Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!

Публикувано от magic 
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 21:04:47
Quote
palamud
относно средното аритметично съм абсолютно съгласен с додо!
или смятайте сумата от всички цени делени на броя, или по-добре не показвайте средна за всички smiling smiley

Ае колко пъти ще ви се обяснява, че средната получена от средните по квартали е АБСОЛЮТНО еднаква със средната получена от всички общо..

Е гледай тая таблица я направих за неверниците, тоест неможещите да смятат тук

Слагай очилата, взимай елката, сметни по квартали и после сметни всички и пак ела да го доразсясним smiling smiley
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 21:58:51
Светльо,

Ако са еднозначни действия, а те не са, щеше да получиш едно и също число, с точност до стотния знак.

Ако пазиш табличката си, изтрий едната колонка и остави там само една цена. Сметни средната на средните.
След това, промени я, накъдето искаш - нагоре, надолу... Пак сметни.

След това, върни първоначалната и стойност, но този път промени със същото изменение някоя друга цена от друга колона. И пак сметни.

В случая си се подвел, понеже си задал равномерност във всички колони (квартали) и се получават почти близки стойности.

*drink1*
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 22:14:43
avatar
Quote
Svetlio
Quote
palamud
относно средното аритметично съм абсолютно съгласен с додо!
или смятайте сумата от всички цени делени на броя, или по-добре не показвайте средна за всички smiling smiley

Ае колко пъти ще ви се обяснява, че средната получена от средните по квартали е АБСОЛЮТНО еднаква със средната получена от всички общо..

Е гледай тая таблица я направих за неверниците, тоест неможещите да смятат тук

Слагай очилата, взимай елката, сметни по квартали и после сметни всички и пак ела да го доразсясним smiling smiley

Svetlio, кое не разбра от елементарния пример по-горе? grenbull много хубаво го каза: "средно аритметично от средно аритметичните не е средно аритметично. Когато за първи път го видях в учебника по математика в 5-6 клас и на мен ми беше странно, но все пак сме големи хора вече." Наистина е много смешно големи хора да спорят за това, особено пък Тинки, който каза че е завършил ФМИ, че даже го предлагали за асистент по ВИС (не мутрите, това е предмет).

За втори път:

Пример за доказателство:
квартал 1 има две обяви с цени: 800, 900 евро
квартал 2 има една обява с цена 500 евро
В imoti.net се смята средно аритметично за квартал 1 = 850 евро, за квартал 2 = 500 евро, общо за града = (850+500)/2 = 675 евро.
А реално е (800+900+500)/3 = 733 евро. Има разклика.
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 22:56:37
Quote
Muza
Светльо,

Ако са еднозначни действия, а те не са, щеше да получиш едно и също число, с точност до стотния знак.

Ако пазиш табличката си, изтрий едната колонка и остави там само една цена. Сметни средната на средните.
След това, промени я, накъдето искаш - нагоре, надолу... Пак сметни.

След това, върни първоначалната и стойност, но този път промени със същото изменение някоя друга цена от друга колона. И пак сметни.

В случая си се подвел, понеже си задал равномерност във всички колони (квартали) и се получават почти близки стойности.

*drink1*

Ааа само една. за това ли додо всички примери са му с по една цена smiling smiley Е една цена нема никъде - опитайте с други примери

Не почти, а абсолютно еднакви smiling smiley


Додо, ходете заблуждавайте някой друг. Знам за твоята "методология", но в случая говорм за: средни цени на даден квартал (средната на всички обяви в него) и от всички средни от кварталите получаваме една средна. Това е в единя вариант. А в другия взимаме абсолютно всички обяви и ги делим на броя. Е те и в двата варианта сметката (средната) винаги е една и съща. Не заблуждавайте хората с глупости. Всеки може да си го сметне - зимай ексела и смятай.
Ти говориш за нещо съвсем различно. Просто слагаш тежест по твоя си формула - нищо лошо, но никой не е длъжен (до като не докажеш ефективността) да я използва нали?
Цитирал съм паламуда, който се бърка генерално (дал съм му и точен пример) и то най-вероятно заради твойте непрекъснати безпочвени упреци.
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 23:00:50
Quote
palamud
относно средното аритметично съм абсолютно съгласен с додо!
или смятайте сумата от всички цени делени на броя, или по-добре не показвайте средна за всички smiling smiley

Ето пак ви показвам щото ми писна вече.

Виждате ли тоя червеният болд горе? А, добре щом го виждате.
Та тоя червен болд е същия като този долу;

Сумата от всички осреднени по квартали делени на тяхният брой


ЕДНО И СЪЩО

Ходете в трети клас да смятате наново
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 23:12:28
avatar
Хаха. Нямам думи, обаче наблюдавайки форума ми става ясно защо някои хора живеят в мизерия, други не. Винаги съм си мислел, че хората имат еднакъв потенциал и при желание могат да постигнат всичко. Сега обаче разбирам, че на някои акъл и с фуния не може да им се налее в главата (а следователно остават назад някъде в редичките на вътревидовата конкуренция). Не го приемай като обида, ама прекаляваш с излагането.

Едно полезно нещо, което трябва да си научил по математика (в основното училище) е, когато разсъждаваш за някакъв проблем, да го разглеждаш в крайните случаи (най-малко, най-много).

Та примерът ми с три обяви е най-елементарния пример, който може да съществува, който илюстрира погрешната мисъл, че средно аритметично от средно аритметични дава средно аритметично на всички обяви. Щом не е вярно за три обяви, значи не е вярно по принцип и няма нужда да се мъчиш да го доказваш и за 2000 обяви посредством таблици и други такива.

Как може да не ти е ясно, че (за същия пример):
((800+900)/2 + 500)/2 НЕ Е РАВНО НА (800+900+500)/3
защото се получава така:
800/4 + 900/4 + 500/2 НЕ Е РАВНО НА 800/3 + 900/3 + 500/3

(А така показано се вижда и защо се получава средно аритметично с тегла - защото от лявата страна (средно случайно) коефициентите не са по 1/3 за всички обяви, а за някои са 1/4, за други 1/2. Значи за да получиш от 1/3 -> 1/4, си го умножил по 0.75, а от 1/3 -> 1/2 - по 1.5. Т.е. теглото на обявата за 500 евро/м2 е 1.5, а теглата на другите две - 0.75. За проверка сумата на теглата разделена на броя трябва да е 1: (1.5+0.75+0.75)/3=1, значи правилно съм ги сметнал.)


Кажи още веднъж, че средно аритметично от средно аритметични е равно на средно аритметично за всички обяви и получаваш наградата антиаритметик на годината. Тинки ще е на второ място, той поне не твърди, че са еднакви, но че е добра "методология" :}
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 23:18:57
В таблицата съм ти показал как се образува крайната изчислена един път като резултат от средни по квартали и втори път като резултат от всики сумирани. Нали?
Сега намери грешката в таблицата (ама не ми пиши глупости) и обясни защо аджеба крайните (сметнати по двата варианта) са АБСОЛЮТНО еднакви.
Тогава ще призная че греша. Казал съм, че не съм кон с капаци smiling smiley
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 23:31:05
avatar
Дай я в електронен вид, няма сега на ръка да смятам 300 обяви smiling smiley

Обаче не прочете ли, че щом за 3 не е вярно, не е вярно и за 300, и за 2000, и за 2 милиона.
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 23:33:26
Аха да, ясно..
И не само на мен smiling smiley
Re: Нова тема за графиката средни цени и промените тази седмица!
04-12-2010 - 23:43:35
avatar
ОК, приемам на доверие сумите ти, правим само деленията:
средно общо е 752.19
средно от средните е 751.98
Не са равни!
Близки са, защото броят обяви по квартали ти е почти еднакъв. Ако в десетте квартала имаше съвсем еднакъв брой (по 30) тогава нямаше да има изобщо разлика. Колкото по-неравномерно е разпределението (т.е. има квартали с по-малко обяви) толкова повече разминаването става факт (защото теглата от 1 стават по-малки или по-големи от 1 - в примера с трите обяви съответно 0.75 и 1.5).

За да се убедиш, отвори си табличката и изтрий произволни 15 обяви от квартал 1 и кажи какво се е получило. Пак ли са еднакви?

Или друго - сложи в квартал 2 на ред 3 вместо 690 напиши 69000. (Квартал 2 ти е единствения с по-малко обяви от другите - 27 - и съответно е с най-големи тегла; малко по-големи, но по-големи).

Та като направиш това, ще получиш:
- за средно аритметично от средно аритметичните = 1005.91
- за средно аритметично общо = 993.57

Опааа, какво стана? Разлика. И не е от закръгляне smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход