Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Малко разсъждения относно недвижимите имоти

Публикувано от pvi_pvi 
Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 13:49:13
Здавейте,
искам да споделя моя опит като човек без особени претенции по темата.
Роден и израстнал в източен тухлен квартал на София, който мнозина биха определили като "престижен", винаги съм харесвал определени локации в него, не всички раЗбира се. Бих купил, но не на всяка цена и в момента търся такъв имот, без емоции и без бързане, без глупави приказки от рода "ако не купиш сега - край, изпускаш влака".
И така в момента наемите на пазара поевтиняват, 200-250Е за дву-тристаен в квартала е реалност, в момета съм на преференциален наем в нов апартамент в Младост-4, като лихвата по спестяванията ми покрива сумата.
Бих искал да поразсъждаваме малко по-задълбочено за условията за "инвестиция" в недвижим имот, тоест за нещо наистина качествено, което да защити парите от инфлация и да остане за поколенията.
Нека изложа моите виждания по въпроса. Опитвам се да направя някаква по-дългосрочна прогноза за ситуацията в България, тъй като често пътувам в Германия и Англия по работа, може би ще имам възможност за краткосрочен престой там от няколко години, така че инвестицията в недвижим имот в София я разглеждам многостранно като отчитам следните фактори:
- Застаряващо население, силно влошена демография, която ще набира скорост в следващите години, тоест постепенно превръщане в старчески дом
- засилена емиграция
- най-бедната страна в EU
- лоша инфраструктура
- липса на особени переспективи за увеличаване доходите на населението
- оттегляне на чуждестранните инвестиции
- силна задлъжнялост на населението и несигурност на работното място

Всъщност "кризата", както я наричат всички и очакват да свърши скоро, при нас е доста по-дълбока и е естествено продължение на годините застой и най-вече напускане на страната от млади хора. Според мен икономическият "растеж" в периода 2003-2008 се дължеше на кредитната експанзия, а не на реално функционираща икономика. Имаше всякакви - англичани,руснаци, спекулативни играчи, които търсеха бърза и лесна печалба, както разбира се и хора, желаещи да имат собствен дом - предлагаха им се кутийки на шпакловка и замазка, които те охотно купуваха. Така балонът се надуваше до момента, в който инвеститорите решиха да се оттеглят, направили печалбите си и ние останахме да си гледаме шарените билдинги и молове, където умрели от скука продавачки чакат някой да купи нещо.
Така че от макроикономическа гледна точка - нещата в България са зле и за съжаление по-зле ще стават, смята се , че до 2013-2015 ще продължим да потъваме надолу, като 2015 ще имаме кредитен ръст около 2 пъти по-малък отколкото през 2003-2008. Отделно взимаме под внимание и растящите цени на горива и хранителни продукти в световен мащаб и нашата покупателна способност намалява още повече.

Това не значи обаче, че трябва да седна и нищо да не правя, да чакам някакъв срив на пазара на имоти и тогава да купя нещо. Според мен срив няма да има, просто има едно уравновесяване, нещо като затихваща вълна - от големи амплитуди към по-малки и така до права линия.

За тези две седмици в София споделям моите впечатления и прогнози.

Панели - много трудно продаваеми за момента, на практика вечно твой, трудно кредитиране за покупка на такъв. Въпреки това обаче ще остане най-достъпния за хората, които ще продължат да обедняват поне до 2015. Реално сделка се стига в момента на 400Е, според мен тенденцията е около 350Е в близките 1-2 години.

Ново строителство - пълно е с такива, кварталите са супер презастроени, разгледах няколко от интерес - обявени цени 750Е, лесно се стига до 600Е като те видят, че си готов да ги дадеш. За съжаление са си коптори - с тази концепция кухня в хола и килер за спалня, в рамките на 60м2, реално не повече от 45м2, ме отказаха напълно. Масово са построени само такива двустайни (реално соц-гарсониера) с идеята, че цените ще са само нагоре и са прибирали по 70-80 бона за тези кутийки. Реално такова жилище отеснява твърде бързо, в момента ги мъчат за 45к и няма интерес. А реално хората купили такова нещо с ипотека са най-засегнати - твърде нефункционално и малко, скъпо и без купувачи дори и за цена 1.5 пъти по-малка и най-лошото - с увеличаваща се кредитна тежест поне за 10г напред.

Старо строителство - 3стаен в Изток търсех, там обявени цени от около 1000-1100Е, продавачите са доста приземени вече и за 900Е са готови на сделка. Минуси - все пак 20г апартамент - има какво да се ремонтира, няма външна изолация, има си занимавка. За съжаление нищо не ме грабна. Има няколко нови строежа в квартала, които ме привличат, като начало ме пробваха с 2000Е квадрат, само се усмихнах и бях дотук. Впоследствие ме потърсиха, готови да коментираме за 1500Е, скоро видях предложение за 1300Е, твърдо пас засега.

Разгледах и комплекса в Нови Хан - 400Е за готов апартамент, на 15км от София, има потенциал според мен. Но все пак разчиташ само на колата си и си насред полето.Както и да е - има бъдеще в такива проекти определено, просто трябва малко време да поузреят. Това, което смятам за проблем там, е че трудно бих намерил наемател, ще си бъде само мое. Вярно, че парите са добри, но все пак трябва да се мисли и инвестиционно.

Засега разбрах, че е хубаво да търся и да избирам, а парите да стоят на топло, като времето е на моя страна. Строителите са доста поизнервени, доста са пред фалит и със запорирани сметки, както лично видях. От друга страна - частните продавачи, много от тях застаряващи и притежатели на няколко имота, се опитват да задържат цените, тъй като апартаментите са им единствената защита спрямо липсващата държава - пенсии, обричащи ги на мизерия, липса на здравеопазване. От друга страна останалите като малцинство млади, които биха искали да купят, намаляват поради емиграция, нежелание да инвестират в мизерия. Така сякаш не се получава пресечна точка между търсенето и предлагането и консерватизмът на старческия дом надделява.

За себе си направих следния извод - за в бъдеще си струва човек да инвестира само в наистина качествен апартамент на хубава локация, там цените ще задържат едни определени нива. Копторите от типа Манастирски ливади, строителство на кило - там цената ще върви надолу. Вече купувачите диктуват модата, а те за съжаление стават все по-малко.

И така моите прогнози в следващата 1-2г смятам да са такива:

Панели - 300-400Е
Ново строителство (за съжаление 90% са си мизерен тип апартаменти, гонено е да ти се вземат парите) - 500-600Е max
Старо строителство, хубави квартали (Гео Милев, Изток) - 700-800Е max.
Ново строителство топ място и изпълнение (Изток) - 1000-1100Е max.

И така, въпросът е дали при тези нива, които са постижими вече, инвестицията в хубав имот за 1000Е (за какъвто съм мечтал) наистина си струва. Имам сериозни колебания, че дори и при тези нива това е нерентабилно . Излиза, че май емоцията трябва да надделее, за да стигна до сделка.
Ще се радвам да чуя и други аргументирани мнения за тенденцията на пазара.
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:05:02
Моите наблюдения и прогнози са горе-долу същите, но с една разлика:

Панели - 200-300Е
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:11:09
avatar
Quote


Панели - 300-400Е
Ново строителство (за съжаление 90% са си мизерен тип апартаменти, гонено е да ти се вземат парите) - 500-600Е max
Старо строителство, хубави квартали (Гео Милев, Изток) - 700-800Е max.
Ново строителство топ място и изпълнение (Изток) - 1000-1100Е max.

Панели - 50-150 Е
Ново строителство (за съжаление 90% са си мизерен тип апартаменти, гонено е да ти се вземат парите) - 250-400Е max
Старо строителство, хубави квартали (Гео Милев, Изток) - 350-500Е max.
Ново строителство топ място и изпълнение (Изток) - 500-750Е max.

И още по-надолу след година и половина максимум.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:16:17
Да избързам и да поздравя пръв новия член на клуб "Сривльо-влогар".
Добре си ни дошъл.
Един съвет от мен: Стой си в "Младост-4", в "Изток" е скъпо и не е за всеки.
И един въпрос: Къде ги видя тия "доста" строители пред фалит и със запорирани сметки. То сега няма никой да строи, а на тебе чак какви са им сметките ти докладваха.
И още един: Панели по 400 значи в Младост-4, твоя квартал, двустаен панел 65 кв.м. да е 26000 евро. Нещо не се намират такиива, сигурно не са те питали тебе.
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:32:26
Quote
Imotko
Панели по 400 значи в Младост-4, твоя квартал, двустаен панел 65 кв.м. да е 26000 евро. Нещо не се намират такиива, сигурно не са те питали тебе.

Човекът споменава 1-2 г. - до тогава такива оферти ще има. Особено ако се изпълни планът на Дянков за въвеждане на фискален борд в България.
Анонимен потребител
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:40:03
Quote

в момета съм на преференциален наем в нов апартамент в Младост-4, като лихвата по спестяванията ми покрива сумата.
Quote

За тези две седмици в София споделям моите впечатления и прогнози.
Ти последно къде живееш?

Ето ти малко фактори, които не виждам да си отчел:
- инфлация
- 1.4 милиарда по влогове на граждани за последното тримесечие на 2010 година - нещо не се връзва с тезата ти за обедняването
- "задържани" покупки от 2007 насам

Това за панелчетата дето стават вечно твои го разправяха и 2000 година пък виж какво стана smiling smiley

Това, че лихвите по спестяванията ти покриват наема реално значи, че не печелиш от лихви, т.е. заради инфлацията спестяванията ти се стопяват.

Чудно ми е откъде ти е инфото на какви нива има реални сделки?

От това че някой е искал в сънищаата си 2000 и е съгласен да ти го даде за 1500 не значи че ако видиш апартамента на мечтите си за 800, ще се съгласят да ти го дадат на 600.

Моята прогноза е че заради инфлацията цените на имотите като абсолютна стойност ще се запазят на сегашните нива. Поевтиняването ще идва от инфлацията.
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:40:42
Лелее, докато си напиша поста, и настана велика сривльовска радост. По оценката ви може да се съди кой колко пари има, нали?
За панелите-вижте по-горе.
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:40:56
Никой нормален купувач на жилище не гледа "демографията" и "засилената емиграция". Тези фактори са проиритет, когато инвестираш в бизнес, не в имот.
Изобщо не ви ли писна да се правите на големи умници в тоя форум? айде, ирииииш
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:47:21
avatar
Quote
pvi_pvi
И така моите прогнози в следващата 1-2г смятам да са такива:

Панели - 300-400Е
Ново строителство (за съжаление 90% са си мизерен тип апартаменти, гонено е да ти се вземат парите) - 500-600Е max
Старо строителство, хубави квартали (Гео Милев, Изток) - 700-800Е max.
Ново строителство топ място и изпълнение (Изток) - 1000-1100Е max.

Моята прогноза за цените е същата, само че в ЛЕВА

Има три вида загуби: малки, големи, и загуба на всичко. Който го проумee - печели !
bah
Re: Малко разсъждения относно недвижимите имоти
23-02-2011 - 14:48:30
avatar
Quote
Тинки Уинки
Моята прогноза е че заради инфлацията цените на имотите като абсолютна стойност ще се запазят на сегашните нива. Поевтиняването ще идва от инфлацията.

Аз съм на същото мнение. След две години 600 или 800 евро кв.м., ще ни се струва, като за "без пари".
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход