Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

До къде стигнахме с имотния балон

Публикувано от greenbul 
1.9
Re: До къде стигнахме с имотния балон
14-02-2011 - 19:43:46
Quote
др. Иванов
Quote
valsodar
Пътят към възстановявянето на икономиката ни е в ескпортно ориентираното производство и повишаващо се вътрешно потребление.
За да го има първото е нужно високо-технологична и ниско-енергоемка промишленост разполагаща с квалифициран персонал, конкурираща се успешно с тази на другите експортно ориентирани държави. За момента, ако изключим някои примери броящи се на ръка - такава не съществува. По отношение на квалифицираният персонал - там положението си е направо плачевно, за което не малка вина има както срива в образованието ни, произвеждащо вишисти на килограм наместо специалисти, така и бягството на добре квалифициран персонал, в страни където той е доста по-добре заплатен.
Усещате се навярно, че .... по въпроса за балансиране на външнотърговското ни салдо нещата са безкрайно влошени и ищаха на китайски фирми да излязат на пазара на ЕС чрез производство у нас, няма да ги подобри рязко и съществено, нали?
По отношенние на вътрешното ни потребление ( чието рязко свиване е основната причина за повишаването на цените и фалита на повечето фирми) , то няма как да нарастне, без повишаването на доходите на населението, които съответно са замръзнали на най-ниската си точка, от срива в икономиката ни.
Само от търговия не може да се живее, запомнете го!
Не го казвам заради друго, а заради два тревожни факта - 40% от трудоспособното ни население е пряко заето в бюджетната сфера на държавна гранилка. 60% от всички работещи са в сферата на услугите и търговията, а е нормално този процент да е заети в производството.
Поогледайте се малко около себе си - на всеки два месеца се открива МОЛ, а поне веднъж годишно да сте били свидетел на откриване на фабрика?

Егати глупостите!

valsodar е напълно прав! Евала!
А ти Иванов не си в час!
Re: До къде стигнахме с имотния балон
14-02-2011 - 20:00:38
Чептвипотан Унмчакон (кмет на малко село в Монголия) е прав защото е съгласен с мене, а Валсо за какво е прав? Кое от това, за което говори е първо, осъществимо и второ печелившо? Или простотиите по форумите вече станаха експортна стока?
1.9
Re: До къде стигнахме с имотния балон
14-02-2011 - 20:22:44
Quote
др. Иванов
Чептвипотан Унмчакон (кмет на малко село в Монголия) е прав защото е съгласен с мене, а Валсо за какво е прав? Кое от това, за което говори е първо, осъществимо и второ печелившо? Или простотиите по форумите вече станаха експортна стока?

Куха лейка ...
Re: До къде стигнахме с имотния балон
14-02-2011 - 20:31:39
Простият човек се познава по това, че никога не говори конкретно - от една страна няма акъл за да подкрепи това, което казва с някакви доводи и от друга, самият той не разбира какво иска да каже. А още по-простият по това, че винаги акламира простия без въобще да е наясно за какво става дума.
Re: До къде стигнахме с имотния балон
14-02-2011 - 22:03:37
avatar
Един много, много прост пример.

Светодиодна лампа. Животът й е около 40 000 ( Четиридесет ХИЛЯДИ часа ).
Консумира в пъти по малко енергия. Разсейваната светлина е в пъти по-малко. Като ефективност и КПД е в пъти по-висока от обикновенните източници на осветление, с които сме свикнали и които ще останат в миналото с идването й.

Предвижда се да започне производството й в Сливен, предполагам в цеховете на бившата "Светлина" - това е правилният път за развитието на икономиката ни според мен. Никой не е казал, че трябва да стартираме директно с космическа програма и мисия до Марс, нали? smiling smiley

А с кухи лейки като Иванов, не виждам изобщо за какво да влизам в спор.

Апропо, от практиката си имам достатъчно примери за това, че в страната ни все още има останали мислещи и знаещи хора. Хора, които наместо да набутат парите си в бетонни коптори генериращи мухъл и плесен с години, рискуват да ги вложат в производство и по този именно начин помагат на страната си да се развива и да има право на бъдеще.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: До къде стигнахме с имотния балон
15-02-2011 - 00:57:10
И като ги направиш тези лампи? Работят 40 хил. часа - 20-25 години? Кой балък произвежда такива глупости, да сме единствените производители за целия свят и да ги правим в 300 завода-хубаво, ама не е. Печалбата от износа е толкова малка, че практически във всички страни износът служи само за да се държат високи цени на собствения пазар. Германия и Япония като си скъсаха дирниците да изнасят защо не са цъфнали? Затънали са в дългове, дето ФЕД да печата две петилетки пари само за тях не може да ги оправи. Още 500 години не могат да ги върнат.
Кой ще го произвежда този износ? Ако ви съберат от форума щайги не може да произвеждате, че сте кьопави. При Тодор Велики изнасяхме, защото СПТУ-тата бълваха отлично подготвени работници, огромната част от ВУЗ овете беше в технически специалности, каква машина ще ти проектира манекенка ПИ-арка и полицай - юрист? Кои са тези мислещи хора? Дето мисленето им е да обикалят и да те убеждават как ако имаш няколко милиона за влагане те ще ти направят портативен танкер и с него превземаме световните пазари. Ние пумпали не произвеждаме, дето преди 50 години от Илиянци, не помня вече завода се изнасяха с влакови композиции. Твойте хора не ги бива един пумпал да изчислят, че по макроикономика това не се учи. Тези предприятия няма как да ги направиш в градинката пред двореца, за да издържат държавата трябва да са огромни, мерцедеси не се правят по гаражи, Круп не лее стомана в мазета. Нали всичко трябва да мине през строителството, пътища, инфпаструктура, постройки, жилища за стотици или хиляди работници. Кремиковци го закрихме, какво ще произвеждаш без металургия? Тя е в основата на всичко, коя държава износител няма свръхразвита металургия? Къде основата на леката промишленост? Овце за вълна и кожи, говеда и свине за кожи, памук и лен с вълната за платове. Каква консервена промишленост ще се прави с вносни зеленчуци? Ние нямаме основа за нито едно износно направление. През седемдесетте години всеки втори домат в Европа е бил български, сега 70% от доматите са внос. Нямаме търговски марки, където отиват парите, защото печалбата е за марката, а не за производителя. Преди 15-16 години Филипс произвеждаше в Холандия 5% от продукцията си, но реализираше в Холандия 35% от печалбата, т.е.1% производство е носил 7% от печалбата, а в Малайзия 1% производство е оставял 0,65% печалба или 11 пъти по-малко.
Re: До къде стигнахме с имотния балон
15-02-2011 - 01:31:35
avatar
Кух, кух, та дрънка!

Технологически погледнато конструкцията им е изключително проста. Светодиодна подсветка, охлаждащ радиатор ( оптимална работна т-ра 85'С ) понижаващ трансформатор. Всичко е ЕЛЕМЕНТАРНО.
Това, което ги прави "трудни" за производство са светодиодите им. Които се правят в най-голям тираж в... - А познай! - ... Китай!
Казвам, че си прост не случайно. Само простият човек започва да спори без да се запознае с аргументите на опонента си. winking smiley

За Германия и Япония да ти обяснявам ли защо са сред най-експортно ориентираните държави в света?
Или да ти спомена, кой е най-големият страх на немците за идното десетилетие, а?

Иванов, може и да не бъдеш чак толкова прост, ако поне за малко си свалиш капаците и започнеш да се информираш за случващото се в света. Това, което се случва сега не не изненада за никой, освен за невежите и глупаците.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: До къде стигнахме с имотния балон
15-02-2011 - 07:14:11
Иванов в последният си пост поставя някои въпроси на, които следва да се отговори конкретно.
Имаме ли инфраструктура за мащабно производство?
Ел захранване;пътна мрежа;вода;канализация;пречиствателни станции за използваните води;газоочистващи инсталации за отработените при определени производства газове.
Имаме ли суровини за производство или ще караме тези суровини от незнайно къде и незнайно с какви разходи до завода/Кремиковци/ или ще ползваме такива със съмнителни качества /ТЕЦ Марица-изток/?
С какви кадри ще реализираме тези производства? Само с юристи, икономисти и политици не става.
Къде са ни търговските марки?
Аз на мога да му орговоря ,но би следвало преди да го определяте поне да му обясните , кое от това което е казал не е вярно?
Иначе и аз микля ,че само с производство може да има развитие за нацията,но май нацията не иска да се развива по-лесно е да се скочи във вече развити държави и да се търсят кусури от страни.
1.9
Re: До къде стигнахме с имотния балон
15-02-2011 - 07:43:41
Няма смисъл да се спори с местния политиканин, изритан от кварталната кръчма, който в полунощ се прави на мъж във форума.

Да питам само - какво освен арматурно желязо и поцинкована ламарина правеше Кремиковци?

И да прпомня, че СПТУ = Сульо и Пульо Тръгнали на Училище. Там приемаха отпадъка от Техникумите..
Re: До къде стигнахме с имотния балон
15-02-2011 - 08:38:16
Как са го направили хората? Например Тайван.Една селскостопанска територия ,изключително бедна и изпусталяла отвсякъде, с един от най-ниските доходи в света до преди 30-40 години.Ами най-простото,най-практичното и най-разумно действие.Събрали са своите старейшини-мъдреци да изумуват какво да е икономическото развитие на страната.И старейшините измъдрили: целта и пътя на икономическия успех за Тайван е електрониката!Електрониката като индустрия.

Ние имаме 550 професора и доцента от всички сфери на познанието,които никой не е събирал за няколко дни на едно място да обсъдят една национална стратегия за икономическо развитие.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход