажа, че да се работи с хора е трудно Тинки, те са всякакви, за да работиш като брокер трябва и ужасно търпение. Имам въпрос - след стотици изписани страници за оплюването ни, след десетки обяснения , обиди, псувни и каквото там щеш, съгласен ли си, че каквито клиентите, такива и посредниците ?
Целта ми не е да плюя по някого, а да се опитам да намеря решение на ситуацията.
Затова и казвам - нека да направим така, че взаимно да не си хабим времето.
А това в голяма степен според мен може да се постигне ако просто обявите са по-пълни и брокерите вместо да се стремят непременно да заведат купувача на оглед още по телефона да разясняват ако има някакво обезпокояващо нещо.
Ти ако имаш време да се шматкаш напред-назад и да завързваш социални контакти - твоя си работа.
Ще ти дам няколко примера. Отивам на оглед и изведнъж се оказва, че едната стая е 2.80 на 3.10 - ами какво да я правя тази стая. Ако ме бяха предупредили изобщо нямаше да се разкарвам, или пък ме водят на оглед на апартамент дето отдолу е тунел към вътрешен двор, на един пък асансьора влизаше в спалнята.
Да ти кажа, често ми се е случвало още на първата минута нещо да ме откаже от имота. И то обикновено е било очевидно. Тука не става въпрос за нещо дето може да преглътнеш с намаляване на цената. Тука става въпрос за нещо дето направо те отказва.
Тинки, пусни си изискванията на агенциите и да ти търсят точно това което търсиш.
Може и да се навие някой.
Ама така както ми изглеждаш - не знаеш какво искаш, т.е искаш идеално ама такова няма.
Аз лично не бих се навил да ти помагам - прекалено капризния човек само нерви образува
Пуснал съм ги още преди 5 и кусур години
[forum.imoti.net]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход