Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!

Публикувано от magic 
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
05-12-2010 - 22:30:30
Това 1во, 2ро, 3то и тн отново са си твойте собствени въпроси, които продължаваш упорито сам да си задаваш.
Мисля, че вече ти казах за мъглата нали, но пак да ти напомня, защото явно е от най-гъстите smiling smiley Не ме интересуват "сметките ти" до като не ми отговориш на въпросите... Аз за разлика от теб не тъпча на едно място.. тоест пееш си песничката, която постоянно ти бучи в главата. Или по скоро това в школото май си го зубкал ден и нощ, след като не може да те остави на мира дори и години след това winking smiley

Казах ти вече, че примерите са меко казано манипулативни. Няма как да махам 95% от обявите, нито да прибавям 10000% към цената на квадрат само за да ти стане кеф ок? Примерите ти не са съпоставими с практиката, с теорита - да, но на практика с тях просто се опитваш да манипулираш... само, че си сбъркал човека smiling smiley

И въпреки всичко, въпреки мъглата.. кажи сега какво беше твоето предложение всъщност?
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
05-12-2010 - 23:03:30
avatar
Съпоставими са с практиката, защото в сайта точно има квартали с 500 обяви и квартали с 1 обява - това разбираш ли го или да се опитам с други думи?

Ще ти го обобщя за пореден път:

- имаш два метода:
а) средно аритметично - събираш всички обяви и делиш на броя
б) средно случайно - събираш обявите по квартали, делиш на броя по квартали и получаваш средно аритметични по квартали, след което събираш полученото и делиш на броя на кварталите.

- в общия резултатите са различни

- в частния случай, когато всички квартали са с еднакъв брой обяви, резултатите съвпадат


И така:
* при твоя пример с таблицата, кварталите ти имат почти еднакъв брой обяви, затова и са толкова близки резултатите (но са различни!);
* колкото по-голямо различие в броя обяви между кварталите има, толкова по-голямо разминаване има между двата подхода при смятане;
* при обявите в imoti.net (това е практиката, а не измислената ти таблица) разминаването е максимално - има квартали с 1 една единствена обява, и квартали с 500 обяви, т.е. теглото на обявата в единия квартал е 500 пъти по-голямо от теглото на обявите във втория квартал;
* неравнопоставеността между кварталите е случайна, освен това има седмици, когато квартал с едната обява става с нула обяви и изчезва от сметките, т.е. нещо с огромно тегло, участвало една седмица изчезва следващата и се получава драстична разлика в стойностите на средно случайно.


Така например, в София ситуацията е такава, че кварталите с малко обяви са с по-евтини цени, а кварталите с най-много обяви (Център, Лозенец) са с най-високи цени. Затова тук средно случайно е надолу от средно артиметично (преди година с цели 150 евро). Докато във Варна е обратно - кварталите с по-малко обяви са по-скъпи, а кварталите с най-много обяви - по-евтини, затова е обратно - средно случайно е над средно аритметично (преди година със 100 евро).


Този път задавам въпрос и ми отговори с да или не - разбра ли написаното по-горе? Ако е не, кажи кое не ти е ясно.
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
05-12-2010 - 23:14:19
Светльо, за какви манипулации говориш? Вместо да вдигаш цена с 1000%... , смъкни я. Направи я на 5 лв. И виж какво ще ти се получи. Някой лош сривльо точно това може да направи.

Спадът на средно аритметичните е 20%.
Ако ПрУфесорът продължаваше да пише, веднага щеше да отвори нова тема: "От 01 януари...нагоре" .

И след това:

.... Дори и Додко-сривльото си призна - спада е 20%, дъното е стигнато! Цените са даже по-високи, от показаните на графиката. Глупавите пишат, умните купуват, докато са все още тези нивата, защото от 01.01 няма да се тези.
След 01.01 - кой купил, купил - кожените мартеници за останалите... :]

*drink1*
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
05-12-2010 - 23:32:04
avatar
:]
Така е, който продал, продал - на останалите, приятно носене на кожените мартеници.
До 2-3 години малките жилища ще станат непродаваеми winking smiley
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
05-12-2010 - 23:32:06
Quote
Muza
Светльо, за какви манипулации говориш? Вместо да вдигаш цена с 1000%... , смъкни я. Направи я на 5 лв. И виж какво ще ти се получи. Някой лош сривльо точно това може да направи.

Спадът на средно аритметичните е 20%.
Ако ПрУфесорът продължаваше да пише, веднага щеше да отвори нова тема: "От 01 януари...нагоре" .

И след това:

.... Дори и Додко-сривльото си призна - спада е 20%, дъното е стигнато! Цените са даже по-високи, от показаните на графиката. Глупавите пишат, умните купуват, докато са все още тези нивата, защото от 01.01 няма да се тези.
След 01.01 - кой купил, купил - кожените мартеници за останалите... :]

*drink1*

Я Музе, ама ти сериозно ли? Опомни се мойто момиче!
Анонимен потребител
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
06-12-2010 - 09:04:25
Този спад 20% от кога е?

Аз виждам:
1200 - средата на 2008 до към 800 - днешните нива.
Това си е спад от 33% спряно най-високата цена от 2008

Ако го смяташ за последната година:
Според статистиката:
[www.imoti.net]
07.12.2010 - 860
06.12.2010 - 782
спад 9%.

Та къде точно са твоите 20% Муза?
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
06-12-2010 - 09:20:01
avatar
07.12.2010 - 860
06.12.2010 - 782

това са грешни числа на средно случайно. Блажени са незнаещите, защото колкото си по-прост, толкова по-малко проблеми имаш и светът е един такъв спокоен - хапване, пийване, сране и сън.

Средно аритметично (на обявите в imoti.net за София) на 29.09.2009 = 1075, средно аритметично на 06.12.2010 = 858.
Спад = 20.19%
Анонимен потребител
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
06-12-2010 - 09:53:18
Този спад само ти си го отчиташ.
Аз по съм склонен да вярвам на имоти.нет и НСИ - и на двете места такъв спад няма.

28.09.2009 - 890 според imoti.net
спад при имоти.нет от края на септември 2009 до днес:
12%.

НСИ за:
3-то тримесечие 2009 : 1640,33
1-во и 2-ро тримесечие 2010 най-ниско: 1558,33
Спад: 5%

От 2-ро 2009 го 2-ро 2010 НСИ дава спад 11%.


Та, тези 20% май само ти си ги отчиташ.
Така че е редно да се замислиш - дали пък грешката не е в теб.
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
06-12-2010 - 10:24:37
Тинки,

20% са при средно аритметичните. Не при средна на средните.

Quote
dodo2

Средно аритметично (на обявите в imoti.net за София) на 29.09.2009 = 1075, средно аритметично на 06.12.2010 = 858.
Спад = 20.19%
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
06-12-2010 - 10:46:40
avatar
Не е в мен грешката, аз не смятам на ръка сумата на 5000 обяви и да деля на 5000, вероятно можеш и сам да се сетиш, без да го пиша. Всеизвестно е как се смята средно аритметично, не съм го изобретил аз. Виж Средно Случайно е изобретено от програмист-идиот, написал кода за графиката на imoti.net.

Освен това НСИ се мъчи да отчита продажни цени, което при различни обстоятелства няма нищо общо с офертни цени. Защо спадът на офертните е по-бърз от спада на продажните, оставам на теб да се опиташ да си обясниш (ако изобщо може да се приемат за достоверни данните на НСИ с 40 сделки на месец при статистическа грешка 15%!)
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход