Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Банките

Публикувано от TZARS 
Re: Банките
03-03-2012 - 19:32:54
avatar
Quote
Inform
Quote
панелообитателя САХИБ
Quote
Inform
Среден ефективен годишен процент за жилищни заеми в евро за срок от над 10 години:
1)
- в края на 2007г. в България беше 7.43%
- в края на януари 2012г. в България беше 7.94%
2)
- в края на 2007г. в Германия беше 5.01%
- в края на януари 2012г. в Германия беше 3.64 %

Някои все още си въобразяват, че лихвеното ниво в България трябва да е същото като в......Германия?!?!?!


[www.bnb.bg]
[www.bundesbank.de]

Не, обаче в България има макар и минимално поскъпване на лихвите, докато в немско са спаднали за пет години с процент и половина.


Данните на Бундесбанк показват, че въпреки спада на лихвите за жилищните заеми в Германия почти не се е променила сумата, която домакинствата там дължат като жилищни заеми:
1)
- в края на 2007г. беше 1,114 милиарда евро
2)
- в края на 2011г. беше 1,101.3 милиарда евро
Тоест има увеличение на жилищните заеми с по-малко от 1.2% за 4 години.


За сравнение домакинствата в България дължаха следните жилищни заеми:
1)
- в края на 2007г. сумата беше 5,890,143 хил. лв.
2)
- в края на януари 2012г. сумата беше 9,325,409 хил. лв.
Тоест за 4 години и 1 месец има повишение от над 58% на жилищните заеми въпреки дори минималното поскъпване на средната лихва.

Така, че уви лихвеното ниво остава само един от много други фактори, които могат да убедят населението да тегли жилищни кредити.


[www.bnb.bg]
[www.bundesbank.de]

Естествено, че ипотечния пазар в БГ е неразвит и тепърва ще се развива. Няма нищо необичайно в това.
Re: Банките
11-03-2012 - 13:57:00
avatar
Има увеличено търсене на кредити в по-голям размер в сравнение с 2011 г.
Това каза за Агенция „Фокус” Тихомир Тошев, изпълнителен директор на „Кредит център”.
Общо взето можем да кажем, че първите два месеца на годината търсенето на кредити над 100 000 евро е увеличено в сравнение с първите два месеца на миналата година.
Като цяло 90 % от кредитополучателите продължават да предпочитат по-малко задлъжняване и да търсят по-малки по обем кредити. Масово търсените кредити в момента са между 20 000 и 40 000 евро, като в големите градове по-близо до горната граница, в по-малките градове слизат и до 20 000 евро, каза той.
Въпреки отчетеното раздвижване в търсенето на по-голям кредит, потребителите продължават да са предпазливи.
1.9
Re: Банките
11-03-2012 - 14:32:34
Quote
TZARS
Има увеличено търсене на кредити в по-голям размер в сравнение с 2011 г.
Това каза за Агенция „Фокус” Тихомир Тошев, изпълнителен директор на „Кредит център”.
Общо взето можем да кажем, че първите два месеца на годината търсенето на кредити над 100 000 евро е увеличено в сравнение с първите два месеца на миналата година.
Като цяло 90 % от кредитополучателите продължават да предпочитат по-малко задлъжняване и да търсят по-малки по обем кредити. Масово търсените кредити в момента са между 20 000 и 40 000 евро, като в големите градове по-близо до горната граница, в по-малките градове слизат и до 20 000 евро, каза той.
Въпреки отчетеното раздвижване в търсенето на по-голям кредит, потребителите продължават да са предпазливи.

От една страна увеличено търсене на кредити над 100к евро, от друга те са само 10%, от трета масовото е в пъти надолу, накрая потребителите били предпазливи...
Новина ли е, информация ли или що? И въобще вярна ли е?
Re: Банките
12-03-2012 - 22:50:48
Домакинствата в ЕС са дължали следните жилищни заеми:
1)
- в края на 2011г. бяха 5,654,750 милиона евро
2)
- в края на януари 2012г. бяха 5,659,754 милиона евро
Или за един месец има повишение с едва 5 милиарда евро при условие, че по данни на Евростат населението на възраст от 25 години до 49 години включително е над 179 милиона души в ЕС...


[appsso.eurostat.ec.europa.eu]
[sdw.ecb.europa.eu]
Re: Банките
13-03-2012 - 19:15:57
Увеличава се процентът на получатели на ипотечни кредити, които финансират минимум 30% от стойността на покупката на жилище със свои спестявания:
1)
- през цялата 2008г. едва 36.9% от жилищните кредити са в тази категория
2)
- през януари 2012г. вече са 49% от жилищните кредити
3)
- през февруари 2012г. се повишиха на 49.7% от жилищните кредити


Така, че на когото лихвите за жилищните кредити изглеждат високи нека да използва спестяванията си за да финансира по-голяма част от цената при покупка на жилище. :] :] :] :]


[creditcenter.bg]
Re: Банките
15-03-2012 - 15:58:28
avatar
Re: Банките
25-03-2012 - 09:31:35
New Trouble in Europe: Mortgage Costs
Wall Street Journal





[online.wsj.com]
1.9
Re: Банките
25-03-2012 - 14:16:50
Телефонно обаждане на банков служител:

- добър ден, мога ли да говоря с управителя на фирмата.
- Можете!
- (Пауза)... Ало?
- Говорете си, де! Може и да ви слушам.
- Ъъъ... обаждам се от банка (биип). Кога ще ви е удобно да си уговорим среща да ви запознаем с продуктите ни.
- Амиии... за да не си губим времето, дайте да уточним предварително продуктите. Ако стават за ядене и давате мостри, вземете повечко мостри
и елате утре в 3 следобед.
- Ъъъъ... ама аз се обаждам от банка (биип)
- Да, разбрах...
- Ами нашите продукти са други.
- Ш.е.?
- Банкови продукти.
- АХАААА... Що не казахте веднага, че не стават за ядене. Ясно! Май няма да има нужда от среща. Все пак какво предлагате?
- Амииии... първия ни продукт е корпоративно банкиране
- Аха, знам го продукта. колко давате?
- Ъ? Как колко даваме?
- Ами аз сега си имам такъв продукт. Каква ще ми е ползата да ползвам вашия?
- Ами ние предлагаме (.... изброява надълго и нашироко най-обикновени неща)
- това е ясно, и сега си го имам. Да предположим, че ме заинтересувате и тръгна да си местя сметките при вас. Това е свързано с търчане - документи, заявления, подписи, печати, такси, закриване на сметки, откриване, местене на пари. грубо ще ми струва 300-500лв. освен, че трябва да ги покриете тези разходи, трябва да закачите и някакво морковче на тояжката, че да се заинтересувам. така че се връщаме на въпроса - колко давате?
- (мълчание) Е... мии... то ние не покриваме тези разходи.
- Значи ви е сбъркан нещо бизнес модела. за да закачиш клиент на кукичката трябва да му сложиш стръв, Да му стане интересно, или да го задължиш по някакъв начин да я налапа. Доколкото разбирам, при вас няма нито едно от трите?
- Да. Вие с коя банка работите?
- Ще ви пусна фактура за тази информация. Като получа парите, ще ви звънна да ви кажа.
- Ъъъъ... Ясно....
- Е, този продукт го забравете. и си помислете какво да предложите на следващия, на който се обадите. давайте другите продукти.
- (изкашля се) Кредити?
- Чудесно! Не ми трябва, но колко давате?
- Колкото поискате!
- Верно? Добре, мога да взема 100,000, но само при условие, че ви върна 95,000.
- Как така?
- Ами вие напирате да ми давате кредит, това са ми условията.
- Е, не може. има лихви.
- Обяснете? За 100,000 колко трябва да ви върна
- (скоропоговорка... ххх процента на ОЛП ... явно го чете)
- Ъъъ... не разбрах. повече или по-малко от 100,000 ще ви връщам.
- Ами 100,000 + лихва.
- Т.е. повече от 100,000
- Да, нека да дойда и да ви предложа план
- Ако е повече от 100,000 не ме интересува. Намерете начин да е по-малко и ми се обадете пак. други продукти имате ли?
- Ама как така?
- Всички ваши конкуренти предлагат кредити с положителна лихва. За да имате шанс, трябва да сте различни. Предложете отрицателна лихва и ви гарантирам небивал наплив от клиенти.
- Ами май не се получи разговора
- Напротив, много се забавлявах и случайно имах време. За следващия клиент помислете малко да му предложите нещо интересно. говорете и с хореографа, куца ви пиеската нещо.
- Ъъъъ. добре. дочуване.
Re: Банките
25-03-2012 - 14:35:31
Уау, уникален материал, супер интелигентно , точно както само ти можеш !
Re: Банките
27-03-2012 - 22:33:34
Чудесна новина е, че намаляването на отпуснатите жилищни кредити е с над 63%:
1)
- от началото на 2008г. до края на февруари 2008г. бяха 465.8 милиона лв.
2)
- от началото на 2012г. до края на февруари 2012г. бяха 170.9 милиона лв.


Също чудесна новина е, че намаляването общо на отпуснатите на домакинствата потребителски кредити e с над 66%:
1)
- от началото на 2008г. до края на февруари 2008г. бяха 886.4 милиона лв.
2)
- от началото на 2012г. до края на февруари 2012г. бяха 295.3 милиона лв.


При кредитирането на фирмите извън финансовия сектор в България има за щастие повишение на отпуснатите кредити с над 14%:
1)
- от началото на 2008г. до края на февруари 2008г. бяха 1,836.5 милиона лв.
2)
- от началото на 2012г. до края на февруари 2012г. бяха 2,102.2 милиона лв.

Разбира се за фанатиците, вярващи в имотния балон, е мрачна новина, че банковата система предпочита да кредитира фирмите извън финансовия сектор в България вместо имотния балон. :] :] :] :]


[www.bnb.bg]
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.