Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените

Публикувано от greenbul 
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 14:24:15
Quote
javcho
Quote
salvador
javcho и greenbul...Придържайте се поне отчасти към българската реалност и нашия пазар тук.Нас тук малко слабо ни интересува от какво печелят банките в Америка примерно.
Да се твърди,че в българската икономика,зависима 100% от чужд капитал,банките правят парите в държавата-така к,какт го правят в щатите,е просто смешно.Ние реално нямаме нито собствена валута,нито валутна политика,дори банки нямаме...защото всичко е зависимо от централите си.Ние тук не можем да произвеждаме пари.Можем само да отпечатаме равностойност в левчета,по административно определен курс,на чужда валута,която някой вече е докарал в държавата по д някаква форма.

Продължавй да се излагаш, на мен не ми пречиш. Нека повече хора да разберат колко сте в час.

Банките по цял свят работят на един и същ принцип. Това че те мързи да провериш термините, които дадох, не е мой проблем. Последно ти давам пример, на български, провери какво са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ МИНИМАЛНИ РЕЗИРВИ и как банките създават пари от нищото. Всяка нова банка, не клон, а банка, увеличава паричната маса в държавата. Това че термините, които дадох са на английски, е защото не знам как точно се превеждат на български, а не че банките в българия не ги ползват. Защо спорите по теми, които не разбирате. Аз съм сигурен, че ти не си учил икономика или просто си преписвал на всеки изпит, а вече подозирам, че не знаеш и английски. Ако не ми вярваш почвай да четеш, в интернет има всичко.

Относно това че нямаме бълтарски банки пак не си прав. Корпоративно търговска, Централно кооперативна, Първа инвестиционна и Българо-американска кредитна са си чисто български. Ако мислиш,че бъркам, кажи кои са банките има майки.

Отвори сайт на която и да е българска банка. Отвори услуги за юридически лица и почвай да четеш. Банката може да живее и без нито един раздаден кредит и без нито един депозит. Пример за такава банка в България няма, но по света има

Много си далеч от нещата. Подчертах в миналия ти пост за кое не си прав. Провери и спри да се излагаш, че гониш Иванов вече.
И ти си един разбирач та пушек се вдига.Българо Американската е Ирландска собственост,не българска.Български още са ББР Инвестбанк.И от мен да знаеш икономиката не е наука.Това е някакво гадаене и хвърляне на боб.Банките правели пари от нищото....Остава и енергия да направят от нищото.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 15:02:32
Quote
batko
Quote
javcho
Quote
salvador
javcho и greenbul...Придържайте се поне отчасти към българската реалност и нашия пазар тук.Нас тук малко слабо ни интересува от какво печелят банките в Америка примерно.
Да се твърди,че в българската икономика,зависима 100% от чужд капитал,банките правят парите в държавата-така к,какт го правят в щатите,е просто смешно.Ние реално нямаме нито собствена валута,нито валутна политика,дори банки нямаме...защото всичко е зависимо от централите си.Ние тук не можем да произвеждаме пари.Можем само да отпечатаме равностойност в левчета,по административно определен курс,на чужда валута,която някой вече е докарал в държавата по д някаква форма.

Продължавй да се излагаш, на мен не ми пречиш. Нека повече хора да разберат колко сте в час.

Банките по цял свят работят на един и същ принцип. Това че те мързи да провериш термините, които дадох, не е мой проблем. Последно ти давам пример, на български, провери какво са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ МИНИМАЛНИ РЕЗИРВИ и как банките създават пари от нищото. Всяка нова банка, не клон, а банка, увеличава паричната маса в държавата. Това че термините, които дадох са на английски, е защото не знам как точно се превеждат на български, а не че банките в българия не ги ползват. Защо спорите по теми, които не разбирате. Аз съм сигурен, че ти не си учил икономика или просто си преписвал на всеки изпит, а вече подозирам, че не знаеш и английски. Ако не ми вярваш почвай да четеш, в интернет има всичко.

Относно това че нямаме бълтарски банки пак не си прав. Корпоративно търговска, Централно кооперативна, Първа инвестиционна и Българо-американска кредитна са си чисто български. Ако мислиш,че бъркам, кажи кои са банките има майки.

Отвори сайт на която и да е българска банка. Отвори услуги за юридически лица и почвай да четеш. Банката може да живее и без нито един раздаден кредит и без нито един депозит. Пример за такава банка в България няма, но по света има

Много си далеч от нещата. Подчертах в миналия ти пост за кое не си прав. Провери и спри да се излагаш, че гониш Иванов вече.
И ти си един разбирач та пушек се вдига.Българо Американската е Ирландска собственост,не българска.Български още са ББР Инвестбанк.И от мен да знаеш икономиката не е наука.Това е някакво гадаене и хвърляне на боб.Банките правели пари от нищото....Остава и енергия да направят от нищото.


http://www.bacb.bg/bg/about/

Не ми се спори защото не съм сигурен. БАКБ участва на БФБ. Всички други, които участват на БФБ са български.
На сайта им не пише нищо за Ирландия. Може просто някой по-голям пакет акции да е от там.

Ама вие сериозно ли не разбирате как банките увеличават паричната маса.

http://finansi-gr17.blogspot.com/2010_04_11_archive.html

Не е написано много добре. Ще се опитам да го опростя малко.

Да приемем, че в Банка „А” постъпва депозит от 10000лв. Ако банката задържи тези пари в касата си няма да реализира доход и няма да изплати лихва на депозанта. От опит е установено че не е необходимо да задържат цялата сума в касата. Достатъчна е само една част (задължителни резерви) за да се гарантира текущата ликвидност. Приемаме ЗМР 10% или 1000лв. останалите 9000лв. формират т.н. излишни(свободни) резерви. Всяка банка се стреми да вложи тези пари. Да приемем, че банката отпуска кредит и парите отиват в Банка „Б”. Банка Б отново задържа 10% от 9000лв. = 900лв. и се отпускат нови 8100лв. и т.н. Този процес може да продължава в цялостната банкова система и да развива един процес на създаването на пари, който теоретически ще завърши след безкрайно много периоди, когато в нито една банка няма да се появяват излишни резерви. Това ще бъде ситуацията, при която целия първоначален резерв ще се трансформира в минимален задължителен резерв. Парите предоставени като кредити достигат до други банки. Те от своя страна ги използват за кредити и формиране на депозити. На практика процеса продължава докато началното увеличаване на резервите доведе до мултиплицирането на депозитите.

За тези които знаят английски, защото почвам да си мисля, чи всички ъпъри не го разбират и заради това не разбират доста неща.

http://www.chrismartenson.com/crashcourse/chapter-7-money-creation



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2010-09-14 15:29 от javcho.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 15:50:12
Стана ми интересно и проверих може и да си прав за БАКБ. Баща ми се с един от шефовете. Следващия път като се видят ще му кажа да го пита.

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=496&aid=11745

В банковия ни сектор преобладава чуждестранното участие и само осем кредитни институции са с български акционери: Инвестбанк, Интернешънъл Асет Банк, КТБ, Банка за развитие, Общинска банка, ПИБ, ЦКБ и ЧПБ Тексим.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-09-14 15:51 от javcho.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 15:59:00
Посочената схема е възможна, но е безсмислена. Няма логика да теглиш заем на висока лихва и да сложиш същите пари на влог, т.е. на ниска лихва, единственото което реализираш в този вариант са загуби. Изтеглените заеми се използват за закупуване на други активи, т.е. се реализира някаква продукция. Мултиплицираните пари не са просто илюзорно такива сами по себе си, а отразяват новосъздадената стойност.
Ако беше толкова елементарно аз щях да съм милиардер. Как? Имам един долар. Влагам го в банка. Тегля 1 долар заем. Забележете, аз нямам ограничения за fractional reserve. Получения долар го влагам в друга банка и така до безкрай. На книга съм милиардер, но сами разбирате абсурдността на идеята.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 16:04:39
Този процес може да продължава в цялостната банкова система и да развива един процес на създаването на пари, който теоретически ще завърши след безкрайно много периоди,

На този период му се видя края, той не е безкраен и затова беше глобализацията, за да се осигурят нови и нови долни нива на пирамидата. Това взе да се изчерпва, войната в Ирак и Афганистан и цените на петрола го доказаха.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 16:05:57
Quote
javcho
Стана ми интересно и проверих може и да си прав за БАКБ. Баща ми се с един от шефовете. Следващия път като се видят ще му кажа да го пита.

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=496&aid=11745

В банковия ни сектор преобладава чуждестранното участие и само осем кредитни институции са с български акционери: Инвестбанк, Интернешънъл Асет Банк, КТБ, Банка за развитие, Общинска банка, ПИБ, ЦКБ и ЧПБ Тексим.

Май и КТБ ще трябва да я отпишеш от списъка на българските банки , а за БАКБ няма смисъл да проверяваш- ирландска си е.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 16:43:03
Quote
PER0
Посочената схема е възможна, но е безсмислена. Няма логика да теглиш заем на висока лихва и да сложиш същите пари на влог, т.е. на ниска лихва, единственото което реализираш в този вариант са загуби. Изтеглените заеми се използват за закупуване на други активи, т.е. се реализира някаква продукция. Мултиплицираните пари не са просто илюзорно такива сами по себе си, а отразяват новосъздадената стойност.
Ако беше толкова елементарно аз щях да съм милиардер. Как? Имам един долар. Влагам го в банка. Тегля 1 долар заем. Забележете, аз нямам ограничения за fractional reserve. Получения долар го влагам в друга банка и така до безкрай. На книга съм милиардер, но сами разбирате абсурдността на идеята.

Не го разбирате и това е.

На остров има трима човека. Гошо, Пешо и Тошо. Гошо продава ябълки и има 10лв., а Пешо и Тошо имат по 0лв. Общо хората има 10лв.

Отваряме банка. Гошо внася свойте пари 10лв. ВСЕ ОЩЕ СЕ ВОДИ ЧЕ ИМА 10лв НЕ ГИ Е ЗАГУБИЛ ИЛИ ИЗХАРЧИЛ. Пешо и Тошо взимат кредити от банката всеки по 4,5лв. общо 9лв, а 1лв. оства в банката за да покрие задължителните резерви. В резултат общите пари на хоpата от 10 стават 19лв.

Ако някой от тези с 4,5лв. купи ябълка, а Гошо внесе парите от продажбата на ябълката в банката и след това някой пак изтели кредит и .....


След този пример, като за детската градина, вече незнам как по-просто да го обяснявам. Евентуално нагледно с истински пари. Ако и сега не ясно се предавам.

Ако може друг да го обясни.

Във фимчето от линка по-горе има един цитат на преподавателя от Харвард John Galbreith:

“The process by which money is created is so simple that the mind is repelled.”

Процесът, чрез който се създават парите е толкова прост, че мозъка не го възприема.



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2010-09-14 16:57 от javcho.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 17:32:20
И един поздрав за всички начинаещи в монетарните въпроси. Да не се отказват накрая ще ги разберат нащата.

http://www.vbox7.com/play:64292652

Имайте едно наум, че сте в една от най-сложните материи. Може би наравно с астрофизиката. *xxx*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-09-14 17:32 от javcho.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 18:11:52
Нищо лошо няма в това. По-добре малък, но предсказуем пазар както беше 2005-6 год., отколкото бурен и хаотичен. Хаоса е хазарт - няколко души удрят джакпота, всички останали губят. А строителите печелеха добре и при 360 долара в Лозенец, но при сигурен пазар.
Re: Базелски правила III - край на надеждите за ръст на цените
14-09-2010 - 18:16:36
Quote
javcho
Quote
PER0
Посочената схема е възможна, но е безсмислена. Няма логика да теглиш заем на висока лихва и да сложиш същите пари на влог, т.е. на ниска лихва, единственото което реализираш в този вариант са загуби. Изтеглените заеми се използват за закупуване на други активи, т.е. се реализира някаква продукция. Мултиплицираните пари не са просто илюзорно такива сами по себе си, а отразяват новосъздадената стойност.
Ако беше толкова елементарно аз щях да съм милиардер. Как? Имам един долар. Влагам го в банка. Тегля 1 долар заем. Забележете, аз нямам ограничения за fractional reserve. Получения долар го влагам в друга банка и така до безкрай. На книга съм милиардер, но сами разбирате абсурдността на идеята.

Не го разбирате и това е.

На остров има трима човека. Гошо, Пешо и Тошо. Гошо продава ябълки и има 10лв., а Пешо и Тошо имат по 0лв. Общо хората има 10лв.

Отваряме банка. Гошо внася свойте пари 10лв. ВСЕ ОЩЕ СЕ ВОДИ ЧЕ ИМА 10лв НЕ ГИ Е ЗАГУБИЛ ИЛИ ИЗХАРЧИЛ. Пешо и Тошо взимат кредити от банката всеки по 4,5лв. общо 9лв, а 1лв. оства в банката за да покрие задължителните резерви. В резултат общите пари на хоpата от 10 стават 19лв.

Ако някой от тези с 4,5лв. купи ябълка, а Гошо внесе парите от продажбата на ябълката в банката и след това някой пак изтели кредит и .....


След този пример, като за детската градина, вече незнам как по-просто да го обяснявам. Евентуално нагледно с истински пари. Ако и сега не ясно се предавам.

Ако може друг да го обясни.

Във фимчето от линка по-горе има един цитат на преподавателя от Харвард John Galbreith:

“The process by which money is created is so simple that the mind is repelled.”

Процесът, чрез който се създават парите е толкова прост, че мозъка не го възприема.
Teзи бичкии в УНСС ли ги учите?Я вземи си скъсай дипломата и ходи малко по надолу има едно истинско училище викат му Технически университет.Там ще научиш закона за запазване на енергията и ще разбереш че икономиката не е наука а далавера шменти капели и фокусти.Не се заяждам просто от гледна точка на физиката това е пълен абсурд дето си го написал.И всички виждаме как завършва.С фалити на банки с изгонени ипотекари разорени заводи глад мизерия и безработица.Чрез тези фокусти разни банкери хитри мошеници(със съдействието на депутати и министри) са преточили едни пари от вложителите към техните джобове.И после чрез парите от данъци се възстановяват загубите.Ей тези магьосници са за затвора ама техните ортаци политиците ги прикриват щото и техните джобове са пълни.И ей такива магьосници преподават икономика.Та викаш Гошо внесъл 10лв на депозит а Пешо и Тошо взели по 4,5 лв кредит.В този случай Гошо нема кинти щото ако си ги изтегли банката може да му върне само един лев дето го е оставила като МЗР.Другите 9 ще трябва да си ги търси от Гошо и Тошо а те може да са ги похарчили.Така че банката никакви пари не прави.Тя взема от едни срещу лихва(отложено потребление) и дава на други срещу по висока лихва.Разбира се печели още от такси и комисионни,посредническа и консултантска дейност.А благата и стоките се създават от човека от труда му от разума му.Изобщо благоденствието идва от разума дисциплината и труда.Банките са обслужващ сектор.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход