Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!

Публикувано от ivo107 
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 21:00:12
500 евро за какво бе мОй...
Аз това търсене го разбирам така...слагаш от едната страна на таблицата изискванията си,от другата-предложенията с цените.
И гледаш...какво се предлага по точка 1,2,3 и т.н.Може да се окаже,че за тия пари нищо не се предлага.Тогава трябва да коригираш едно от двете-или да намалиш изискванията,или да търсиш в по-високия ценови сегмент.
Тук повечето хора изобщо не знаят какво чакат.Някакви митични 500 евро,149 евро...ми то такива цени и в бума имаше.Мой познат си купи апартамент на акт 14 лятото на 2008-а за 450,после нещо искаше да се преработва,та му излезе към 480.Вече отдавна е завършен и живее в него.

Но...не е център,наоколо едно дръвче няма,от прозореца му се виждат покривите на съседните сгради,има почти неразрешим проблем с паркирането (просто защото повечето обитатели на сградата имат по две коли в семейството).Мен ако питаш-за тия пари е предостатъчно даже.При положение,че човек някак си е приел компромиса да живее в етажна собственост...

За мен тоя компромис граничи с абсурда.Апартаменти нито ме интересуват,нито искам да ги знам тухлени ли са,панелни ли са,на жълтите павета ли са или са на луната.Все ми е тая.Няма апартамент,който да покрие изисквнията ми.Просто няма такъв и не възлагам надежди някога някой да го построи.Съответно-и 149 евро не чакам.Просто преди да чака нещо,човек трябва да знае какво и защо чака.Тука повечето идея си нямат.
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 21:16:31
Благодаря за вниманието и за съвета..... от едната страна слагам 40 000 Е...от другата двустаен с акт 19 в Х. Димитър...имам ли шанс...
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 21:25:20
Колега акт 19 не знам каква работа ти върши ама щом си рекъл всеки строител ще ти го издаде.
Салвадор много точно формулирани тези и според мен верни.*bow*
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 21:38:00
avatar
1.9 ЙЕЗУИТА, че ти за какво ново строителство говориш? Ако става въпрос за гр.Криводол, може наистина да няма нови строежи.
Щом не те интересуват два от софийските квартали, в кои други да ти посоча къде има ново? Май ти като всеки катастрофик изсмукващ си данни от пръстите с които си си бъркал на места дето не може да пробие слънчева светлина намираш някакви "аргументи"?
Само да не се окажат алкоменти!

"TO ACT LIKE AN OWNER"
Warren Buffett
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
20-05-2010 - 23:18:45
Иво, сори, че късно отговарям.
По въпросите за себестойноста да чете, ако обича, и колегата 1,9.

1. "Колко е реалната себестойност на кв.м и при наситеност на пазара колко ще е бъдещата конкурентна печалба?"
Питай по конкретно за даден район на София и ще ти отговоря за горе-долу за пълната себестойност, т.е. колко му струва на строителя-инвеститор да ти произведе 1 кв.м. жилищна площ.
Само строителната такава /без земята/ при едно подземно ниво на сградата и сграда с надземно РЗП около 5-6000 кв.м. е около 380-400 евро на кв.м. за надземното РЗП в район с инфраструктура, ток, вода и канал. За средно качество. Окачена фасада, силиконови мазилки, гранити и прочие са екстри и оскъпяват тази цена допълнително. Земята добавя различно-може 35 евро на кв.м. РЗП за парцел в Дружба, купуван 2003г., може и 600 евро за парцел в Стрелбище, купуван 2008г. Средно по около 100-200 е масовото, много зависи от района.

2. "Колко ще бъде обещетението в бъдеще?"
Пише се обезщетение, моля запомнете. Господ знае колко, беше и по 10% 90-те години, стана и по 40% в банален южен район на София през 2008г. Въпросът е пряко свързан със себестойноста, оттам и с цената. Трудно слиза -народопсихология, съседа и т.н.

3. "Какви ще са изискванията за задължителната инфраструктура на която до преди кризата не се обръщаше внимание?"
Големи, но не незаобиколими, нали знаеш. В Манастирските и досега нямат навсякъде канал, не че не е бил задължителен.

4. "Колко стойностно е презастроеното настояще заради многото допуснати грешки от всяка страна (държава, строител, купувач)?"
На колкото го оцени пазарът. На места го оценява доста добре.

5. "Колко ще е стойностно новото градимо (надявайки се по правилата) с ергономичния комфорт между сгради и инфраструктура?"
Ще е много стойностно, цена няма да има. Затова и никой не го прави.

6. "Дали строителството ще спре или ще продължи с нови по атрактивни проекти спрямо застроеното настояще и какви ще бъдат тогава цените на моментното презастроено 'добро строителство' спрямо егрономичното ново? "
Както вече казах, т.нар. ергономично ново цена няма да има. В смисъл, че е толкова скъпо да се направи, че много малко хора ще могат да си го позволят. Няма да има такова животно. И защо навеждаш читателите на форума на мисълта, че цяла София е презастроена. Нищо подобно, това да не е Банско. Е, по Бистрица и Камбаните комплекси от къщи колкото щеш, с гледка, газ, скоро метро от М-4 и всичко, направо ергономично. Но нещо не ги щат много. Защо ли?

7. "Само за пример - Какво би избрал клиента за в бъдеще? Презастроен Южен район или Ергономичен район в новите квартали? "
Аз лично в Иван Вазов, моля, па нека си е презастроен. Тия новите квартали ми звучат като град /или държава беше/ Утопия. Повтарям-такова животно няма да има.

8. "Какъв ли бил резултата на една анкета кой къде би предпочел да живее - на близо в презастроеното или в егрономична среда намираща се относително на майната си? "
Аз вече гласувах, за другите не знам.

" Но когато в 'на майната си' има детски градини, училища, болници, атракциони и магазини, пак ли ще е 'на майната си".
Пак. Но не се дразни, това за детските градини и т.н. няма да се случи в близките 30 години. А след 30 години я ни обединят с Гърция, я с Турция, та няма да има и значение.
"Щастлив ли си ако имаш 'добро попадение на имот' в луда, откачена и изнервена среда?"
Ако щещ вярвай, много са щастливи. За "добро попадение" душа дават. Пожелавам ти го и на теб.

Лека вечер на всички.
1.9
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
21-05-2010 - 07:31:53
Мерси imotko!

Sahib 31, не се нерви, а предложи нещо в зона Б-18. Мани го тоя Редут и жълтите павета. Засега има оферти на 700-750 на зелено, но ще изчакам да завършат строителството.

Лично за мене има и друг момент. След 2-3 години сина ми ще трябва да се ориентира дали да поеме навън или да остане в Бг. Горе-долу тогава (2011 или най-късно 2014) Великобритания ще трябва да свали огроничението за работа на българи. Та може и покупката на жилищи в София да отпадне. Но ... нека строителите да си строят. Нема лошо. Лек ден! *ok*
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
21-05-2010 - 10:31:50
Здравейте,

За да не трансформираме темата към аспекта крайградски зони към централни зони не мисля да се впускам в детайлни обосновки защо една крайградска зона е по-добра от всеки център. По-принцип тук в БГ могат да се изкажат тонове доводи в обратното. Все пак е хубаво в такива моменти да се погледнат и други столици в света. Ако се поинтересува човек ще установи че в 90% от столиците по света крайградската зона изградена по правилата е по-комфортната и предпочитаната. Така наречения "даунтаун" почти навсякаде се свързва с гъстота на сгради, силна урбанизация и т.н. , заради това е и предпочитана по скоро като офис и шопинг зона.Малко или много нещата в София вървят в тази насока. Аз лично не съм съгласен с имотко поради факта че:

1. Ъпгрейда в един град никога не спира.Замисли се как е изглеждала София 1800г, днес и как би изглеждала в бъдеще
2. Отказа да се приеме че един град се развива не е реален
3. Пространство в София има, за момента няма желание да се усвоява
4. Презастрояването и в най-добрите райони на София е факт. За момента те са предпочитани защото няма алтернатива макар презастрояването в тях да е минус, а именно то е един от минус факторите на цената

По интересен е клиентския ресурс - Къде е той? Макар и много трудно определимо човек трябва да се замисли кои ще са бъдещите клиенти на имотния пазар в БГ и в частност София

1) Чужденци - едва ли, опариха се, видяха БГ инвест средата, трудно ще дойдат пак
2) Чужди и БГ фондове - рано или късно ще дойдат но не в коментирания от нас сектор. По скоро ще дойдат в инфраструктурата и ЕС проекти
3) Човекопотока село/град -> столица - дори и да го има вече ще е с много нисък потенциал, просто в БГ сме само 6-7 милиона.Колко от тях са в критериите на банките за успешен кредит
4) Човекопотока смяна на имот - това е може би най-движещия потенциал на бъдещия пазар, но да не забравяме че хората вече питат за малките букви в договорите и кризата им донесе страх
5) БГ имигрантите - ами фактор са, но минимален. След 20 години хората загубиха илюзиите за тях си. Сега ще се опитат да кажат на децата си да не си губят времето в БГ

Финалния извод води до факта че клиентския ресурс е минимален, ресурсната база огромна, ценовите нива балонирани спрямо средната доходност на населението...а изводите сами ги правете.

Интересно е да се погледне и какво се случваше до сега:

1 До средата на 2008 - никой не вярваше че криза има
2. До края на 2008 - имаше плахо признание за кризата от кой ли не
3. Цялата 2009 - абсолютно пасивна поради изчакване
4. Януари 2010 - Март 2010 - започна тиражиране в медиите (от лобистки групи) че финала на кризата се вижда
5. Април- Май 2010 - слънцето и зеленината провокираха тези със слабите нерви, от там някакво раздвижване в покупките.


Поздрави,

smoking smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-05-21 11:13 от ivo107.
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
21-05-2010 - 11:10:20
Да продължа поста smiling smiley
Първо радвам се, че докъдето четох поне, не съм изял някоя друга псувняsmiling smiley
Второ-Мамси(от мамси джейси smiling smiley ), а не Марси, но инъче, нп smiling smiley
а), б) и донякъде в)-грешно съм се изразил-ИМА отношение, просто не пряко, т.е. ще има отношение след 1-2-3 год на нашия пазар. До тогава я камилата, я камиларя. Това и за г) важи, като се замисля. За д)-това за вързаното евро в момента всяка сутрин паля свещ, че е така, за да не ни изфабрикуват ощя някое последствие от кризата smiling smiley .за е) явно има относително съгласие от моя страна, но за ж) мисля, че мога да противореча-говоря официална институция да се е произнесла с нещо като правилник за категоризация или нещо подобно. За сравнение, аз ползвам едни модифицирани таблици...наа....Urban Land Institute(тряваше да се поровя из папките тук да видя името) от САЩ, но те са за офис сграда(и дори модифицирани, според тях офис сграда клас А в София поне-а предполагам и в България- няма, и А+ е най-високия стандарт, за емблематични сгради отговарящи на клас А, ААА не съществува даже никъде по света-ама това е лична вметка). За и)-стискай палци да се оправят, щото инъче най-малкия ни проблем ще са имотите(т.е.-ще имаме проблеми от типа-няма за хляб и лук). За й) - приемам корекцията, просто правих аналог.
Сега за з) - нивата не са много далечни от тези преди кризата...в същност са доста близки, проблемът е друг-преди не държаха на самоучастието и оценките на оцените се гледаха през пръсти-това е основната разлика. Сега ще ти орежат оценката дори да си бил при консервативен оценител и ще ти отпуснат 65%(говоря съвсем примерно) от нея(да-или от нея или от цената в предварителния договор-ще гледат по-ниската от двете стойности)...т.е. трябва да си се подготвил с едни поне 40% от нужната сума ако купуваш панел(пак говоря примерно).
В това се изразява основната разлика.

Пак казвам-може и да паднат цените(разбира се допускам и да не паднат), просто аргументите трябва да са 2, най-много три-доходи, финансиране и ...как му викат брокерите на ценни книжа? Тренд? Абе настроение в обществото. Като последното е въпрос на време благодарение на първите две(ако са благоприятни) да се покачи. Между другото работил съм и с англичани(макар и малко) и с българи и с руснаци, но масата сделки стават именно с местни хора...и не-това не противоречи на моята реплика за еврото.

Quote
ivo107
Здравей,

Първо приветствам сериозни мнения по темата. Дори и да не съм съгласен частично или цялостно с дадените аргументи, приветствам мнението като още един възможен вариант. Иначе:

а) По скоро бих казал че има пряко отношение макар и да е странно.Един мащабен фалит в САЩ се отразява по-бавно в Европа и мигновенно тук. Нашата икономика има склонността да копира проблемите на големите икономики отколкото да ги изживява.
б) Дори и не пряк, това е глобален фактор
в) Така се надяват икономистите, но проблемите на прасетата изплуваха постепенно, не е ясно кой още от Общността може да изгърми
г) няма манипулация - както има средна цена за София, така има и индекс който казва има или няма спад в държавата
д) за извън евро зоната съм съгласен, друго е обаче в Еврозоната и трето при вързано евро
е) без коментар
ж) има, има - даже имаше и доклади за сградния фонд с евентуални очаквани катаклизми и състоянието на фонда
з) кредитиране има, но на какви нива? А работещите лихвени нива кога мислиш ще се достигнат. Едно ли е 100 човека да вземат на една лихва или 10 000 на друга по-ниска лихва. А спад на лихвите в БГ - трудно.
и) ще видим тепърва това правителство как ще продължи
й) лично за мен пазара в момента е в ситуация 2010 а не 2007. Сектора на недвижимостите не е бил в подобна ситуация и като финансови параметри (не нива на цени) нито манталитет и преценка на купувача.

Поздрави,

smoking smiley


Quote
Mamsi
Имай предвид, че коментара ми няма силата на анализ, т.е.-не изказвам мнение какво ще се случи-дали ще паднат/качат/задържат цените.
по точка а) - не виждам пряко отношение(говоря съизмеримо в месеци) към българският пазар на недвижими имоти. Дали някой американски бизнесмен от средната класа ще фалира си е по-скоро негов проблем, а не наш. Фондовата борса в българия не е толкова силна колкото американската и влиянието и е по-малко.
по точка б) - това пък съвсем няма отношение за България-основния ни бизнес е със Западна Европа.
по точка в) - по този въпрос още не е известно реалното развитие на нещата, т.е. може и да се размине
по точка г) - това е...абе това е много манипулативно поднесено - някои щати (или поне някои области) са доста по-слабо засегнати от кризата, там даже спадът е по-скоро символичен. А в Лондон например има ръст на имотите. А да не коментираме, че кризата, след като удари щатите, дойде 2-3 год. по-късно при нас.
по точка д) - това значи скъп долар. Т.е. на руснаците(които работят основно с тази валута) ще им става по-евтино да идват и да купуват тук. Не е непременно нещо лошо за пазар в евро.
по точка е) - виж тук нямам какво да кажа. Не знам дали си прав, може би има известен резон(макар, че някои стоки си покачват цената).
по точка ж) - няма някаква таблица или категоризация(поне до колкото на мен ми е известно, не че съм се интересувал специално) какво е качествено и какво не. А все повече блокове от старият жилищен фонд, променят облика си към положително(поне за София говоря).
по точка з) - растящо е и новото кредитиране. Сега не ми цитирай други коментари и анализи. Приеми го за чиста монета-расте уверявам те, при това съвсем с не лоши темпове, поне предвид обстановката.
по точка и) - да, безработицата може да се окаже сериозен проблем, заради които може би(само може би) ще паднат цените. Прогнозите са, че тя ще почне да пада в следващите месеци, ама това може би е само прах в очите. Свиването на държавния портофейл - ако пръснат парите в България ще падне безработицата...дай боже така да стане.
по точка й) - във момента пазара е в ситуация 2007г. Това пак е информация първа ръка, не чета на никой писанията, казвам ти го като сравнение на човек от практиката. Сделки има, в сравнение с миналата година доста по внушителен брои. Даже коментарите върху тези които са си уцелили цената са доста по малки от тези миналата година, което ме навежда на мисълта, че положението е поне близо до закрепяне. Недей да преценяваш какво е балон и какво не-брокерите първо съобщиха за евентуален балон, сега ти казвам, че цените няма на къде много да падат (казвам това с уговорката-имам предвид сегашния пазар...за пазара след три месеца мога да си коригирам мнението). Това, че на някой не му харесват цените-винаги ще има доволни и недоволни. А да не коментираме, че в следващите 2-3 години има реална вероятност да скочат цените на земеделските земи(след 2013-ако не се лъжа тогава трябва да се приеме новата стратегия за земеделието от ЕС), а това също са НИ. Така, че сегментирай пазара, за какво говорим.

А сега моето мнение-цените на апартаментите ще са според заплатите на хората и достъпността на кредитирането(в момента то е на добро ниво, остава заплатите да се пооправят, но дори да останат такива, не чакайте голяма разлика със сегашния пазар).

И още нещо-на места в София в момента спадът гони 40% за отделни сегменти. Това е мое наблюдение при средни пазарни цени. Може и повече да се окаже за някои квартали.

Та-това имам да кажа smiling smiley ...и предвид нрваите в тоя форум сега знам, че ще ме изядат всякакви псевдо анализатори и ще ме засипят с лични нападки.
Моля-ако някой не му харесва просто да е достатъчно културен да не ме коментира или поне да е в границата на приличното.
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
21-05-2010 - 11:13:03
Quote
TZARS
Quote
salvador
Забелязвам,че повечето прогнози за срив се свързват по някакъв начин с цените на земята.Т.е. земята ще стане почти без пари,от там ще падне себестойноста на новото и то ще повлече старото,от там не знам си какво.И накрая..."ипотекарите" дето ще падат като зрели сливи.
Не се отчитат две неща...
1.Подходящата за строителство земя в градовете е напълно изчерпана и там вече за да построиш ново,трябва да бутнеш нещо старо. А това старото си има собственици и вече сметката със т.нар. "себестойност" не излиза,при това с много.Тук си имаме работа не просто с изчерпаем,а с ИЗЧЕРПАН ресурс. И той беше изчерпан още преди строителния бум. Ако имаше подходяща земя,нямаше да има презастрояване. Реалностите са е,че земя с подходяща за строителство инфраструктура в градовете няма и ако общините не форсират изграждането на такава в крайградски зони (8-10км от табелата на града) и купувачи,и продавачи,ги чакат поредица от много трудни решения в бъдеще. Което пък неминуемо ще се отрази в цените.
2.Ипотечни длъжници при парцелите почти няма, изобщо парцел с ипотека у нас е по-скоро екзотична рядкост. Дори в бума на строителството и кредитирането е било почти невъзможно да се вземе кредит с обезпечение парцел. Има насочени ПИ върху земеделски земи,но ако погледнете цените, ще видите колко загубена кауза е да чакате нещо от там да повлияе на пазара.

Напълно съгласен.
Бъдещето в строителството е в крайградски добре уредени зони, в екорайони.
Строителите ще преправят пътя за оформянето на такива зони.
Те ще имат интерес, да уредят отлична инфраструктура, за да имат фронт за работа.
В момента хиляди багери, самосвали, бетоновози, кранове, фургони и друга строителна техника бездейства.
"Купувачите" ще усетят сладостта на живота в такава зона, далек от лудницата, мръсотията и шума в града.

Не съм съгласен-земята падна от едни много ниски преди и сега съвсем ниски нива-това да...ама ти гледаш земеделската земя. А не тези земеделски земи, които не се продават за обработване, а като парцели. Но дори спада там да не е малък, много бързо могат да се коригират нещата-в смисъл агро фондовете и инвеститорите от тоя сегмент си разбират от работата.
Re: Есен 2010-Зима 2011 - Показатели за Втора Вълна на Спада!
21-05-2010 - 11:14:33
Quote
salvador
500 евро за какво бе мОй...
Аз това търсене го разбирам така...слагаш от едната страна на таблицата изискванията си,от другата-предложенията с цените.
И гледаш...какво се предлага по точка 1,2,3 и т.н.Може да се окаже,че за тия пари нищо не се предлага.Тогава трябва да коригираш едно от двете-или да намалиш изискванията,или да търсиш в по-високия ценови сегмент.
Тук повечето хора изобщо не знаят какво чакат.Някакви митични 500 евро,149 евро...ми то такива цени и в бума имаше.Мой познат си купи апартамент на акт 14 лятото на 2008-а за 450,после нещо искаше да се преработва,та му излезе към 480.Вече отдавна е завършен и живее в него.

Но...не е център,наоколо едно дръвче няма,от прозореца му се виждат покривите на съседните сгради,има почти неразрешим проблем с паркирането (просто защото повечето обитатели на сградата имат по две коли в семейството).Мен ако питаш-за тия пари е предостатъчно даже.При положение,че човек някак си е приел компромиса да живее в етажна собственост...

За мен тоя компромис граничи с абсурда.Апартаменти нито ме интересуват,нито искам да ги знам тухлени ли са,панелни ли са,на жълтите павета ли са или са на луната.Все ми е тая.Няма апартамент,който да покрие изисквнията ми.Просто няма такъв и не възлагам надежди някога някой да го построи.Съответно-и 149 евро не чакам.Просто преди да чака нещо,човек трябва да знае какво и защо чака.Тука повечето идея си нямат.


Съгласен
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход