Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!

Публикувано от Пламен Hиколов 
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 11:22:02
Quote
gogolcho
Светльо, май трябва да тръгнеш по друга линия на разсъждения - защо цените растяха с по 25-30 процента на година и нормално ли беше това? Отговаряше ли този ръст на повишаването на стандарта и качеството на живот?

Пък и цените у нас са още твърде високи за новото строителство, защото там ценообразуването на квадратен метър жилищна площ е базирано на площ, в която са включени общи части и тераси. Това го няма никъде другаде в Европа. Ако сметнеш застроената площ, а не това което ти пробутват, ще се окаже, че цената на квадратен метър не е 1000 евро, а над 1200. Това заслужава отделна тема и като имам малко време, ще я направя.
Виждам, че нещата са се разгорещили. Не мога да отвърна на всички, затова ще отвърна на gogolcho. Няколко години поред ръстът на заплатите изпреварваше ръста на инфлацията. Не говоря конкретно за имотите - там всички сме съгласни, че нещата бяха (са) балонирани. Сега, колкото и да е странно, тенденцията е същата. Вярно е, че много хора остават без работа, но тия които работят не усещат много кризата. Което им позволява да пишат тук от позицията на много разбиращи, че всичко което става в момента е правилната посока. Съжалявам господа но не е правилната. Ако кризата продължи по същия начин - с намаляване на цени и невъзможност за генериране на печалба, голяма част от икономиката ще се срине. Това води след себе си безработица над 20-25%, унищожаване на все още прохождащия български бизнес и заместването му с чуждестранен и превръщане на страната в икономически протекторат. Един от икономистите беше казал, че ще излезем от кризата когато се появи инфлация. Ами време е да излизаме от кризата!
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 11:36:08
Как ще излезем от кризата с ниски и тенденция за понижаващи се цени?!

Ще излезнем по много прост начин. Както холандците през 17-ти век излезнаха от балона с цените на луковиците. Проучи тази криза (но от холандски източници) и ще намериш много общо със сегашната криза при недвижимостите. Например - цената на една луковица достига от 10 до 25 пъти годишния доход на средно платен холандец по онова време. Цената на жилище у нас достига....колко пъти годишният доход!?
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 11:36:27
Quote
Пламен Hиколов
Един от икономистите беше казал, че ще излезем от кризата когато се появи инфлация. Ами време е да излизаме от кризата!

аха, и казваш - дай да създадем инфлация за да излезем от кризата smiling smiley
къде са нобеловите награди - раздайте ги тука че да се успокоят нещата.
абе николчо, чул недочул че инфлацията е може би индикатор за излизане от кризата и създаваш брилянтното умозаключение че създавайки инфлация подпомагаш излизането час по скоро. ама кой го казал това, ама какво имал предвид, ама защо инфлацията ще предшества края на кризата, ама какво би породило инфлацията - това са все неща незначителни за скромната ти особа smiling smiley
как пък никой не се сети да СЪЗДАДЕ инфлация в УСА и ЕУ та да са излезли досега че и нас да са измъкнали.

а случайно да си чувал за СТАГФЛАЦИЯ? бягай в гугъл - едва ли си чувал това нЯщо. иначе го водят за едно от най-зловещите проявления на икономическа криза...

еееех, Българиьооо, родино на най-великите икономисти....
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 11:38:10
Попитали радио Ереван:
- Как ще излезем от кризата?
- Трудно и бавно. - отговорило радиото.
На въпроса "Кога ще излезем от кризата?", радиото отговорило:
- Погледнете си разплащателните планове.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 11:52:06
Човече, глупости си написал. Обезщетението било причината да ти вкарват общите части в площта, която ти продават... Ами това обезщетение си е един вид кредит, защото вместо да купиш земята, където или ще вкараш кеш (който може да ти носи лихви и да го ползваш да строиш) или ще теглиш кредит (за който ще плащаш лихви). При всички положения трябва да дадеш нещо за да строиш върху даден парцел - или ще да купиш парцела или да дадеш обещетение, когато построиш върху чуждия парцел.

А и да не мислиш, че в други държави нямат разходи свързани с придобиването на имота или обещетяването на собствениците?! Имат, естествено, но никой там не си и помисля да ти вкарва общите части в площта, която ти продават. Обяснявал съм на немци, естонци и поляци какво е това обща част и те така и не можаха да разберат защо тя влиза в това, което ти продават. Просто у нас ни вземат за балъци и ни продават по-скъпо от по-развити икономики от БГ с ето такива селски номера.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 11:59:22
Quote
vivic
Quote
Пламен Hиколов
Един от икономистите беше казал, че ще излезем от кризата когато се появи инфлация. Ами време е да излизаме от кризата!

аха, и казваш - дай да създадем инфлация за да излезем от кризата smiling smiley
къде са нобеловите награди - раздайте ги тука че да се успокоят нещата.
абе николчо, чул недочул че инфлацията е може би индикатор за излизане от кризата и създаваш брилянтното умозаключение че създавайки инфлация подпомагаш излизането час по скоро. ама кой го казал това, ама какво имал предвид, ама защо инфлацията ще предшества края на кризата, ама какво би породило инфлацията - това са все неща незначителни за скромната ти особа smiling smiley
как пък никой не се сети да СЪЗДАДЕ инфлация в УСА и ЕУ та да са излезли досега че и нас да са измъкнали.

а случайно да си чувал за СТАГФЛАЦИЯ? бягай в гугъл - едва ли си чувал това нЯщо. иначе го водят за едно от най-зловещите проявления на икономическа криза...

еееех, Българиьооо, родино на най-великите икономисти....
Господине Vivic, не си спомням да съм Ви обиждал или да съм давал квалификации за Вашите икономически способности. В този пост Вие не сте родили нищо конкретно, освен обидните определения за скромната ми особа. Ако нямате какво да кажете по темата, ами замълчете си. А ако смятате да ми оценявате умствения ми багаж или правото ми да пиша тук - можете да го направите на лични. Форумът все пак е място, където различни хора могат да изказват различни мнения. Ако пък желаете да си говорите само определена групичка хора, кажете си го.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 12:04:26
Инфлацията е спасение за тези, които не са си направили добре сметката и наказание за изрядните.
Аз съм далеч от мисълта, че живеем в справедлив свят. Проблемът, обаче е, че хората с кеш ще се усетят, че биват изиграни и ще реагират. Ще изтеглят и те по един заем на независимо каква лихва и ще спрат да го плащат - хайде сега и нас спасявайте с инфлация. И в крайна сметка това ще обезмисли цялостно сегашният финансов модел на светът, в който живеем. И ще са прецакани всички.

Така че или го отнасят глупавите, мошенниците и тези, които са били на неподходящо място в неподходящ момент, или го отнасят всички!
Какво решаваме?
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 12:06:19
Quote

а случайно да си чувал за СТАГФЛАЦИЯ? бягай в гугъл - едва ли си чувал това нЯщо. иначе го водят за едно от най-зловещите проявления на икономическа криза...

http://en.wikipedia.org/wiki/Stagflation

Накратко: инфлация + спад/застой на БВП + ръст на безработица

Второто и третото безспорен факт. Първото също го има, но нашата стъкмистика не го отчита достатъчно, щото т.нар. потребителска кошница
твърде често е подбрана по странни критерии.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 12:10:03
Светльо,
поставяш каруцата пред коня човеко. цените са следствие, те са резултат от действието на икономиката, а не инструмент. по принцип Пазара е едно от най-безупречно работещите неща на този свят. толкова е сложен, та все още няма пълна теория която да го обхваща. за пример само ще ти посоча че в икономиката най-ценните пробиви, носещи Нобелова награда, са обикновено тези за движенията на пазара и ценообразуването! Пазара има и една много интересна особеност - той се саморегулира. когато ние хората с кухите си кратуни и грешните си действия го подтикнем в грешна посока, то той макар и не веднага отреагира и си възвръща нормалното състояние. не можеш да кажеш - намаляващите цени убиват, а повишаващите се съответно възраждат пазара а от там и икономиката и страната. това е грешно. цените отиват в тази посока в която трябва да отидат. основното правило е да има разновесие между търсене и предлагане. това е. казваш че при падащ пазар се убива търсенето - еми не е така. спира се СПЕКУЛАТИВНОТО търсене. това не е лошо. при спекулативното търсене не се гледа полезността - затова пада качеството. конкретно при пазара на НИ всеки гледаше да купи колкото може повече "квадратни метри" за колкото може по-малко "на квадратен метър". ама какво има в тия метри, ама има ли път до сградата, ама какво плащаш и какво получаваш - няма значение. разбалансиран пазар -> огромна част спекулативни сделки. сега пазара е различен, вече решихме че търсим "полезност". да ама пазара е велик - каквото се търси това се предлага. щом се е търсело "на кило" се предлага "на кило". сега ще се търси каество - ще се предлага качество. след време това качество ще доведе пак до ръст на цените и спекула и така нататък. пазарните цикли са велико нещо. трудно се регулират изкуствено. но да не говорим за НИ.
при падащ пазар казваш че не може да се достигне равновесие - когато стоката стане 3лв аз ще имам 2лв в джоба. еми не е така - равновесието винаги се достига. за мен то ще се достигне когато стоката която търся стане 1лв а аз имам 1.1лв д джоба. за теб може да достигне когато стоката стане 5 лева а ти имаш 6 лева в джоба. има мерцедес, има и голф2, има синьо сирене има и българско за 3лв/кг. има имоти за 1,000,000 има и селски къщи за 5,000. може да не е честно или справедливо, но всеки ще отиде там където му е мястото. колко французи могат да купят имот в центъра на Париж? колко германци могат да си купят новата ЕС класа (ама била хубава)... колко италианци карат Ферари и колко Фиат? всичко рано или късно си отива по местата. нищо кой знае колко трагично няма да стане поради това че в процеса на регулация временно ХХХ хора ще останат без работа. такъв е живота - не справедлив. след 10 години същите тези безработни сега хора ще надуват усърдно друг балон...
Ако икономиката ни работи добре ще има равновесие около имоти за 1,000,000 и Мерцедеси за 100,000 (като в Дубай), ако се оакаме то пазарното разновесие ще е около селски къщи за 5000 и голфове за 2000. това е живота. ходи обяснявай на бедния че било хубаво да яде органик домати за 20лв кг а не турски за 2лв. ама били много по полезни. ама другото било боклук... не става.


Пламен Николов,
реално не съм искал да те засегна лично - не те познавам и съм сигурен че си много приятен събеседник и коректен човек. Извини ме ако си приел поста ми лично. Реакцията ми беше малко остра просто защото пишеш абсурдни неща.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-23 12:15 от vivic.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 12:12:00
Гоголе, разглеждам обещетението, като причина за ценообразуване на кватдат с общи част, поради факта, че собственика на земята не се интересува какво се ползва и какво не, той си иска 1/3 (примерно) в жилищна площ и това е. Предприемача се принуждава да ценообразува с общи части именно защото тези части на него са му разход, колкото и ЧЖП. Обещетението в площ или в пари той ще калулира в разходите си, това е.

Вивик, много УС филми гледаш и си на път да се превърнеш в желаното зомби. Кой е казал, че УС излизат от кризата??! Напротив - тепърва ги чакат чудесии. Къде у нас видя стотици палаткови лагери?? Единствено сентенцията на @Серсем може да промени нещо, но според мен ще си имаме по-неприятното последствие - граждански бунтове и безредици. При подобно стечение я камилата я камиларя - това ли се търси?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход