Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Малко разсъждения относно недвижимите имоти

Публикувано от pvi_pvi 
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 11:51:01
Quote
Тинки Уинки
Преди време бях гледал едно изследване за пазара на луксозни стоки в Бг.
Та извода беше - ако искате да правите бизнес - правете го с луксозни стоки.
Българинът винаги се опитва да се представи за нещо повече и налита на всякакви луксозни джунджурийки.
Та ако по "нормалния" свят хората се ограничават откъм луксозни стоки по време на криза, в Бг не е така.

Това, че живееш в свой собствен свят отричайки всичко не пасващо на теориите ти за "сини жаби" си е твой проблем.
В момента в Бг има инфлация, а не сезонни цени на стоки.

Повтори го това червеничкото още няколко пъти, та току виж фанало декиш...
А ако се преместиш със спестяванията си в Дания, примерно - пак ли ще отчетеш инфлация? Защото кило банани там достига 5 евро.
Безумно е да смяташ всяко повишаване цената на нещо за инфлация.

Инфлация - обезценяване на покупвателната стойност на парите.
Поскъпването на стоките за бита, означава, просто, че ще си купуваш по-малко стоки. Тоест парите са скъпи, а ти обедняваш.
Когато заплатата ти започне да скача със темповете на растеж на цената на сиренето - тогава ще имаш същинска инфлация. И тогава парите ти, на влог в банка, ще се обезценят.
Анонимен потребител
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 12:02:23
Quote
brotarius
3.Аз няма да ти намеря и Бугати Вейрон за под 1 милион, но това какво точно показва. Не си обърнал внимание може би, че масовите коли струват доста по-малко от преди 2-3 години и през цялото време имат промоции с отстъпки от по 20-30%?

Би ли ми посочил масова нова кола, струваща доста по-малко от преди 2-3 години и с 20-30% отстъпка.

То и телевизорите на Сони от преди 2-3 години струват на половина, ама новите са си на цени като преди 2-3 години нивите.

Относно линка ти. Айде дай малко по сериозно от "една жена по БиТиВи-то каза".
Ето ги данните за доходите на домакинствата:
[www.nsi.bg]
Събери ги за 1 + 2 + 3 тримесечие (за четвъртото няма данни) за 2009 и 2010.
И какво се получава - доходите нарастват през 2010 година.
Лошото е, че няма статистика по области за да видим точно положението в София, но там заплатите растат, а безработицата е ниска, т.е. доходите на домакинство (след отчитане на евентуална безработица) ще са с по-добри показатели от тези за страната като цяло.
Хвърли едно око тука за заплатите в София и отчитайки ниската безработица си прави изводи за доходите на домакинствата в София.
[www.nsi.bg]
Анонимен потребител
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 12:06:13
Е къде не са мръднали заплатите за 2 години?
2008 - средна годишна заплата в София - 8310
2010 - средна годишна заплата в София - 10251

На това аз му викам ръст от 23.36 за София.
[www.nsi.bg]
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 12:15:27
Тинки в момента 1 кв.м в софия по нси - 800 евро = 1560 лв , към средната заплата от 880 лв за последното тримесечие прави - 1.8 , толкова е било съотношението 2002 година .

Разликата е, че тогава жилищните кредити са били почти 0 , а 2010 са 8.5 милиарда. Също така, тогава почти нямаше предлагане на ново строителство , а сега има доста. Кредитите на строителните предприемачи не ги броя , че още 4 милиарда + незнайно колко междуфирмена задлъжнялост.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-25 12:26 от Imotenbalon.
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 12:28:25
Quote
Тинки Уинки
Quote
brotarius
3.Аз няма да ти намеря и Бугати Вейрон за под 1 милион, но това какво точно показва. Не си обърнал внимание може би, че масовите коли струват доста по-малко от преди 2-3 години и през цялото време имат промоции с отстъпки от по 20-30%?

Би ли ми посочил масова нова кола, струваща доста по-малко от преди 2-3 години и с 20-30% отстъпка.

То и телевизорите на Сони от преди 2-3 години струват на половина, ама новите са си на цени като преди 2-3 години нивите.

Относно линка ти. Айде дай малко по сериозно от "една жена по БиТиВи-то каза".
Ето ги данните за доходите на домакинствата:
[www.nsi.bg]
Събери ги за 1 + 2 + 3 тримесечие (за четвъртото няма данни) за 2009 и 2010.
И какво се получава - доходите нарастват през 2010 година.
Лошото е, че няма статистика по области за да видим точно положението в София, но там заплатите растат, а безработицата е ниска, т.е. доходите на домакинство (след отчитане на евентуална безработица) ще са с по-добри показатели от тези за страната като цяло.
Хвърли едно око тука за заплатите в София и отчитайки ниската безработица си прави изводи за доходите на домакинствата в София.
[www.nsi.bg]

Тъй като не ми се рови за автомобилите, ще ти отговоря с въпрос smiling smiley Ти какво твърдиш, че цените им се вдигат ли? Ако го твърдиш, чувствай се свободен да го докажеш, а ако не го твърдиш то дори да се вземат само отстъпките от по 20-30%, които ги нямаше в годините на бума ги правят по-евтини.

Колкото до линка от НСИ, оказва се, че "жената по БиТиВи-то" правилно е казала, защото и според него работната заплата пада за цялата 2010-та спрямо 2009-та на годишна база, а аз друго не твърдя.
Като се загледах то и брутния доход се покачил само за I-во тримесечие на 2010-та спрямо 2009-та, през следващите 2 спада. Това на теб какво ти говори, по-добре ли сме от 2009-та или не?
След като дохохдите в София се покачват, то защо наемите, които по принцип са функция на доходите, продължават да падат?
След бързо търсене току що, попаднах на оферти за наем на цени от 2003-2004-та за района, в който съм запознат.
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 12:34:24
Quote
Тинки Уинки
Би ли ми посочил масова нова кола, струваща доста по-малко от преди 2-3 години и с 20-30% отстъпка.
Звънни един телефон в Пежо да ги питаш, или в Хонда, става дума за кеш smiling smiley
Може и повече да ти свалят, под формата на допълнително оборудване smiling smiley

редакция
Освен ако не ни се разминават понятията за "масова нова кола".



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-25 12:45 от Атанас Янев.
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 12:50:49
Quote
Тинки Уинки
Е къде не са мръднали заплатите за 2 години?
2008 - средна годишна заплата в София - 8310
2010 - средна годишна заплата в София - 10251

На това аз му викам ръст от 23.36 за София.
[www.nsi.bg]

Добре, Тинки. Хайде да поразсъждаваме.
При положение, че сме във валутен борд и лева е фиксиран към евро, то единствените начини да се повишат заплатите са два(понеже не можем да печатаме пари):
1. Ръст на ПЧИ (и навирането им в ниви, бостани и хапартаменти)
2. Ръст на БВП (може да се дължи на ПЧИ, когато са инвестирани в производство или на инвестирани собствени средства или на реорганизация и подобрение на вече съществуващо такова)

Та, кажи ми кое от тези двете се случи в периода 2008-2010, та НСИ да отчетат увеличение на средната заплата с 23%, при положение, че същото това НСИ отчете отрицателен растеж на БВП за 2009 и смешен ръст от 2-3% за 2010(на база сменена методика на оценяване). За ПЧИ-то - ясно - спад с около 80-90%. Инфлация на самото Евро - не повече от 2-3% на година в рамките на Евросъюза.

И какво излиза обобщено: Еврото инфлира с 2-3%, ПЧИ се сриват, БВП гравитира около 0-та, а заплатите скочили с 23%.

Редакция:
Сетих се и за още един вариант за повишение на заплатите - съкращава се 50% от персонала на фирмите. На останалите 50% се делегират 3 пъти повече задължения и им се вдигат заплатите с 15%.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-25 12:58 от moskvi4.
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 13:01:16
Quote
moskvi4
Quote
Тинки Уинки
Е къде не са мръднали заплатите за 2 години?
2008 - средна годишна заплата в София - 8310
2010 - средна годишна заплата в София - 10251

На това аз му викам ръст от 23.36 за София.
[www.nsi.bg]

Добре, Тинки. Хайде да поразсъждаваме.
При положение, че сме във валутен борд и лева е фиксиран към евро, то единствените начини да се повишат заплатите са два(понеже не можем да печатаме пари):
1. Ръст на ПЧИ (и навирането им в ниви, бостани и хапартаменти)
2. Ръст на БВП (може да се дължи на ПЧИ, когато са инвестирани в производство или на инвестирани собствени средства или на реорганизация и подобрение на вече съществуващо такова)

Та, кажи ми кое от тези двете се случи в периода 2008-2010, та НСИ да отчетат увеличение на средната заплата с 23%, при положение, че същото това НСИ отчете отрицателен растеж на БВП за 2009 и смешен ръст от 2-3% за 2010(на база сменена методика на оценяване). За ПЧИ-то - ясно - спад с около 80-90%. Инфлация на самото Евро - не повече от 2-3% на година в рамките на Евросъюза.

И какво излиза обобщено: Еврото инфлира с 2-3%, ПЧИ се сриват, БВП гравитира около 0-та, а заплатите скочили с 23%.

Редакция:
Сетих се и за още един вариант за повишение на заплатите - съкращава се 50% от персонала на фирмите. На останалите 50% се делегират 3 пъти повече задължения и им се вдигат заплатите с 15%.

Простото обяснение за вдигането на средните заплати е, че са загубени 200- 300 хил. работни места осигурявани на минимална заплата , откадето скача и средната заплата. Овен това май вдигнаха минималните прагове
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 13:35:16
Не е само това - или това има малка роля.
Осигурителния праг се вдигна както следва:
Минимален - 200-240лв - 20%
Максимален - 1400-2000лв - 44%.
И как така хем се вдигат заплатите - 23%, имаме и спад на работната сила(наетите) с 7,5%. Но забележете имаме също толкова спад и на потреблението. Да си правя ли грешния извод че потреблението не зависи от доходите (средна работна заплата) а само от брой заети или истината е че заплатите просто не са се вдигнали?
bah
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
25-02-2011 - 13:35:49
avatar
Quote
Imotenbalon
Простото обяснение за вдигането на средните заплати е, че са загубени 200- 300 хил. работни места осигурявани на минимална заплата , откадето скача и средната заплата. Овен това май вдигнаха минималните прагове
*ok*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход