Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КАКВО СТАВА ТУК? ЗАЩО ЦЕНИТЕ НЕ ИСКАТ ДА ПАДАТ ПОВЕЧЕ? НАЛИ УЖ БЯХА ДВОЙНИ„ ТРОЙНИ ? ДОКОГА ЩЕ ЧАКАМЕ ? КАКВО СТАВА С 149Е/м2 ?

Публикувано от PER0 
Пишете, пишете .......
Ще гледам да бъда кратък, изчерпателен и ясен. Причината е, че пионките на т. нар. ни имотен пазар стискат здраво кълки, защото пръцне ли един ще се оакат всички по веригата. Все пак и това ще се случи и първи ще бъдат строителите, които така или иначе вече са мумии и нямат никакъв интерес да се правят на ударени с цената на прогресивно нарастващи загуби. Последното не важи за брокери и пиман инвеститори, които както може да се види от темата преливат от оптимизъм за бъдещето на имотния пазар.

Това, най-общо, ако има нужда от подробности, казвай.....
Jimbo, задавам ти вечния въпрос - откъде знаеш това, което си написал ?
Отговарям. Жена ми до преди година, две работеше в сферата на строителния бизнес, а аз както вече казах се освободих от жилище, което "продавах" в рамките на близо две години. Така, че може да се обзаложиш, че съм се нагледал на 2 и 200 и съм следил нещата, както от личен интерес, така и за да знам на къде да поемем в наближаващата икономическа буря. За сведение, държавата от половин година е престанала да обслужва както общински, така и частни фирмени задължения......А ние тука се вайкаме за някакви си тухли.....
което "продавах" в рамките на близо две години.
-----------------
Само това е достатъчно, за да стане ясно, че или не си знаел какво се случва на пазара, или си живял в някаква си твоя реалност, нямаща нищо общо с реалността на пазара. Няма апартамент, който да рекламирам повече от два месеца, защото това време е повече от достатъчно за продажбата му, стига собственика наистина да знае /от мен/ каква е реалността днес, другото е бля бля.
Quote
Jimbo
Ще гледам да бъда кратък, изчерпателен и ясен. Причината е, че пионките на т. нар. ни имотен пазар стискат здраво кълки, защото пръцне ли един ще се оакат всички по веригата. Все пак и това ще се случи и първи ще бъдат строителите, които така или иначе вече са мумии и нямат никакъв интерес да се правят на ударени с цената на прогресивно нарастващи загуби. Последното не важи за брокери и пиман инвеститори, които както може да се види от темата преливат от оптимизъм за бъдещето на имотния пазар.

Това, най-общо, ако има нужда от подробности, казвай.....

Не виждам как ще стане това с веригата. Ако някой от строителите се издъни, едва ли 1-2 построени от него блока ще окажат каквото и да е влияние на пазара. Освен това отдавна вече много от бившите строители са се преориентирали към нещо друго, и даже не си и помислят да започват да строят. Тук таме са останали някои, които работят вече само с изключителни гаранции, че ще реализират продукцията си. Не забравяй колко лихви се натрупаха в последните мъртви години, и пазара може да "избухне" само от насъбраните лихви. Защото всеки божи ден лихвите си капят - кап, кап в банковата сметка. И още една причина защо не си прав. По време на добрите години строителите правеха по няколко стотин процента надценка. Само първият строеж са работили назаем, всичко след това е било със собствени средства. Тези собствени средства сега мирно и кротко отлежават в банката, като носят един добър допълнителен приход на собствениците им. Та, откъде ще стане това "оси......не", за което говориш? И пак да питам, какво става с двойните и тройни цени, защо не падат повече, нали криза, нали срив, нали спирала и всеки гледа да се освободи от имота си ?????
Не ме разсмивай. Работих с точно 5 (ПЕТ) от т. нар. "брокерски" агенции за да си подсигуря някакъв по-голям шанс за продажба и в рамките на две години имах точно 7 огледа. Не оферти, а огледа. И не ти говоря за коптор в крайните квартали на София, а за ново строителство в Студентски град с всичките му екстри и подобрения. А сега чуй най-интересната част. За разлика от повечето пишман инвеститори, аз бях наясно със ситуацията на пазара, затова продавах с повече от 20 % отстъпка (+ евентуално допълнително договаряне) само и само за да се отърва преди да е потеглил и последният влак. Дори при тази благоприятна конфигурация............ пълна тишина по брокерските фронтове. Жалко, че не съм те познавал тогава, че не само да шитнеш жилището, ами и на печалба да ме изкараш. Толкова от мен. Сега ти, като такъв опитен специалист (какъвто сам се сочиш) ми разясни каква е РЕАЛНОСТТА НА ПАЗАРА????
Quote
Jimbo
Не ме разсмивай. Работих с точно 5 (ПЕТ) от т. нар. "брокерски" агенции за да си подсигуря някакъв по-голям шанс за продажба и в рамките на две години имах точно 7 огледа. Не оферти, а огледа. И не ти говоря за коптор в крайните квартали на София, а за ново строителство в Студентски град с всичките му екстри и подобрения. А сега чуй най-интересната част. За разлика от повечето пишман инвеститори, аз бях наясно със ситуацията на пазара, затова продавах с повече от 20 % отстъпка (+ евентуално допълнително договаряне) само и само за да се отърва преди да е потеглил и последният влак. Дори при тази благоприятна конфигурация............ пълна тишина по брокерските фронтове. Жалко, че не съм те познавал тогава, че не само да шитнеш жилището, ами и на печалба да ме изкараш. Толкова от мен. Сега ти, като такъв опитен специалист (какъвто сам се сочиш) ми разясни каква е РЕАЛНОСТТА НА ПАЗАРА????

Може ли аз да ти кажа каква е РЕАЛНОСТТА на пазара. Преди по малко от месец продадох един от моите имоти, тъй като ми трябват пари за един мой проект. Имотът стоя на пазара ТОЧНО месец и половина, +/- няколко дена, продаван от САМО ЕДНА агенция, всяка седмица е имало по няколко огледа (агенцията е водила клиентите). Отстъпката, която направих при сделката беше от около 2.5% (ДВА ПРОЦЕНТА И ПОЛОВИНА), по малко от 3%, Направо се шашнах скоростта, с която имота замина, защото се бях нагласил да чакам поне 6 месеца или година, аз не бързах с продажбата така или иначе. И най важното от горенаписаното е, че МОГА ДА ТИ ГО ДОКАЖА - колко време е стояла обявата, начална цена, крайна цена и т.н и т.н.
Не ме разсмивай. Работих с точно 5 (ПЕТ) от т. нар. "брокерски" агенции за да си подсигуря някакъв по-голям шанс за продажба и в рамките на две години имах точно 7 огледа.
---------------------
Продължаваш да доказваш, че си лаик. Обяснявам :
- да смяташ, че като го дадеш на повече от една агенция ще стане по-продаваем, е лаишко
- да върви в реклама две години означава, че цената му е била не тази, на която е рекламиран и не си случил на брокер, който да те светне.
Все простички неща. Но не за лаици.
До ПЕРО:

Ако някой от строителите се издъни, това ще е СИГНАЛ, че банките повече не могат да задържат лошите кредити. И ако тези на частните лица са капка в морето, то тези на строителите със сигурност могат и ЩЕ обърнат каруцата. Резултата ще е т.нар. Бягство, което ще доведе до продажба на всяка цена, само и само да се реализира НЯКАКВА, пък било то и минимална печалба. Същото чака и т.нар. инвеститори, които в момента се ослушват и водят по модела на големите. Хубаво, ама тази илюзия не може да продължи вечно. В момента цените се подържат изкуствено само и единствено от банките, които много добре занаят какво ще се случи при първите признаци на сътресение. И тук не говоря само за имотния пазар, а за всички сфери в социален и икономически аспект.

Можеш ли да ми посочиш в каква точно сфера са се преориентирали въпросните строители? Защото по моите скромни наблюдения по-умните просто си направиха кеша и сега се препичат на слънце. Останалите, които не се усетиха навреме и теглиха още кредити за да продължат със строителството са именно тези, които обсъждаме в момента. А от този кръг (както вече се убедих) изходът е само един - продажба и то с цената на големи загуби. Хубаво, ама т. нар. бизнесмени в БГ още не са дорасли за тези прости сметки и продължават уверено да затъват. До кога зависи само и изцяло от банките.

Надявам се това да ти отговори на въпроса защо у нас няма срив в цените на пазар. Хората продават, въпросът е, че няма кой да купува вече. И тук не говорим за цени, а за факта, че въпросните купувачи просто физически не съществуват. Кой спечели. Ами банките бе, орааааааа...... Нали те замислиха и пуснаха в обръщение тази поредна пирамида, в която колективно се преебавахме един друг и дори си мислехме, че сме на голяма далавера.

П.С.

Истинските играчи на строителният пазар у нас никога не са работили с кредит. Напротив. Повечето изпраха пари и реализирах допълнителната печалба като бонус. Именно тези с кредитите надуха балона до пръсване и в момента подържат илюзията за някакъв пазар.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход