Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокери vs ЧСИ *drink1*

Публикувано от okorosent 
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
15-03-2011 - 20:41:36
Еми освен да ти кажа, че май са ти доста ниски стандартите, друго не мога
---------------
javcho, ти и това знаеш ? После като кажа, че тук е пълно с комплексари, съм лош !
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
15-03-2011 - 20:46:15
преобладаващите мнения за брокерите да са отрицателни
--------------------
Ето такива генерални изводи са ми абсолютно непонятни ! Човече, общувам с десетки хора през седмицата, стотици през месеца, хиляди за 244 месеца работа в НИ, оказва се, че ти и това знаеш по - добре от мен ?!
-----------------
първия ти смислен пост носещ полезна информация
-------------
Ако не беше толкова черноглед и злонамерен не би написал това, но всъщност ти си представителна извадка за повечето пишещи брокеромразци тук. Разликата е, че си по интелигентен от валси и счетоводителя, което всъщност едва ли считаш за комплимент.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
16-03-2011 - 19:27:03
Quote
dicho
преобладаващите мнения за брокерите да са отрицателни
--------------------
Ето такива генерални изводи са ми абсолютно непонятни ! Човече, общувам с десетки хора през седмицата, стотици през месеца, хиляди за 244 месеца работа в НИ, оказва се, че ти и това знаеш по - добре от мен ?!
-----------------
първия ти смислен пост носещ полезна информация
-------------
Ако не беше толкова черноглед и злонамерен не би написал това, но всъщност ти си представителна извадка за повечето пишещи брокеромразци тук. Разликата е, че си по интелигентен от валси и счетоводителя, което всъщност едва ли считаш за комплимент.

Генералните изводи, както можеш сам да се досетиш са от лични наблюдения. Нали не мислиш,че ти единствено общуваш с хора smiling smiley Фактът, че от десетина човека ползвали услугите на брокери, нито един не се нави да ми препоръча такъв, е достатъчно красноречив. В това число имаше и от 'познатите' брокери. Толкова мащабно се беше разпространила тая професия, че почти нямаше човек, който да няма приятел, който да няма познат брокер smiling smiley. Тези мои наблюдения по никакъв начин не контрастират с масовата нагласа, както е видно.
Колкото до втората част със смисления пост съм забелязал, че въпреки, че имаш почти 2000 то тези, които съм имал възможноста да прочета се перифразират с: "Ти това не го разбираш", "Ти това няма от къде да го знаеш" и подобни разновидности със същия смисъл.За съжаления и последният ти не е изключение.
Спомена, че имаш обяснение за някой от нещата, които бях написал преди 2-3 поста и те не съвпадат с моето виждане. На мен това ми беше интересно да споделиш, а не че съм представителна извадка на брокеромразещите, най-малкото защото мразенето изисква висок емоционален заряд, който аз няма от къде да събера към хора, които са ми по-скоро безразлични.
Дразнение към това, в което сте превърнали обаче пазарът на НИ в България определено изпитвам. Като тук дебело искам да подчертая, че не само вие сте виновни. В това участваха и инвеститорите и строителите и медиите и администрацията и самите клиенти не на последно място.
За мен лични би било интересно как виждаш например, бъдещето на този пазар. Или смяташ, че всичко си му е наред и няма нужда от промяна.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
17-03-2011 - 10:10:28
Наясно съм, че тук не става дума за абсолютно всички, но така или иначе мнозинството от брокерите се приема за некадърно от обществото. Доказателства могат да се намерят от неграмотно написаните обяви, до релани случки от практиката и вскичи тук, които все се опирате на многогодишния си опит много добре знаете, че е така.
Втората основна причина за недолюбването им е усещането за натрапване на услугата. Много пъти е воден този спор вече и вскичи гледни точки са ясни, но това са фактите.
Според мен брокерите трябва да работят с договори за услуга към страната, която представляват в една сделка и толкова. Всичко останало е плод на недоичистени отношения.
Това, че на всеки нормален човек му писва да му се обаждат по 10 пъти на ден брокери, защото е направил грешката да пусне обява за продажба като частно лице, което в последствие води до почти тоталното изчезване на обявите на частни лица и работа на брокерите без договори, с когото и да било при предлагането на даден НИ за продан, води до това неприятно положение на пазара на НИ.
-------------------
Ще коментирам част от нещата, по които имам различно мнение.
1. Неграмотно написани обяви - да, има ги, но в никаквъ случай не е основното. Преди малко прочетох обява от частно лице, в която имаше следното : " Наемателят трябва да работи в известна финансова институция и да бъде на висок пост", това ти го коментирай.
2. Натрапване на услугата - явно не си съгласен, че когато искаш да продаваш/купуваш имот, ще се обърнаш към АНИ, когато ти се развали колата, ще отидеш в сервиз, няма да си сменяш сам накладките.
3. Да, когато частно лице си пусне обява сам, се стоварват десетки АНИ-та да му звънят и това не е ненормално, защото искаме да привикнем хората да го правят по този начин, но и още нещо - никой не може да задължи никого да работи с агенции, ако не искаш те да ти водят клиенти, не го правиш, простичко е.
4. Състоянието на пазара е такова, каквото е състоянието на всичко в тази държава, какво очакваш? Ние работим по правила, заимствани от други държави вече повече от 20 г., по времето на бума всеки втори стана брокер, сега нещата са по-различни, случайно попадналите се поизчистиха, всеки сервитьор, таксират и рецепционистка по морето предлагаха имоти, всеки съкратен реши да става брокер, в крайна сметка остават само тези, които наистина могат да вършат тази работа.
5. Не мога да разбера обаче кога някой от нас е твърдял, че това е най - престижната професия на този свят, и не мога да разбера напъните /твои включително/ да се покаже, че това съвсем не е така, това не е най - престижната професия на тоди свят, но изисква умения, които не всеки прпитежава, най - малкото защото се работи с хора и това, което няма да приема , е да се плюе непрекъснато по нас, при това от хора, които никога не са виждали жив брокер.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
17-03-2011 - 10:32:24
Благодаря за отговора.
По точки 1 и 4 съм напълно съгласен като по втората част на 4 се надявам това да се случва.
По точка 5, аз лично не съм вземал отношение до сега, няма да го направя и сега.
Колкото до точка 2, тя по същество е свързана с 3. Аз съм напълно съгласен, че когато решиш да изполваш АНИ, то трябва да си заплатиш за услугата, но това трябва да е съзнателен избор. Не съм съгласен, че ако се обадиш на обява, пусната от агенция, в която няма никаква информация и точно за това ти се е наложило да се обадиш, то дължиш нещо срещу това. И точно тук е връзката с точка 3, ако АНИ има договор със собственика, чийто имот рекламира, то тя трябва да си прибере възнаграждението за услугата именно от него, но тъй като такъв по-често няма се започват едни увещания. По 3 продавачите мислят доста рационално, тъй като агенциите сами се натискат да рекламират даден имот, а самия продавач няма ангажимент към агенциите, то за него е безразлично дали ще продаде като частно лице или през агенция, защото той така или иначе, няма задължението да заплати нищо и в тази ситуация контрата се прехвърля към купувача. Той става изкупителна жертва на неуредените отношения между продавач и АНИ и бива принуден да заплати за услуга, която не е търсил.
За да подкрепя твърдението си с пример: Ако аз сега реша и препиша няколко обяви, които харесам, поукрася описанията, рекламирам ги на няколко места и имам късмета да ми се обади някой, това прави ли ме автоматично брокер, а човекът който ми се е обадил мой клиент? Ще имам ли основание да заведа този човек в агенцията пуслана обявата и да го представя за мой клиенти съответно да поискам възнаграждение?!
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
17-03-2011 - 18:04:15
Опитваме се да сключваме договори с всички клиенти, въпросът е, че не всички се съгласяват да подписват какъвто и да е договор. Освен това не знам защо тук непрекъснато се реве за нещастните наши клиенти - продавачи и няма нито ред за другите, купувачите ? Та ние работим и с едните, и с другите ?! Знаеш ли, че бройката на хората, потърсили услугата на моята АНИ с цел продажба в никакъв случай не са повече от бройката на купувачите ? Още нещо, което ще напиша за хиляден път - в най - много от 10 % от сделките и двамата клиенти са клиенти на една АНИ, в останалите случаи всеки си има брокер , това знаеш ли ? И защо целият вой е за тези 10 % от случаите, след като това не е практика ? Заимствайки правила от нормални държави, ние преди 20 г. приехме, че комисиона се дели между купувач и продавач, в крайна сметка всичко е въпрос на преговори, нали се сещаш, че за толкова години няма нещо, което да не ми се е случило ? И още - когато някой си е пуснал сам обявата и му се накачулят една дузина брокери, защо мислиш, че не си плаща, напротив, в повечето случаи приемат да си платят, като обикновено си калкулират комисиона в цената.
-----------
тъй като агенциите сами се натискат да рекламират даден имот, а самия продавач няма ангажимент към агенциите, то за него е безразлично дали ще продаде като частно лице или през агенция, защото той така или иначе, няма задължението да заплати нищо и в тази ситуация контрата се прехвърля към купувача. Той става изкупителна жертва на неуредените отношения между продавач и АНИ и бива принуден да заплати за услуга, която не е търсил.
------------
Това просто не е вярно. Единствено вярно е, че в крайна сметка ВСИЧКО плаща купувача. А да твърдиш, че ще плаща за услуга, която не е търсил, значи, че не си помислил добре. Отговори ми, ако ти си този купувач и си се обадил по някаква оферта на моята АНИ, как разбра, че този имот се продава и защо получи отговор на всичките си въпроси, преди да се решил да го видиш?
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
17-03-2011 - 18:17:27
avatar
Аз бих отговорил по-простичко.
brotarius в момента, в който ти 'дигнеш' телефона и помолиш агенцията да те заведе на оглед на имот, както
и да те снабди с инфо за имот, без което инфо ти няма откъде да знаеш за този имот, ти вече си ангажирал/наел
агенцията респ. брокера и им дължиш 3%. Той няма да те води на оглед ако ти предварително ги 'известиш', че
не възнамеряваш да им платиш. Не за друго ами защото друг ще им плати и няма да се прави на 'ни лук ял ни лук мирисал'
Както и в магазина продавача няма да ти продаде 1 кило сьомга ако ти му кажеш 'аз няма да ти платя'.
Надявам се да съм ти бил от полза. Ти поне изглеждаш интелигентен и с теб може да се води диалог.
Поздрави,
*drink2*

=========================================

НЕВЕЖЕСТВОТО Е БЛАЖЕНСТВО.
АКО ЗНАНИЕТО МОЖЕ ДА СЪЗДАДЕ ПРОБЛЕМИ, ТО НЕ НЕВЕЖЕСТВОТО Е НАЧИНЪТ ДА ГИ РЕШИМ.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
17-03-2011 - 18:40:32
"Нахранете журналистите" :култова реплика на Хубавото Наде!
"Нахранете агентите"-нова редакция:]
Ми така де,криза е! Дичката яде бял хляб от 20 години с агентурни занимания,сего кво,на корички ли да я кара? Тука продавачите и купувачите да стигнем до консенсус поне едната страна да пуска по 3%,но в никакъв случай и от двете страни щото се проваля сделката!

В стила на Wilsonа,ще добавя:В момента ,в който вдигнете телефона при обаждане на агент,който Ви казва ,че имал клиент за Вашия имот,той мигновенно ви става клиенти не му дължите нищо,освен ако Ви подведе с лъжлив ход да подпишете договор с него,за да Ви доведе мераклията!Не се подвеждайте и не подписвайте -ще Ви звънят още поне 20 такива.Това е основния номер да врътнат по 3 % от двете страни или общо 6 %,обаче това автоматично води към голям проблем при договарянето между страните ,тъй като всъщност преговорите се водят към намаляване на цената и стигат до задъднена улица.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-03-17 19:04 от фло.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
17-03-2011 - 19:01:07
Quote
Wilson
Аз бих отговорил по-простичко.
brotarius в момента, в който ти 'дигнеш' телефона и помолиш агенцията да те заведе на оглед на имот, както
и да те снабди с инфо за имот, без което инфо ти няма откъде да знаеш за този имот, ти вече си ангажирал/наел
агенцията респ. брокера и им дължиш 3%. Той няма да те води на оглед ако ти предварително ги 'известиш', че
не възнамеряваш да им платиш. Не за друго ами защото друг ще им плати и няма да се прави на 'ни лук ял ни лук мирисал'
Както и в магазина продавача няма да ти продаде 1 кило сьомга ако ти му кажеш 'аз няма да ти платя'.
Надявам се да съм ти бил от полза. Ти поне изглеждаш интелигентен и с теб може да се води диалог.
Поздрави,
*drink2*

Ако приемам това, което казваш за вярно, то неизменно следва извода, че ако аз сега реша и препиша няколко обяви, които харесам, поукрася описанията, рекламирам ги на няколко места и имам късмета да ми се обади някой, това ме прави автоматично брокер, а човекът който ми се е обадил мой клиент.
Аз лично не приемем за правилно този пазар да се движи по този начин. Именно и за това споделям кое не ми харесва и до какво води тази практика.
Според мен всички агенции трябва да работят с договори и точка. Ако аз дойда и те ангажирам да ми търсиш имот със съответните параметри, то да, аз ти дължа възнаграждение за услугата, която ще ми предложиш.
Ако аз дойда и искам през твоята АНИ да си продам имота, важи отново горното, но ако аз просто се обадя на обява, защото така или иначе от нея нищо не се разбира, да се тълкува, че те ангажирам с нещо, не е правилно.
Ако всеки работеше с договори, както е цивилизованата практика, то обявите можеше да предоставят максимална информация за самите имоти, което от своя страна щеше да намали драстично броя на безсмислените огледи или т. нар. от вас 'туристи' и в тях щеше да стои цената с калкулирани в нея всички разходи и комисионни и тя (цената) щеше да е само една. Нямаше да има по 5 обяви за един и същи имот с 5 различни цени. Нямаше да има и 'туристи', защото те също са продукт на тази практика и според мен това ще е добре за пазара на НИ.
Очевдно според мен е, че ако този начин на работа не се прекрати с някаква тип нормативна уредба или дори закон, то тя ще съществува и всичко ще си е, както е сега.
Ако ти рекламираш имот, за който не може да представиш документ, че ти е възложен да го продаваш, то твоето отношение към този имот не е по-различно или специфично от това на който и да е друг, така че не виждам на базата на какво може да поискаш съответно възнаграждение. Точно за това ще мога и аз да го рекламирам и всеки друг и буквално си играем на играта: "На чия обява ще се обади клиента?". Това трябва да се забрани като некоректна практика. И според мен е в интерес на всички участници на този пазар това да се случи.
Re: Брокери vs ЧСИ *drink1*
18-03-2011 - 10:21:04
Ако аз дойда и искам през твоята АНИ да си продам имота, важи отново горното, но ако аз просто се обадя на обява, защото така или иначе от нея нищо не се разбира, да се тълкува, че те ангажирам с нещо, не е правилно.
Ако всеки работеше с договори, както е цивилизованата практика, то обявите можеше да предоставят максимална информация за самите имоти, което от своя страна щеше да намали драстично броя на безсмислените огледи
--------------------------
1. В обявата пише това, което е възможно да се напише,нали знаеш, че има ограничения все пак , максимална информация е твърде разтелгиво понятие, броя на безмислените огледи няма как да се намали, защото работим с хора, представа нямаш колко пъти ми се е случвало да дойдат клиенти на оглед на имот и като стигнат пред блока да казват- "Ама аз това вече съм го виждал!", причината е или недобро обяснение от старана на брокерите, или в тъпотията на клиентите?! Освен това, ти се обаждаш по обява която АЗ съм платил, искаш още информация за имота, след това искаш да ти го покажа и нямаш ангажимент към мен ?!
2.Вече ти казах, че не всички собственици искат да подписват договори, въпреки нашето желание за това. Защо един имот се предлага от повече от една АНИ е въпрос многократно обсъждан тук и причината не е, че ние искаме това. Уверявам те, че за 99% от имотите , които се предлагат от моята АНИ имам договор за изключителни права, преди да тръгнем по огледи с купувачи също си подписваме посреднически договор.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход