Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокери vs ЧСИ *drink1*

Публикувано от okorosent 
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 11:00:23
Значи и ти си съгласен, че ако започна да преписвам обяви и някой ми се обади на тях, то аз съм брокер, а този някой е мой клиент.
По точка 1, може би има и ограничения, но то не се свежда до: 3-стаен, хол с бокс, 2 спални, тоалетна, коридор, квадратура - Х.
Никой не те ограничава в качването на хубави снимки, някаква уникална рядкост в обявите тук, а ако наистина е вярно, че имаш над 90% договори, то ти имаш свободата да направиш твоите обяви да правят силно впечатление и да се отделиш от масовата посредственост. Това ще е и добра реклама за твоята АНИ.
Колкото до логиката, че ТИ си платил обявата, на която се обаждам, то тогава следва да важи и това: Аз пускам обява като частно лице, коята АЗ съм платил. Обаждат ми се Х агенции с цел получаване на информация, но тъй като АЗ съм платил обявата, мога да им поискам директно някакво възнаграждение, така ли следва да бъде според теб?
По точка 2: точно за това казвам, че не трябва да се работи без договори и съответно, тъй като това няма да спре от самосебе си, има нужда от законова рамка, която предвижда санкции. Това стане ли, всички останали проблеми ще се изчистят от самосебе си.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 13:40:14
avatar
Quote
brotarius
quote]

1. ...............Ако аз дойда и искам през твоята АНИ да си продам имота, важи отново горното, но ако аз просто се обадя на обява, защото така или иначе от нея нищо не се разбира, да се тълкува, че те ангажирам с нещо, не е правилно.

...................................
.....................................
2. Ако ти рекламираш имот, за който не може да представиш документ, че ти е възложен да го продаваш, то твоето отношение към този имот не е по-различно или специфично от това на който и да е друг, така че не виждам на базата на какво може да поискаш съответно възнаграждение. Точно за това ще мога и аз да го рекламирам и всеки друг и буквално си играем на играта: "На чия обява ще се обади клиента?". Това трябва да се забрани като некоректна практика. И според мен е в интерес на всички участници на този пазар това да се случи.

1. Първо ако приемем, че аз съм брокер и ти ми се обадиш да те водя на оглед на имот ТИ МЕ АНГАЖИРАШ. Ако си мислиш, че имам свободно време да водя на безплатни и безсмислени огледи клиенти, които на всичкото отгоре не мислят и да ми платят комисион, то грешиш НЯМАМ. Обадят ли се и ми кажат ' ... ама нали ние не ви дължим комисионна --- ние сами си я намерихме обявата в нет-а' --- ДИРЕКТНО ЗАТВАРЯМ.
Да намерихте си я ... защото аз ви я пуснах ... моля следващия да заповяда ... тоя с кинтите, не оня дет' немал пари за проценти ... smiling smiley

2. Второ, тази некоректна практика, за която говориш, се нарича КОНКУРЕНЦИЯ.

Поздрави,
*drink2*

=========================================

НЕВЕЖЕСТВОТО Е БЛАЖЕНСТВО.
АКО ЗНАНИЕТО МОЖЕ ДА СЪЗДАДЕ ПРОБЛЕМИ, ТО НЕ НЕВЕЖЕСТВОТО Е НАЧИНЪТ ДА ГИ РЕШИМ.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 14:25:45
Quote
Wilson

1. Първо ако приемем, че аз съм брокер и ти ми се обадиш да те водя на оглед на имот ТИ МЕ АНГАЖИРАШ. Ако си мислиш, че имам свободно време да водя на безплатни и безсмислени огледи клиенти, които на всичкото отгоре не мислят и да ми платят комисион, то грешиш НЯМАМ. Обадят ли се и ми кажат ' ... ама нали ние не ви дължим комисионна --- ние сами си я намерихме обявата в нет-а' --- ДИРЕКТНО ЗАТВАРЯМ.
Да намерихте си я ... защото аз ви я пуснах ... моля следващия да заповяда ... тоя с кинтите, не оня дет' немал пари за проценти ... smiling smiley

2. Второ, тази некоректна практика, за която говориш, се нарича КОНКУРЕНЦИЯ.

Поздрави,
*drink2*

1.Тогава, ако приемем, че аз съм частно лице продавач и ти ми се обадиш на обявата, която съм пуснал, то ти ми дължиш възнаграждение, защото ме АНГАЖИРАШ. Ако си мислиш, че имам свободно време да развеждам брокери, за да си показвам апартамента... smiling smiley Така ти звучи аргумента.
Всъщност анагажиментът ти е именно спрямо продавача на имота и ти го поемаш в момента, в който започваш да рекламираш даден имот. А той е именно да покажеш имота, на колкото се може по-широк кръг от хора, което ще повиши вероятноста за сключване на сделка.
Ако не си съгласен тогава ще ми обясниш ли какъви точно са ти отношенията със собственика на имота, който реклаимраш? Той клиент ли ти е? Ако и той не ти е клиент, тогава кой всъщност ти е клиент и на каква точно услуга? Клиент ти е този, който се обажна на обявата, за услугата пускане на обява?!

2. Ако това за теб е конкуренция аз лично имам нуждата от разяснение в какво точно се състои тя? Конкурирате се в това кой ще пусне повече обяви?!

Поздрави *yes*
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 14:45:03
avatar
Quote
brotarius
Quote
Wilson

1. Първо ако приемем, че аз съм брокер и ти ми се обадиш да те водя на оглед на имот ТИ МЕ АНГАЖИРАШ. Ако си мислиш, че имам свободно време да водя на безплатни и безсмислени огледи клиенти, които на всичкото отгоре не мислят и да ми платят комисион, то грешиш НЯМАМ. Обадят ли се и ми кажат ' ... ама нали ние не ви дължим комисионна --- ние сами си я намерихме обявата в нет-а' --- ДИРЕКТНО ЗАТВАРЯМ.
Да намерихте си я ... защото аз ви я пуснах ... моля следващия да заповяда ... тоя с кинтите, не оня дет' немал пари за проценти ... smiling smiley

2. Второ, тази некоректна практика, за която говориш, се нарича КОНКУРЕНЦИЯ.

Поздрави,
*drink2*

1.Тогава, ако приемем, че аз съм частно лице продавач и ти ми се обадиш на обявата, която съм пуснал, то ти ми дължиш възнаграждение, защото ме АНГАЖИРАШ. Ако си мислиш, че имам свободно време да развеждам брокери, за да си показвам апартамента... smiling smiley Така ти звучи аргумента.
Всъщност анагажиментът ти е именно спрямо продавача на имота и ти го поемаш в момента, в който започваш да рекламираш даден имот. А той е именно да покажеш имота, на колкото се може по-широк кръг от хора, което ще повиши вероятноста за сключване на сделка.
Ако не си съгласен тогава ще ми обясниш ли какъви точно са ти отношенията със собственика на имота, който реклаимраш? Той клиент ли ти е? Ако и той не ти е клиент, тогава кой всъщност ти е клиент и на каква точно услуга? Клиент ти е този, който се обажна на обявата, за услугата пускане на обява?!

2. Ако това за теб е конкуренция аз лично имам нуждата от разяснение в какво точно се състои тя? Конкурирате се в това кой ще пусне повече обяви?!

Поздрави *yes*


1.Клиенти са ми и двете страни - ПРОДАВАЧ и КУПУВАЧ. Те си поделят 6%-овия комисион, не за друго, ами
защото това е установена практика от 20 г. в БГ, а и защото не е редно да се товари само едната страна по сделката в
случая - ПРОДАВАЧА ... да плаща целия комисион.
Макар че и това зависи от гледната точка, защото в крайна сметка всичко ПЛАЩА КУПУВАЧА.

Относно договорите ... Когато имаш ДОВЕРИЕ на един човек и той е коректен, договор НЕ ти е НУЖЕН. Когато нямаш и най-перфектния
договор НЕ може да те СПАСИ.
Освен това договорите могат да бъдат - неформални - в т.ч. устни договорки, 'дадена дума-хвърлен камък', ръкостискане и т.н ...


2. Конкурираме се кой да продаде имота и да лефне комисиона. Често некоректно, нелоялно, с мръсни номера ...
но се касае за пари ... и за това кой да ги прибере. Както знаеш в природата празно няма. smiling smiley

=========================================

НЕВЕЖЕСТВОТО Е БЛАЖЕНСТВО.
АКО ЗНАНИЕТО МОЖЕ ДА СЪЗДАДЕ ПРОБЛЕМИ, ТО НЕ НЕВЕЖЕСТВОТО Е НАЧИНЪТ ДА ГИ РЕШИМ.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 15:25:26
Quote
Wilson
1.Клиенти са ми и двете страни - ПРОДАВАЧ и КУПУВАЧ. Те си поделят 6%-овия комисион, не за друго, ами
защото това е установена практика от 20 г. в БГ, а и защото не е редно да се товари само едната страна по сделката в
случая - ПРОДАВАЧА ... да плаща целия комисион.
Макар че и това зависи от гледната точка, защото в крайна сметка всичко ПЛАЩА КУПУВАЧА.

Относно договорите ... Когато имаш ДОВЕРИЕ на един човек и той е коректен, договор НЕ ти е НУЖЕН. Когато нямаш и най-перфектния
договор НЕ може да те СПАСИ.
Освен това договорите могат да бъдат - неформални - в т.ч. устни договорки, 'дадена дума-хвърлен камък', ръкостискане и т.н ...


2. Конкурираме се кой да продаде имота и да лефн акто знаеш в природата празно няма. smiling smiley

1. След като това е така, то би следвало за всеки, на който откажеш информация или оглед, да информираш продавача, иначе не би било коректно.
А нямаше ли да е по-лесно, ако възнаграждението за АНИ беше калкулирано в обявената цена? Естествено, че да, но тук идва същинския проблем, заради който това е невъзможно. Неуредените отношения и риска някой 'колега' да обяви съответния НИ на по-ниска цена и така да се каже да 'открадне' клиента. Защото за продавача няма значение кой ще му доведе клиент, точно поради липсата на договорни отношения, с която и да е АНИ. На тази плоскост наистина има някаква конкуренция между АНИ, но за съжаление тя не е на база качество на услугата, където би трябвало да бъде.

По 2 съм напълно съгласен за сажаление и точно за това ми се струва, че има нужда от промяна.

Поздрави
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 18:04:35
Въртим, сучем, пак дотам го докарахме, нали - каквито клиентите, такива и посредниците. Да се работи с хора е трудно, а когато са и българи - още по-трудно, повярвай.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 18:21:41
Quote
dicho
Въртим, сучем, пак дотам го докарахме, нали - каквито клиентите, такива и посредниците. Да се работи с хора е трудно, а когато са и българи - още по-трудно, повярвай.

Така си е, това е вярно, но все пак по същество ще споделите ли с какво и защо не сте съгласни с предложението ми, рекламирането на имот без изричното писмено съгласие на собственика му да подлежи на санкции, така както никой няма право да застрахова НИ, освен собственикът му.
Наясно съм, че това означава 90% от агенциите, които работят в момента да спрат, но това ще накара и нашия пазар на НИ да стане по-цивилизован.
bah
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 18:28:55
avatar
Quote
brotarius
защо не сте съгласни с предложението ми, рекламирането на имот без изричното писмено съгласие на собственика му да подлежи на санкции, така както никой няма право да застрахова НИ, освен собственикът му.

Я продавам един имот и нямам нищо против която и да е агенция да ми докара купувач.
Я си сакам моите кинти, нека и тя си вземе неиното.
Сделка става когато сичките страни са доволни - нъл се подписваме я.
Дори си виждам имотът в разни сайтчета, ама я не се противя.
Важно е да дойде човекът с кинтити и да каже: кво правим ся оттук нататък.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 19:05:20
brotarius, попитали кучето - "Защо топките са ти отзад?", то отговорило - "Кое ми е наред, та и това да ми е отпред ?!" ! Та и ти, направи така, че народът ни да е по - цивилизован, тогава и пазара на НИ ще стане такъв.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 19:09:34
Quote
bah
Quote
brotarius
защо не сте съгласни с предложението ми, рекламирането на имот без изричното писмено съгласие на собственика му да подлежи на санкции, така както никой няма право да застрахова НИ, освен собственикът му.

Я продавам един имот и нямам нищо против която и да е агенция да ми докара купувач.
Я си сакам моите кинти, нека и тя си вземе неиното.
Сделка става когато сичките страни са доволни - нъл се подписваме я.
Дори си виждам имотът в разни сайтчета, ама я не се противя.
Важно е да дойде човекът с кинтити и да каже: кво правим ся оттук нататък.

Очевидно това е легален начин на мислене, но явно не осъзнаваш, че така всъщност намалява шанса да си продадеш имота.
Само ще щрихирам:
а) когато много агенции го обявят на различни цени, започва да изглежда, че нещо не е съвсем наред.
б) когато някоя от агенциите откаже оглед, защото по телефона не може да се разбере с потенциалния купувач.
в) така си гарантираш, че обявата за твоя имот, няма да дава съществена информация, което също ще ти загуби потенциални купувачи, защото не всеки е в настроение да си говори с брокери за щяло и нещяло.
г) така или иначе повечето АНИ рекламират на едни и същи места т.е автоматично това, че са повече не вдига шанса за продажба

Естествено е, че това, което предлагам няма да стане без участието и на самите продавачи, но именно тук идва мястото на АНИ, която трябва аргументирано да обясни на продавача, че предлагайки имота си на много агенции едновременно практически не е в негов интерес.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход