Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие

Публикувано от OwnerBG 
Re: Еврото се обезценява,само имота и златото дават сигурност
10-05-2010 - 10:54:57
Quote
acen1975
... нито пък съм очаквал повечето да ме вземат "насериозно"...

Аз пък те взех насериозно и си купих американска кола при 1.485 и ми направиха отстъпка за чудо и приказ. Взех си и една супер яка машина на половин цена, щото си е щатска на 90%. И освен това съм вързан за долара покрай металите и ще се наложи и през идните години да те взимам насериозно, така че глей там да не изпушиш... Заеби ги ти тези петлета, дето се напъват да те надприказват - пиши си щуротиите, не се коси, пък има и луди тука, дето четат и не говорят...
Ракията ти съм я пресипал и я пазя. Ти си пиши, пиши си...
Re: Еврото се обезценява,само имота и златото дават сигурност
10-05-2010 - 12:22:51
Quote
acen1975
Quote
trader
Еврото се обезценява,само имота е сигурен пристан.smiling smiley


хубу де,хайде да послятаме малко колко е загубил един "собственик",купил в първата половина на 2008 един апт в лозенец за 1800 евро на кв,100 кв.........аз имам познат ,направил това неблагоразумие:

180 000 евро,лихва-отпърво 7.5%,в момента 13.5%...средно за двете години 11%=38 000 евро лихви+ към 40 000 евро ремонт(потребителски на 14% лихва)...
до момента са вкарани в този "имот" реално към 270 000 евро ....
после да речем,че все пак е някакъв актив-ако го е давал под наем ,след като го е ремонтирал-да речем 20 месеца-половината време по 450 евро,половината по 350 евро-имаш доходност от 8 000 евро
реално инвестицията до момента му е коствала 270 000 евро-8000 евро=262 000 евро.
а сега,да сметнеме,ако е теглил същия заем и просто ги е сложил отбратно на лихва-понеже това е най безрисков вид заем-теглиш пари за лихва,и ги оставяш в същтата банка като залог,да ти трупат лихва,разликата която губиш е минимална-да речем по 2.5% на година,за две години имаш 5% загуба.
значи 270000 евро*1.55=408,500$-5% за 2 години=388 000$
ако днес този човек реши да си купи нещо в лозенец,първо обръща доларите обратно в евро-388000:1.27=малко над 300 000 евроsmiling smiley
в момента такъв апт,напълно ремонтиран(не шпакловка и замаска) от величината на 100 кв,спокойно може да се намери за 600 -700 евро(което пак е колосална сума за мен).
реално този човек може да купи между 4 и 5 такива апт днес,в сравнение на 1 преди 2 години!
ето ти сметката-и разликата в цените на имотите от тогава до сега,и разликата в цената на еврото и тогава и сега,и цената на парите(лихвите) от тогава до сега.........с други думи 1:4 е или 75% загуба,или 400% загуба....на теб оставям как да предцениш процентата разлика между това ,колко е 1 апт вчера,спрямо 4 апт днес.......
изичслил съм ти абсолютно всичко,дори и 8 000 евро доходност,ако е рентван апартамента!
на теб оставям да изчислиш колко ще продължава да е загубата на този,купил 2008 в евро и със заем,ако след 2 години 1 долар е равен на едно евро,и в лозенец средната цена на 100 кв апт падне до 300 евро на кв!

аз до сега виждам 300% чиста загуба-1 апт преди,срещу 4 апт днес......
поправи ме ,ако бъркам някъде?

Според мен доста смело си се изказал за текущите цени в Лозенец в момента. То зависи и къде в Лозенец разбира се и на кое викаш точно Лозенец, но 600 Е за завършена тухла... Не знам какви скосявания и какво изпълнение ще получиш. Даже дали въобще има такава оферта не съм сигурен, а и ме мързи да проверявам. Да не коментирам, че като цяло си сметнал погрешно инвестицията и доходността. Освен това не сравнявай пазар на бавно ликвидни стоки от пика на имотите до сега. Направи анализ за последните 10 години. Представи си, че си купил 2000, давал си го под наем и сега си го продал(даже, че сега си го продал, а не по време на пика). А после сметни колко щеше да изкараш ако тия пари бяха на лихва. Да не коментираме, че 2000 година определено беше по рисково да се влагат парите в банка от колкото в НИ(предвид, че 97ма не беше много далеч). А представи си, ако беше купил 2000та, дал си под наем, продал 2008ма, после вложил парите с голяма лихва и ако(само ако) приемем, че сега или някъде в обозримо бъдеще уцелиш дъното на пазара с НИ, купиш пак каквото си продал или сходни имоти, то колко богат ще си сега...Еххххх...Шефа на БулБанк беше казал, че ако знае какво ще стане с пазара на НИ ще живее на Хавай, но се радвам, че има толкова точни анализатори на този пазар.
Това е доста погрешно да се правят точни анализи в краткосрочен план при тази икономическа обстановка(добре-приемам коментар-доста е погрешно само според мен). За мен това е хвърляне на боб-няма как да сте сигурни, как ще реагира пазара-просто ще реагира според джоба на всеки, а джоба на всеки ще бъде пълен според това какви пари е изкарал. Ето тук вече не знам какво ще се случи. И не вярвам някой да е 100% сигурен какво ще стане.
Ако трябва да давам мнение-имаш нужда от жилище-купуваш каквато и да обстановката. Не вярвам да падат с голяма скорост цените, т.е. евентуално чакане под наем може би само ще отложи нещата, но няма да ги направи кой знае колко по-изгодни. Ама не бих залагал пари на моята оценка.
Re: Еврото се обезценява,само имота и златото дават сигурност
10-05-2010 - 12:26:19
Quote
valsodar
Знаеш ли каква е разликата между геният и идиота?
Геният във всичко сложно вижда простите принципи които го движат, а идиота във всичко просто вижда нещо сложно.

Като ти гледам мисленето, не ми е трудно да се досетя в коя от двете групи си!

Още повече, че настъпилият през 2008-ма обрат на пазара бе много точно описан и предсказан още през 2002-ра година на страниците на в. Капитал, но ... идиотите масово прескочиха всички предупреждения когато бе време да се вслушат в по-умните от тях.

Та и затова сега, в този форум е такова веселие - при толкоз много идиоти дали сливи за смет, няма как и да не се получи един добър цирк!


Добре ето ти една точна прогноза през 2010 при това дадена от мен-пазара ще пада още известно време, после ще се забележи покачване, и после пак спад и после пак покачване. Сега е 2010 това е за следващите години. Колко точно е това? 2002г до 2008г. Ти ако се занимаваш с инвестиции в този сектор и те питам през 2005г прогнозата на Капитал сигурно щеше да ми кажеш че вече не ги четеш, че много глупости пишат. И предвид тогавашната ситуация сигурно си щял да си прав. Ако си купил 2002г сега все още се кефиш, лично аз купих2005г и още ми е гот.
Re: Еврото се обезценява,само имота и златото дават сигурност
10-05-2010 - 13:01:42
avatar
Quote
BulCan
---------
Буркане ,
точно там е заровено кучето - в решението да купиш/респ. продадеш !winking smiley
всичките тиквеници сте "майстори" защото не знаете , че на пазара винаги посоките са ДВЕ и едната Не е твоята , демек .......губиш а вие по случайност не сте пробвали оцета .......вкуса на меда го знаят всички !
само само с приказки не става ....требе и ........
------------
Пундя, случайно някой беше подхвърлил, че си адвокат, което страшно ме учуди. Ако наистина си такъв - тежко и горко на България, щом хора като теб могат да станат юристи или пък някой юрист се е превърнал в това, което си ти, да пускаш хиляди теми от години и да изкрейзваш затова, че не можеш да продадеш една къща. Ба си...

-------------
Буркане , не съм адвокат бе друже....де глава за тъкъв - тиквениците си говорят ......нали за това са тиквеници ...........за да ги "черпя" с тутманици :]
Няколко пъти съм ПИСАЛ какво съм работил.....преди да пишеш-прочети или питай ..иначе ставаш..........нали се сещаш !

Уча се на оФцевъдство ...........внимавай при инвестирваньето в злато щото и там действа оФчия синдром , както при жилищата,при цървулите и калпаците , при валутите..........изобщо пазарите са места на които докато решиш да се усмихнеш и може да си се озъбил вече !:}
------
на толкова години си ..........и да не си узрял че всичко е мъгла ........... оФцете не пазаруват в мъглата..... тях са ги учили да блеят и да чакат .да се изясни , пък тогава..........
----------
и да те свьетна на финал за адвокатите :това е особена порода - ако не плащаш добре , първо ти помагат да нагълташ вода - после ти продават спасителен пояс ......често пробит
--------
пичага си , само дето не знам "пичага" в кой род е: мъжки или женски !winking smiley
Re: Еврото се обезценява,само имота и златото дават сигурност
10-05-2010 - 13:33:20
avatar
Quote
Mamsi


Добре ето ти една точна прогноза през 2010 при това дадена от мен-пазара ще пада още известно време, после ще се забележи покачване, и после пак спад и после пак покачване. Сега е 2010 това е за следващите години. Колко точно е това? 2002г до 2008г. Ти ако се занимаваш с инвестиции в този сектор и те питам през 2005г прогнозата на Капитал сигурно щеше да ми кажеш че вече не ги четеш, че много глупости пишат. И предвид тогавашната ситуация сигурно си щял да си прав. Ако си купил 2002г сега все още се кефиш, лично аз купих2005г и още ми е гот.
Само един въпрос преди да ти отговоря - ти чел/а ли си въпросният материал?
Говоря за "ХРОНИКА НА ЕДНА ПРЕДИЗВЕСТЕНА СПЕКУЛАЦИЯ" от Красимир Петров, PhD (Ohio State University).



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-05-10 13:33 от valsodar.
Re: Еврото се обезценява,само имота и златото дават сигурност
10-05-2010 - 13:40:52
В мъжки род съм smiling smiley
Не, не съм го чел. Прочети пак какво съм написал. Ако въпросният Красимир Петров е уцелил какво ще се случи на пазара с точност +-3 месеца(примерно) можеш да му връчиш приз "Баба Ванга".
Re: Еврото се обезценява,само имота и златото дават сигурност
10-05-2010 - 13:47:45
avatar
Re: Еврото се обезценява,само имота и златото дават сигурност
11-05-2010 - 10:37:57
Quote
valsodar
Ясно.

Виж...слушал/чел съм всякакви анализатори, аз самият съм правил анализи и знам, че всеки анализ на пазара надхвърлящ 3-5 години е просто адски абсурден. Не казвам, че никой никога не е описал пазара както се е случил. То толкова е изписано, че все някой е уцелил. За пример преди четях на Булбанк анализите(просто за да сверя часовника), но в началото на 2008г. те написаха, че чакат ръст поне още 3 год на пазара(не помня със сигурност, но мисля, че беше публикувано в някакъв вестник). Е...от тогава вече не сверявам часовника.
Прогноза с такава точност толкова години напред е като гледането на карти и четенето на хороскопа. Няма как да знаеш как ще реагират всички фактори-например банки(колко нови са се открили през това време например, каква политика ще поемат съществуващите и т.н.) или пък например-хората дали няма да се изнесат извън БГ след 2007г. В същност и самото членство в ЕС оказва влияние. А сега си представи, че имаше война и на наша територия(предвид станалото с бивша Югославия не беше съвсем невъзможно) или пък земетресение(сети се за Турция-нещо подобно тук би променило рязко ситуацията-според мен тогава ЕПК-тата ще станат най скъпи). Не вярвам да си ми чел всичките постове, но съм споменавал, че не съм икономист, така че не съм и много наясно, но все пак си седя зад мнението-избягвай анализи-просто в 90% от случаите ги пише някой като мен(или теб или си избери някой от тоя форум, и не само) колкото да си чеше езика-на мен ми се е случвало да пиша статии по въпроса за списания и за блогове, работя с колеги които са анализирали за известни вестници и за телевизионни предавания. Не че не са компетентни-напротив- просто променливите са адски много и са много неясни-не знам какво например ще почнат да пишат вестниците и НСИ(да не говорим, че и там информацията е манипулирана), та не знам и как хората ще се почувстват след като бъдат засипани с тази информация.
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
17-05-2010 - 18:59:26
Quote
коганев
Някой да изтрие осемстотин мнения от въпросните 1111 и така ще се освободи ресурс за още осемстотин. Пък и цифрата е харизматична - сложи (променено от "слага" - редакцията моя, за по-добра видимост на намека) началото на дълга серия автоголове с фанфари и оди за възхвала...

Бербатов е виновен за всичко!!!

Ето я целта на гръцкото правителство:

"Мерките, които трябва да предприемем, са необходими за предпазването на нашата страна, за нашето оцеляване, за нашето бъдеще, така че да можем да си стъпим здраво на краката. Това е наша патриотична отговорност, която ние ще поемем, независимо от политическата цена"

За мен беше интересно да прочета това, защото то отговаря на онова странно усещане, което остава у всеки, който е бил макар и за кратко в Гърция. Гърция оцелява, предпазвайки се от приятелски подадените й ръце в цялата й история.

За мое огромно разочарование не мога да формулирам целта на българското правителство. Нито на усет, нито от цитати.

Онези ги мият с маркучите и ги разпръкват със сълзотворен газ, а нашите не можеш ги изкара от чалгатеките.

Затова Гърция ще я има.

А ние...

Всъщност някой може ли да формулира ясно и разбираемо целите на нашето правителство? Оставете ги Фридман и Портър на мира - дайте да видим имаме ли някаква представа защо е целият този зор да се говорят страшни неща и да се правят страшни глупости?

smiling smiley
neo
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
25-05-2010 - 10:19:29
Ами АКО :] наесен еврото изчезне? [www.24chasa.bg] Mай 2010 г. ще остане в историята с избухването на третата световна война. Спокойно, кръв няма да се лее. Само ще обеднеете.

За първи път тази пролет глобалните хеджфондове атакуваха не просто една отделна национална валута, а общата валута на Европа. И за първи път търпението на силните нации в Европа се изчерпа. Миналата седмица германската лидерка

Ангела Меркел най-сетне изрови томахавката - тя забрани “късите сделки”, чрез които спекулантите залагат върху срива на акциите и валутите. Това е все едно да забраниш на Хитлер да използва танковете.

Кой с кого воюва? От една страна, доларът воюва с еврото за ролята на световна валута. От друга, глобалните играчи воюват с контрола на националните държави върху собствената им икономика. 3-4 различни икономически школи също са вплели здраво ръце.

Резултатът може да удари България много по-сериозно, отколкото антикризисните мерки на правителството. Например един срив на еврото под паритета с долар а може така да разклати валутите, че ИМОТИТЕ :] най-неочаквано да поскъпнат ДВОЙНО:] А това може да се случи още през юни. Ами ако догодина еврото изчезне и старите валути се възродят? Нищо чудно да се окаже, че левът пак е вързан за марката, само че този път при съотношение 1:0,5. Ако например имате спестени 1000 евро в банката, те може да се трансформират в 1000 лева, които тогава да се равняват на 500 долара.

Колко често хеджфондовете атакуват национални валути? Доста. Някои смятат, че хиперинфлацията през 1996 - 1997 г. се дължи именно на подобна атака. Това обаче е само хипотеза. Безспорният пример е атаката на Сорос и неговия Куантъм фънд срещу британския паунд през 1992 г. Той доведе до срив на паунда и 1 милиард долара печалба на Сорос. Точно с тези пари знаменитият спекулант субсидира влиятелни пропагандни звена у нас.

Как могат да реагират държавите? Ето един поучителен пример - през 1998 г., в разгара на азиатската криза, хедж фондовете атакуваха валутата на Хонконг. По онова време в Хонконг имаше още по-строг валутен борд от българския, изобщо тази полуавтономна държава бе модел за финансова стабилност в центъра на азиатската криза. Всички валути наоколо девалвираха, само хонгконгската удържаше положението. Тогава група неизяснени хеджфондове, сред които обичайният заподозрян е “Куантъм фънд” на Сорос, взеха “на късо” (назаем срещу известна рента) хонконгски акции, продадоха ги срещу хонконгски долари и обмениха тези долари за щатски. Твърди се, че общата стойност на взетите назаем акции е била над 30 милиарда щатски долара.

Спекулантите залагаха на два варианта. Ако хонконгската валута се обезцени, те биха спечелили от валутната спекула. Ако пък хонконгските власти вдигнат лихвените проценти, за да защитят валутата, борсата ще се срине и тогава хеджфондовете ще спечелят от късата си позиция, т.е. ще купят много по-евтино акциите, които имат да връщат. Дотук гениално. Само че хонконгските власти направиха нещо трето - започнаха да изкупуват акции от борсата, за да им вдигат цените. Оказа се, че имат много по-големи резерви в щатски долари, отколкото се очакваше.

Естествено, всички световни финансови медии нададоха вой до небесата, изкараха хонконгските власти комунисти ленинци, а лично Милтън Фридмън, гуруто на монетаризма, нарече политиката на Хонконг “лудост”. Но в крайна сметка Хонконг победи, хеджфондовете се опариха, а един от тях трябваше да бъде спасяван от американската държава.

Според управителите на хеджфондовете и техните медии няма такова нещо като “враждебна спекула”. Спекулата винаги е хубаво нещо. Просто “инвеститорите” търсят слабостите на държавите и ги лекуват хирургически. До преди 2 г. западните лидери общо взето приемаха тази идеология. Само че когато през 2008 г. започна световната криза, запяха съвсем друга песен. Вече няколко месеца гръцкият лидер Андреас Папандреу се опитва да обясни, че страната му е жертва на непочтена атака. Когато се срещна с Обама, той отправи една публична молба - озаптете си спекулантите!

Точно същото каза миналата седмица и Ангела Меркел. Тя обяви, че едностранната германска забрана на късите сделки ще продължи дотогава, докато ЕС не приеме общи мерки за регулиране на финнасовите пазари.

“Еврото е в опасност - каза тя - и ако не предотвратим тази опасност, последиците за Европа са неизчислими, последиците отвъд Европа са неизчислими.” Така че антиколониалните изказвания на Бойко Борисов са напълно в крак с последната европейска мода.

Кои обаче са по-конкретните конспиратори срещу Европа и еврото? Тук веднага навлизаме в територията на тайното и недоказаното. Публицистът Уебстър Тарпли, заклет враг на глобализма, твърди, че заговорът е направен на една тайна вечеря в манхатънския офис на малка инвестиционна банка на 8 февруари тази година. Присъствали са няколко шефове на спекулативни фондове и инвестиционни посредници, сред които, разбра се, и представител на Сорос. Всъщност Тарпли не си изсмуква тази вечеря от пръстите, а се позовава на информация в “Уолстрийт джърнъл”.

На вечерята конспираторите решават, че трябва да се атакува еврото, тъй като то заплашва позициите на долара като световна резервна валута. Атаката трябва да започне от най-слабото звено - Гърция.

Според “Уолстрийт джърнъл” и тълкувателя Тарпли, в атаката са привлечени ресурси от някои от най-скандалните кризисни банки. Интересното е, че тези банки току-що бяха спасявани с парите на данъкоплатците. Излиза, че вместо да стабилизират американската икономика, тези пари сриват европейската.

За да успее конспирацията, в ход е и мащабна пропагандна кампания. Държавите от еврозоната, които имат прекалено големи дефицити, бяха наречени PIGS - прасета. Както е известно, това е съкратено от Португалия, Испания, Италия и Гърция. Целта е да се насъскат всички останали европейци срещу тези прасета, които само знаят да лапат и да грухтят.

Какво може да направи България в тази обстановка? Нещата са сложни и крайно неопределени. Ясно е, че ако продължим да приватизираме, ще изпаднем в още по-голяма колониална зависимост. Ако свием дупката в бюджета чрез драконовско рязане на разходите, догодина приходите ще се свият още по-драстично. Ако емитираме дълг в държавни облигации, хеджфондовете ще ги атакуват точно както в момента атакуват гръцките. В момента те кръжат като лешояди и само дебнат розова плът.

Ако пък похарчим част от резерва, лешоядите пряко ще атакуват борда.Затова статистиката, според която чуждестранните инвестиции вече се изтеглят от България, може би е като смъртта на канарчето в подземната мина.

Да не би спекулантите да са надушили нещо?

Очевидно дойде времето за някакви по-модерни форми на протекционизъм, за по-национална икономическа политика. Което означава, че г-н премиерът трябва да се обърне към малко по-сериозни, национални икономисти. Времето на международните чиновници изтече.

РАЗБРАХТЕ ЛИ ДРАГИ ЗРИТЕЛИ КЪДЕ ГИ СТЯГА ЧЕПИКА?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-05-25 10:22 от neo.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход